Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! Napoli Amore Mio.

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.08.2019 07:34

aga_stella napisał(a):Możesz mi powiedzieć co widzę :?: :oczko_usmiech:
lustro było na ziemi?

Tak. Wyszedł im świetny efekt. Cały Chrystus, chociaż rzeźba to tylko pół postaci :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.08.2019 13:12

Zimowy Neapol, dzień II

Pomysł na spędzenie soboty był prosty - leniwy spacer po Neapolu, żeby pokazać mamie miejsca, które najbardziej lubimy.
Żeby było sprawnie i wygodnie kupujemy całodzienne bilety na komunikację. Za cenę 3,50 € korzystać można o woli ze wszystkich środków transportu miejskiego.

No to w drogę :hut: .

Obrazek

Obrazek


Pierwszy cel to wzgórze Vomero i najpopularniejszy punkt widokowy Neapolu.

Obrazek

Obrazek


Na górę zabierze nas Funicolare di Montesanto.

Obrazek

Obrazek



Najpopularniejszy punkt widokowy Neapolu znajduje się przy Zamku Sant'Elmo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Spacerkiem przez elegancką Vomero idziemy na Piazza Fuga na stację Funicolare Centrale. Kolej łączy Vomero z handlową ulicą Via Toledo i Galerią Umberto I.

Obrazek

Obrazek


Mamy okazję pojechać nim po raz pierwszy, bo w końcu skończył się tu kilkuletni remont. Nareszcie! Funicularem szybko dostajemy się z okolicy Castel Sant'Elmo w okolice Piazza del Plebiscito.


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.08.2019 13:13

Wysiadamy na Piazzetta Duca D'Aosta.

Obrazek



Na Via Toledo tradycyjnie tłumy :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek



Wchodzimy do Galerii Umberto I.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zbudowana w latach 1887–1891 neorenesansowa galeria mieści eleganckie sklepy, lokale gastronomiczne, biura i apartamenty.
Nie da się ukryć, że inspiracją dla projektującego ją Emanuele Rocco była powstała w latach 1865-1877 mediolańska Galeria Wiktora Emmanuela II.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Niezmiennie bardzo nam się tu podoba, ale pora ruszać dalej :hut: .

Obrazek


:papa:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 24.08.2019 18:54

Galeria rzeczywiście bardzo podobna do mediolańskiej. Trochę się pogubiłam w tych Waszych włoskich wyjazdach. Tzn wiem, że ten jest zimowy, ale było potem coś jeszcze :?: :roll:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.08.2019 19:43

ruzica napisał(a):było potem coś jeszcze

Potem była Sycylia :hut:.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.09.2019 21:53

Zimowy Neapol, dzień II - Castel dell’Ovo i Castel Nuovo

Trochę dookoła, bo przez klimatyczne uliczki dzielnicy Quartieri Spagnoli idziemy w stronę nadmorskiej promenady.

Obrazek

Obrazek



Neapol istotnie jest miastem kontrastów :D .

Obrazek

Obrazek



Na malutkiej wysepce Megaride wznosi się Castel dell’Ovo.
Zamek wznieśli w XII w. Normanowie. Obecny kształt zyskał w XV wieku, podczas panowania dynastii aragońskiej.

Obrazek


Wstęp na zamek jest bezpłatny. Wejść warto, a nawet trzeba, dla widoków na Neapol, Zatokę i Wezuwiusza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Więcej zdjęć (i historii) Zamku Jajko znajdziecie w relacji z 2015 roku.


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.09.2019 21:54

Kolejny odwiedzony przez nas zamek to uchodzący za architektoniczny symbol Neapolu Castel Nuovo.

Obrazek


Powstanie tego XIII-wiecznego zamku Neapol zawdzięcza z kolei dynastii Andegawenów. Inicjatorem jego budowy był Karol Andegaweński, który po przeniesieniu stolicy Królestwa Neapolu z Palermo do Neapolu potrzebował siedziby, który pomieściłaby cały dwór, a jednocześnie pełniła funkcję warowną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Niezmiennie największe wrażenie robią na nas wykonane ok. 1475 r. drzwi z brązu.
Na skrzydłach przedstawiono 6 scen ze zwycięskiej dla Ferdynanda I Aragońskiego walki o tron Królestwa Neapolu stoczonej w latach 1460-1464.
Zachwycające detale :!:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.09.2019 21:54

Korzystając z faktu, że aura nam sprzyja, siadamy na Piazza Municipio przy fontannie Neptuna

Obrazek


z widokiem na Castel Nuovo w promieniach zachodzącego słońca 8) .

Obrazek


wyciągamy zapasy neapolitańskich dolci i odpalamy na smartfonie transmisję z konkursu skoków narciarskich :mrgreen: .


Przerwę między I a II serią skoków wykorzystujemy, żeby przenieść się w jakieś cieplejsze miejsce. Obowiązkowo korzystamy z metra, bo trzeba przecież pokazać mamie przepiękną stację Toledo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Oczywiście znowu jeżdżę tymi schodami parę razy w górę i w dół :lol: .

Obrazek


Wieczór ze skokami kontynuujemy w jakiejś miłej osterii w kolorowej dzielnicy Quartieri Spagnoli.

Obrazek

Obrazek


:papa:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 02.09.2019 22:14

Zamek monumentalny, robi wrażenia.
Ale bardziej ta stacja mi się podoba, jestem miłośnikiem "ładnego"metra; gdzieś czytałem, parę razy była nagradzana, na Waszych zdjęciach niesamowicie wygląda.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.09.2019 22:49

Podobnie jak Wojtkowi, bardzo podoba mi się stacja Toledo :D

Uwielbiam dworce metra i generalnie metro 8) Ostatnio (w sierpniu ;)) wrażenie zrobiły na mnie stacje najnowszej (oddanej w 2014 roku), zielonej linii budapesztańskiego metra, a szczególnie Szent Gellért tér:

IMG_4334 (Custom).JPG
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 02.09.2019 22:53

Galeria Umberto I robi wrażenie. Zdjęcia z ukazujące kopułę kapitalne. Nie wiem dlaczego, ale niecko skojarzyły mi się z monumentalną katedrą.
Zamek Castel Nuovo robi wrażenie giganta i chyba taki jest. Ciekawie kontrastuje wejście przypominające łuk triumfalny z surowością murów potężnych wież.
Stacja Toledo – kosmiczna :smo: Też bym tymi schodami jeździła.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 02.09.2019 22:55

Cześć Agnieszko :D
Zdecydowanie zielone metro w Budapeszcie jest najciekawsze, ale największą sympatią darzę stacje małe secesyjne stacje żółtej historycznej linii ... cudeńko.
A z ostatnich ciekawostek to oczywiście Syntagma i Monastiraki w Atenach i odjechane kafle na stacjach w Lizbonie.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.09.2019 23:20

Buber napisał(a): jestem miłośnikiem "ładnego"metra; gdzieś czytałem, parę razy była nagradzana, na Waszych zdjęciach niesamowicie wygląda.

Rzeczywiście Toledo regularnie pojawia się wysoko w rankingach na najpiękniejszą stację metra :D .



maslinka napisał(a):Uwielbiam dworce metra i generalnie metro 8)

Stacje metra w Neapolu często są określane mianem galerii sztuki. Może uda nam się kiedyś przygotować mały przegląd i pokazać w tym wątku nie tylko Toledo. Musimy tylko trochę więcej pojeździć metrem, bo póki co preferujemy Neapol na piechotę.
Tymczasem mogę polecić wizytę np. tutaj albo tutaj.



aga_stella napisał(a):Zamek Castel Nuovo robi wrażenie giganta i chyba taki jest. Ciekawie kontrastuje wejście przypominające łuk triumfalny z surowością murów potężnych wież

Z wszystkich zamków Neapolu ten podoba mi się najbardziej. I chyba nie tylko mi, bo jest najczęstszym motywem architektonicznym, jaki pojawia się na magnesach, kubkach i tym podobnych pamiątkach :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.09.2019 20:32

Zimowy Neapol, dzień III - Katedra św. Januarego

Niedzielę spędzamy kręcąc się w obrębie centro storico. Pierwsze kroki kierujemy na Via Duomo do Katedry św. Januarego (Duomo di San Gennaro).
Budowę katedry rozpoczęto w XIII w., jej neogotycka fasada powstała w XIX w.

Obrazek

Obrazek


Katedrę pokazywaliśmy i opisywaliśmy już na stronie 3, więc tym razem będzie krótko :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Z lewej strony nawy bocznej znajduje się wejście do Bazyliki św. Restytuty. Wchłonięta przez katedrę i mocno na przestrzeni wieków przebudowana, była prawdopodobnie najstarszą chrześcijańską świątynią w Neapolu, wzniesioną w 324 r. przez Konstantyna Wielkiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


XIII-wieczna mozaika przedstawia Maryję z dzieciątkiem w towarzystwie św. Januarego i św. Restytuty.

Obrazek

Obrazek


(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.09.2019 20:32

Po prawej stronie nawy mieści się natomiast najważniejsza kaplica katedry - Kaplica Skarbu św. Januarego (Cappella del Tesoro di S.Gennaro).

Obrazek


Obrazek


Obrazek


W kaplicy przechowywane są relikwie św. Januarego - patrona Neapolu i najważniejszego spośród ponad pięćdziesięciu czczonych tu świętych.

Obrazek


January był biskupem z niedalekiego Benewentu, który zginął męczeńską śmiercią w okresie prześladowania chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana. Za odmowę złożenia ofiary rzymskim bogom został skazany na ścięcie w amfiteatrze w Pozzuoli 19 września 305 roku. Z tą datą wiąże się po dziś dzień cud św. Januarego. Przechowywana w ampułce zakrzepła krew świętego w czasie odbywającej się rok w rok uroczystej procesji zmienia swój stan w płynny. Przemiana ta wróży miastu spokój i pomyślność, a gdy cud krwi nie zachodzi, zwiastuje to miastu nieszczęście.
Oprócz 19 września cud krwi oczekiwany jest jeszcze w pierwszą niedzielę maja i 16 grudnia.


Niedawno czytałam książkę Neapol '44. Pamiętnik oficera wywiadu z okupowanych Włoch, a niej taki opis neapolitańskiego oczekiwania na cud :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! Napoli Amore Mio. - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone