Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię i Umbrię.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.03.2018 18:38

marze_na napisał(a):Połączenie między ratuszem a katedrą służyło ponoć miejskim radnym. Aby uchronić ich przed korupcją na rok zamykani byli w Palazzo degli Anziani i pozwalano im przechodzić tylko do kościoła.


W krajach położonych zdecydowanie na północ stosowane są ogrodzenia . . . może też chronią przed korupcją :?: :idea:

Bardzo ciekawe są te zdobienia , ale ambona zatrzymała mnie na bardzo długo :D


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.03.2018 23:23

Pistoię również bardzo miło wspominam.

Pozdrawiam,
Wojtek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.03.2018 07:43

walp napisał(a):Pistoia została przeze mnie "odkryta" podczas przygotowań do ubiegłorocznych włoskich wakacji.
Wpisałem ją na listę jako opcję, jednak w dniu kiedy odwiedziliśmy Pizę i Lukkę, zabrakło już czasu i sił. :?
Tak samo u mnie było, rezerwa nie zrealizowana.... z MdB jednak za daleko było....


A te lwy to mi Sienę przypomniały...
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 29.03.2018 07:43

Te uczynki miłosierdzia rewelacyjnie pokazane - już mnie tam ciągnie.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.03.2018 11:08

piotrf napisał(a):Bardzo ciekawe są te zdobienia , ale ambona zatrzymała mnie na bardzo długo :D

Podobną ambonę Giovanni Pisano popełnił dla katedry w Pizie.


Franz napisał(a):Pistoię również bardzo miło wspominam.

No i mamy kolejny głos za zepchniętą na boczne szlaki Pistoią :hut: .


piekara114 napisał(a):A te lwy to mi Sienę przypomniały...

Wszystko zostaje w rodzinie :wink: . Ambona w sieneńskiej katedrze wyszła spod dłuta Nicola Pisano, ojca Giovanniego. Panowie mieli ponoć wspólny warsztat.
Podczas naszej wizyty była niestety niedostępna z uwagi na prace renowacyjne.


Buber napisał(a):Te uczynki miłosierdzia rewelacyjnie pokazane

Na tym blogu cały cykl opisano bardzo szczegółowo :D .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 29.03.2018 21:10

marze_na napisał(a):
Buber napisał(a):Te uczynki miłosierdzia rewelacyjnie pokazane

Na tym blogu cały cykl opisano bardzo szczegółowo :D .

Świetna story - przeczytałem od deski do deski. Ciekaw jestem też podziemi ...
Jechać tam trzeba :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.04.2018 22:03

Prato - 05.09

Wracamy do Prato i prosto ze stacji kolejowej udajemy się na zwiedzanie miasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Historycznie najważniejszym placem miasta jest Piazza Duomo, przy którym wznosi się katedra św. Stefana.

Obrazek


Początki kościoła sięgają już X wieku. W wiekach XIII i XIV po ustanowieniu w Prato biskupstwa, kościół został istotnie rozbudowany i zyskał rangę katedry.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Gotycką dzwonnicę wzniesiono I połowie XIV w. Pod koniec XV w. ukończono obecną marmurową fasadę świątyni.

Obrazek

Obrazek


Najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym elementem zewnętrznej bryły katedry jest ambona.

Obrazek

Obrazek


Jest ona dziełem Donatella i Michelozzo, a wyrzeźbiona została w latach 1428-1438.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
Ostatnio edytowano 02.04.2018 22:05 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.04.2018 22:04

Zaglądamy do środka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W pierwszej kaplicy po lewej stronie, Capella del Santo Cingolo (kaplica Świętego Pasa), przechowywana jest relikwia - pasek Matki Boskiej. Według miejscowej legendy pasek ten ofiarowany został parafii przez żyjącego w XII wieku kupca o imieniu Michele. Kupiec ten przebywając w Jerozolimie poślubił córkę pewnego miejscowego kapłana, który to w ramach wiana ofiarował młodej parze ów pasek.

Pasek Matki Boskiej pokazywany jest z ambony podczas nabożeństw tylko pięć razy w roku: na Wielkanoc i Boże Narodzenie oraz 31 maja, 15 sierpnia i 8 września.

Obrazek


W świątyni zobaczyć możemy także piękne malowidła oraz freski. Najcenniejsze są freski Filippo Lippiego z połowy XV w. znajdujące się w absydzie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tą część katedry zwiedza się odpłatnie (3€), ale niestety akurat w każdy dzień tygodnia oprócz wtorków :? .
Na freski możemy więc popatrzeć jedynie z daleka.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.04.2018 22:33

Buber napisał(a):Świetna story - przeczytałem od deski do deski. Ciekaw jestem też podziemi ...
Jechać tam trzeba :D .


Koniecznie :D


Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.04.2018 07:26

piotrf napisał(a):
Buber napisał(a):Świetna story - przeczytałem od deski do deski. Ciekaw jestem też podziemi ...
Jechać tam trzeba :D .
Koniecznie :D


Ja bardzo zachęcam :hut: .

Będąc w Pistoii o istnieniu Museo Pistoia Sotterranea nie mieliśmy pojęcia :? . Podziemia są stosunkowo świeżą atrakcją, więc w przewodnikach, do których zaglądaliśmy jeszcze o nich nie pisali. A w mieście i przy samym Ospedale nie są na tyle mocno reklamowane, żebyśmy w ogóle zwrócili uwagę :roll: .
Z opisu i zdjęć wygląda ciekawie.

Obrazek

Więcej tutaj.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.04.2018 08:32

Jak czytam Prato to od razu widzę tą zewnętrzną ambonę....a znam ją tylko z forum i blogów :mrgreen:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.04.2018 10:36

piekara114 napisał(a):Jak czytam Prato to od razu widzę tą zewnętrzną ambonę....a znam ją tylko z forum i blogów :mrgreen:

Też tak miałam przed wyjazdem :D . Ale teraz mam z Prato zupełnie inne skojarzenia, o czym już niedługo :wink: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.04.2018 21:34

Prato - część II

Kolejny wart odwiedzenia plac Prato to Via Santa Maria delle Carceri.
Przy placu wznosi się Zamek Cesarski - Castello dell'Imperatore. Budowa zamku rozpoczęła się w 1237 roku na polecenie świętego cesarza rzymskiego Fryderyka II z dynastii Hohenstaufów, ale nigdy nie została ukończona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tabliczka przy wejściu informuje, że z powodu prac konserwatorskich zamek nie jest dostępny dla turystów :(.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Obok castello kościół Santa Maria delle Carceri.

Obrazek

Obrazek



Dalej kościół św. Franciszka z XIV wieku.

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.04.2018 21:34

Kolejny mijany plac, Piazza del Comune, okazuje się być centrum życia towarzyskiego mieszkańców :).

Obrazek

Obrazek


Najciekawszą budowlą na placu jest Palazzo Pretorio wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku.
Pałac pełnił kiedyś rolę ratusza, dzisiaj mieści się tu muzeum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Kościół San Domenico niestety jest właśnie zamykany. Szkoda, bo kryje ładne poklasztorne krużganki.

Obrazek


Na pociszenie zaglądamy za słodkościami 8) .

Obrazek

Popularne w Toskanii i całych Włoszech ciasteczka cantuccini wywodzą się właśnie z Prato, a ich inna nazwa to biscotti di Prato.


CDN

:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię (i Umbr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.04.2018 08:31

Skośnookie Prato

W Prato mocno rozwinął się przemysł odzieżowo-tekstylny. Tradycje włókiennicze w tym mieście sięgają aż XII w. Od lat to właśnie szwalnie z Prato wypuszczały na rynek najwięcej odzieży i galanterii ze znakiem made in Italy.

Obrazek

Obrazek


Rosnące koszty pracy spowodowały, że na na początku lat 90tych zakłady odzieżowe z Prato sięgnęły po tanią siłę roboczą z Chin. Szybko ruszyła lawina, przybyli do Prato imigranci ściągali rodziny i znajomych, a ci następnych, większość nielegalnie, bez zezwoleń na pobyt i pracę. Wkrótce obrotni Chińczycy zaczęli przejmować włoskie biznesy i wypierać z rynku rodzimych przedsiębiorców. Za tanią siłą roboczą do Włoch z Szanghaju zaczęły płynąć też tanie materiały, a w końcu również gotowa odzież, do której w Prato wszywano tylko włoskie metki.

W Prato wyrosło Chinatown. Chińczycy mają tu dzisiaj ponad 3000 zakładów krawieckich i szwalni. Bonzowie tego interesu rozbijają się luksusowymi samochodami i mają piękne wille pod miastem. Zatrudniają nielegalnie, szyją tanio, podrabiają znane marki, łamią prawo, unikają płacenia podatków. Chińscy pracownicy często śpią i jedzą w miejscu pracy, przy maszynie do szycia wychowują dzieci. Jeśli już wynajmuje się dla nich pokoje, to cisną się w nich nawet po 10 osób. Ci bardziej sprytni i przedsiębiorczy otwierają w końcu własne zakłady i tak się kręci. Działania władz lokalnych i włoskich służb mundurowych z Guardia di Finanza na czele wydają się na pokaz...

Przed wyjazdem nie mieliśmy pojęcia, że Prato ma azjatyckie oblicze. Dopiero jadąc w pociągu z Florencji przeglądałam w internecie co jeszcze ciekawego google podpowie o Prato. Wtedy trafiłam na ten artykuł w newsweeku. Potem znalazłam jeszcze kilka podobnych. Ciekawy film telewizji arte o dorastaniu dzieci chińskich imigrantów we włoskiej społeczności można obejrzeć tutaj.


Idąc Via Pistoiese nie byliśmy więc zaskoczeni :mrgreen: . W tej części miasta króluje język chiński.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Szacuje się, że co piąty mieszkaniec Prato jest Chińczykiem.

(...)
Ostatnio edytowano 05.04.2018 08:32 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Trenitalią przez Toskanię i Umbrię. - strona 37
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone