Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Napoli Amore Mio.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.09.2017 15:33

Wychodzimy na teren rozległego parku o powierzchni 120 ha.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Symetrycznie przez środek, w kierunku wzgórza, poprowadzono kanał z tarasowymi kaskadami i fontannami.
Do efektu WOW zdecydowanie brakuje nam słońca i błękitnego nieba, w zasadzie jakiegokolwiek nieba :? :evil: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Trasa wzdłuż głównego kanału ma około 3 km długości. Na końcu alei, u stóp wzgórza, założono ogród w stylu angielskim, którego ozdobą jest egzotyczna roślinność z różnych części świata oraz mała architektura antyczna.
Do ogrodu niestety nie doszliśmy :). Kilkukilometrowy dystans nie tyle dał nam w kość, co zanudził :roll: :lol: .
Bo biorąc pod uwagę tak ogromną powierzchnię parku, całość jest jednak słabo zagospodarowana.

Obrazek

Obrazek


Wzdłuż alei ustawiono trochę rzeźb i małej architektury. Większość trochę już nadgryziona zębem czasu :? :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Zdecydowanie najciekawiej prezentują się zdobiące dłuuuugi ciąg wodny fontanny, których jest w parku pięć.
Te fontanny dłuższy czas motywowały nas być iść dalej :lol: . Po dotarciu do jednej, zadawaliśmy sobie pytanie to co jeszcze jedna? :wink:

Obrazek


Fontanna Delfinów

Obrazek

Obrazek


Bliżej lepiej może nie podchodzić :roll: :twisted:

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.09.2017 15:33

Fontanna Eola

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Fontanna Ceres

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



W końcu powiedzieliśmy pass :lol: . Trzeba jeszcze wrócić do pałacu :oczko_usmiech: .
Kaskadę na końcu parku obejrzeliśmy już tylko dzięki uprzejmości wyświetacza w aparacie :mrgreen: .

Obrazek



Dodam jeszcze, że wzdłuż parku jeździ autobus. Można też pożyczyć rower albo wynając bryczkę. Wszystkie te opcje czywiście extra płatne :nice: .

Burbonowie mieli w planach wybudowanie monumentalnej alei o długości 20 kilometrów, która połączyłaby Casertę z Pałacem Królewskim w Neapolu.
To byłby dopiero spacer :roll: .


Wracamy do pałacu.

Obrazek


Po królewskich komnatach pochodzimy w następnym odcinku.

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.10.2017 18:29

Chyba nogi w d.... weszłyby mi w tych ogrodach ;)

Z drugiej strony w lato weszliśmy jednego dnia na Wezuwiusza i zwiedziliśmy Pompeje z dziećmi wtedy w wieku 14 i 6,5 ;)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.10.2017 12:27

tony montana napisał(a):Chyba nogi w d.... weszłyby mi w tych ogrodach ;)

Mógłbyś się podwieźć proponowanymi środkami lokomocji :D .
Ja w takich sytuacjach przeliczam ewentualne koszty na gelaty albo vino della casa i w rezultacie zazwyczaj zostaję przy opcji pieszej :mrgreen: .

W ogrodach Reggia di Caserta nie tyle sam dystans był problemem, co fakt, że nie bardzo było po drodze na czym oko zawiesić :? .
Natomiast pałacowe wnętrza zrekompensowały wszystko 8) .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 02.10.2017 13:01

marze_na napisał(a):Natomiast pałacowe wnętrza zrekompensowały wszystko 8) .
No to czekam na te salony :lol:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 02.10.2017 16:37

marze_na napisał(a):Wychodzimy na teren rozległego parku o powierzchni 120 ha.

Ładnie. Trochę przypomina mi park krajobrazowy Wilhelmshohe w Kassel, ze słynnymi kaskadami.
marze_na napisał(a):Do efektu WOW zdecydowanie brakuje nam słońca i błękitnego nieba, w zasadzie jakiegokolwiek nieba :? :evil: .

Przynajmniej nie padało. Ja byłem mocno zrezygnowany na początku naszej ekskursji.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.10.2017 22:21

O Pozzuoli kiedyś już słyszałem w związku z Sophią L., ale o Solfatarze jakoś nigdy... a jedno i drugie warte zobaczenia. Podobnie jak Capua 8O . Nad Casertą bym się jeszcze zastanowił (te kilometry... :wink: ), ale może mnie wnętrza przekonają?
Na przyszłoroczny maj Włochy (południowe) są jedną z opcji 8O
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 03.10.2017 09:09

marze_na napisał(a):Po królewskich komnatach pochodzimy w następnym odcinku.


... chodziłem z Wami po parku to i po komnatach też chętnie pospaceruję ... 8) ...
Pozdrawiam.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.10.2017 20:05

walp napisał(a):Przynajmniej nie padało. Ja byłem mocno zrezygnowany na początku naszej ekskursji.

Słoneczna Italia :wink: .
Ale już w Toskanii nie mogliśmy narzekać. Chyba, że na blisko 40-stopniowe upały :roll: :lol: .


kulka53 napisał(a):Na przyszłoroczny maj Włochy (południowe) są jedną z opcji

U mnie też :oczko_usmiech: . Bo te południowe jednak mocniej zawładnęły sercem.
Ale może warto byłoby zrobić sobie małą przerwę we włoskich eskapadach. Forumowe relacje kuszą tyloma ciekawymi kierunkami :hut: .


mysza73 napisał(a):No to czekam na te salony

kmichal napisał(a):po komnatach też chętnie pospaceruję

Zapraszam. Prawie gotowe :).
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 03.10.2017 20:17

marze_na napisał(a):
walp napisał(a):Przynajmniej nie padało. Ja byłem mocno zrezygnowany na początku naszej ekskursji.

Słoneczna Italia :wink: .
Ale już w Toskanii nie mogliśmy narzekać. Chyba, że na blisko 40-stopniowe upały :roll: :lol: .

My również. I jaka to była cudowna przemiana. W relacji u mnie jeszcze zima, ale jedziemy ku słońcu. :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.10.2017 20:31

Pałac Królewski w Casercie (Reggia di Caserta) - wnętrza

Ciekawostką jest, że korytarze i komnaty Reggia di Caserta widział chyba każdy ;). A na pewno każdy miłośnik filmu i kina :).
Wnętrza pałacu były tłem paru kasowych hitów filmowych.
Dwa razy zagrały w Gwiezdnych Wojnach. W części Mroczne Widmo udawały wnętrza pałacu królowej Amidali na Naboo, a w Ataku Klonów pałac królowej Jamilli.
Reggia di Caserta zastąpił też wnętrza watykańskie w „Mission Impossible III” oraz w „Aniołach i Demonach”.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Bogato zdobiona marmurowa klatka schodowa prowadzi na reprezentacyjne I piętro pałacu.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Kaplica królewska Cappella Palatina.

Obrazek


Obrazek



Wchodzimy na salony 8) .

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.10.2017 20:33

Pierwsze określenie jakie ciśnie się na usta to przepych. Bogate sztukaterie, freski, malowidła, marmury, ciężkie żyrandole.
No królewsko :mrgreen: .

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



A to już sala tronowa.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Apartamenty prywatne okazują się szczególnie ciekawe ze względu na prezentowane tam meble.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8665
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.10.2017 20:34

Ładnie się Burbonowie urządzili :).

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Na dłużej zatrzymujemy się jeszcze w królewskiej bibliotece.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Na koniec sala, z której chyba najtrudniej było mi wyjść :).
Zgromadzono tu królewskie szopki z XVIII i XIX wieku. Neapolitańska słabość do szopek nie mogła ominąć królewskiego dworu.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Chyba wystarczy :papa: .
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 03.10.2017 21:18

marze_na napisał(a):Chyba wystarczy .


... czy ja wiem, hmmmm ... :wink: ... może lepiej tak, bo mi oczy wyskoczą z orbit ... 8O ... no ładnie, ładnie się urządzili ... :) ...
Pozdrawiam.
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 04.10.2017 19:46

Ależ wypas 8O . Niesamowite bogactwo, przepych. Barok w czystej postaci.
Chyba nie umiałbym normalnie żyć w takich pomieszczeniach :wink:

pozdrawiam,
M
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Napoli Amore Mio. - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone