Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Majówka 2017 - Osijek, Vukovar, Eger

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 18.05.2017 09:25

Beata W. napisał(a):Co do jedzonka na dużym półmisku wygląda super :wink: A ja jeszcze bez śniadania.
Bardzo podobne podają w pobliskiej mi restauracji serbskiej Guca gdzie często zaspokajamy swój apetyt na bałkańskie jedzonko :wink:

Bo to jest bardzo popularne na Bałkanach danie - mjesna plata :lol:
Nasza ulubiona choć.....dość kaloryczna :wink:
W "Citadeli" oprócz różnych grillowanych mięs, podali jeszcze przepyszne też grillowane warzywa :D ,
z czym spotkaliśmy się pierwszy raz :roll:
Szkoda, że w Krakowie nie ma :?: takiej prawdziwej bałkańskiej knajpy.
Pewnie bylibyśmy tam częstymi gośćmi :mrgreen:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 18.05.2017 09:37

krakusowa napisał(a):
Beata W. napisał(a):Co do jedzonka na dużym półmisku wygląda super :wink: A ja jeszcze bez śniadania.
Bardzo podobne podają w pobliskiej mi restauracji serbskiej Guca gdzie często zaspokajamy swój apetyt na bałkańskie jedzonko :wink:

Bo to jest bardzo popularne na Bałkanach danie - mjesna plata :lol:
Nasza ulubiona choć.....dość kaloryczna :wink:
W "Citadeli" oprócz różnych grillowanych mięs, podali jeszcze przepyszne też grillowane warzywa :D ,
z czym spotkaliśmy się pierwszy raz :roll:
Szkoda, że w Krakowie nie ma :?: takiej prawdziwej bałkańskiej knajpy.
Pewnie bylibyśmy tam częstymi gośćmi :mrgreen:


To zapraszam do Tarczyna, a właściwie knajpa jest w Grzędach. Są warzywa, jest fasola po serbsku, burek z kwaśnym mlekiem, pysznie grillowane mięska typu pljeskavica czy cevapcici i wiele innych.

Kurczę idę na śniadanie :papa:
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 18.05.2017 10:01

A czy jest macedońska potrawa tavče gravče, czyli zapiekana fasola ?
To jeden z przysmaków Krakusowej. :D
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 18.05.2017 10:13

Beata W. napisał(a):To zapraszam do Tarczyna, a właściwie knajpa jest w Grzędach. Są warzywa, jest fasola po serbsku, burek z kwaśnym mlekiem, pysznie grillowane mięska typu pljeskavica czy cevapcici i wiele innych.

Kurcze, daleko i S7 jeszcze nie skończona. Na wypad na kolację za daleko.
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 18.05.2017 10:22

krakuscity napisał(a):A czy jest macedońska potrawa tavče gravče, czyli zapiekana fasola ?
To jeden z przysmaków Krakusowej. :D


Niestety takiej nazwy nie widziałam ale jest taka fasola: Šumadijski prebranac - 17,00 zł (200ml)
(fasola po serbsku zapiekana z boczkiem i mięsem wieprzowym,
podawana w gliniaku)


krutom napisał(a):
Beata W. napisał(a):To zapraszam do Tarczyna, a właściwie knajpa jest w Grzędach. Są warzywa, jest fasola po serbsku, burek z kwaśnym mlekiem, pysznie grillowane mięska typu pljeskavica czy cevapcici i wiele innych.

Kurcze, daleko i S7 jeszcze nie skończona. Na wypad na kolację za daleko.


No z Krakowa kawałek macie, ale będąc przejazdem warto zajrzeć i posmakować :wink:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 18.05.2017 10:37

Beata W. napisał(a):
krakuscity napisał(a):A czy jest macedońska potrawa tavče gravče, czyli zapiekana fasola ?
To jeden z przysmaków Krakusowej. :D

Niestety takiej nazwy nie widziałam ale jest taka fasola: Šumadijski prebranac - 17,00 zł (200ml)
(fasola po serbsku zapiekana z boczkiem i mięsem wieprzowym, podawana w gliniaku)

Z opisu wynika, że to jest tavče gravče :hearts: pychaaaaaaaaa
"Tawcze grawcze (maced. - тавче гравче, dosł. miseczka fasolki) - tradycyjne danie macedońskie, przyrządzane ze świeżej fasoli.
Do przygotowania tawcze grawcze niezbędna jest fasola, cebula, olej lub oliwa, czerwona papryka, a także sól i pieprz. Po ugotowaniu fasola trafia wraz z pozostałymi składnikami do naczynia ceramicznego i jest w nim zapiekana w temperaturze ok. 220 st.C., przy czym nie może pozostać sucha.
Potrawę serwuje się jako danie główne w naczyniu ceramicznym, najczęściej w połączeniu z różnego rodzaju pieczonym mięsem. Danie jest dostępne w większości macedońskich restauracji i traktowane tam jako potrawa narodowa. Podobne danie występuje także w kuchni greckiej jako fasulotawas (grec. Φασουλοταβάς).
za wikipedią

Chyba trzeba będzie się wybrać do Tarczyna przy najbliższym wyjeździe do stolycy :wink:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 18.05.2017 10:43

krakusowa napisał(a):
Beata W. napisał(a):
krakuscity napisał(a):A czy jest macedońska potrawa tavče gravče, czyli zapiekana fasola ?
To jeden z przysmaków Krakusowej. :D

Niestety takiej nazwy nie widziałam ale jest taka fasola: Šumadijski prebranac - 17,00 zł (200ml)
(fasola po serbsku zapiekana z boczkiem i mięsem wieprzowym, podawana w gliniaku)

Z opisu wynika, że to jest tavče gravče :hearts: pychaaaaaaaaa
"Tawcze grawcze (maced. - тавче гравче, dosł. miseczka fasolki) - tradycyjne danie macedońskie, przyrządzane ze świeżej fasoli.
Do przygotowania tawcze grawcze niezbędna jest fasola, cebula, olej lub oliwa, czerwona papryka, a także sól i pieprz. Po ugotowaniu fasola trafia wraz z pozostałymi składnikami do naczynia ceramicznego i jest w nim zapiekana w temperaturze ok. 220 st.C., przy czym nie może pozostać sucha.
Potrawę serwuje się jako danie główne w naczyniu ceramicznym, najczęściej w połączeniu z różnego rodzaju pieczonym mięsem. Danie jest dostępne w większości macedońskich restauracji i traktowane tam jako potrawa narodowa. Podobne danie występuje także w kuchni greckiej jako fasulotawas (grec. Φασουλοταβάς).
za wikipedią

Chyba trzeba będzie się wybrać do Tarczyna przy najbliższym wyjeździe do stolycy :wink:


No to pewnie to to, choć mięsiwa tam za dużo nie kojarzę, taka trochę nasza fasolka po bretońsku w lepszym wydaniu :oczko_usmiech:
No jak nic po drodze więc naprawdę warto. Nasi znajomi z Krakowa jak ich zabraliśmy na takie jedzonko byli zachwyceni :lol:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 18.05.2017 11:02

Beata W. napisał(a): No to pewnie to to, choć mięsiwa tam za dużo nie kojarzę, taka trochę nasza fasolka po bretońsku w lepszym wydaniu :oczko_usmiech:
No jak nic po drodze więc naprawdę warto. Nasi znajomi z Krakowa jak ich zabraliśmy na takie jedzonko byli zachwyceni :lol:

Ja w przeciwieństwie do mojego męża,jestem fasolową amatorką :oczko_usmiech: , więc wszystko co ma w swoim składzie fasolę lubię :D
Byleby nie było kminku, bo tej przyprawy nie znoszę :twisted:
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 18.05.2017 12:08

krakusowa napisał(a):Byleby nie było kminku, bo tej przyprawy nie znoszę :twisted:

Matko, gulasz bez kminku to jak gulasz bez papryki. Nie wyobrażam sobie. :lol:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 18.05.2017 12:35

krakusowa napisał(a):
Beata W. napisał(a): No to pewnie to to, choć mięsiwa tam za dużo nie kojarzę, taka trochę nasza fasolka po bretońsku w lepszym wydaniu :oczko_usmiech:
No jak nic po drodze więc naprawdę warto. Nasi znajomi z Krakowa jak ich zabraliśmy na takie jedzonko byli zachwyceni :lol:

Ja w przeciwieństwie do mojego męża,jestem fasolową amatorką :oczko_usmiech: , więc wszystko co ma w swoim składzie fasolę lubię :D
Byleby nie było kminku, bo tej przyprawy nie znoszę :twisted:


Co do kminku w takim razie z moim mężem możecie sobie ręce podać :lol: Do ust nie weźmie niczego z kminkiem. Mi z kolei ani nie przeszkadza ani nie musi być :wink:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 18.05.2017 19:11

krutom napisał(a):
krakusowa napisał(a):Byleby nie było kminku, bo tej przyprawy nie znoszę :twisted:

Matko, gulasz bez kminku to jak gulasz bez papryki. Nie wyobrażam sobie. :lol:

kminek w gulaszu fujjjjjjj :mrgreen:
z chleba też go wydłubuję :wink: :oczko_usmiech:
Beata W. napisał(a):Co do kminku w takim razie z moim mężem możecie sobie ręce podać :lol: Do ust nie weźmie niczego z kminkiem.

Beata, bardzo lubię Twojego męża :D

Ale sie nam zrobił wątek kulinarny :lool:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15634
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.05.2017 19:23

krakusowa napisał(a): z chleba też go wydłubuję :wink: :oczko_usmiech:
Ja też :mrgreen: :mrgreen: Nie znoszę, a jak nie daj Boże się go rozgryzie.... fujjjjj
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 18.05.2017 19:41

Zazdroszczę Wam tylu wyjazdów do Chorwacji i z chęcią popatrzę na te nowe rejony :)
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 18.05.2017 20:26

Niedziela 30.04.2017
Dziś mamy zaplanowane zwiedzanie Osijeku :D
To miasto we wschodniej Chorwacji, w historycznej krainie Slawonii.
Leży nad Drawą. Jest czwartym co do wielkości miastem kraju.

Osijek to stolica żupanii ( województwa) osijecko-barańskiej.
Miasto ma kilka wyższych uczelni, w tym Uniwersytet Josipa Juraja Strossmayera.

Podczas wojny z Serbią, miasto było ostrzeliwane przez wiele miesięcy. Zniszczono mosty i kilka zabytków w centrum miasta.

Z Osijeka pochodzi popularny w CRO i wśród cromaniaków :oczko_usmiech: piosenkarz Miroslav Škoro (ur. 29 lipca 1962 roku w Osijeku).

Historycznym centrum Osijeka jest barokowe Stare Miasto zwane twierdzą ( Tvrđa ), które oddziela od siebie dwie części miasta Gornji i Dolnji grad.
My zwiedzanie miasta zaczynamy od górnego miasta :D
Parkujemy obok hotelu Osijek przy deptaku nad Drawą, dziś niedziela parking za darmo
( normalnie 5 kun/h)
Po drodze robię zdjęcia z samochodu :|
DSC03612.jpg
W drodze do Osijeka

DSC03614.jpg
przejeżdżamy Drawę, przed nami twierdza

DSC03615.jpg

DSC03616.jpg

DSC03617.jpg

DSC03618.jpg

DSC03620.jpg

DSC03622.jpg

DSC03623.jpg

DSC03730.jpg
Miejsce naszego parkowania, centralnie na zdjęciu hotel Osijek
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 18.05.2017 20:38

piekara114 napisał(a):
krakusowa napisał(a): z chleba też go wydłubuję :wink: :oczko_usmiech:
Ja też :mrgreen: :mrgreen: Nie znoszę, a jak nie daj Boże się go rozgryzie.... fujjjjj

Sąsiadko witaj w klubie :D :D :D
CROnikiCROpka napisał(a): Zazdroszczę Wam tylu wyjazdów do Chorwacji

Nie zazdrość, wszystko przed Tobą :lol:
CROnikiCROpka napisał(a): z chęcią popatrzę na te nowe rejony :)

Zapraszam :D

Zostawiamy auto na parkingu i parę chwil spędzamy nad Drawą :roll:
DSC03624.jpg

DSC03626.jpg

DSC03628.jpg

DSC03629.jpg

DSC03630.jpg

DSC03631.jpg

DSC03632.jpg
Takich tulipanów jeszcze nie widziałam

DSC03634.jpg

DSC03633.jpg
Bzy już przekwitają
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Majówka 2017 - Osijek, Vukovar, Eger - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone