Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Napoli Amore Mio.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 10.10.2017 01:19

WoW !!!
Lubie te klimaty tajemnicze korytarze i walki na arenie ...
Kapitalne fotki z amfiteatru swoją drogą ciekawe który z walczących stracił te dwie nogi ...???
Odwiedziliście piękne miejsce ...
Pozdrawiam .
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 10.10.2017 09:12

marze_na napisał(a):Nieźle podrasowane .


... fakt, z nasyceniem barw trochę przesadzili, ale i tak chętnie bym sobie tam popływał między wysepkami ... :) ...
Pozdrawiam.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.10.2017 09:23

Park archeologiczny Terme di Baia

Podmiejską kolejką Cumana jedziemy do stacji Fusaro :nice: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Zanim jednak zobaczymy co zostało tu z czasów starożytnych zaglądamy do położonego przy stacji Parco Vanvitelliano na brzegu jeziora Fusaro.

Obrazek



Królewska rezydencja Burbonów - Casina Vanvitelliana.

Obrazek

Obrazek



Teraz można już iść w stronę głównej atrakcji miejscowości.

Trzeba wiedzieć, że Baia była popularnym uzdrowiskiem Imperium Rzymskiego. Takim starożytnym modnym kurortem, w którym eleganckie wille stawiali kolejni cesarze i najwięksi rzymscy notable. Wszystko za sprawą pięknej panoramy, turkusowych wód zatoki i naturalnych gorących źródeł.

Żadna zatoka na świecie nie jest tak cudowna jak Baia miał pisać Horacy pod koniec I w. p.n.e.


Większa część miasta wskutek obniżania się terenu zatopiona została przez wody zatoki. Tym samym podwodna Baia jest dzisiaj nie lada gratką dla nurkujących 8) .








Więcej o tym co można oglądać pod wodą możecie przeczytać np. w tym artykule Newsweeka.

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.10.2017 09:23

Na powierzchni o dawnej świetności Baia ciągle świadczy rozległy kompleks term ulokowany na wzgórzu Bacoli.

Obrazek


Do Parco Archeologico delle Terme di Baia wchodzi się z tym samym biletem, który kupujemy do Amfiteatru Flawiusza w Pozzuoli (można go wykorzystać jeszcze w Parco Archeologico di Cuma). Przy wejściu dostajemy broszurkę z planem obiektu i krótkim opisem.

Przechodzimy do pierwszej strefy.

Obrazek


Najciekawszym obiektem jest tutaj Świątynią Merkurego zwana również Świątynią Echo z uwagi na świetną akustykę pomieszczenia.
Budowla powstała pod koniec I w. p.n.e. Jej mierząca 21,5 m średnicy kopuła była największą na świecie zanim wybudowano rzymski Panteon.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Drzewo figowe, które dla hecy rośnie do góry nogami :).

Obrazek

Obrazek


Ciekawym korytarzem przechodzimy w głąb kompleksu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Całe zbocze tarasowo zabudowano willami, łaźniami, basenami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.10.2017 09:24

Przy słonecznej pogodzie widoki muszą tu być bajeczne. Jak na Baje przystało ;).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Widać nasze Pozzuoli :D .

Obrazek

Obrazek


Zamek Aragoński, w którym mieści się muzeum archeologiczne Campi Flegrei. Zaraz podejmiemy próbę jego zdobycia :).

Obrazek

Obrazek



Oprócz nas po kompleksie kręci się jeszcze tylko dwójka turystów i kilka kotów :).

Obrazek

Obrazek


Przez nikogo nie niepokojeni możemy zajrzeć praktycznie w każdą dziurę. Kręcimy się po kolejnych poziomach tarasów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.10.2017 09:25

Gdzieniegdzie wypatrzeć można fragmenty stiuków, fresków czy mozaik, które zdołały oprzeć się upływowi czasu.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.10.2017 09:26

Jeszcze tylko pamiątkowa focia :mrgreen: .

Obrazek


i schodzimy do portu w poszukiwaniu kawiarni.

Obrazek



Wykorzystując fakt, że nieco się w końcu przejaśnia decydujemy się na spacer do zamku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Niestety u bram spotyka nas niemiła niespodzianka. Zamek czynny jest do 13 :roll: . Spóźniliśmy się prawie godzinę :? . Nie ma co liczyć, że uda się choć na moment zajrzeć do środka.

Obrazek



Próba podglądnięcia zamku z poziomu plaży skutkuje niespodziewanym odkryciem jeszcze jednej lokalnej atrakcji :).

Obrazek

Obrazek


Statek handlowy SASSARI I straszy w zatoce już ponad 30 lat, od czasu jak właściciel został oskarżony i skazany za przemyt papierosów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mamy stąd też świetny widok na Pozzuoli. Widać nawet dymiącą ponad miastem Solfatarę 8) .

Obrazek

Obrazek



Rozważaliśmy jeszcze dalszą podróż do miejscowości Cumae (wł. Cuma), która była jedną z pierwszych greckich kolonii w Italii
(VIII w. p.n.e.). Sławę miastu przyniosła postać kapłanki Sybilli i głoszone przez nią proroctwa.
Ostatecznie skapitulowaliśmy jednak w obliczu kapryśnej aury. Zamiast jechać do parku archeologicznego położonego na ruinach akropolu Cumae, zaopatrzyliśmy się w pocieszacze w postaci falanghiny i tarallo napoletano i wróciliśmy do naszego B&B.



Tym dość ponurym i deszczowym odcinkiem kończymy naszą relację z kwietniowego pobytu w Kampanii.
Pokazaliśmy wszystko co warte było pokazania 8) . Zachęcamy, by Neapol i jego okolice zobaczyć i poczuć osobiście :hut: .

Dziękujemy wszystkim za obecność i komentarze :).

:papa:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 11.10.2017 10:00

marze_na napisał(a):Tym dość ponurym i deszczowym odcinkiem kończymy naszą relację z kwietniowego pobytu w Kampanii.
Pokazaliśmy wszystko co warte było pokazania 8) . Zachęcamy, by Neapol i jego okolice zobaczyć i poczuć osobiście :hut: .

Naprawdę zachęciliście obiema relacjami z Kampanii 8) . Nabrałem mocnego apetytu na ten region Włoch. Chcę przeznaczyć na Kampanię jeden tydzień. Po ogromie miejsc, które pokazaliście, muszę lekko zmodyfikować mój plan i wybrać najbardziej interesujące nas miejsca.

marze_na napisał(a):Dziękujemy wszystkim za obecność i komentarze :).

Mrooczki - a ja dziękuję za fantastyczną relację w każdym calu :D . Kolejna świetna robota.

Teraz niecierpliwie czekam na Waszą Toskanię :hut: :)

pozdrawiam,
M
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 11.10.2017 10:01

marze_na napisał(a): Zachęcamy, by Neapol i jego okolice zobaczyć i poczuć osobiście .


... no mnie zachęciłaś i to bardzo ... :wink: ... żona już od dawna namawia mnie na Neapol - sądzę, że jesteśmy bliżej niż dalej zrealizowania tych planów ... :) ...

marze_na napisał(a):Dziękujemy wszystkim za obecność i komentarze .


... to ja dziękuję za relację i jak zawsze piękne zdjęcia ... 8) ...
Pozdrawiam.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 11.10.2017 10:06

marze_na napisał(a):
Dziękujemy wszystkim za obecność i komentarze :).

:papa:
Dzięki Mrooczki :oczko_usmiech: , jak zwykle było pięknie 8O 8O 8O

na a teraz czekam na kolejną porcję Waszej Italii :smo:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.10.2017 21:59

Dzięki za przedstawienie kolejnej podróży, jak zwykle dopracowanej i pięknie pokazanej :idea:
Będzie o czym myśleć i co rozważać zimą i na wiosnę... bo choć bardziej skłanialiśmy się zawsze do "obcasa" , to właśnie ta relacja pokazała, że może i warto spojrzeć w drugą stronę :roll:
Gandalf Biały
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 373
Dołączył(a): 13.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandalf Biały » 11.10.2017 23:51

Ja również dziękuje pięknie to pokazaliście i kolorowo a fotki super bardzo zachęcające do odwiedzenia tego zakątka Włoch .
Czas pomyśleć o tym kierunku ...
Dzięki .

Pozdrawiam .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.10.2017 09:09

Mikeee napisał(a):Naprawdę zachęciliście obiema relacjami z Kampanii 8) . Nabrałem mocnego apetytu na ten region Włoch.

Czyli warto było pisać :D . Mam nadzieję, że na żywo spodoba Ci się jeszcze bardziej i nie będziesz nas potem przeklinał pod nosem :smo: .



Gandalf Biały napisał(a):Ja również dziękuje pięknie to pokazaliście i kolorowo a fotki super bardzo zachęcające do odwiedzenia tego zakątka Włoch.

Pisało się w sumie lekko, łatwo i przyjemnie, bo Kampania skradła kawałek serca :D .



kmichal napisał(a):żona już od dawna namawia mnie na Neapol

Żony trzeba słuchać :oczko_usmiech: .



kulka53 napisał(a):Będzie o czym myśleć i co rozważać zimą i na wiosnę... bo choć bardziej skłanialiśmy się zawsze do "obcasa" , to właśnie ta relacja pokazała, że może i warto spojrzeć w drugą stronę :roll:

Jeśli dysponujecie dłuższym urlopem może da się to jakoś połączyć. Nie mam natomiast wątpliwości, że obcas też jest szalenie atrakcyjnym kierunkiem i sama patrzę w tamtą stronę coraz tęskniej.



mysza73 napisał(a):Dzięki Mrooczki :oczko_usmiech: , jak zwykle było pięknie 8O 8O 8O

Tylko kamieni trochę dużo :lol: :wink: .



Mikeee napisał(a):Teraz niecierpliwie czekam na Waszą Toskanię :hut: :)

Ja też czekam niecierpliwie. Na wenę :lol: .

Mniejszy problem z mobilizacją jest wtedy, gdy mam do pokazania miejsca "nieoblatane" na forum. A w Toskanii każdy był i każdy widział, a przynajmniej liznął. No i w tej podróży zabrakło trochę chemii :? , nie ma w nas takiego entuzjazmu jak po powrocie z Kampanii czy Sycylii... Chyba zaczynam rozumieć co mają na myśli ci wszyscy, którzy mówią, że prawdziwe Włochy zaczynają się na południe od Rzymu :hut: .


Ale tytuł dla relacji już mam :wink: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 12.10.2017 09:18

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Dzięki Mrooczki :oczko_usmiech: , jak zwykle było pięknie 8O 8O 8O

Tylko kamieni trochę dużo :lol: :wink: .
Jedni lubią kamienie, inni lazury, a jeszcze inni uliczki ... :smo:


dawaj Toskanię, bo Italii mi brakuje :( (ale mam plan :oczko_usmiech: )
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 12.10.2017 10:52

Nie było czasu na komentarze na bieżąco, tyle mam zaległości z powodu innych obowiązków. Postarałam się przynajmniej pooglądać sobie zdjęcia. Wulkan, areny, wnętrza kościołów i pałaców, ogrody w takim przedstawianiu(ach te dopracowane ujęcia) przyciągają szczególnie.
Tak sobie myślę, że nawet jeśli nie pojedziemy na południe Włoch to przynajmniej widziałam (Waszymi oczami) więcej niż znajdziemy w naszym przewodniku.

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Dzięki Mrooczki :oczko_usmiech: , jak zwykle było pięknie 8O 8O 8O

Tylko kamieni trochę dużo :lol: :wink: .
Jedni lubią kamienie, inni lazury, a jeszcze inni uliczki ... :smo:


dawaj Toskanię, bo Italii mi brakuje :( (ale mam plan :oczko_usmiech: )

marze_na napisał(a):Mniejszy problem z mobilizacją jest wtedy, gdy mam do pokazania miejsca "nieoblatane" na forum. A w Toskanii każdy był i każdy widział, a przynajmniej liznął. No i w tej podróży zabrakło trochę chemii :? , nie ma w nas takiego entuzjazmu jak po powrocie z Kampanii czy Sycylii... Chyba zaczynam rozumieć co mają na myśli ci wszyscy, którzy mówią, że prawdziwe Włochy zaczynają się na południe od Rzymu :hut: .

Ale tytuł dla relacji już mam :wink: .

Na Toskanię też się zapisuję. Znając Wasze zainteresowanie bardziej architekturą niż samymi widokami wiem, że będzie ciekawie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Napoli Amore Mio. - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone