Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Majówka 2017 - Osijek, Vukovar, Eger

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
krakusowa
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 18.05.2017 09:25

Beata W. napisał(a):Co do jedzonka na dużym półmisku wygląda super :wink: A ja jeszcze bez śniadania.
Bardzo podobne podają w pobliskiej mi restauracji serbskiej Guca gdzie często zaspokajamy swój apetyt na bałkańskie jedzonko :wink:

Bo to jest bardzo popularne na Bałkanach danie - mjesna plata :lol:
Nasza ulubiona choć.....dość kaloryczna :wink:
W "Citadeli" oprócz różnych grillowanych mięs, podali jeszcze przepyszne też grillowane warzywa :D ,
z czym spotkaliśmy się pierwszy raz :roll:
Szkoda, że w Krakowie nie ma :?: takiej prawdziwej bałkańskiej knajpy.
Pewnie bylibyśmy tam częstymi gośćmi :mrgreen:
Beata W.
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 18.05.2017 09:37

krakusowa napisał(a):
Beata W. napisał(a):Co do jedzonka na dużym półmisku wygląda super :wink: A ja jeszcze bez śniadania.
Bardzo podobne podają w pobliskiej mi restauracji serbskiej Guca gdzie często zaspokajamy swój apetyt na bałkańskie jedzonko :wink:

Bo to jest bardzo popularne na Bałkanach danie - mjesna plata :lol:
Nasza ulubiona choć.....dość kaloryczna :wink:
W "Citadeli" oprócz różnych grillowanych mięs, podali jeszcze przepyszne też grillowane warzywa :D ,
z czym spotkaliśmy się pierwszy raz :roll:
Szkoda, że w Krakowie nie ma :?: takiej prawdziwej bałkańskiej knajpy.
Pewnie bylibyśmy tam częstymi gośćmi :mrgreen:

To zapraszam do Tarczyna, a właściwie knajpa jest w Grzędach. Są warzywa, jest fasola po serbsku, burek z kwaśnym mlekiem, pysznie grillowane mięska typu pljeskavica czy cevapcici i wiele innych.

Kurczę idę na śniadanie :papa:
krakuscity
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 18.05.2017 10:01

A czy jest macedońska potrawa tavče gravče, czyli zapiekana fasola ?
To jeden z przysmaków Krakusowej. :D
krutom
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 18.05.2017 10:13

Beata W. napisał(a):To zapraszam do Tarczyna, a właściwie knajpa jest w Grzędach. Są warzywa, jest fasola po serbsku, burek z kwaśnym mlekiem, pysznie grillowane mięska typu pljeskavica czy cevapcici i wiele innych.

Kurcze, daleko i S7 jeszcze nie skończona. Na wypad na kolację za daleko.
Beata W.
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 18.05.2017 10:22

krakuscity napisał(a):A czy jest macedońska potrawa tavče gravče, czyli zapiekana fasola ?

Niestety takiej nazwy nie widziałam ale jest taka fasola: Šumadijski prebranac - 17,00 zł (200ml)
(fasola po serbsku zapiekana z boczkiem i mięsem wieprzowym,
podawana w gliniaku)

krutom napisał(a):
Beata W. napisał(a):To zapraszam do Tarczyna, a właściwie knajpa jest w Grzędach. Są warzywa, jest fasola po serbsku, burek z kwaśnym mlekiem, pysznie grillowane mięska typu pljeskavica czy cevapcici i wiele innych.

Kurcze, daleko i S7 jeszcze nie skończona. Na wypad na kolację za daleko.

No z Krakowa kawałek macie, ale będąc przejazdem warto zajrzeć i posmakować :wink:
krakusowa
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 18.05.2017 10:37

Beata W. napisał(a):
krakuscity napisał(a):A czy jest macedońska potrawa tavče gravče, czyli zapiekana fasola ?

Niestety takiej nazwy nie widziałam ale jest taka fasola: Šumadijski prebranac - 17,00 zł (200ml)
(fasola po serbsku zapiekana z boczkiem i mięsem wieprzowym, podawana w gliniaku)

Z opisu wynika, że to jest tavče gravče :hearts: pychaaaaaaaaa
"Tawcze grawcze (maced. - тавче гравче, dosł. miseczka fasolki) - tradycyjne danie macedońskie, przyrządzane ze świeżej fasoli.
Do przygotowania tawcze grawcze niezbędna jest fasola, cebula, olej lub oliwa, czerwona papryka, a także sól i pieprz. Po ugotowaniu fasola trafia wraz z pozostałymi składnikami do naczynia ceramicznego i jest w nim zapiekana w temperaturze ok. 220 st.C., przy czym nie może pozostać sucha.
Potrawę serwuje się jako danie główne w naczyniu ceramicznym, najczęściej w połączeniu z różnego rodzaju pieczonym mięsem. Danie jest dostępne w większości macedońskich restauracji i traktowane tam jako potrawa narodowa. Podobne danie występuje także w kuchni greckiej jako fasulotawas (grec. Φασουλοταβάς).
za wikipedią

Chyba trzeba będzie się wybrać do Tarczyna przy najbliższym wyjeździe do stolycy :wink:
Beata W.
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 18.05.2017 10:43

krakusowa napisał(a):
Beata W. napisał(a):

(fasola po serbsku zapiekana z boczkiem i mięsem wieprzowym, podawana w gliniaku)

Z opisu wynika, że to jest tavče gravče :hearts: pychaaaaaaaaa
"Tawcze grawcze (maced. - тавче гравче, dosł. miseczka fasolki) - tradycyjne danie macedońskie, przyrządzane ze świeżej fasoli.
Do przygotowania tawcze grawcze niezbędna jest fasola, cebula, olej lub oliwa, czerwona papryka, a także sól i pieprz. Po ugotowaniu fasola trafia wraz z pozostałymi składnikami do naczynia ceramicznego i jest w nim zapiekana w temperaturze ok. 220 st.C., przy czym nie może pozostać sucha.
Potrawę serwuje się jako danie główne w naczyniu ceramicznym, najczęściej w połączeniu z różnego rodzaju pieczonym mięsem. Danie jest dostępne w większości macedońskich restauracji i traktowane tam jako potrawa narodowa. Podobne danie występuje także w kuchni greckiej jako fasulotawas (grec. Φασουλοταβάς).
za wikipedią

Chyba trzeba będzie się wybrać do Tarczyna przy najbliższym wyjeździe do stolycy :wink:

No to pewnie to to, choć mięsiwa tam za dużo nie kojarzę, taka trochę nasza fasolka po bretońsku w lepszym wydaniu :oczko_usmiech:
No jak nic po drodze więc naprawdę warto. Nasi znajomi z Krakowa jak ich zabraliśmy na takie jedzonko byli zachwyceni :lol:
krakusowa
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 18.05.2017 11:02

Beata W. napisał(a): No to pewnie to to, choć mięsiwa tam za dużo nie kojarzę, taka trochę nasza fasolka po bretońsku w lepszym wydaniu :oczko_usmiech:
No jak nic po drodze więc naprawdę warto. Nasi znajomi z Krakowa jak ich zabraliśmy na takie jedzonko byli zachwyceni :lol:

Ja w przeciwieństwie do mojego męża,jestem fasolową amatorką :oczko_usmiech: , więc wszystko co ma w swoim składzie fasolę lubię :D
Byleby nie było kminku, bo tej przyprawy nie znoszę :twisted:
krutom
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 18.05.2017 12:08

krakusowa napisał(a):Byleby nie było kminku, bo tej przyprawy nie znoszę :twisted:

Matko, gulasz bez kminku to jak gulasz bez papryki. Nie wyobrażam sobie. :lol:
Beata W.
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 18.05.2017 12:35

krakusowa napisał(a):
Beata W. napisał(a): No to pewnie to to, choć mięsiwa tam za dużo nie kojarzę, taka trochę nasza fasolka po bretońsku w lepszym wydaniu :oczko_usmiech:

Ja w przeciwieństwie do mojego męża,jestem fasolową amatorką :oczko_usmiech: , więc wszystko co ma w swoim składzie fasolę lubię :D
Byleby nie było kminku, bo tej przyprawy nie znoszę :twisted:

Co do kminku w takim razie z moim mężem możecie sobie ręce podać :lol: Do ust nie weźmie niczego z kminkiem. Mi z kolei ani nie przeszkadza ani nie musi być :wink:
krakusowa
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 18.05.2017 19:11

krutom napisał(a):
krakusowa napisał(a):Byleby nie było kminku, bo tej przyprawy nie znoszę :twisted:

Matko, gulasz bez kminku to jak gulasz bez papryki. Nie wyobrażam sobie. :lol:

kminek w gulaszu fujjjjjjj :mrgreen:
z chleba też go wydłubuję :wink: :oczko_usmiech:
Beata W. napisał(a):Co do kminku w takim razie z moim mężem możecie sobie ręce podać :lol: Do ust nie weźmie niczego z kminkiem.

Beata, bardzo lubię Twojego męża :D

Ale sie nam zrobił wątek kulinarny :lool:
piekara114
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.05.2017 19:23

krakusowa napisał(a): z chleba też go wydłubuję :wink: :oczko_usmiech:
Ja też :mrgreen: :mrgreen: Nie znoszę, a jak nie daj Boże się go rozgryzie.... fujjjjj
CROnikiCROpka
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 18.05.2017 19:41

Zazdroszczę Wam tylu wyjazdów do Chorwacji i z chęcią popatrzę na te nowe rejony :)
krakusowa
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 18.05.2017 20:26

Niedziela 30.04.2017
Dziś mamy zaplanowane zwiedzanie Osijeku :D
To miasto we wschodniej Chorwacji, w historycznej krainie Slawonii.
Leży nad Drawą. Jest czwartym co do wielkości miastem kraju.

Osijek to stolica żupanii ( województwa) osijecko-barańskiej.
Miasto ma kilka wyższych uczelni, w tym Uniwersytet Josipa Juraja Strossmayera.

Podczas wojny z Serbią, miasto było ostrzeliwane przez wiele miesięcy. Zniszczono mosty i kilka zabytków w centrum miasta.

Z Osijeka pochodzi popularny w CRO i wśród cromaniaków :oczko_usmiech: piosenkarz Miroslav Škoro (ur. 29 lipca 1962 roku w Osijeku).

Historycznym centrum Osijeka jest barokowe Stare Miasto zwane twierdzą ( Tvrđa ), które oddziela od siebie dwie części miasta Gornji i Dolnji grad.
My zwiedzanie miasta zaczynamy od górnego miasta :D
Parkujemy obok hotelu Osijek przy deptaku nad Drawą, dziś niedziela parking za darmo
( normalnie 5 kun/h)
Po drodze robię zdjęcia z samochodu :|
DSC03612.jpg
W drodze do Osijeka

DSC03614.jpg
przejeżdżamy Drawę, przed nami twierdza

DSC03615.jpg

DSC03616.jpg

DSC03617.jpg

DSC03618.jpg

DSC03620.jpg

DSC03622.jpg

DSC03623.jpg

DSC03730.jpg
Miejsce naszego parkowania, centralnie na zdjęciu hotel Osijek
krakusowa
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 18.05.2017 20:38

piekara114 napisał(a):
krakusowa napisał(a): z chleba też go wydłubuję :wink: :oczko_usmiech:
Ja też :mrgreen: :mrgreen: Nie znoszę, a jak nie daj Boże się go rozgryzie.... fujjjjj

Sąsiadko witaj w klubie :D :D :D
CROnikiCROpka napisał(a): Zazdroszczę Wam tylu wyjazdów do Chorwacji

Nie zazdrość, wszystko przed Tobą :lol:
CROnikiCROpka napisał(a): z chęcią popatrzę na te nowe rejony :)

Zapraszam :D

Zostawiamy auto na parkingu i parę chwil spędzamy nad Drawą :roll:
DSC03624.jpg

DSC03626.jpg

DSC03628.jpg

DSC03629.jpg

DSC03630.jpg

DSC03631.jpg

DSC03632.jpg
Takich tulipanów jeszcze nie widziałam

DSC03634.jpg

DSC03633.jpg
Bzy już przekwitają
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Relacje z podróży

Majówka 2017 - Osijek, Vukovar, Eger - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019