Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Napoli Amore Mio.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.08.2019 20:14

Rione Sanità, część II

Na Sanicie znaleźć można wszystko co Neapol charakteryzuje i wyróżnia. Spacerując niespiesznie i rozglądając się nieco uważniej podejrzymy zjawiska niespotykanie nigdzie indziej, a na pewno nie na taką skalę :hut: .

'O panaro
To stary, neapolitański sposób na załatwianie sprawunków. Z okna kamienicy, na sznurze, ktoś spuszcza koszyk czy wiaderko z listą zakupów i pieniędzmi. Następnie po napełnieniu przez zaprzyjaźnionego sklepikarza czy uczynnego sąsiada koszyk wjeżdża z powrotem na górę 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Procesje
Takie radośnie przygrywające grupy młodych ludzi z chorągwiami maszerowały nam pod oknami codziennie :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kapliczki
Takie formy upamiętnienia bliskich zmarłych obecne są na każdej ulicy i średnio co trzecim domu :wink: . Najczęściej dusze polecane są tu opiece Ojca Pio, ale obrazki z naszym papieżem też można wypatrzeć :D.

Obrazek

Obrazek


Pranie
Nieodłączny element "krajobrazu" włoskiego południa, a Neapolu w szczególności. Zimą też się suszy :oczko_usmiech:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.08.2019 20:17

Street art
Uliczna sztuka doskonale wkomponowuje się tu w odrapane fasady i ożywia ciemne ulice.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nasi tu byli :mrgreen:

Obrazek




Kościoły
W Neapolu jest ich ponad 400 :!: Podobno dokładnie 448. Najważniejsza na Sanicie jest Santa Maria della Sanita.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


W kościele znajduje się zejście do katakumb San Gaudioso. Więcej tutaj.



Bazary
Kolorowe stoiska cieszą oczy zwłaszcza bogactwem warzyw, owoców, ryb i morskich stworów.

Obrazek

Obrazek


Zima to sezon na pomarańcze 8) .

Obrazek


Na Via Vergini handel trwa od rana do późnego popołudnia.

Obrazek


Widzicie nadchodzącą procesję z chorągwiami? :lol:

Obrazek



Taralo
Najpopularniejsza słona przekąska Neapolu. Mąka, drożdże, smalec, pieprz i prażone migdały. Od razu kupiliśmy po parę sztuk 8) .

Obrazek

Obrazek

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.08.2019 20:22

Rione Sanità się zmienia. Dzięki inicjatywie kupców z dzielnicy i fundacji społeczności lokalnej San Gennaro Onlus podejmowane są działania, żeby uczynić Sanitę bezpieczniejszą i bardziej przyjazną zarówno dla mieszkańców jak i dla turystów. Wydane w ciągu ostatniego roku euro widać na wyremontowanych ulicach. Zamontowano słupki oddzielające strefę dla pieszych od pędzących skuterów i przeciskających się samochodów, pojawiły się też ławki, posadzono drzewka.
Symbolem przeprowadzanych zmian ma być neon umieszczony między budynkami na Via Crocelle a Porta S. Gennaroneon.

Core analfabeta
Stu core analfabeta
tu ll'e purtato â scola,
e s'e 'mparato a scrivere,
e s'e 'mparato a leggere
sultanto na parola.
Ammóre e niénte cchiu.


Obrazek


Instalacja jest nawiązaniem do wiersza Totò „Core analfabeta”. Kim był Totò można przeczytać na wiki, filmwebie albo np. na tym blogu, ja napiszę tylko, że Antonio Clemente, publiczności znany jako Totò, urodził się na Sanicie 15 lutego 1898 roku i do dziś uważany jest za jednego z najlepszch włoskich aktorów wszechczasów.

Wiersz Core analfabeta napisany jest w dialekcie neapolitańskim, wymaga więc najpierw przetłumaczenia na włoski, a dopiero później na polski :).
Idzie to mniej więcej tak:

To niepiśmienne serce
przyprowadziłeś do szkoły
i nauczyło się czytać
i nauczyło się pisać
tylko jedno słowo.
Miłość i nic więcej.


Obrazek


Na zakończenie spaceru przez Rione Sanità przytoczę scenkę.
Któregoś popołudnia zatrzymują nas na ulicy dwie dziewczyny. Na oko 12-14 lat, w sumie trudno określić bo już takie małolaty chodzą tutaj w bardzo mocnych makijażach. Pytają o godzinę prosząc, żeby pokazać im telefon. Mama podciąga rękaw od kurtki i podtyka im pod nos tarczę zegarka. One patrzą niepewnie i znowu proszą o telefon. Wyciągam więc smartfona w ich stronę na wszelki wypadek trzymając go mocno w obu rękach (już jeden telefon w Neapolu straciłam :oczko_usmiech: ). Na twarzach dziewczyn pojawia się uśmiech, dziękują i odchodzą. Powoli dociera do nas, że one nie potrafiły odczytać co pokazują wskazówki analogowego zegarka.
Dla mnie do dzisiaj niepojęte. I smutne.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15685
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.08.2019 22:00

marze_na napisał(a):Powoli dociera do nas, że one nie potrafiły odczytać co pokazują wskazówki analogowego zegarka.
Dla mnie do dzisiaj niepojęte. I smutne.
Dla mnie to też jest nie pojęte, ale niestety to jest jakieś świadectwo dzisiejszych czasów i wiedzy dzieci. Niestety coraz więcej dzieciaków ma z tym problem (w PL także). Mam koleżankę i jej córka 11-letnia ma problem może nie z samym zegarkiem, ale z zadaniami typu: pociąg wyjechał z głównej stacji o 11:53. Do stacji pośredniej jechał 2 kwadransy. Ze stacji pośredniej do końcowej jechał 83 minuty. O której godzinie pociąg przyjechał na stację końcową? A to są zadania na poziomie bodajże 3 czy 4 klasy podstawówki.... Z tego co kiedyś czytałam, osoby mające problem z odczytywaniem zegarka mają także problemy z przedmiotami ścisłymi....
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 10.08.2019 00:33

marze_na napisał(a):'O panaro
To stary, neapolitański sposób na załatwianie sprawunków. Z okna kamienicy, na sznurze, ktoś spuszcza koszyk czy wiaderko z listą zakupów i pieniędzmi. Następnie po napełnieniu przez zaprzyjaźnionego sklepikarza czy uczynnego sąsiada koszyk wjeżdża z powrotem na górę 8) .

Takie proste i takie genialne! :mrgreen: Sklepikarzowi w końcu powinno zależeć na kliencie, więc może napełniać te koszyczki.
Południowcy to spryciarze :mrgreen:

Marzena, podziwiam Was za mieszkanie pośród tego szaleństwa ;) A może trochę zazdroszczę, bo to wymaga odwagi i jak to się ładnie mówi: "wyjścia ze swojej strefy komfortu" ;)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 10.08.2019 11:46

piekara114 napisał(a):
marze_na napisał(a):Powoli dociera do nas, że one nie potrafiły odczytać co pokazują wskazówki analogowego zegarka.
Dla mnie do dzisiaj niepojęte. I smutne.
Dla mnie to też jest nie pojęte, ale niestety to jest jakieś świadectwo dzisiejszych czasów i wiedzy dzieci. Niestety coraz więcej dzieciaków ma z tym problem (w PL także). Mam koleżankę i jej córka 11-letnia ma problem może nie z samym zegarkiem, ale z zadaniami typu: pociąg wyjechał z głównej stacji o 11:53. Do stacji pośredniej jechał 2 kwadransy. Ze stacji pośredniej do końcowej jechał 83 minuty. O której godzinie pociąg przyjechał na stację końcową? A to są zadania na poziomie bodajże 3 czy 4 klasy podstawówki.... Z tego co kiedyś czytałam, osoby mające problem z odczytywaniem zegarka mają także problemy z przedmiotami ścisłymi....

Ja mam w domu zegarek, który "chodzi odwrotnie" :oczko_usmiech:
Czasem muszę chwilkę pomyśleć jak spojrzę na "nortmalny" zegar :wink:

No to która godzina u mnie? :smo:
Obrazek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 10.08.2019 11:52

mysza73 napisał(a):Ja mam w domu zegarek, który "chodzi odwrotnie" :oczko_usmiech:

8O
Jak w Ciekawym przypadku Benjamina Buttona :mrgreen:

Aga, to już wiem, dlaczego wyglądasz coraz młodziej :smo:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 10.08.2019 11:55

maslinka napisał(a):Aga, to już wiem, dlaczego wyglądasz coraz młodziej :smo:
:hearts: :smo:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.08.2019 12:24

piekara114 napisał(a):Dla mnie to też jest nie pojęte, ale niestety to jest jakieś świadectwo dzisiejszych czasów i wiedzy dzieci.

Owszem świadectwo, ale poziomu wykształcenia w tych biednych dzielnicach Neapolu. U nas posługiwania się zegarkiem uczą się szkraby w wieku przedszkolnym i nie sądzę, żeby jakiś polski nastolatek nie potrafił obsłużyć analogowej tarczy :roll: .

Tak przy okazji, interesujący obraz dorastania w Neapolu stworzyła Elena Ferrante w Genialnej przyjaciółce. Świetna lektura!



maslinka napisał(a):Marzena, podziwiam Was za mieszkanie pośród tego szaleństwa A może trochę zazdroszczę, bo to wymaga odwagi i jak to się ładnie mówi: "wyjścia ze swojej strefy komfortu"

To z czasem przychodzi samo, w miarę poznawania miasta :D . Łamią się zasłyszane stereotypy, opisywane wady i uciążliwości nabierają ludzkiej twarzy. Podczas pierwszego pobytu wybraliśmy elegancki hotel na obrzeżach, a teraz nie wyobrażam sobie mieszkać poza centro storico :lol: .



mysza73 napisał(a):Ja mam w domu zegarek, który "chodzi odwrotnie"
Czasem muszę chwilkę pomyśleć jak spojrzę na "nortmalny" zegar

Sugerujesz, że nasze bohaterki też miały taki w domu? :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15685
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.08.2019 13:45

Aga,
u nas takie odwrócone zegarki (ale wskazóki też chyba idą inaczej) to emerytom się na koniec pracy kupuje, aby czas im w lepszą stronę leciał :oczko_usmiech: ....

marze_na napisał(a): U nas posługiwania się zegarkiem uczą się szkraby w wieku przedszkolnym i nie sądzę, żeby jakiś polski nastolatek nie potrafił obsłużyć analogowej tarczy :roll:
To możesz się zdziwić, bo na prawdę są tacy.... Czy to brak wiedzy elementarnej czy cofnięcie się ze wzgl. na uzależnienie od technologii, ale niestety zjawisko coraz bardziej powszechne....
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 10.08.2019 13:54

piekara114 napisał(a):Aga,
u nas takie odwrócone zegarki (ale wskazóki też chyba idą inaczej) to emerytom się na koniec pracy kupuje, aby czas im w lepszą stronę leciał :oczko_usmiech: ....

Aż poszłam zobaczyć jak idą wskazówki :lol: ... tak, też idą w odwrotną stronę :lol:
A dostałam go od koleżanek ... jeszcze na studiach ... coś sugerowały 8O :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15685
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.08.2019 14:09

Fajne masz koleżanki :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.08.2019 13:14

Via S. Gregorio Armeno

Pierwszy wieczór spędzamy przy piwku i oczywiście przy pizzy. Fakt, że najlepszą pizzę robią w Neapolu nie podlega dyskusji :mrgreen: .
Najwięcej pizzerii znajduje się w okolicach Via Tribunali. Znowu nie chce nam się czekać w kolejce przed najsłynniejszymi lokalami Gino Sorbillo i Di Matteo i w myśl zasady, ze w Neapolu nie da się zjeść złej pizzy siadamy tam, gdzie akurat zwalnia się stolik :D . Wybór pada na Del Portico Napoli - palce lizać 8) .

Skoro jesteśmy na Via Tribunali nie sposób nie zajrzeć na Via S. Gregorio Armeno, uliczkę gdzie swoje warsztaty mają wytwórcy bożonarodzeniowych szopek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


O tej pięknej tradycji pisałam już tutaj, a jeszcze wcześniej tutaj.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Via S. Gregorio Armeno to pozycja obowiązkowa podczas zwiedzania Neapolu :hut: . Uwielbiam to miejsce :hearts: .
Te figurki, postacie, scenki mogłabym oglądać bez końca :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.08.2019 13:15

Spacerując przez centro stoirco dochodzimy na Piazza del Gesù Nuovo.

Obrazek


Bogato zdobiony, barkowy Chiesa del Gesù Nuovo jest jeszcze otwarty :).

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


:papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 12.08.2019 21:10

marze_na napisał(a):

Obrazek



Możesz mi powiedzieć co widzę :?: :oczko_usmiech:
lustro było na ziemi?

"Via S. Gregorio Armeno to pozycja obowiązkowa podczas zwiedzania Neapolu"
Dla mnie z pewnością obowiązkowa.
Byłam kiedyś w Krakowie na wystawie szopek włoskich. Do dziś mile wspominam zwiedzanie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Napoli Amore Mio. - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone