Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Covidowe wakacje, czyli Bułgaria zamiast… Bułgarii

Stolicą Bułgarii jest Sofia – miasto o wyjątkowej historii, którego początki sięgają już starożytności. Gest kręcenia głową w dwie strony Bułgarzy odbierają jako przyznanie racji lub wyrażenie zgody. Odwrotnie niż w pozostałej części Europy! Narodowym kwiatem Bułgarii są róże. Z tego państwa pochodzi aż 50% całkowitej światowej produkcji olejku różanego.
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 12.05.2021 21:30

megidh napisał(a):Ruszyliśmy dalej, ale na drodze stanął nam plażowicz, którym opalał się w zagłębieniu skał. Odpuścilismy więc dalszą wędrówkę brzegiem morza i postanowiliśmy wspiąć się na klif.

Czy gdyby nie ów plażowicz, dałoby radę przejść dalej pod klifami, aż do tego hotelu, który jest za nimi od południowej strony?
Swoją drogą, jakoś groźnie wyglądał, czy co, że "stanął na drodze"? Wybrzeże chyba prywatne w Bułgarii nie jest?
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.05.2021 21:11

Raphael napisał(a):
megidh napisał(a):Ruszyliśmy dalej, ale na drodze stanął nam plażowicz, którym opalał się w zagłębieniu skał. Odpuściliśmy więc dalszą wędrówkę brzegiem morza i postanowiliśmy wspiąć się na klif.

Czy gdyby nie ów plażowicz, dałoby radę przejść dalej pod klifami, aż do tego hotelu, który jest za nimi od południowej strony?

Myślę, że dojście do hotelu byłoby możliwe, chociaż dalej pod tymi klifami miejscami było trochę wąsko. Stojąc na górze nakręciłam krótki filmik.


Raphael napisał(a):Swoją drogą, jakoś groźnie wyglądał, czy co, że "stanął na drodze"? Wybrzeże chyba prywatne w Bułgarii nie jest?

Założenie było takie, że to określenie miało być po prostu żartobliwe.
A plażowicz nie wyglądał groźnie, ale jakoś nie mieliśmy ochoty przechodzić po jego "legowisku", bowiem rozłożył się w zagłębieniu skał, które musielibyśmy pokonać, żeby iść dalej.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 13.05.2021 21:40

Nie chodziło mi o lokalizację, ale dzięki. Jakby co będzie jak znalazł :D
Ciekawi mnie co to było - coś w rodzaju balkonu, ganku, czy po prostu murek.
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 14.05.2021 23:53

Kiedyś była u nas w Polsce tandetna moda na ozdabianie elewacji domów potłuczonymi skorupami - fragmentami talerzy (z wzorem kaszubskim, albo "włocławkiem" :lol: ), butelek i luster - koszmarek.
Ale to...

DSC_3332.jpg


...wygląda super - dzieło sztuki normalnie :D

A co do tego plażowicza - to rozumiem Cię - że nie chciałaś go podeptać, zwłaszcza, że chyba goły był :wink: :oczko_usmiech:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 15.05.2021 21:08

aga_stella napisał(a):Nie chodziło mi o lokalizację, ale dzięki. Jakby co będzie jak znalazł :D
Ciekawi mnie co to było - coś w rodzaju balkonu, ganku, czy po prostu murek.

Zabiłaś mi klina tym pytaniem, bo niestety nie wiem, co to było. Zdjęcie jest zrobione moim aparatem, ale ja nawet nie pamiętam, że je robiłam. Waldek w tym miejscu zdjęcia nie zrobił, więc albo go nie zauważył, albo uznał, że nie warto.
A ponieważ bardzo nie lubię nie wiedzieć, to się zacięłam i tak długo szukałam, aż znalazłam. Okazuje się, że to jest klomb. Roślinności w nim nie widać, bo uschła. Na moim zdjęciu on wygląda na dosyć spory, ale okazuje się, że jest niewielki. Zdjęcie musiałam zrobić z dosyć bliskiej odległości i prawie z poziomu chodnika, dlatego wyszedł taki efekt. Po znalezieniu tego klombu na mapie google najpierw myślałam, że to są inne miejsca, bo otoczenie klombu trochę się różni, ale mapa google pochodzi z 2015 roku, więc sprzed 6 lat mogło się w tym miejscu sporo zmienić. Układ pokrywek jest taki sam, więc to musi być w tym miejscu.

klomb2.png


Katerina napisał(a):Kiedyś była u nas w Polsce tandetna moda na ozdabianie elewacji domów potłuczonymi skorupami - fragmentami talerzy (z wzorem kaszubskim, albo "włocławkiem" :lol: ), butelek i luster - koszmarek.

Faktycznie było to koszmarne. Ich widok przyprawiał mnie o odruch wymiotny.
Katerina napisał(a):Ale to...
Załącznik DSC_3332.jpg nie jest już dostępny

...wygląda super - dzieło sztuki normalnie :D

Ha, ha - dzieło sztuki :oczko_usmiech: :oczko_usmiech: :oczko_usmiech:, ale w pełnym słońcu i w wakacyjnym nastroju mógł się podobać.

Katerina napisał(a):A co do tego plażowicza - to rozumiem Cię - że nie chciałaś go podeptać, zwłaszcza, że chyba goły był :wink: :oczko_usmiech:

Ta nagość też mi przyszła na myśl, tym bardziej, że widzieliśmy tylko jego nogi wystające spomiędzy skał. Jak nas usłyszał, to się schował i za chwilę wyszedł ubrany w spodenki kąpielowe.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 15.05.2021 21:13

pomorzanka zachodnia napisał(a):Mój wzrok przyciągnęły wystawy (okna) ze starociami, a zwłaszcza z butelkami po chemikaliach. :D

Skąd u Ciebie takie zainteresowanie butelkami po chemikaliach ?.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 15.05.2021 21:55

:hut:
Bardzo nam się podobają te drewniane budynki. Każdy dekoracyjny detal wart jest fotki.
IMG_2598.jpg

IMG_2600.jpg

IMG_2611.jpg

Którąś z uliczek wychodzimy spośród zabudowań i otwiera się przed nami wielka przestrzeń z widokiem na morze.
A jakąś godzinę czy dwie wcześniej byliśmy tam na dole.
DSC_3354.jpg

DSC_3355.jpg

DSC_3356.jpg

Malowniczo usytuowane knajpki niestety są pozamykane.
DSC_3358.jpg

DSC_3362.jpg

Wracamy pomiędzy zabudowania.
Pod tym domem dotarł do nas jakiś dziwny dźwięk, którego nie mogliśmy początkowo rozszyfrować. Miałam wrażenie, jakbyśmy stali pod przewodami wysokiego napięcia, które wydają taki bzyczący dźwięk. Po chwili okazało się, że to wśród kwitnącego bluszczu oplatającego ścianę tego domu bzyczą setki pszczół.
DSC_3363.jpg

DSC_3364.jpg

Pszczoły są bardzo dokładnie widoczne na tym zdjęciu, ale w oryginale. Po zmniejszeniu zdjęcia widać je, ale już nie tak wyraźnie.
IMG_2607.jpg

Bardzo dużym zaskoczeniem była dla nas napotkana na nessebarskiej starówce czeska knajpka, która zupełnie tutaj nie pasuje.
Kto chce pić tutaj czeskie piwo lub zjadać się czeskim knedlikami ?.
DSC_3366.jpg

DSC_3367.jpg

IMG_2612.jpg
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 15.05.2021 22:10

Dzięki za info. Nie wpadłabym na pomysł, że to donica :wink:
Powiem Ci, że do czeskiej knajpki bym poszła, więc jej widok by mnie ucieszył.
Lubię ich kuchnię i piwo też, choć jedzenie w Bułgarii też mi smakowało.
Pszczoły wypatrzyłam.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 15.05.2021 22:41

aga_stella napisał(a):Powiem Ci, że do czeskiej knajpki bym poszła, więc jej widok by mnie ucieszył.

Ale żeby w Bułgarii iść do czeskiej knajpki 8O .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.05.2021 10:36

megidh napisał(a):
pomorzanka zachodnia napisał(a):Mój wzrok przyciągnęły wystawy (okna) ze starociami, a zwłaszcza z butelkami po chemikaliach. :D

Skąd u Ciebie takie zainteresowanie butelkami po chemikaliach ?.


Nie ważne skąd , ważne że jest :wink: to też kawał historii , a buteleczki używane były do przechowywania olejków ( w Bułgarii - różanych ) i kosmetyków i pachnideł . . .
Posiadam kilka takich ciekawych w kształcie i kolorze wgzemplarzy maleńkich buteleczek , czasem trafiam też na takie znaleziska na "pchlim targu" , ale to nikogo nie powinno dziwić - Krosno to miasto szkła :mrgreen:

megidh napisał(a):
aga_stella napisał(a):Powiem Ci, że do czeskiej knajpki bym poszła, więc jej widok by mnie ucieszył.

Ale żeby w Bułgarii iść do czeskiej knajpki 8O .


Gosiu , to chyba znak zmieniającej sę klienteli ( coraz więcej Czechów w Bułgarii ) i chęć zaspokojenia ich przyzwyczajeń , chociaż dla mnie np. schabowy z kapustą nad Morzem Czarnym to żadna atrakcja w przeciwieństwie do prawdziwej , bułgarskiej bogatej i różnorodnej kuchni :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 17.05.2021 21:56

piotrf napisał(a):...a buteleczki używane były do przechowywania olejków ( w Bułgarii - różanych ) i kosmetyków i pachnideł . . .
Posiadam kilka takich ciekawych w kształcie i kolorze egzemplarzy maleńkich buteleczek , czasem trafiam też na takie znaleziska na "pchlim targu" , ale to nikogo nie powinno dziwić - Krosno to miasto szkła :mrgreen:

Bardzo lubię szkło z Krosna, ale nie posiadam go za wiele, bo nie mam gdzie trzymać. Szklanki do drinków, kieliszki, wielką miskę, w której trzymam muszle, wazony. Ich subtelna prostota bardzo mi odpowiada.
Co zaś się tyczy butelek to też mam w domu kilka takich dziwnych z zamierzchłych czasów.

piotrf napisał(a):
megidh napisał(a):
aga_stella napisał(a):Powiem Ci, że do czeskiej knajpki bym poszła, więc jej widok by mnie ucieszył.

Ale żeby w Bułgarii iść do czeskiej knajpki 8O .


Gosiu , to chyba znak zmieniającej sę klienteli ( coraz więcej Czechów w Bułgarii ) i chęć zaspokojenia ich przyzwyczajeń , chociaż dla mnie np. schabowy z kapustą nad Morzem Czarnym to żadna atrakcja w przeciwieństwie do prawdziwej , bułgarskiej bogatej i różnorodnej kuchni :oczko_usmiech:

Właśnie o to mi chodzi. Nie twierdzę, że nie lubię czeskich potraw, bo niektóre nawet mi smakowały, ale zamawiałam je będąc w Czechach. Gdziekolwiek jadę, tam staram się jadać potrawy lokalne, żeby oprócz wrażeń wzrokowych cieszyć się również smakowymi. Ale przyznam się, że zdarza mi się na wyjazdach zamawiać pizzę, a przecież to włoskie danie, więc już się będę dziwić, że ktoś miałby ochotę na czeską kuchnię.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 21.05.2021 21:41

:hut:

Dalszy spacer uliczkami Nessebaru odbył się prawie w całkowitej samotności.
DSC_3368.jpg

DSC_3370.jpg

DSC_3371.jpg

Ktoś zgubił klucze.
DSC_3372.jpg

Moją uwagę przyciągnęła skrzynka na listy, która bardzo mi się spodobała.
DSC_3374.jpg

DSC_3375.jpg

DSC_3376.jpg

DSC_3377.jpg

DSC_3378.jpg

DSC_3379.jpg

DSC_3380.jpg

DSC_3382.jpg

DSC_3383.jpg

DSC_3385.jpg

DSC_3387.jpg

DSC_3389.jpg

DSC_3393.jpg

DSC_3396.jpg

DSC_3397.jpg

DSC_3398.jpg

DSC_3401.jpg

DSC_3402.jpg

DSC_3405.jpg

DSC_3406.jpg

DSC_3409.jpg

DSC_3410.jpg

DSC_3411.jpg

DSC_3412.jpg

DSC_3413.jpg

DSC_3414.jpg
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 25.05.2021 19:06

W pamięci zachował mi się najlepiej fragment miasta, który prezentujesz w ostatnim poście.
Jakoś pomysły mamy podobne :wink:
Moja fotka z Polski.
20200510_164335.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 01.06.2021 19:59

:hut:

Wracając do hotelu ujrzeliśmy przy wejściu na plażę taki rower spalinowy :oczko_usmiech: :oczko_usmiech: :oczko_usmiech:.

DSC_3415.jpg


Popołudnie spędziliśmy bardzo leniwie, częściowo na plaży a częściowo nad basenem.
Ale pomimo tego leniuchowania w tym dniu również przebyliśmy sporą odległość.

1601112930430_share.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 01.06.2021 20:05

aga_stella napisał(a):Jakoś pomysły mamy podobne :wink:
Moja fotka z Polski.
Obrazek

Skrzynki faktycznie bardzo podobne.
Ja się jeszcze z takimi nie spotkałam, dlatego tak się nią zainteresowałam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bułgaria - България



cron
Covidowe wakacje, czyli Bułgaria zamiast… Bułgarii - strona 21
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone