Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Covidowe wakacje, czyli Bułgaria zamiast… Bułgarii

Stolicą Bułgarii jest Sofia – miasto o wyjątkowej historii, którego początki sięgają już starożytności. Gest kręcenia głową w dwie strony Bułgarzy odbierają jako przyznanie racji lub wyrażenie zgody. Odwrotnie niż w pozostałej części Europy! Narodowym kwiatem Bułgarii są róże. Z tego państwa pochodzi aż 50% całkowitej światowej produkcji olejku różanego.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4700
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 17.02.2021 22:43

:hut:

Z któregoś miejsca ujrzeliśmy taki widok, który nas bardzo zainteresował.

IMG_2292.jpg

W grudniu 2002 roku w Sozopolu rozpoczęła działalność "Fundacja Sozopol", która między innymi aktywnie działa na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu. Dzięki tej fundacji powstał Kompleks Architektoniczno-Historycznego „Południowy Mur i Wieża Twierdzy”, który właśnie mieliśmy przed oczami.

DSC_2901.jpg

DSC_2908.jpg

DSC_2909.jpg

Z jednej strony podziwialiśmy odrestaurowane mury a z drugiej fale rozbijające się o skały i kamienie kilka metrów poniżej.

DSC_2902.jpg

Zastanawiałam się, dlaczego ten pomost jest nieczynny, bo przecież fajnie byłoby na niego wejść i z dalszej odległości popatrzeć na mury miasta.

DSC_2904.jpg

DSC_2907.jpg

DSC_2911.jpg

Na wprost tego pomostu znajduje się wejście do muzeum. Niestety muzeum było nieczynne. Do tego muzeum można wejść również z drugiej strony (od ul. Milet), ale ono także było zamknięte.

DSC_2910.jpg

Po lekturze informacji pod podanym wyżej linkiem dowiedziałam się, że pomost jest częścią muzeum i służy jego gościom do spacerów i obserwacji części systemu fortecznego, przybrzeżnych skał i morza. Domyślam się więc, że ponieważ muzeum nie było czynne, to pomost również był zamknięty.

Idąc dalej wzdłuż muru mijaliśmy liczne lokale gastronomiczne "z widokiem na morze", ale klientów w tych lokalach nie było.
DSC_2906.jpg

DSC_2913.jpg
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 24.02.2021 21:52

megidh napisał(a):
Katerina napisał(a):Kilka stron wcześniej przeczytałam komentarz Kamili pomorzanka zachodnia, która dopatrzyła sie podobieństw fragmentów bułgarskiego wybrzeża z naszym. Coś w tym jest - z jednej strony egzotyka, powiew Wschodu, a z drugiej - coś takiego ...znanego mi od dziecka.:papa:

Też się nad tym zastanawiałam i doszłam do wniosku, że to podobieństwo bierze się z tego, że wybrzeże tak bułgarskie jak i polskie są widokowo szare i "puste". Kolor wody Morza Czarnego z pewnością jest bardziej niebieski, niż kolor wody w Bałtyku, ale daleko mu do koloru wody w Adriatyku przy chorwackim wybrzeżu. Nie ma tutaj żadnych wysp, które uatrakcyjniałyby widoki. Z pewnością wszystkim cromaniakom (a na pewno większości) podoba się bardzo chorwackie wybrzeże, bo tam w przestrzeni wodnej cały czas coś się dzieje. Nie widać tam horyzontu, bo zasłaniają go wyspy. Podczas jazdy Jadranką przez szybę samochodu widzimy, jak jedna wyspa się kończy i zaraz zastępowana jest drugą. Z za każdego zakrętu wyglądamy spektakularnych zatoczek i pięknego koloru wody. I tych widoków nie sposób jest zastąpić morzem, na którym nie ma nic aż po widnokrąg.


No właśnie patrząc na te kilka Twoich zdjęć z piaskiem i morzem bez innych szczegółów poczułam się swojsko. Bałtyckie plaże na pewno są mniej spektakularne niż te południowe. Ale od kiedy mam już porównanie z nimi, zaczynam te bałtyckie bardziej doceniać, zwłaszcza gdy są puste. Całe szczęście, że Morze Czarne prawie wcale nie jest czarne. :P
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 28.02.2021 20:21

pomorzanka zachodnia
zaczynam te bałtyckie bardziej doceniać, zwłaszcza gdy są puste.


Pod względem wizualnym są przepiękne 8) Też patrzę teraz inaczej :)

Alo, alo... gdzie kontynuacja??
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4700
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 27.03.2021 15:48

:hut:

Kawałek dalej za muzeum opuściliśmy nadmorski deptak, wchodząc na schody znajdujące się pomiędzy budynkami.
Wyszliśmy na ul. "Milet" w miejscu, w którym znajduje się główne wejście do Muzeum. Wejście to także było zamknięte.
Gdyby to niebieskie auto nie dało rady wykręcić, to wjechałoby prosto do Muzeum Południowych Murów Obronnych i Baszty.

DSC_2915.jpg


Poszliśmy więc dalej uliczkami Starego Miasta, podziwiając tradycyjne XVIII-wieczne drewniane domy z czasów Odrodzenia Bułgarskiego.
DSC_2916.jpg

DSC_2917.jpg

DSC_2918.jpg

DSC_2919.jpg


Dotarliśmy do znaku, który wskazywał kierunek do kościoła św. Bogurodzicy, pochodzącego w XVII wieku, do którego chciałam dotrzeć, ale wyszło inaczej.

DSC_2922.jpg

Ponieważ schowana jest głęboko w ziemi, to trudno ją wypatrzyć, więc ją przeoczyliśmy. Oczywiście to żart :smo:. Nie dotarliśmy do niej, bo wcześniej trafiliśmy na kościół św. Jerzego (o dziwo otwarty) i tam spędziliśmy chwilę, a potem wszystkim zachciało się pić i jeść, więc zaczęliśmy szukać jakiego miejsca na posiłek.
Żałuję jednak, że nie zobaczyłam Cerkwi Bogurodzicy, bo to najważniejsza świątynia Sozopolu.

W kościele św. Jerzego nie można robić zdjęć, więc mam tylko fotki z zewnątrz a i tak mało pokazujące, bowiem trochę tam wąsko było i aparat nie obejmował większej części.

DSC_2924.jpg

DSC_2925.jpg


DSC_2926.jpg

DSC_2928.jpg

DSC_2929.jpg

DSC_2930.jpg

DSC_2931.jpg
rakastankielia
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 20.09.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) rakastankielia » 27.03.2021 23:49

megidh napisał(a):Dopiero w XIX wieku, po okresie bułgarskiego odrodzenia narodowego miasto zaczęło się odradzać. Zostało docenione z uwagi na jego doskonałe położenie turystyczne oraz znajdujące się w nim zabytki.
W 1956 roku miasto zostało w całości wpisane na Listę Zabytków Narodowych Bułgarii, a w 1983 roku na Listę UNESCO.

Piękne zdjęcia. Nesebyr to piękne miasto. Nie miałem jeszcze niestety okazji być w Bułgarii, jedynie rodzice byli trzy lata temu :D, ale chętnie bym pojechał, jest w sumie dość wysoko na liście miejsc do odwiedzenia.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4700
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 28.03.2021 18:04

rakastankielia napisał(a):Piękne zdjęcia. Nesebyr to piękne miasto. Nie miałem jeszcze niestety okazji być w Bułgarii, jedynie rodzice byli trzy lata temu :D, ale chętnie bym pojechał, jest w sumie dość wysoko na liście miejsc do odwiedzenia.

Witam nowego gościa w mojej relacji.
Cieszę się, że podobają Ci się moje zdjęcia. Miło czytać takie słowa.
Nessebar jest wart obejrzenia więc zachęcam do odwiedzenia tego miasta.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4700
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 28.03.2021 18:55

:hut:

Idziemy dalej rozglądając si wokoło.
Jesteśmy w samym centrum Starego Miasta a pusto tutaj, jakbyśmy byli na przedmieściach.

DSC_2933.jpg

DSC_2934.jpg

DSC_2935.jpg

DSC_2936.jpg

DSC_2939.jpg

Dochodzimy do miejsca, z którego możemy obejrzeć kolejne w Sozopolu wykopaliska.
Tablica informacyjna znajdująca się tuż obok informuje, iż są to wykopaliska archeologiczne klasztoru św. Mikołaja Cudotwórcy.
Znaleziono tam relikwie, które uznaje się za relikwie tego świętego. W tym samym miejscu znaleziono również szkielet wampira.

DSC_2937.jpg

DSC_2938.jpg

Klasztor św. Mikołaja Cudotwórcy w przeszłości znajdował się poza murami miasta przy głównej bramie prowadzącej do Sozopola, która wyglądała tak
12-01-06-88195_1.jpg

(zdjęcie ze strony https://bnr.bg/en/post/100135713/ancien ... ts-secrets)

Tuż obok tych wykopalisk stoi kościół świętych Cyryla i Metodego. W kościele tym znajdują się znalezione na wyspie św. Jana relikwie św. Jana, które zostały tutaj przeniesione z kościoła św. Jerzego w maju 2017 roku. Tutaj można obejrzeć zdjęcia z uroczystości tego przeniesienia.
My niestety nie mogliśmy zobaczyć tych relikwii, bowiem kościół był oczywiście zamknięty.

DSC_2940.jpg

DSC_2942.jpg

DSC_2943.jpg
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 28.03.2021 21:47

fajne zdjęcia i fajna relacja,
jednak gwoli prawdy ,
trzeba napisać że "w sezonie"
nie jest tam tak pusto,
przeciwnie ,
jet tam "tłoczno",
ale warto
"tam być",
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4700
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 30.03.2021 19:16

599 napisał(a):fajne zdjęcia i fajna relacja,
jednak gwoli prawdy ,
trzeba napisać że "w sezonie"
nie jest tam tak pusto,
przeciwnie ,
jet tam "tłoczno",
ale warto
"tam być",


W sezonie jest tłoczno we wszystkich fajnych miejscach. Ale po sezonie (lub przed) można je zwiedzać spokojniej.
My nie dość, że byliśmy po sezonie, to dodatkowo trafił nam się okres covidowy, więc mieliśmy z tego powodu dodatkowe bonusy. Ale żeby nie było, że tylko same plusy z tego powodu się trafiły, to minusem były pozamykane miejsca, do których chcielibyśmy zajrzeć.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4700
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 30.03.2021 19:36

:hut:

Idziemy dalej szeroką aleją w cieniu sporych drzew.

DSC_2944.jpg

Mijamy kościół św. Cyryla i Metodego.

DSC_2953.jpg

DSC_2954.jpg

Za kościołem znajduje się plac, na którym pod wielkim baldachim stoi sobie spora łódź.

DSC_2945.jpg

Zainteresowani tym eksponatem podchodzimy bliżej, aby dowiedzieć się, że jest to drewniana łódź typu "alamana" pochodząca z okresu XVIII-XX wieku, służąca po o połowów wzdłuż bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego.

DSC_2946.jpg

Łódź nosi nazwę "Apolonia", co można wyczytać na jej burtach.

DSC_2947.jpg

DSC_2948.jpg

DSC_2949.jpg

DSC_2952.jpg
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 30.03.2021 20:40

Bardzo lubię takie repliki , bo z wydobytych oryginalnych łodzi ( raczej z tego co po nich zostało :wink: ) trudno zobaczyć jak były skonstruowane , a często były to dzieła sztuki i szkutnicze majstersztyki , na podstawie których dzisiejsi twórcy budują łodzie i jachty .

Gosiu , o wampirach w Sozopolu nie wiedziałem , ciekawe czy straszą teraz archeologów i turystów , czy korzystają ze spokoju muzeum :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4700
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 30.03.2021 21:07

piotrf napisał(a):Gosiu , o wampirach w Sozopolu nie wiedziałem , ciekawe czy straszą teraz archeologów i turystów , czy korzystają ze spokoju muzeum :mrgreen:

Niestety nie miałam okazji się przekonać, czy straszą, bo nocy w Sozopolu nie doczekaliśmy :oczko_usmiech: :oczko_usmiech: :oczko_usmiech:
A tak na poważnie, to szczątki wampira zostały przeniesione do Muzeum Narodowego w Sofii.
https://podroze.onet.pl/ciekawe/wampiry-przyciagaja-turystow-do-bulgarii/kw7q68h

megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4700
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 31.03.2021 19:55

:hut:

Za łódką "Apolonia" skręciliśmy w lewo w kierunku plaży, ale żeby do niej dojść, należy przejść pomiędzy stolikami restauracji, która w tym miejscu się znajduje.
Jak już weszliśmy pomiędzy te stoliki, zdecydowaliśmy się tutaj coś zjeść i wypić. Zamówiliśmy pizzę a do pizzy piwo (ja wino), a ponieważ byliśmy głodni, to ze smakiem ją zjedliśmy, tym bardziej że była dosyć dobra.

DSC_2962.jpg

DSC_2963.jpg

Po posiłku poszliśmy na plażę, która nie była zapełniona plażowiczami.

DSC_2964.jpg

DSC_2965.jpg

DSC_2966.jpg

DSC_2967.jpg

Ceny były tutaj niższe niż w Słonecznym Brzegu.

DSC_2968.jpg

Bardzo sympatyczna jest ta plaża, tylko strach pomyśleć co się na niej dzieje w pełni sezonu i bez pandemii.

Po krótkim relaksie na plaży ruszyliśmy już w kierunku przystanku autobusowego, bo niedużo czasu nam pozostało do odjazdu naszego autobusu do Burgas.
DSC_2959.jpg


Na początku alei prowadzącej do Starego Miasta znajduje się wielka kotwica, która ozdabia to miejsce.
DSC_2955.jpg

DSC_2956.jpg

DSC_2960.jpg


Jeszcze przeszliśmy obok Muzeum Archeologicznego (zamkniętego) i obejrzeliśmy z zewnątrz znajdujący się na tyłach Muzeum kościół św. Mikołaja Cudotwórcy.

DSC_2970.jpg

DSC_2971.jpg

DSC_2972.jpg


Przy porcie w oczy rzucił nam się taki piękny pojazd.
DSC_2974.jpg

DSC_2975.jpg

To Bentley stuningowany przez niemiecką firmę Mansory.
DSC_2976.jpg


DSC_2977.jpg

Nasz autobus do Burgas już na nas czeka, więc wsiadamy i za chwilę ruszamy w drogę powrotną.
DSC_2979.jpg

Na dworcu autobusowym w Burgas
DSC_2980.jpg

przesiadamy się na autobus do Słonecznego Brzegu i po niecałej godzinie jesteśmy w Słonecznym Brzegu.
DSC_2981.jpg
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 02.04.2021 06:05

Ta zawartość jest wysoce interesująca.

Cóż dodać? Drewniane budynki robią to coś.
:sm: :la: :coool:
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 02.04.2021 20:39

Super, że kontynuujesz relację. Ale popędziłaś :D . Sozopol też fajny, ale ten wampir to może z Rumunii przybył :wink: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bułgaria - България



cron
Covidowe wakacje, czyli Bułgaria zamiast… Bułgarii - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone