Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Droga przez Bośnię

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
lewek
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 02.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) lewek » 08.09.2011 07:02

cóż, najwidoczniej albo ja miałem szczęście, albo Kolega pecha...
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005
Re: czy ja wiem?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 08.09.2011 09:44

bobby napisał(a):Jechałem tą trasą jakieś 2 tygodnie temu. Było ciężko. Ciągłe wleczenie się za kolejnymi ciągami pojazdów. Na końcu autostrady nad Sarajewem musiałem dać w łapę za przekroczenie prędkości.

Ładnie się pochwaliłeś popełnieniem przestępstwa.
lewek
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 02.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) lewek » 09.09.2011 08:58

dodam, że my w zasadzie przez całą podróż nie przekraczaliśmy prędkości 120-130 km/h (przy czym taka prędkość to tylko na autostradach) - może w tym tkwi szkopuł :>

Aha - na Czarnogórze proszę przygotować się na nagminne nadużywanie klaksonów - nie należy się tym stresować albo przejmować, Czarnogórcy używają klaksonów przede wszystkim w celach "towarzyskich" i są to głównie dwa krótkie trąbnięcia (a bo zobaczyli kolegę na przeciwległym pasie, albo spodobała im się dziewczyna na ulicy...itp.).
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 12.09.2011 06:51

Jechałem 2 lata temu odcinkiem:
Bos. Gradiszka -> Banja Luka -> Jajce -> Bugojno -> Jablanica -> Mostar
Czasowo wyszło 5h (11.00-16.00) - niedziela - jazda przepisowa.
W tym ok 0,5h przerw na tankownie i postój (20min), więc czystej jazdy 4,5h
Rzeczywiście viamichelin bardzo optymistycznie traktuje ten odcinek podając 3h 45min :lol:
wiklos
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 29.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiklos » 16.09.2011 10:28

Wczoraj wróciliśmy i dla jadących przez Bośnie mam jedną uwagę.
Trasa pomiędzy miejscowościami Jablanca i Prozor jest zamknięta od godziny 8.00 do 17.00
Jest to fragment trasy Mostar - Jajce - Banja Luka.
Informacji o zamknięciu nigdzie po drodze nie zauważyłem. Tym bardziej nie było znaku droga nieprzejezdna.
Jeśli napis: "Period zabrane 60 dana" oznacza zamykanie przez 60 dni to niestety nie napisano od kiedy to obowiązuje.
Zamknięcie to było zaskoczeniem także dla lokalnych kierowców bo normalnie był tam ruch wachadłowy.
Dla zainteresowanych mogę przesłać zdjęcie tablicy informacyjnej z propozycją objazdów. Po dojechaniu do zamkniętego miejsca objazd jest bardzo długi bo wymaga cofnięcia się do Mostaru lub do Jablanca. Droga ma oznaczenie M 16.2
Sama droga szczególnie we fragmęcie Jajce - Banja Luka widokowo rewelacyjna, warto przejechać ale trzeba zostawić sobie duży margines czasowy.
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 15.01.2012 19:19

Od Zagrzebia przez Banja Luke do Mostaru będę jechał 2 sierpnia br. Mam nadzieję, że do tego czasu trasa będzie otwarta. Wie może ktoś czy planowane są jakieś wyłączenia w tym czasie? Wiem, pewnie to zbyt długi czas i może się sporo zmienić, ale może jest gdzieś informacja o planach drogowych w BiH w br.
Z góry dziękuję.
dynastia15
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 25.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dynastia15 » 29.03.2012 22:06

Wtam,

Jedziemy w czerwcu do Cro - Makarska, przez Węgry i BiH, pierwszy nocleg nad Balatonem w Kesztkhely, następny juz w Bośni , tylko narodzil sie problem ile czasu zajmie podróż z Kesztkhely, przez Bania Luka ,Jajce, Travnik do Sarajewa? Czy ktoś sie może orientuje czy zdażymy dojechac do Sarajewa na nocleg bo do Mostaru to juz na pewno nie dojedziemy...licznik Michelin podaje 8,45 h 550 km z Kesztkhely do Sarajewa plus postoje można liczyc 10 godzin....Czy ktos jechał ta trasą lub podobna z okolic Balatonu do Sarajewa ?



Pozdrawiam
wlodarekk
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 07.07.2011
odp

Nieprzeczytany postnapisał(a) wlodarekk » 30.03.2012 06:01

ja w zeszłym roku w ciągu 1 dnia dojechałem do JAJCE TO JEST ,BOŚNIA
z wrocka wyjechałem około 3 rano a 18 byłem na kęmpingu za JAJCE
W SUMIE TO MOGŁEM dojechać do Mostaru bo na jajce szkoda czasu
ale byłem zmęczony bez zmiennika kolega złamał kość ogonową jak prowadził to mało na zawał nie padłem. A na Węgry szkoda płacić za winetkę
ichna E65 całkiem fajna i nie łapią i ponad 100 km krócej ale po nocy po
Bośni nie radzę ale można za jednym razem dojechać do mostaru a to już
koniecznie trzeba zobaczyć i zjeść burka 1 eur pycha porcja taka że dziecko nie zje.Pod mostem można się wykąpać ale woda max 7 stopni wyskoczyłem jak oparzony a miejscowi pływają
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 30.03.2012 06:43

dynastia15 napisał(a):Czy ktos jechał ta trasą lub podobna z okolic Balatonu do Sarajewa ?



Droga z Śiofok przez Udvar-Slav Samac-Maglaj-Doboj zajęła mi ok. 9 godzin.


Sretan Put.
dynastia15
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 25.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dynastia15 » 30.03.2012 10:50

Dzięki za odpowiedzi :)

Mąż wymyślił trasę znad Balatonu Kesztkhely-Marcali-Nagyatad-Barcs-Virovitica-Daruvar-Gradiska-Bania Luka-Jajce-Travnik-Sarajevo :)))

Mam nadzieje że się nie zgubimy nigdzie,bo to powoduje straty czasu ;) choć praktycznie co roku się gdzieś zgubimy :), jeździmy na mapy i znaki drogowe, nie na nawigacje ;), ale zawsze szybko się odnajdujemy :)

Najgorzej było w Rumunii pod tym względem,bo oznakowanie było tragiczne :)



Pozdro Kinga
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.03.2012 11:04

dynastia15 napisał(a):Mąż wymyślił trasę znad Balatonu Kesztkhely-Marcali-Nagyatad-Barcs-Virovitica-Daruvar-Gradiska-Bania Luka-Jajce-Travnik-Sarajevo

Jechałem kiedyś tą trasą, tyle że w przeciwną stronę i na Węgrzech było już ciemno. A zgubiłem się tylko w Keszthely :wink:

Ile czasu, nie pamiętam, ale myślę, że bez najmniejszego problemu można dojechać nie tylko do Sarajeva, ale i dużo dalej.
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 30.03.2012 15:57

Przez Węgry i Chorwację jechałem 4h i 4-5h wyjdzie po Bośni do Sarajewa.
Węgry i Chorwacja - droga pusta, w BiH już większy ruch.
wlodarekk
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 07.07.2011
odp

Nieprzeczytany postnapisał(a) wlodarekk » 31.03.2012 03:35

nie wiem tylko po co ludzie pchają się przez budapeszt to 160 km dalej
a to czasowo ponad 1 h a w tym czasie zrobisz 80 km tak wiec ty jesteś
koło budapesztu a ja za balatonem a ta część węgier jest b ładna i biorąc
pod uwage kosszt paliwa i winetki masz obiad gratis
grga
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 133
Dołączył(a): 13.05.2009
Re: odp

Nieprzeczytany postnapisał(a) grga » 31.03.2012 05:58

wlodarekk napisał(a):ja w zeszłym roku w ciągu 1 dnia dojechałem do JAJCE TO JEST ,BOŚNIA
z wrocka wyjechałem około 3 rano a 18 byłem na kęmpingu za JAJCE
W SUMIE TO MOGŁEM dojechać do Mostaru bo na jajce szkoda czasu
ale byłem zmęczony bez zmiennika kolega złamał kość ogonową jak prowadził to mało na zawał nie padłem. A na Węgry szkoda płacić za winetkę
ichna E65 całkiem fajna i nie łapią i ponad 100 km krócej ale po nocy po
Bośni nie radzę ale można za jednym razem dojechać do mostaru a to już
koniecznie trzeba zobaczyć i zjeść burka 1 eur pycha porcja taka że dziecko nie zje.Pod mostem można się wykąpać ale woda max 7 stopni wyskoczyłem jak oparzony a miejscowi pływają

A jak z tym Jajce, coś tam zwiedzaliście, czy tylko nocleg na kempingu?
Wszyscy wiedzą dużo o Mostarze, a czy warto w Jajcach coś zobaczyć?
Jak według Ciebie to wygląda?
dynastia15
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 25.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dynastia15 » 31.03.2012 11:47

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, z tego wynika że i do Mostaru znad Balatonu można dojechać....ale chcemy tez zwiedzić Sarajewo, Mostar też oczywiście, no i po drodze między miejscowością Bania Luka a Sarajewo jest miasteczko Travnik godne obejrzenia, z tego co się orientuje miasteczko to jest nazywane Europejskim Stambułem i jest najbardziej orientalne w całej Bośni....stary fort, meczet....stare miasto....

W miejscowości Bania Luka nad rzeka Vrbas organizują rafting.

A w Jajce z tego co wiem to jest wodospadzik w centrum miasta na rzece Pliva oraz ruiny z czasów rzymskich, i ruiny średniowiecznych twierdz, meczet , kompleks młynów w pobliżu miasta....

Tak więc warto zrobić małe postoje w tych miejscach i pozwiedzać :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone