Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33331
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 02.02.2018 22:42

walp napisał(a):Skarby Watykanu .

Jakoś ciężko się tu dopatrzyć podobieństwa do żłobka i stajenki. :roll:
Aż by się chciało "Siarę" Siarzewskiego tu zacytować.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.02.2018 22:50

Ogrom wszystkiego.... nie czuliście się na koniec przytłoczeni?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.02.2018 23:24

walp napisał(a):Biorąc jednak różnicę w godzinach otwarcia bazyliki (7:00) a Muzeów Watykańskich (9:00), jeśli ktoś jest w stanie dotrzeć o tak wczesnej porze, to jest to dobre rozwiązanie, bo będzie miał także pusty Plac św. Piotra. Tak jak w Twojej relacji, bo przecież wiadomo, że
marze_na napisał(a): Kto rano wstaje ten ma pusty plac św. Piotra :lol: .

Aż tak wcześnie się nie zrywaliśmy :D .
Sprawdziłam z ciekawości, pierwsze zdjęcie na Placu św. Piotra zrobiliśmy o 8.22, pierwsze po wejściu do Bazyliki o 8.41.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 02.02.2018 23:40

anakin napisał(a):
walp napisał(a):Skarby Watykanu .

Jakoś ciężko się tu dopatrzyć podobieństwa do żłobka i stajenki. :roll:
Aż by się chciało "Siarę" Siarzewskiego tu zacytować.

Grzegorz, pamiętaj: „ubogi niemiły nawet najbliższemu, a bogaty ma wielu przyjaciół” (Prz 14, 20). :oczko_usmiech:

Jan Paweł II powiedział: "Kościół zawsze odwoływał się do sztuk pięknych, aby przy ich pomocy sławić dar życia, a zwłaszcza, aby godnie, należycie i pięknie spełniać swe święte obrzędy. Tym samym przyczynił się on do powstania niezrównanego dziedzictwa muzyki, sztuki i literatury, które wniosło znaczący wkład w rozwój kultury." I nieważne jakie stanowisko wobec tego zajmujemy, nie da się tego wkładu zanegować. Pozostaje jeszcze indywidualna kwestia wartościowania, ale nie będziemy tu przecież filozofować. :oczko_usmiech:

piekara114 napisał(a):Ogrom wszystkiego.... nie czuliście się na koniec przytłoczeni?

Szczerze mówiąc, nie. Wzbudzało to natomiast niepohamowany zachwyt. Takie dzieła nie mają prawa już dziś powstać, Ziemia kręci sie za szybko, nikt nie pozwoli sobie, żeby malować sufit jakiejś sali 40x13 przez cztery lata, jak to było w Sykstynie. Oni mieli cierpliwość, a my dziś możemy się tym zachwycać. :)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 03.02.2018 00:39

Pięknie to przedstawiłeś, podoba mi się Twój fortel, przejścia z Muzeów do Bazyliki.
Azjatów jakoś człowiek zdzierży, chociaż niektórzy to chyba potomkowie Czyngiz Hana, albo Attylii.
Ja nie rozumiem, jak można stale filmować własne, za przeproszeniem ... ryło, no chyba, że za to ktoś płaci.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 03.02.2018 11:40

marze_na napisał(a):Aż tak wcześnie się nie zrywaliśmy :D .
Sprawdziłam z ciekawości, pierwsze zdjęcie na Placu św. Piotra zrobiliśmy o 8.22, pierwsze po wejściu do Bazyliki o 8.41.

Myślę, że 8:00 to taka optymalna pora. Optymalna, bo nie musimy zrywać się skoro świt i nie narażamy się na 3-godzinną kolejkę. My stanęliśmy w kolejce do muzeów o 8:25. Ok. dziewiątej zaczęły się duże przyrosty, kolejka wydłużała się z minuty na minutę o kilka, kilkanaście osób.
Kiedy z muzeów wchodziliśmy do bazyliki, będąc w przedsionku, zerknąłem na kolejkę stojącą wzdłuż kolumnady - była długa. Natomiast gdy opuszczaliśmy plac św. Piotra, końcówka kolejki prawie zamykała przejście z placu na Via della Conciliazione. 8O

queue.jpg

Buber napisał(a):Pięknie to przedstawiłeś, podoba mi się Twój fortel, przejścia z Muzeów do Bazyliki.

Wynikało to jednak z pewnej desperacji. W normalnych warunkach chodzimy zgodnie ze strzałkami. :)
Z tego powodu, informuję tylko, a nie rekomenduję. :oczko_usmiech:
tuktuk
Odkrywca
Posty: 97
Dołączył(a): 23.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tuktuk » 04.02.2018 23:45

walp napisał(a):
marze_na napisał(a):Aż tak wcześnie się nie zrywaliśmy :D .
Sprawdziłam z ciekawości, pierwsze zdjęcie na Placu św. Piotra zrobiliśmy o 8.22, pierwsze po wejściu do Bazyliki o 8.41.

Myślę, że 8:00 to taka optymalna pora. Optymalna, bo nie musimy zrywać się skoro świt i nie narażamy się na 3-godzinną kolejkę. My stanęliśmy w kolejce do muzeów o 8:25. Ok. dziewiątej zaczęły się duże przyrosty, kolejka wydłużała się z minuty na minutę o kilka, kilkanaście osób.
Kiedy z muzeów wchodziliśmy do bazyliki, będąc w przedsionku, zerknąłem na kolejkę stojącą wzdłuż kolumnady - była długa. Natomiast gdy opuszczaliśmy plac św. Piotra, końcówka kolejki prawie zamykała przejście z placu na Via della Conciliazione. 8O

queue.jpg

Buber napisał(a):Pięknie to przedstawiłeś, podoba mi się Twój fortel, przejścia z Muzeów do Bazyliki.

Wynikało to jednak z pewnej desperacji. W normalnych warunkach chodzimy zgodnie ze strzałkami. :)
Z tego powodu, informuję tylko, a nie rekomenduję. :oczko_usmiech:


Ja zrobiłem podobnie, a mimo to troche czekałem w kolejce. Potem zauważyłem, że najkorzystniej wybrać porę wczesnym popołudniem. Tak jak opisałeś - kolejka rosła mocno od 9:00, ale o 15:00, jak przechodziłem obok wejścia, to kolejki prawie nie było. Obserwacja z 2 kolejnych dni, czyli jakś powtarzalność jest.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 06.02.2018 22:08

Dzień 11 – Zwiedzanie Rzymu II - Skarby Watykanu c.d.
Plac św. Piotra

Schodzimy z kopuły i kierujemy się na Plac św. Piotra. Kręcimy się trochę na jednym z najbardziej rozpoznawanych placów świata, który jest takim "przedsionkiem" Watykanu. Zawsze podobała mi się harmonia tego miejsca: prostopadły (do linii bazylika - Via della Conciliazione) owalny plac, otoczony wspaniałą kolumnadą Berniniego, z umieszczonym centralnie egipskim obeliskiem.

1.JPG

2.jpg

3.JPG

5.JPG

3a.JPG

6.JPG

7.JPG

11.JPG

8.JPG

Eliptyczny kształt placu nie jest jedynie wymysłem architekta, ale ma swoje głębsze uzasadnienie. Dotychczas za kształt doskonały uważano koło, jednak kiedy Kepler odkrył, że wszystkie planety krążą wokół słońca nie po obwodzie koła, a właśnie elipsy, kształt tej krzywej uznano za doskonałą.
Ponadto był jeszcze jeden, równie ważny powód, który w czasie projektowania placu brał pod uwagę zarówno Bernini, jak i papież Aleksander VII: to właśnie w tym miejscu, co roku papież udziela błogosławieństwa "Urbi et Orbi" - "Miastu i Światu". Kształt eliptyczny, symbolizujący wszechświat, miał dodatkowo podkreślać ten niezwykle symboliczny akt.

Otaczająca plac kolumnada, to najwspanialsze dzieło Berniniego. Składają się na nią 284 kolumny (każda o wysokości 13 m), ustawione w czterech rzędach. Ogólna wysokość kolumnady, wraz z balustradą wynosi 21m, natomiast szerokość 17m. Oba skrzydła kolumnady, prawe - Konstantyna Wielkiego i lewe - Karola Wielkiego, mają długość 120 m.

8b.JPG

9.JPG

10.JPG

Kolejka do bazyliki wzdłuż kolumnady.

27.JPG

28.JPG

Obelisk Watykański stojący w centrum Placu św. Piotra ma wysokość 25,5m. Został przywieziony do Rzymu na polecenie cesarza Kaliguli w latach 37-41 i ustawiony pierwotnie w cyrku Nerona. W obecnym miejscu został ustawiony w roku 1586 na polecenie papieża Sykstusa V. W Rzymie jest kilka podobnych obelisków przywiezionych z podbitego przez Imperium Romanum, Egiptu.

16.JPG

Na placu znajdują się dwie barokowe fontanny. Po prawej (patrząc w stronę Bazyliki), to Fontanna Czterech Papieży, zaprojektowana przez Carlo Maderna w 1613 r. Po lewej, jej wierną kopię, Fontannę św. Oficjum, zaprojektował Bernini w 1675 r. (niektóre źródła podają, że Carlo Fontana). Obie mierzą 8 metrów wysokości.

18.JPG

19.JPG

Na najwyższym piętrze Pałacu Apostolskiego mieszczą się papieskie apartamenty, czyli zbiór komnat, w tym prywatnych, w których zamieszkuje od XVII wieku każdy z papieży. Składają się one m.in. z siedmiu komnat, prywatnej kaplicy, gabinetu lekarskiego, biura sekretarza papieskiego, gabinetu. (w oknie gabinetu - drugie od prawej - ukazuje się papież).

8a.JPG

17.JPG

15.JPG

21.JPG

23.JPG

25.JPG

Biorąc pod uwagę wystrój architektoniczny, na placu św. Piotra mamy dwa polskie akcenty: jeden to wizerunek N.M.P,
który w 1981 r. został umieszczony na polecenie Jana Pawła II.

obiekt1.jpg

obiekt2.JPG

Drugi akcent to figura jedynego Polaka wśród 140 świętych przedstawionych na kolumnadzie Berniniego. Na lewym skrzydle, na wysokości fontanny, trzecia figura w lewo od portyku, to postać dominikanina św. Jacka Odrowąża

obiekt3.jpg

Nie wiem, czy zauważyliście, ale po wczorajszym grafitowym niebie, właściwie nie ma już śladu. I mogę powiedzieć, że tak już zostanie.
Podczas spaceru po Rzymie ostatniego dnia, termometr będzie wskazywał 30-31 stopni. :D

30.JPG

Nie zatrzymujemy się zbyt długo na placu, ponieważ wrócimy tu jeszcze podczas naszego pobytu, na spotkanie z papa Francesco. :wink:

Idziemy wzdłuż kolumnady Berniniego, przechodzimy obok watykańskiej galerii - Galleria San Pietro.

32.JPG

Następnie przechodzimy przez Porta Angelica i kierujemy się w kierunku północnym, w stronę stacji metra Ottaviano - San Pietro, na której rano wysiedliśmy.

33.JPG
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.02.2018 22:40

Duża fajnych ciekawostek przedstawiasz...

Od razu zauważyłam, że z każdym zdjęciem niebo coraz bardziej niebieskie...

Patrząc na fontannę to chyba trafiliście na okres tych okropnych susz we Włoszech (choć ulewa z poprzedniego dnia temu zaprzecza), bo w mediach były apele o oszczędzanie wody także tych w fontannach... chyba, że coś pomyliłam, to wybacz, głowa mnie boli i ciężko mi coś coś myśli...
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 06.02.2018 23:18

piekara114 napisał(a):Od razu zauważyłam, że z każdym zdjęciem niebo coraz bardziej niebieskie...

I całe szczęście, bo jeden stracony dzień mogłem zdzierżyć, ale gdyby pogoda pokrzyżowała nam cały pobyt w Rzymie, to mógłbym tego nie przeżyć. :)
piekara114 napisał(a):Patrząc na fontannę to chyba trafiliście na okres tych okropnych susz we Włoszech (choć ulewa z poprzedniego dnia temu zaprzecza), bo w mediach były apele o oszczędzanie wody także tych w fontannach... chyba, że coś pomyliłam, to wybacz, głowa mnie boli i ciężko mi coś coś myśli...

Bardzo prawdopodobne, że nieczynne fontanny, to wynik oszczędzania wody. Ubiegłoroczne upały we Włoszech miały swoje apogeum bodajże w trzeciej dekadzie lipca, ale susza trwała przez kilkanaście tygodni. Jeden ulewny dzień, mimo, że zalał i sparaliżował stolicę i kilka innych miejsc, nie zrekompensował tych ubytków. Ponad połowa włoskich regionów wystąpiła do ministerstwa rolnictwa z wnioskiem o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Nas szczęśliwie ominęły upały.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 07.02.2018 19:56

Kiedy doszliśmy do Piazza del Risorgimento, na którym są przystanki autobusowe kilku linii, wpadłem na pomysł, żeby zamiast metrem (6 stacji linią A + 2 stacje linią B z przesiadką na Termini) pojechać autobusem. Godzina jest dobra, pogoda dużo lepsza niż wczoraj, wsiadamy więc do "81" i dwadzieścia przystanków jedziemy na Piazza del Colosseo. Metrem byłoby szybciej, ale drożej. Nie chodzi tu jednak o dodatkowe 4x1,5 euro, ale przede wszystkim o to,
że pod ziemią nic nie zobaczymy, a tak za 1,5 euro/os. mamy przejażdżkę po Rzymie.

Risorgimento-Colosseo.jpg

Dojeżdżamy do Piazza del Colosseo, widok o wiele lepszy niż podczas wczorajszej ulewy. :D

41.JPG

42.JPG

43.JPG

Do Koloseum już wejść nie możemy, bo jak pisałem, bilet łączony jest ważny 48 godz, ale do każdego obiektu można wejść tylko raz.
No to szwendamy się trochę w pobliżu.

44.JPG

45.JPG

45a.JPG

48.JPG

49.JPG

Budowla rzeczywiście przyciąga jak magnes. Niegdyś w tej "fabryce rozrywki" odbywało się 100 imprez rocznie. 8O
Od 1999 roku, Koloseum jest także pomnikiem wykorzystywanym przeciwko karze śmierci. Kiedy w którymś kraju znosi się karę śmierci,
bądź odstępuje od jej wykonania, całą budowlę spowija zielone światło.

Łuk Konstantyna Wielkiego zbudowany w latach 312–315 dla uhonorowania dziesięciolecia sprawowania władzy przez cesarza Konstantyna.
50.JPG

51.JPG

51a.JPG

47.JPG

52.JPG

53.JPG

Ostatecznie zależy nam przecież na Forum Romanum i Palatynie. Kierujemy się do wejścia i co widzimy? Taką informację:

Foro chiuso.jpg

"...oggi 11 settembre 2017 l'area archeologica del Palatino-Foro Romano rimarrà chiusa ...." - w dniu dzisiejszym Palatyn i Forum Romanum pozostaną zamknięte ... (ze względów bezpieczeństwa jak dalej napisano). :?

Porca miseria, porca miseria .... idę do kasy i mówię, że wczoraj lało, a dziś jeszcze jest zalane i nie możemy wejść :evil:, więc poproszę o częściowy zwrot pieniędzy, ponieważ weszliśmy tylko do Koloseum. Pani mówi, że muszę iść do okienka nr 10 znajdującego się w Koloseum i tam porozmawiać.
Ja p***, muszę stanąć w kolejce i przejść kontrolę, na szczęście nie jest długa, ale zanim dostałem się do środka, jakieś 20 min. minęło. No i jak myślicie, oddali? NIE! Słyszę, że il biglietto combinato non è rimborsabile - bilet łączony nie podlega zwrotowi :evil:
O nie, nie odpuszczę .... :!:

Teraz jednak wracamy do Anagnina apartment. Coś się przecież dziś udało i trzeba to uczcić, a kolejny dzień będzie dość intensywny. :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.02.2018 20:04

No nie fajnie....
Błękity też coś znikają i pojawiają się na zdjęciach... Mam nadzieję, że wieczór i kolejny dzień już był po Waszych myślach...
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 07.02.2018 20:17

piekara114 napisał(a):Błękity też coś znikają ...

Ujrzymy jeszcze niebo w kolorze azure :)
piekara114 napisał(a):Mam nadzieję, że wieczór i kolejny dzień już był po Waszych myślach...

Pogoda nie zawiodła, do końca naszego pobytu w Rzymie, nie spadła już ani kropla deszczu. :D
Jednak żeby nie było tak kolorowo, to jak już wcześniej wspomniałem, plan kolejnego dnia nieznacznie zaburzył strajk pracowników komunikacji miejskiej. :roll:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 09.02.2018 20:17

Komunikacja miejska w Rzymie.

Zanim zaczniemy dalszą eksplorację Wiecznego Miasta, kilka słów o tym, jak i czym poruszaliśmy się po Rzymie. Jeśli przyjedziemy tutaj samochodem, to najlepiej odstawić go na parking i zapomnieć.
Poruszanie się po mieście samochodem jest dość uciążliwe nie tylko ze względu na bardzo duży ruch, ale także z uwagi na pewne ograniczenia. Za dnia znaczne obszary centrum są zamknięte albo dostępne tylko za specjalnym zezwoleniem np. do rozładunku towarów. Z tego względu warto zapoznać się z komunikacją miejską. Co mamy do dyspozycji :?:

1. metro podziemne
Niestety, jak na tak wielkie miasto, sieć nie jest skomplikowana. Mamy tylko 3 linie, z tego trzecia jest ciągle w budowie.
linia A Battistini – Anagnina
dotrzemy nią m. in. do: Watykanu, Muzeów Watykańskich, Schodów Hiszpańskich, Fontanny di Trevi, Bazyliki św. Jana na Lateranie;
linia B Laurentina – Rebibbia, z odnogą B1
dotrzemy nią m. in. do: Colosseum, Circo Massimo, Bazyliki św. Pawła za Murami.
Dwie główne linie metra krzyżują się w jednym punkcie, na stacji Termini. Linia B rozdziela się na B i B1.

linia C częściowa
Linia C obsługuje na razie niektóre rzymskie przedmieścia i w tym roku ma połączyć się z linią A na stacji San Giovanni. Budowa trwa długo między innymi ze względu na konieczność przeprowadzenia dokładnych badań archeologicznych.

Niezbyt skomplikowany system, może dodatkowo wspomóc aplikacja Metro Roma.

2. pociągi/metro naziemne
Na stronie internetowej http://www.trenitalia.it możemy wyszukać interesujące nas połączenie kolejowe, nie tylko na terenie Rzymu, ale całych Włoch oraz kupić bilety online.
a) 8 połączeń regionalnych (FL1 – FL8),
b) pociąg lotnisko Fiumicino – Termini (Leonardo Express),
c) 3 linie metra naziemnego
- Roma Lido, popularna i często zatłoczona linia, łącząca Rzym z nadmorską dzielnicą Ostia;
- Roma Nord
- Roma Giardinetti

3. autobusy
Tu jest nieźle, ponad 200 linii. Autobusy w większości są obsługiwane przez ATAC :arrow: http://www.atac.roma.it/
Niestety ani ze strony internetowej, ani z informacji zamieszczanych na przystankach, nie dowiemy się, o której godzinie dany autobus przyjeżdża lub odjeżdża. Ze względu na korki, nie istnienie godzinowy rozkład jazdy. Przyjedzie za 5 ... a może za 25 min. senza fretta, znaczy się bez pośpiechu. :oczko_usmiech:

4. tramwaje
Jest tylko 6 linii tramwajowych o numerach: 2, 3, 5, 8, 14 i 19. Nie jest to najpopularniejszy środek transportu w Rzymie, choć trzy bądź cztery razy z niego skorzystaliśmy.

:idea: Aby to wszystko wykorzystać w praktyce, przyda nam się wyszukiwarka połączeń
Ważną sprawą podczas korzystania z niej, jest dokładne podawanie nazw ulic i placów, ponieważ słabo toleruje błędy w nazewnictwie.

Jest jeszcze jedna linia trolejbusowa (nr 90), no i oczywiście taksówki, ale z tych środków komunikacji nie korzystaliśmy.

Mapa linii metra i kolei miejskiej w Rzymie z wyszczególnionymi przystankami.

Obrazek

Bilety
Dzięki zintegrowanemu systemowi biletowemu METROBUS, na ten sam bilet można podróżować różnymi środkami transportu, co bardzo ułatwia życie.
Rzym jest praktycznie jedną strefą komunikacyjną, a to oznacza, że nie musimy pilnować zmian stref i cen biletów. Strefy co prawda istnieją, ale daleko od centrum, poza obwodnicą Grande Raccordo Anulare.

Minusem komunikacji publicznej może być brak zniżek. Nie przysługują one ani uczniom/studentom, ani osobom starszym, ani niepełnosprawnym. Jest jedyna zniżka dla dziecka do lat 10 - podróżując w towarzystwie osoby dorosłej, nie płaci za bilet.

Bilety można kupić w automatach, kioskach z gazetami (edicola), sklepach tytoniowych (tabaccheria, tabaccaio), barach, kasach biletowych znajdujących się na większych stacjach: Battistini, Cornelia, Ottaviano, Lepanto, Spagna, Termini, Anagnina, Rebibbia, Ponte Mammolo, Eur Fermi, Laurentina oraz na pętlach tramwajowych i autobusowych. Możliwe jest też kupienie biletu przez SMS.

BIT – bilet czasowy 100 min; cena 1,50 euro
(1 przejazd metrem/pociągiem + dowolna liczba przejazdów innymi środkami komunikacji miejskiej do 100 minuty od skasowania)
100min.jpg

ROMA 24H - bilet 24h; cena 7 euro
dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 24 godziny od momentu skasowania;
24h.jpg

ROMA 48H - bilet 48h; cena 12,50 euro
dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 48 godziny od momentu skasowania;
48.jpg

ROMA 72H - bilet 72h; cena 18 euro
dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 72 godziny od momentu skasowania;
72.jpg

CIS – bilet tygodniowy; cena 24 euro
dowolna liczba przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej do godz. 24.00 siódmego dnia od dnia skasowania, licząc dzień skasowania jako pierwszy.
7gorni.jpg

Są jeszcze mniej popularne bilety dla kilkudniowego turysty: np. BIRG - dzienny bilet strefowy, BTR, czy CIRS, a także miesięczne abonamenty (osobisty oraz wolny).

Bilet należy skasować w kasownikach rozmieszczonych na stacjach (w przypadku pociągu i metra), a w przypadku autobusu i tramwaju, można zrobić to wewnątrz pojazdu.

Mam nadzieję, że się przyda. :wink:
Skoro wiemy jak się poruszać po Rzymie, to ruszajmy dalej.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 09.02.2018 20:22

Ruszajmy, ruszajmy ... :boss:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda - strona 24
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone