Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Σιγά, σιγά..... czyli jesień na Krecie….

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.01.2018 18:22

Ale pustki w Portach Szatana...ledwie patenascie aut. W sezonie bezpieczne tam zaparkowanie graniczy z cudem (dol szczelnie wypelniony autami, parkuje sie po boku drogi pod kątem 15°)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15674
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.01.2018 20:43

Później było trochę więcej aut, a nawet samochodowy stragan z chipsami i wodą :D ale mythosika nie było :D No i byliśmy dość wcześnie, bo ok. 10:30...
Jeśli dobrze pamiętam to Wy chyba nie zeszliście na dół...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.01.2018 20:53

piekara114 napisał(a):Później było trochę więcej aut, a nawet samochodowy stragan z chipsami i wodą :D ale mythosika nie było :D No i byliśmy dość wcześnie, bo ok. 10:30...
Jeśli dobrze pamiętam to Wy chyba nie zeszliście na dół...


Na dole było pełno ludzi, znajomi mieli 4 latka, a zejście w dół wyglądało na długie w upale..... byliśmy też zestresowani zaparkowaniem 20 cm od samochodu przed nami, a było mega stromo
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 01.01.2018 21:00

Macie znajomych w ciekawym przedziale wiekowym... "znajomi mieli 4 latka" - mieli pozwolenie od rodziców na podróż z Wami :?: :smo: :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15674
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.01.2018 21:03

21.10.2017, sobota, dzień 1 Seitan Limania

Parking zbyt duży nie jest, ale udaje nam się zaparkować dość wygodnie i bezpiecznie i wyskakujemy z samochodu (g.10:30). Jak ciepło…i biegniemy na skraj urwiska, aby popatrzeć na plażę…. Cudowna….
Obrazek

Inna nazwa plaży to Stefanou Beach. Plaża jest trochę ukryta na półwyspie i mimo że zaliczana do jednych z najpiękniejszych plaż na Krecie to nie jest ona tak rozpoznawalna jak Balos czy Elafonisi.

Na razie plaża jest częściowo w cieniu, ale patrzymy na niebo, jest trochę chmurek, ale mamy nadzieję, że uda nam się choć trochę poplażować… Wracamy do auta, aby przebrać się w stroje do pływania oraz w letnie ciuchy.. no i napić się… synowi zostawiamy wodę, a my korzystamy z darów wypożyczalni :mrgreen: ... miły początek pobytu na Krecie :mrgreen: :mrgreen: ….

Wiemy, że zejście do plaży do łatwych nie należy (oglądaliśmy filmiki na youtubie, na niektórych ludzie idą nawet na kolanach 8O ), więc zostajemy w adidasach i zaczynamy schodzić w dół… Kurczę, prosto nie jest i częściowo muszę schodzić tyłem… No i gdzie się podziali inny zmierzający w dół :idea: :?: …. W pewnym momencie słyszmy: Hello, there is another easier route.... Schodzimy dalej: Hello, there is another easier route. i znowu Hello, there is another easier route.... To chyba do nas :idea: :idea: .... Zatrzymujemy się i Pan M. podejmuje decyzję o odwrocie i powrocie na górę… Jak wrócę na poziom parkingu mam już serdecznie dość…. Rozglądamy się dookoła i widzimy, że ludzie zmierzają na mikro ścieżkę za kapliczką…
Obrazek

To też tam podążamy….
Obrazek

Między skałami pasą się owce, niektóre stoją jakby były do tych skał przyklejone…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

W dół prowadzi ścieżka, raz szersza, raz węższa i tuż przy skałach. Są luźne kamienie, a ziemia (w kolorze brązowo czerwonym) miejscami jest mokra i śliska…. My mamy adidasy na nogach, więc dość wygodnie nam się schodzi, ale spora część idzie w japonkach (sama pewno bym zeszła w japonkach, ale wygodnie to by nie było). Na samym końcu jest kilka schodów, a na końcu trzeba zeskoczyć… Ścieżką schodzą osoby w różnym wieku i już ci mocno starsi i małżeństwa z maluchami w nosidełkach na plecach i dzieciaczki kilkuletnie. Wiadomo kilkulatka trzeba mocno przypilnować i najlepiej mieć obie ręce wolne (więc plecak wygodnym rozwiązaniem), ale zejdzie. Wg mnie odpuścić sobie powinny osoby z większymi chorobami kręgosłupa i stawów oraz osoby z nadpobudliwymi dziećmi, które nie są posłuszne, taki maluch chce szybko zejść, może sobie krzywdę zrobić, ale 5–latek powinien sobie już bez problemu dać radę… Zejście na dół zajmuje ok. 10-15 min.
Obrazek

Jesteśmy na dole….. Jestem zaskoczona, bo myślałam, że plaża będzie piaszczysta, a to drobne kamyki, taki żwirek...no i jakiś super piękny to on nie jest….
Obrazek

Plaża też zdecydowanie lepiej wygląda z góry (ale nie jest źle :D )...
Obrazek

...ale to pewnie też wina tego, że jednak cień mamy na plaży, bo jak wyszło słońce to od razu pojawiły się właściwe kolory, ale wtedy to w wodzie siedziałam :mrgreen:
W głębi plaży widać też palenisko po ognisku, więc zapewne plaża służy także niektórym jako miejsce na dziki nocleg…

Woda jest dość przyjemna, ale nie jakoś super ciepła, no i dość szybko robi się głęboko (podobno jak wypłynie się z załamu kaniony, w którym jest plaża, odczuwalny jest dość mocny prąd…. Nie wiem, czy to prawda, bo wolałam nie sprawdzać…) Plażujemy trochę w słońcu, trochę w cieniu od chmur… Jak, że plaża jest w kanionie no i jest dość głęboko znajdują się śmiałkowie, którzy skaczą… My trafiliśmy na grupę młodych ludzi i wśród nich Włoch i Francuz postanowili poskakać…. Oczywiście nie obyło się bez oklasków, zachęt i lekkiej paniki jednego ze skoczków…. Na plaży robi się głośno i wesoło :D :D ….
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po 2 godz. plażowania (a czuję się jakbym pół dnia tu już spędziła i po przeczytaniu 2 rozdziałów Chalepianki - jakoś mnie nie porwała...) decydujemy się na odwrót. Słońca więcej tu już nie będzie, może na następnym pitstopie uda nam się je złapać….
Czeka nas teraz wspinaczka pod górę, ale jest ona mniej wymagająca od wejścia, bo przynajmniej się nogi na kamieniach nie ślizgają…. Oczywiście na rozszerzeniu zatrzymujemy się na sesję fotograficzną…
Obrazek

Obrazek

Na szlaku widać pełno cebul z szerokimi zielonymi liśćmi…. Podejrzewam, że to wielokrotnie przez Kulki pokazywane urginie – przed wyjazdem trochę poczytałam o tych kwiatkach, nie liczyłam na kwiaty, bo one są we wrześniu, ale właśnie po przekwitnięciu urginie wypuszczają liście… Co ciekawe roślina wykorzystywana jest (po odpowiednim suszeniu) jako lek np. nasercowy, ale sok liści u osób z alergiami i o delikatnej skórze może spowodować poparzenia (podrażnienia mogą spowodować także łuski na cebulkach, ale tylko te w kolorze czerwonym)
Obrazek

Na parkingu są oczywiście kozy kri-kri, które łażą koło wodopoju, między samochodami i po okolicznych skałach….
Obrazek

Obrazek

Wsiadamy do auta i Obrazek
Zatrzymujemy się na chwilę pod kościółkiem…pełno tu kozich bobków, a sam kościółek z bliska nie zachwyca…
Obrazek

Obrazek

…i jedziemy do kolejnego wyznaczonego na dziś pitstopu….
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.01.2018 21:04

ZytaS napisał(a):Macie znajomych w ciekawym przedziale wiekowym... "znajomi mieli 4 latka" - mieli pozwolenie od rodziców na podróż z Wami :?: :smo: :oczko_usmiech:


Hehe, chodzi oczywiście o ich Syna, Mieszka :)

Mieszka XVI ;)
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 01.01.2018 21:12

piekara114 napisał(a):100 eur z ręki do ręki, full ubezpieczenie


... cena wynajmu auta rewelacyjna ... 8O ... żeby takie były w Italii ... :wink: ...
Pozdrawiam.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15674
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.01.2018 21:17

W IT nie do pomyślenia, dlatego też Sycylia dostała minusa jak byliśmy na etapie klikania kup bilet...

A przypomniałam sobie jeszcze.... jak się kąpałam w zatoczce to w pewnym momencie czuj jak coś mnie ukuło, szczypnęło w nogę... po chwili znowu i znowu... od razu pomyślałam o tym chorwackim robaku co przy piaszczystych brzegach można spotkać :twisted: , ale okazało się, że to jakaś mała, malutka rybka mnie podgryza :twisted: :twisted:
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 01.01.2018 21:25

Hehe, chodzi oczywiście o ich Syna, Mieszka :)

Mieszka XVI ;)[/quote]

Dobrze, że doprecyzowałeś (jeżeli taki jest) :D Bo już chciałam zapytać, wzorem jednego z posłów, o nazwisko carycy Katarzyny... 8O :oczko_usmiech:

Jeżeli chodzi o plażę, to nie wiem czy to zejście jest easier route 8O to wygląda na hard route :? Chyba nie dalibyśmy rady :cry:
Co do uwag o wygląd plaży: Plaże zawsze "z góry" wyglądają super: biały piaseczek i błękit wody, a po zejściu okazuje się, że to, w najlepszym przypadku, żwirek i to nie taki biały (np. plaże Lefkady), ale i tak plażyczka świetna.
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 01.01.2018 21:28

piekara114 napisał(a):W IT nie do pomyślenia, dlatego też Sycylia dostała minusa jak byliśmy na etapie klikania kup bilet...

A przypomniałam sobie jeszcze.... jak się kąpałam w zatoczce to w pewnym momencie czuj jak coś mnie ukuło, szczypnęło w nogę... po chwili znowu i znowu... od razu pomyślałam o tym chorwackim robaku co przy piaszczystych brzegach można spotkać :twisted: , ale okazało się, że to jakaś mała, malutka rybka mnie podgryza :twisted: :twisted:


O kurcze 8O nie dość, że hard droga, to jeszcze piranie... :roll: Warto było :?: :oczko_usmiech: :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15674
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.01.2018 21:31

Ta ścieżka, którą zeszliśmy (zielona z mojej mapki) była easier niż ta, która zaczęliśmy na początku schodzić. Przede wszystkim szłam wyprostowana i oczy miałam do przodu, że tak się wyrażę, a nie jak po drabinie na początku :D :D

Warto było tam zejść...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.01.2018 21:33

piekara114 napisał(a):Podejrzewam, że to wielokrotnie przez Kulki pokazywane urginie

Bardzo prawdopodobne :)
Wrześniową porą po poprzednich liściach nie ma praktycznie śladu, wiosną można poznać urginie po częściowo wystających z ziemi cebulach i zeschłych, albo jeszcze żółtych liściach wokół cebuli :) .

Kąpiel w połowie października... to mi się podoba :)
Na Krecie ponoć jeszcze w grudniu temperatura wody może osiągać 20 stopni :idea: .
Mai
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 26.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mai » 01.01.2018 21:34

Tak, pogoda nam dopisała :) nie ma co narzekać, żal było odlatywać. I wyspa na pewno do powtórki i to nie raz :) być może w tym roku.

Ja bilety kupiłam 26.09, a lot mieliśmy 14.10, cena za naszą trójką z wybranymi miejscami i bagażem podręcznym 953zł. Taki last minute się trafił ;)
Apartament rezerwowany dzień przed lądowaniem, cena 213 euro.

Wypożyczenie auta tak jak na Krecie powinno wyglądać wszędzie :D

My na Sycylii poruszaliśmy się komunikacją i da się kawałek kawałka zobaczyć ;) :) Polecam :) Chętnie bym powtórzyła na wiosnę tylko jak na razie nie ma rozkładu do Trapani.

Z wielką przyjemnością poczytam o waszych poczynaniach :) zwłaszcza w kilku miejscach przez Was odwiedzonych nie byliśmy ;) np w Seitan Limania. A rybki skubaczki były ;) taki piling gratis ;) :mrgreen:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15674
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.01.2018 21:41

Znalazłam filmik z wejścia do góry

wygląda to średnio na tym filmie, bo osoby są w japonkach i nogi im się wyginają, nie mogą swobodnie stanąć oraz kamerka jest ustawiona zbytnio w dół.. Ja idąc aż tak tych kamieni pod nogami nie widziałam, patrzysz się też przecież wyżej niż tylko na podłoże....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15674
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.01.2018 21:45

kulka53 napisał(a):Kąpiel w połowie października... to mi się podoba :)
Na Krecie ponoć jeszcze w grudniu temperatura wody może osiągać 20 stopni :idea: .

Woda fajna do kąpania była, co nie znaczy że super ciepła, no ale jak wylatywaliśmy z Kr to było niewiele stopni, to każda temp. w okolicach 20 była super :mrgreen: :mrgreen:

Mai napisał(a):Z wielką przyjemnością poczytam o waszych poczynaniach :) zwłaszcza w kilku miejscach przez Was odwiedzonych nie byliśmy ;) np w Seitan Limania. A rybki skubaczki były ;) taki piling gratis ;) :mrgreen:
Rybki jeszcze raz trafiliśmy, ale to za 2 dni kreteńskie będzie... a jako peeling były też w Chanii w salonie kosmetycznym, siedziało się przy wystawie z nogami w akwarium... zabieg też dość popularny w PL, a tu był gratis :mrgreen: :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Σιγά, σιγά..... czyli jesień na Krecie…. - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone