Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Droga przez Bośnię

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13438
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 31.05.2017 18:48

To jest przejście Vitaljina-Njivice. Jest dobrą alternatywą dla korkującego się przejścia na DK8.
Nie ma tam ruchu towarowego i nie wiem, czy jest czynne całodobowo.
ANOOK
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 96
Dołączył(a): 02.08.2016
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) ANOOK » 31.05.2017 20:38

śmigacz napisał(a):
ANOOK napisał(a):
Piszesz o trasie M6.1 na wschód od Mostaru?

ANOOK napisał(a): Na sam Mostar warto poświęcić ładnych parę godzin nie mówiąc o innych atrakcjach. :papa: .


Tutaj raczej przyjedziemy na jeden dzień pozwiedzać. Wszystkiego nie da się w drodze do i z ogarnąć. Tym bardziej że w drodze powrotnej już będziemy jechać jak większość autostradami Chorwackimi ponieważ drugą część urlopu spędzimy w okolicy Trogiru.

Pisę o trasie M16,2 i M16 przez Bugojno, Jajce i Banja Lukę. Ponieważ mamy do przejechania 1600 km, pierwszego dnia zaliczamy zazwyczaj trasę widokową z ewentualną przerwą na zwiedzanie. Nocleg w Mursko Srediśće i następnego dnia już tylko do domu. A tak przy okazji polecam Mostar nocą. Naprawdę warto.
śmigacz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1703
Dołączył(a): 18.09.2016
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) śmigacz » 31.05.2017 22:00

Jak zauważysz moja trasa prowadzi właśnie tamtędy przez Bugojno, Jajce i Banja Lukę właśnie dla krajobrazów.
Magdala5791
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 10.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdala5791 » 06.06.2017 13:26

Kochani, potrzebuję porady. Trasę mamy do zrobienia z Bielska-Białej na Paljesac.
Nie wiem, czy dobrze kombinuję, aby zrobić ją na 2 etapy:

I. etap: Słowacja i Węgry - nocleg w Mohacz po węgierskiej stronie, tuż przed granicą z Chorwacją.
II. etap: Mohacz - kawałek Chorwacji i potem przez Bośnię i Hercegowinę - przez Doboj, Zenica, Sarajewo, Mostar na Paljesac.

O ile Słowacja, Węgry ok, to wielką niewiadomą jest dla mnie odcinek przez Bośnię. Czytałam tu, że to w głównej mierze takie sobie drogi, od Mohacza na miejsce docelowe mam 630 km.
Nie jeździmy w nocy, nie lubimy, mimo dzieciaków na pokładzie. Chcemy trasę zrobić w dzień. Czy ktoś jechał tą trasą i może coś poradzić? Na co zwracać uwagę? Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi.
Sylwetka...
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5132
Dołączył(a): 14.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sylwetka... » 06.06.2017 14:47

Magdala5791 napisał(a):Kochani, potrzebuję porady. Trasę mamy do zrobienia z Bielska-Białej na Paljesac.
Nie wiem, czy dobrze kombinuję, aby zrobić ją na 2 etapy:

I. etap: Słowacja i Węgry - nocleg w Mohacz po węgierskiej stronie, tuż przed granicą z Chorwacją.
II. etap: Mohacz - kawałek Chorwacji i potem przez Bośnię i Hercegowinę - przez Doboj, Zenica, Sarajewo, Mostar na Paljesac.

O ile Słowacja, Węgry ok, to wielką niewiadomą jest dla mnie odcinek przez Bośnię. Czytałam tu, że to w głównej mierze takie sobie drogi, od Mohacza na miejsce docelowe mam 630 km.
Nie jeździmy w nocy, nie lubimy, mimo dzieciaków na pokładzie. Chcemy trasę zrobić w dzień. Czy ktoś jechał tą trasą i może coś poradzić? Na co zwracać uwagę? Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi.


Ja bym poszukała na Waszym miejscu noclegu trochę dalej, chyba, że macie w I etapie plan zwiedzania. My jadąc ze St-ce w Osijeku byliśmy przed 20 z domu wyjechaliśmy kole 7 rano, spokojna jazda (w Słowacji bez autostrad).
Jeśli chodzi o II etap to jeśli nie planujecie zwiedzania po drodze to raczej dacie radę, jedynie co bym radziła to , ominąć przejście w Metković albo słuchać czy nie ma korka bo na tym przejściu granicznym można sporo postać.
Mogę spytać dlaczego taka trasa ?
Magdala5791
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 10.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdala5791 » 06.06.2017 15:07

Na pierwszy rzut oka wydaje się optymalnie najkrótsza. Pewnie nie najszybsza. Nie bardzo tez mam pomysł, jak to podzielić, aby było w miarę ekonomicznie. Rok temu jechaliśmy przez Budapeszt (z noclegiem) - Balaton - Chorwacja autostradami do Baska Voda. W tym roku plan jest na Paljesac. Szukam opcji...
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 06.06.2017 15:08

Magdala5791 napisał(a):Kochani, potrzebuję porady....
I. etap: Słowacja i Węgry - nocleg w Mohacz po węgierskiej stronie, tuż przed granicą z Chorwacją.
II. etap: Mohacz - kawałek Chorwacji i potem przez Bośnię i Hercegowinę - przez Doboj, Zenica, Sarajewo, Mostar na Paljesac.
Czy ktoś jechał tą trasą i może coś poradzić?


Tak, w zeszłym roku. Niedziela, druga połowa sierpnia.
Droga przyzwoita, szybko się nie jechało, ale za to spokojnie. W niedzielę nie było ruchu.
W Chorwacji macie kawałek autostrady. Podobnie w BiH w okolicach Sarajewa. Radzę skorzystać. Koszt przejazdu niewielki, zapłacicie kartą na bramkach.
W BiH Nie ma sensu kupować lokalnej waluty. Wszędzie funkcjonuje Euro.
Nastawcie się na toalety w stylu "na narciarza". Nie wszyscy to lubią. Właściwie to nie znam takich osób. :lol:
Warto zaplanować postój na obiad w Jablanicy - lokalne "zagłębie jagnięcinowe".Tutaj.

Przed Sarajewem zaczyna się malowniczo, ale wcześniej miedzy Slavonskim Brodem a Zenicą nic się nie dzieje "nuda panie, nuda".

Magdala5791 napisał(a):Na co zwracać uwagę?

Zielona karta, bez tego nie wpuszczą do BiH. Na granicy miejcie przygotowane paszporty (dowody) dowód rejestracyjny samochodu i zieloną kartę.
W BiH jest nieco taniej. Można zrobić zakupy na lokalnych straganach przed granicą w Metkowiću - jeśli tam będziecie przekraczać granicę. Ale jak jedziecie na Peljesac to warto rozważyć inny wariant. Za Mostarem odbić na Stolac, potem Hutovo i Neum, albo Zavala i Slano.
Jest o tym kilka stron wczesniej.
Magdala5791
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 10.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdala5791 » 06.06.2017 15:22

Tak, właśnie myślałam o tej drodze na Stolac, Hutovo, Neum.
Ile czasu może zająć przejechanie tego kawałka Chorwacji i potem BiH? 8-9 h ?
W jeździe przez Chorwację rok temu, autostradami, nadzialiśmy się na borę przy Svety Rok. Objazd prowadzony był górami, w których dodatkowo paliły się trawy. Koszmarny korek. 6 h trwał objazd 20 km... Z tego, co czytam, bora lubi popsuć plany dość często.
Paszporty mamy, zieloną kartę też bo planowaliśmy wyjazd do Medjugorje, w międzyczasie wysypał się nam nocleg w Budapeszcie u znajomych, więc szukam alternatywy.
wlodarekk
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 07.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) wlodarekk » 06.06.2017 15:50

po co dużo do sarajewa ładniejsza trasa jajce mostar piekna i dużo do zobaczenia
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 06.06.2017 16:14

wlodarekk napisał(a):po co dużo do sarajewa ładniejsza trasa jajce mostar piekna i dużo do zobaczenia

Ale o co chodzi 8O :?: :?: :?:
Składnia, gramatyka, interpunkcja, brak myśli przewodniej.
Kolega pewnie po tej nowej maturze z języka polskiego.
Sylwetka...
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5132
Dołączył(a): 14.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sylwetka... » 06.06.2017 16:31

Magdala5791 napisał(a):Na pierwszy rzut oka wydaje się optymalnie najkrótsza. Pewnie nie najszybsza. Nie bardzo tez mam pomysł, jak to podzielić, aby było w miarę ekonomicznie. Rok temu jechaliśmy przez Budapeszt (z noclegiem) - Balaton - Chorwacja autostradami do Baska Voda. W tym roku plan jest na Paljesac. Szukam opcji...

Najszybsza to zdecydowanie nie jest ;) Rozumiem względy ekonomiczne :) , a może skoro planujecie przejazd przez BiH i Sarajewo to warto znaleźć nocleg właśnie w tym mieście ? a zdecydowanie warto !!! Drogi w BiH są ok, ale nie pojedzie szybko, bo bywa ''kręto",a jak się źle trafi to kilometrami można "ciągnąć" się za ciężarówką, lub innym "wolnobiegiem" ;) i radzę raczej trzymać się ograniczeń prędkości ;)
My w tym roku też BiH :) :)
Sylwetka...
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5132
Dołączył(a): 14.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sylwetka... » 06.06.2017 16:50

Magdala5791 napisał(a):Ile czasu może zająć przejechanie tego kawałka Chorwacji i potem BiH? 8-9 h ?


taki czas przejazdu pokazuje ''gugle'' ? , ja bym do tego doliczyła ze 2 h :roll:
Magdala5791
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 10.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdala5791 » 06.06.2017 17:00

Z BB do Sarajewa dosyć daleko, nie zrobimy na jeden raz z dzieciakami, stąd plan postoju na Węgrzech, tuż na granicy.
Z Węgier do miejsca docelowego pokazuje 9 h, jakbyśmy dojechali w 11 to i tak będzie ok - czyli na wieczór.
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 06.06.2017 17:03

Magdala5791 napisał(a):
Ile czasu może zająć przejechanie tego kawałka Chorwacji i potem BiH? 8-9 h ?

Nocowaliśmy w Vukovarze, więc fragment drogi przez Chorwację przebyliśmy inaczej.
Na podstawie zdjęć.
Vukovar 10:02
P8210242_DxO1024Web.jpg

Metković 17:02
P8210327_DxO1024Web.jpg


Wyszło przypadkiem równo 5 godzin. edit (Sylwetka ma rację, to 7 godzin.)
W tym postój na kawę 30 minut, jakaś "narciarska" toaleta po drodze 10 minut, i 5 minut zdjęć w tym miejscu:
P8210291_DxO1024Web.jpg

P8210294_DxO1024Web.jpg

Jak widać, do porządku nie przywiązują specjalnej wagi :evil:
Ostatnio edytowano 06.06.2017 18:29 przez krutom, łącznie edytowano 1 raz
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 06.06.2017 17:17

Magdala5791 napisał(a):Z BB do Sarajewa dosyć daleko, nie zrobimy na jeden raz z dzieciakami, stąd plan postoju na Węgrzech, tuż na granicy.

Pomyślcie o noclegu w Osijeku.
Zawsze to jedna granica mniej na następny dzień.
Niestety w tym roku trzeba brać poprawkę na stanie na granicach ze względu na szczegółowe kontrole.
Rok temu przejazd przez granicę w Udvar zajął mi 5 minut. W tym roku w majuKrakusy czekały godzinę, a jeszcze nie ma sezonu.
W Osijeku jest jakaś baza noclegowa. Przez Booking znajdziecie coś na jedną noc ze śniadaniem.
Najnowsze wieści z Osiejku
Wieczorkiem można jeszcze zobaczyć miasto, a rano na autostradę i kierunek Slavonski Brod.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Droga przez Bośnię - strona 44
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone