Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia!

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 29.03.2017 12:05

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):P.S. A propos princessy, Paweł kazał Ci polecić kokosowe pryncypałki dla odmiany :oczko_usmiech: .
Dzięki, jutro zakupię skoro poleca :oczko_usmiech:
Zakupiłam i skosztowałam :mrgreen: , są ok :oczko_usmiech: .
Dostrzegam jednak pewną wadę ... jest ich sporo w tej paczce, a jak już ją otworzyłam, to za długo nie poleżą :evil: :evil: :evil:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.03.2017 12:17

kmichal napisał(a):... widoczki, ach te piękne widoczki ... 8) ...

Jeszcze pooglądamy wracając do Palermo 8) .


piekara114 napisał(a):A krużganki bardzo, bardzo na tak..

Tutaj jest parę ładnych fotek z dołu :D .



tony montana napisał(a):Widoki na Złotą Muszlę spoko, szczególnie blokowiska Palermo ;)

Z tej perspektywy Palermo wygląda jak jedno wielkie blokowisko :? .



mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):P.S. A propos princessy, Paweł kazał Ci polecić kokosowe pryncypałki dla odmiany :oczko_usmiech: .
Zakupiłam i skosztowałam :mrgreen: , są ok :oczko_usmiech: .
Dostrzegam jednak pewną wadę ... jest ich sporo w tej paczce, a jak już ją otworzyłam, to za długo nie poleżą :evil: :evil: :evil:

A tam wadę :roll: . Ja dostrzegam zaletę. Możesz ćwiczyć charakter :smo: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 29.03.2017 12:21

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):P.S. A propos princessy, Paweł kazał Ci polecić kokosowe pryncypałki dla odmiany :oczko_usmiech: .
Zakupiłam i skosztowałam :mrgreen: , są ok :oczko_usmiech: .
Dostrzegam jednak pewną wadę ... jest ich sporo w tej paczce, a jak już ją otworzyłam, to za długo nie poleżą :evil: :evil: :evil:

A tam wadę :roll: . Ja dostrzegam zaletę. Możesz ćwiczyć charakter :smo: .
No i zaś trzeba coś ćwiczyć ... :roll: :evil:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.03.2017 21:01

Monreale

Urządzamy sobie jeszcze mały spacer po uliczkach Monreale.
Słońce jest już nisko, warunki do fotografowania takie sobie. Robimy tylko parę poglądowych pstryków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pora wracać. Nawet nie oglądamy się na autobus 389. Już dawno postanowiliśmy, że urządzimy sobie widokowy spacer do przystanku Rocca.

Przed nami Palermo

Obrazek

Obrazek

Obrazek


i dłuuuga Corso Calatafimi kończąca się przy Porta Nuova między duomo, a Palazzo dei Normanni.

Obrazek


Ostatnie promienie słońca oświetlają dolinę Conca d’Oro.

Obrazek

Obrazek


Arrivederci Monreale.

Obrazek

Obrazek



Na Calatafimi Rocca wsiadamy w 309 i wracamy do centrum Palermo w poszukiwaniu jakiejś strawy.

Szeroko zachwalany street food na Vucciria jakoś nie przypadł nam do gustu :? . Postanawiamy przetestować aperitivo w palermiańskim wydaniu. Bary oferujące późnym popołudniem bufet przekąsek w cenie drinka skupione są w okolicy Teatro Massimo. Największą zaletą tego pomysłu była okazja spróbowania kolejnych lokalnych potraw. Mnie do gustu najbardziej przypadła caponata - warzywny gulasz z bakłażana, selera naciowego i pomidorów. Paweł najczęściej sięgał po sfincione, sycylijską pizzą na grubym, puszystym cieście - typową zwłaszcza dla Palermo i okolic.


:papa:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 29.03.2017 22:48

marze_na napisał(a):Szczerze mówiąc, Cappella Palatina zrobiła na nas jednak większe wrażenie.
Monreale może imponować wielkością, powierzchnia mozaik (ponad 6 tys m2) też działa na wyobraźnię. Za to mozaiki w CP wydają nam się bogatsze, delikatniejsze i bardziej skoncentrowane. Mniej tła, a więcej treści, jeden motyw goni następny. Mniejsza powierzchnia okazuje się w tym przypadku zaletą :).

to można już rozsądzić tylko podczas wizyty. Na zdjęciach oba wnętrza wyglądają świetnie 8) . Powiem szczerze nie spodziewałem się takich perełek na Sycylii. Nabieram coraz większej ochoty na odwiedzenie tej wyspy.

pozdrawiam,
M
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 29.03.2017 22:51

Przychylam się do opinii przedmówcy :)
pzdr. :wink:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 30.03.2017 07:54

Pięknie tu w Was, tak sobie nadrabiam przy kawie spore zaległości tylko jak teraz pracować :?: Szczególnie, że jednak tą Etnę z miłą chęcią kiedyś zobaczyła bym na własne oczy 8O A Sycylijskie miasteczka naprawdę są całkiem całkiem.

Pozdrawiam :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.03.2017 09:04

Zaglądam... i choć obawiam się takich wielkich włoskich molochów jak Palermo i okolice :roll: , to jednak miasto wewnątrz sprawia dobre, nawet bardzo dobre wrażenie... A te wnętrza, no cóż - kolejne must see... :cool:
Może się wreszcie zdecydujemy/odważymy na południowe Włochy :mrgreen:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.03.2017 10:39

Mikeee napisał(a):Powiem szczerze nie spodziewałem się takich perełek na Sycylii.

tiwa napisał(a):Przychylam się do opinii przedmówcy :)

Szczerze? My też :lol: .
Wybraliśmy Sycylię, ze względu na południowowłoski klimat, w którym zasmakowaliśmy rok wcześniej w Kampanii i dlatego, że można było liczyć na lato w październiku. Dopiero jak zaczęliśmy planować szczegóły to oczy otwierały mi się coraz szerzej i gęba cieszyła się coraz bardziej.
W rezultacie chyba nigdy wcześniej nie czekałam tak niecierpliwie na żaden wyjazd :hut: .



Beata W. napisał(a):Pięknie tu w Was

Dzięki :D .



kulka53 napisał(a):Zaglądam... i choć obawiam się takich wielkich włoskich molochów jak Palermo i okolice :roll: , to jednak miasto wewnątrz sprawia dobre, nawet bardzo dobre wrażenie... A te wnętrza, no cóż - kolejne must see...

Jeszcze trochę się po Palermo w tej relacji pokręcimy.
My akurat dobrze czujemy się w miastach, nawet tak nieuporządkowanych i pokręconych jak Palermo czy Neapol. Ale nawet jeśli ktoś od takich miejsc ucieka, to mimo wszystko warto, żeby dla tych must see zacisnął zęby 8) .
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9098
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 30.03.2017 21:59

Zajrzałam tu, bo chciałam nadrobić zaległości z ostatnich dwóch dni, a tu taka przykra niespodzianka :evil: .
Coś zeżarło zdjęcia 8O
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 31.03.2017 07:20

No właśnie, zdjęć nie widać, a na pewno są piękne

Palermo e bella
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 31.03.2017 07:28

elka21 napisał(a):Zajrzałam tu, bo chciałam nadrobić zaległości z ostatnich dwóch dni, a tu taka przykra niespodzianka :evil: .
Coś zeżarło zdjęcia 8O

tony montana napisał(a):No właśnie, zdjęć nie widać, a na pewno są piękne Palermo e bella

Spokojnie, wrócą.
Wstanie serwer, będą zdjęcia :D .

A ja za ten czas przyszykuję kolejny odcinek.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 31.03.2017 10:48

06.10 - Palermo

Po śniadaniu opuszczamy gościnne progi B&B Xenia, ale nie żegnamy się jeszcze z Palermo. Zostawiamy bagaże w dworcowej przechowalni i po raz ostatni ruszamy w miasto. To będzie trochę takie tour de chiesa, bo w końcu Palermo kościołami stoi :).
Zajrzymy też na bazary, które uwielbimy :hearts: .


Spacer zaczynamy od dzielnicy Kalsa, jednej z czterech dzielnic historycznego centrum Palermo.

Obrazek


Basilica Św. Trójcy La Magione z 1191 r., romański kościół z wyraźnymi wpływami architektury arabskiej.
Do surowej romańskiej świątyni wiedzie barokowy portal :roll: .

Obrazek

Obrazek


Poważnie zniszczony podczas bombardowań Palermo w 1943 r. został po wojnie starannie odrestaurowany do pierwotnego normańskiego wyglądu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Początkowo kościół znajdował się w posiadaniu cystersów, ale już w 1197 roku został przekazany Krzyżakom i z czasem stał się główną siedzibą zakonu krzyżackiego na Sycylii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Skoro działał tu zakon to muszą być i krużganki 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(...)
Ostatnio edytowano 01.02.2023 23:23 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 31.03.2017 10:49

Kościół Santa Maria dello Spasimo zbudowany został w 1509 r., kiedy na Sycylii panowali Hiszpanie.

Obrazek

Obrazek



Dawny kościół nie pełni już funkcji sakralnych. Trudno zresztą, żeby pełnił, skoro budowla nie ma dachu :? .

Widok w stronę prezbiterium

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


i w drugą stronę :)

Obrazek

Obrazek


i jeszcze do góry :D .

Obrazek

Obrazek


Rzadki przykład sycylijskiego gotyku czytamy w przewodniku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Działa tu obecnie ośrodek kultury, organizowane są wystawy, przedstawienia i koncerty.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 31.03.2017 11:02

marze_na napisał(a):skoro budowla nie ma dachu .


... ale za to jakie doświetlenie jest ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! La Bella Sicilia! - strona 36
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone