Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Covidowe wakacje, czyli Bułgaria zamiast… Bułgarii

Stolicą Bułgarii jest Sofia – miasto o wyjątkowej historii, którego początki sięgają już starożytności. Gest kręcenia głową w dwie strony Bułgarzy odbierają jako przyznanie racji lub wyrażenie zgody. Odwrotnie niż w pozostałej części Europy! Narodowym kwiatem Bułgarii są róże. Z tego państwa pochodzi aż 50% całkowitej światowej produkcji olejku różanego.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.05.2021 09:15

:hut:

Dalszy ciąg spaceru.
Te miejsca już widzieliśmy kilka dni wcześniej, ale nie przeszkadza nam to zupełnie.

DSC_3299.jpg

DSC_3300.jpg

DSC_3301.jpg

Taki romantyczny obrazek.
DSC_3302.jpg

DSC_3304.jpg

DSC_3305.jpg

DSC_3306.jpg

DSC_3307.jpg

DSC_3309.jpg

DSC_3310.jpg

DSC_3317.jpg

Przerwa na lody, które niestety rewelacyjne nie były.
DSC_3320.jpg

DSC_3322.jpg

DSC_3321.jpg

DSC_3324.jpg
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.05.2021 09:33

megidh napisał(a):
Katerina napisał(a):Ptaki, które przysiadły na "szprychach" młyna mogłyby mieć niezłą karuzelę :D

Twoja uwaga spowodowała, że się zastanowiłam nad dziwnym zjawiskiem, na które wcześniej nie zwróciłam uwagi.
Otóż te "szprychy" wiatraka nigdy się nie obracały, nawet jak wiał spory wiatr. Może to normalne, że jak na "szprychach" nie ma żagla, to one stoją w miejscu, ale nie mam na ten temat żadnej wiedzy.
Skrzydła wiatraka mogą być też zablokowane i wtedy nawet jak jest wiatr to się nie kręcą.... Przynajmniej takie opisy spotkałam odnośnie holenderskich wiatraków, ale zakładam, że to uniwersalna zasada....
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 04.05.2021 09:34

Fajna ta meduza.
Dziwne te puste knajpki. Spodobała mi się ta białymi parasolami i stołami, na których leżą kolorowe podkładki.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.05.2021 09:58

piekara114 napisał(a):
megidh napisał(a):
Katerina napisał(a):Ptaki, które przysiadły na "szprychach" młyna mogłyby mieć niezłą karuzelę :D

Twoja uwaga spowodowała, że się zastanowiłam nad dziwnym zjawiskiem, na które wcześniej nie zwróciłam uwagi.
Otóż te "szprychy" wiatraka nigdy się nie obracały, nawet jak wiał spory wiatr. Może to normalne, że jak na "szprychach" nie ma żagla, to one stoją w miejscu, ale nie mam na ten temat żadnej wiedzy.
Skrzydła wiatraka mogą być też zablokowane i wtedy nawet jak jest wiatr to się nie kręcą.... Przynajmniej takie opisy spotkałam odnośnie holenderskich wiatraków, ale zakładam, że to uniwersalna zasada....

Dzięki za wyjaśnienie. Teraz już wszystko jasne.

aga_stella napisał(a):Fajna ta meduza.

Też mi się spodobała, bo nie pływała koło mnie :oczko_usmiech:.
Kiedyś, wiele lat temu w Warnie, podczas wycieczki małym stateczkiem miałam okazję kąpać się w Morzu Czarnym dosyć daleko od brzegu. I podczas tego pływania sporej wielkości meduza (wydaje mi się, że większa od tej) zapałała do mnie miłością okrutną i pływała w bardzo bliskiej odległości ode mnie. Próba odpłynięcia od niej nic nie dawała, bo ona płynęła za mną. Musiałam wrócić na statek i dopiero po chwili spróbowałam kąpieli ponownie. Na szczęście już jej nie było i tym razem mogłam bez stresu cieszyć się z tej przyjemności.

aga_stella napisał(a):Dziwne te puste knajpki. Spodobała mi się ta białymi parasolami i stołami, na których leżą kolorowe podkładki.

Tak, ta była szczególnie urokliwa, ale nie siedliśmy przy tych stolikach, bo chwilę wcześniej byliśmy w knajpce na statku.
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 06.05.2021 01:41

Zdjęcia z poprzedniego odcinka są bardzo urocze. Kolorowe, radosne, Mąż zadowolony:))

Meduzy, meduzami, ale to co oni robią z tym budownictwem :(
Przepraszam, ale to gwałt na zabytkach.
Niestety, to się dzieje wszędzie - łatwiej i taniej wywalić fasadę , a nawet nośne ściany z kompozytów i imitacji :|
Bo..niby ładnie, i turysta się nie pozna :roll:
Przepraszam, Małgosiu.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.05.2021 21:37

Katerina napisał(a):Meduzy, meduzami, ale to co oni robią z tym budownictwem :(
Przepraszam, ale to gwałt na zabytkach.
Niestety, to się dzieje wszędzie - łatwiej i taniej wywalić fasadę , a nawet nośne ściany z kompozytów i imitacji :|
Bo..niby ładnie, i turysta się nie pozna :roll:
Przepraszam, Małgosiu.

Nie masz za co przepraszać. Ja bardzo lubię, jak ktoś wstawia do moich relacji swoje trzy grosze.

Muszę się przyznać, że ja właśnie jestem takim turystą, który się nie pozna :oops: .
I chociaż na tablicy informacyjnej stojącej przy Cerkwi św. Jana Aliturgetos znajdują się informacje, że dekoracja elewacji jest "ceramo-plastic", to ja na to nie zwróciłam uwagi.

DSC_1776.jpg


A jeśli chodzi Ci o miejsce, gdzie Waldek siedzi na schodach, to według mnie nie jest to żaden zabytek, tylko restauracja (podczas naszego pobytu była zamknięta) i tutaj faktycznie ta ściana jest "sztuczna".

DSC_3322.jpg

IMG_1435.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.05.2021 21:54

:hut:

Podczas jedzenia lodów przyczepiła się do nas mewa, która tęsknym wzrokiem patrzyła na nasze lody.
Co jej będę żałować, poczęstowałam ją wafelkiem.

IMG_2566.jpg

IMG_2568.jpg

IMG_2569.jpg

IMG_2572.jpg

IMG_2577.jpg

IMG_2578.jpg

IMG_2584.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.05.2021 22:07

:hut:

IMG_2591.jpg

DSC_3327.jpg

DSC_3328.jpg

DSC_3330.jpg

DSC_3331.jpg

DSC_3332.jpg

DSC_3335.jpg

DSC_3336.jpg

DSC_3338.jpg

DSC_3343.jpg

IMG_2596.jpg

IMG_2594.jpg

DSC_3344.jpg

DSC_3345.jpg

DSC_3348.jpg

DSC_3351.jpg

DSC_3352.jpg
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 08.05.2021 12:51

Tak mnie zainspirowała Twoja relacja, że rozważam wczasy w Bułgarii w podobnej okolicy co Ty. Na chwilę obecną Bułgaria wpuszcza z testem antygenowym, A ozdrowieńców na podstawie wyniku testu/ zaświadczenia (Czyli m.in. Mnie). Więc chyba zmienię rezerwację z Krety na Słoneczny Brzeg - bo moje wczasy już w czerwcu, A zaszczepić się nie zdążę.
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 08.05.2021 22:33

w Neseberze byłem ze cztery razy,
ale muszę przyznać że jak jest tam "milion" ludzi
to takich miejsc się nie zauważa,
piękne zdjęcia,piękne miejsca,

Sara76,
zrobisz jak chcesz ale SB to beznadziejne miejsce,sam "plastik",
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.05.2021 11:55

Sara76 napisał(a):Tak mnie zainspirowała Twoja relacja, że rozważam wczasy w Bułgarii w podobnej okolicy co Ty. Na chwilę obecną Bułgaria wpuszcza z testem antygenowym, A ozdrowieńców na podstawie wyniku testu/ zaświadczenia (Czyli m.in. Mnie). Więc chyba zmienię rezerwację z Krety na Słoneczny Brzeg - bo moje wczasy już w czerwcu, A zaszczepić się nie zdążę.


Justyno , jak pokazuje relacja Gosi - jest tam sporo miejsc ciekawych i pięknych , wartych odwiedzenia , a z pomocą samochodu można ich ilość znacznie zwiększyć , np. odwiedzając miejscowości położone w północnej części wybrzeża , gdzie z pewnością znajdziesz piękne plaże .

Nikt ( chyba :wink: ) jeszcze nie wie jak wyglądać będzie ten wakacyjny sezon , ale wydaje mi się że w czerwcu ograniczenia również w Grecji zaczną znikać . . .


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 09.05.2021 16:42

Sara76 napisał(a):Tak mnie zainspirowała Twoja relacja, że rozważam wczasy w Bułgarii w podobnej okolicy co Ty. Na chwilę obecną Bułgaria wpuszcza z testem antygenowym, A ozdrowieńców na podstawie wyniku testu/ zaświadczenia (Czyli m.in. Mnie). Więc chyba zmienię rezerwację z Krety na Słoneczny Brzeg - bo moje wczasy już w czerwcu, A zaszczepić się nie zdążę.

599 napisał(a):Sara76,
zrobisz jak chcesz ale SB to beznadziejne miejsce,sam "plastik",

599 ma rację. Słoneczny Brzeg wcale mi się nie spodobał. Ale wiedziałam, że tak będzie i dlatego nie nastawiałam się na czerpanie z pobytu w tych miejscu dużej przyjemności. Praktycznie Słoneczny Brzeg miał być dla nas tylko miejscem noclegu a jedynym powodem, dla którego wybrałam hotel w SB była jego bliskość do Nessebaru. I w tym przypadku się nie zawiodłam. Dzięki temu Nessebar poznaliśmy bardzo dokładnie, bo mogliśmy do niego spacerkiem dojść w każdej chwili, co z chęcią robiliśmy. Dlatego jeśli faktycznie zdecydujesz się na Bułgarię i Słoneczny Brzeg, to wybierz hotel w jego południowej części.

piotrf napisał(a):Justyno , jak pokazuje relacja Gosi - jest tam sporo miejsc ciekawych i pięknych , wartych odwiedzenia , a z pomocą samochodu można ich ilość znacznie zwiększyć , np. odwiedzając miejscowości położone w północnej części wybrzeża , gdzie z pewnością znajdziesz piękne plaże .

Zgadzam się z Piotrem w całej rozciągłości.

piotrf napisał(a):Nikt ( chyba :wink: ) jeszcze nie wie jak wyglądać będzie ten wakacyjny sezon , ale wydaje mi się że w czerwcu ograniczenia również w Grecji zaczną znikać . . .

Może Piotr ma rację i Grecja jeszcze przed Twoimi wczasami zmieni swoje zasady.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 10.05.2021 19:54

Klimatyczna uliczka. Zaskoczył mnie pomysł użycia ceramicznych pokryw do wtopienia w murek.
A co to była za przestrzeń?
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 11.05.2021 20:15

aga_stella napisał(a):Klimatyczna uliczka. Zaskoczył mnie pomysł użycia ceramicznych pokryw do wtopienia w murek.
A co to była za przestrzeń?

Dokładnie nie pamiętam, ale wydaje mi się, że mogło to być w tej okolicy. Wskazuje na to kolejność zdjęć. kolejne zdjęcie po ceramicznych pokrywkach to właśnie ten budynek widoczny pod linkiem.
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 11.05.2021 20:52

Mój wzrok przyciągnęły wystawy (okna) ze starociami, a zwłaszcza z butelkami po chemikaliach. :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bułgaria - България



cron
Covidowe wakacje, czyli Bułgaria zamiast… Bułgarii - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone