Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Autostrada A1 w Polsce - dokąd

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
maarec
Croentuzjasta
Posty: 252
Dołączył(a): 02.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) maarec » 27.10.2016 13:49

czynnik ludzki nie jest tematem nie do pokonania. Jak wchodził viatoll też różnie było, ale jak się rozeszło, że jedna bramka bez opłaty to kwota ponad 3000zł to w kilka miesięcy wszyscy się ogarnęli.

Najtaniej byłoby wprowadzić winiety, niestety będą najdroższe w Europie a może i na świecie. Fajnym systemem był viatoll dla wszystkich, z cenami proporcjonalnymi do pojemności, normy Euro czy też wagi. A nie tak jak teraz tylko norma Euro. Kowalski jeździłby więcej, np 4000 km rocznie po drogach płatnych to zapłaci więcej. Nowak przejedzie raz nad morze i będzie zadowolony.

Za dobra luksusowe trzeba płacić, a jak nie to jeździć drogami lokalnymi. Oczywiście cała kasa powinna iść na budowę dróg, ale wiadomo, że większość przejedzą urzędnicy, reszta pójdzie na ustawione przetargi i dziurę w budżecie. Może 10% trafi na drogi a szkoda.

ja osobiście jako caravaningowiec od 4 lat przyjaźnie się z viatollem, dobrze mi z tym, jadę nad morze to nie płacę tylko na Amber One ale już od Piotrkowa. Na innych drogach to samo, osobówki i zestawy do 3.5t jadą całkowicie za darmo a ja wyciągam po 20gr za KM. Ehh gdyby tylko nie marnowali tych pieniędzy.

Akcja informacyjna, rok wyprzedzenia i info, że jak na drodze objętej winietą kamera nagra lub inspektor/policjant zatrzyma obywatela bez naklejki a lepiej e-viniety to pozamiatane, 5000zł nagrody i po temacie.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7943
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 27.10.2016 14:18

Może jestem naiwny :oczko_usmiech: ale według mnie nie powinno być problemu z urządzeniami typu ViaToll nawet przy różnych koncesjonariuszach. Jeżeli jest to urządzenie przedpłacone, to jadąc A4 od Wrocławia "ściąga" mi 16zł za odcinek do Gliwic a następnie 2x10zł na bramkach odcinka którym zarządza "Stalexport". 16zeta ląduje na koncie "państwowym" a 20zeta na koncie "Stalexportu".
Ale jak pisałem na początku naiwny jezdem i było by to za proste :oczko_usmiech: :mrgreen: :papa:
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 701
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 27.10.2016 15:42

dids76 napisał(a):Może jestem naiwny :oczko_usmiech: ale według mnie nie powinno być problemu z urządzeniami typu ViaToll nawet przy różnych koncesjonariuszach. Jeżeli jest to urządzenie przedpłacone, to jadąc A4 od Wrocławia "ściąga" mi 16zł za odcinek do Gliwic a następnie 2x10zł na bramkach odcinka którym zarządza "Stalexport". 16zeta ląduje na koncie "państwowym" a 20zeta na koncie "Stalexportu".
Ale jak pisałem na początku naiwny jezdem i było by to za proste :oczko_usmiech: :mrgreen: :papa:


Nie naiwny, tylko tak to powinno wyglądać. Zresztą w podobie mają posiadacze viatolla, bo w zależności od auta są różne stawki.
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 27.10.2016 19:35

Podpisuję się "obiema rencami" pod tym co piszecie Panowie, ale 40 lat żyję w Polsce i wiem, że najprostsze i efektywne rozwiązania to nie nasza specjalność :oops: Technicznie i logistycznie to do ogarnięcia jest wszystko, tylko co z tego jak woli "politycznej" nie ma. Zresztą system bramek (wg mnie najgorszy) daje złudne poczucie że płaci się mniej niż 1xrocznie za winiete - o viatollu nie mówię... wszystko jednak zależy ile kto jeździ ikto faktycznie za to by płacił. Dla mnie roczna winieta mogłaby kosztować i 500 zl. ale po warunkiem że byloby po czym jeździć jak u Niemców. Firmy czy też służbowo jeżdżący (jak ja) i tak to w koszty wrzucą, a wakacyjne wyjazdy to miesieczna winieta i po krzyku. A tak to jedno wielkie g... przejadę np do Wrocka w 2h z Górnego Śląska a potem 60 km do domu w korkach.... też 2h. Ech... może kiedyś doczekamy tych 4 autostrad od granicy do granicy i z 6-8 konkretnych ekspresówek. O ile wszystko byłoby tańsze i sprawniej działało. Ja nie wiem ile gospodarka traci przez korki i brak dobrej sieci drogowej ale to są na pewno ciężkie miliardy...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.10.2016 19:48

maarec napisał(a):
Najtaniej byłoby wprowadzić winiety


No, jestem zdecydowanie przeciwko...
Teraz w województwie śląskim mam autostrady oraz ekspresówki za friko i nie jestem masochistą...

A do Wrocławia i Krakowa, inaczej niż służbowo nie jeżdżę ....
Czyli niezbyt często...

No, nad Bałtyk też nie jadę na urlop, nie jestem masochistą, hehehe :D
Crocodyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1016
Dołączył(a): 13.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crocodyl » 27.10.2016 20:23

Hercklekot napisał(a):Podpisuję się "obiema rencami" pod tym co piszecie Panowie, ale 40 lat żyję w Polsce i wiem, że najprostsze i efektywne rozwiązania to nie nasza specjalność :oops: Technicznie i logistycznie to do ogarnięcia jest wszystko, tylko co z tego jak woli "politycznej" nie ma. Zresztą system bramek (wg mnie najgorszy) daje złudne poczucie że płaci się mniej niż 1xrocznie za winiete - o viatollu nie mówię... wszystko jednak zależy ile kto jeździ i kto faktycznie za to by płacił. ...

Pełna zgoda. Ale wg. mnie najbardziej prawdopodobny jest jak Lenin wiecznie żywy - mix bramek i viatolu czyli .... tak jak jest teraz. A dlaczego opisaliście już to Panowie wcześniej. Ale "ducha nie traćmy" trochę tych tras jest a że nierównomiernie rozłożonych i zbyt mało to inna inszość. Trzymajmy kciuki za budowy bo jak "guldeny z EU" się skończą dzięki dobrej tfu zmianie to nasza dyskusja będzie tylko o charakterze akademickim
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 27.10.2016 21:07

Ale o jakich trudnościach technicznych piszecie ? 8O 8O 8O

Opłata autostradowa + czytnik tablic rejestracyjnych na autostradach i finito.
Działa na Węgrzech od lat, najprostszy, najskuteczniejszy i najtańszy system.

Opłata jedniodniowa, tygodniowa, roczna, na całość i dowolne odcinki autostrady. Systemy informatyczne i odpowiednio silne serwery nie takie rzeczy łykają. Pozostają koncesjonariusze i tą gangrenę należy przymusić (państwo, pod warunkiem, że nie teoretyczne ma dużo narzędzi w tym zakresie) a jeżeli nie to przeczekać.
Dla tych co nie kumają bankowości elektronicznej winietomaty na wjazdach na autostradę.

Pozostają jak w całym świecie niepłatne odcinki autostrad.
U nas:
wylotówki z dużych miast, obwodnica Krakowa, Wrocławia, przelotówki przez Śląsk, obwodnica 3M i coś tam jeszcze, a obwodnica Warszawy.
Po wygaśnięciu koncesji można jeszcze pomyśleć o bezpłatności autostrady miejskiej Krakowic.

Bramki to największy syf, na przykładzie A4 mogę śmiało powiedzieć, że jazda Kraków - Olkusz DTŚ - A1 - A4 jest czasowo w siedem na dziesięć przypadków równa trasie A4. A dwie dyszki pozostają w kieszeni a nie wędrują na Sycylię.
Spowolnienie : dwie bramki + wąziutka jak na aktualny potok samochodowy A4. Już dawno autostrada Kraków Katowice powinna mieć trzy a obwodnica Krakowa Balice Chyżne 3 a może nawet 4 pasy ruchu (inna sprawa, że po wybudowaniu WOK i PON problem się rozładuje).

PS. Darmowe konta to przecież spełnienie wymogów UE, od kilku lat przygotowywane. Spełniamy zachcianki UE źle, nie spełniamy też źle. Nie dogodzisz :D
Michalm2012
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 06.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Michalm2012 » 27.10.2016 21:22

A nasze drogi ekspresowe i autostrady będą się korkowały zawsze. Zwróćcie uwagę jak zostały zaprojektowane. S5 wpada w A2 i S11 też co skutkuje korkami na obwodnicy Poznania. Dalej S5 Kończy się na A1 pod Trójmiastem. S10 też kawałkiem mostem przez Wisłę idzie po śladzie A1. S8 pod Łodzią.
Projektanci nie błysnęli.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 701
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 27.10.2016 22:21

Niemieckie autostrady w godzinach szczytu są zakorkowane niemiłosiernie. Także nie ma im czego zazdrościć i trzymać kciuki za dobre tempo budowy dróg.

I przestańcie politykowac, bo już wszędzie ta polityka się wkrada. Guldenów z ojro też za darmo nie dostajemy czy rządzi PiS czy PO nie ma znaczenia.
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 28.10.2016 08:53

Belvoir napisał(a):
maarec napisał(a):
Najtaniej byłoby wprowadzić winiety


No, jestem zdecydowanie przeciwko...
Teraz w województwie śląskim mam autostrady oraz ekspresówki za friko i nie jestem masochistą...


Jedno drugiego nie wyklucza - obwodnice miast są zawsze bezpłatne.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5790
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 28.10.2016 09:31

ziemniak napisał(a):Niemieckie autostrady w godzinach szczytu są zakorkowane niemiłosiernie.

Wiesz to z autopsji czy z opowieści sąsiada? Ja bywam tam bardzo często od wielu lat i mam nieco inne wrażenia :wink:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 28.10.2016 09:50

ziemniak napisał(a):Niemieckie autostrady w godzinach szczytuzakorkowane niemiłosiernie.

To są pojęcia względne.
Ale coś w tym jest :D
Często w owych godzinach szczytu podają w radiu informacje tylko o korkach dłuższych niż 10 km. Te krótsze są wtedy niewarte wzmianki.
I tu pytanie: od jakiej długości korka rodzi się jego "niemiłosierność"?
I czy zawsze to od jego długości zależy? Bo bywa tak, że w 3-kilometrowym możesz więcej czasu spędzić niż w 10-kilometrowym.
Ostatnio w radiu stało się regułą podawanie nie tylko kilometrów, ale także szacunkowego czasu, który dany korek zabiera.
maarec
Croentuzjasta
Posty: 252
Dołączył(a): 02.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) maarec » 28.10.2016 14:30

Belvoir napisał(a):
maarec napisał(a):
Najtaniej byłoby wprowadzić winiety


No, jestem zdecydowanie przeciwko...
Teraz w województwie śląskim mam autostrady oraz ekspresówki za friko i nie jestem masochistą...

A do Wrocławia i Krakowa, inaczej niż służbowo nie jeżdżę ....
Czyli niezbyt często...

No, nad Bałtyk też nie jadę na urlop, nie jestem masochistą, hehehe :D


ja odnosiłem się do kosztów budowy i utrzymania systemu. W przypadku viniet to mamy punkty sprzedaży na stacjach oraz on-line jak np na Słowacji. System kontrolny już jest (przeprogramowanie bramownic viatoll) + patrole na drogach + kamery na wjazdach do kraju na początkach odcinków płatnych (ehh oby to kiedyś zawsze była Ax lub Sx).

Dla Ciebie też będzie tanio. Jak nie wymyślą płatnych obwodnic, a na razie jest dobrze (np nowa obwodnica łodzi). To zapłacisz czasem jadąc na wakacje kilka zł za vinietę tygodniową. Skoro śmigasz po dobrych drogach każdego dnia to tym bardziej powinieneś chętnie płacić :). Ja odliczam dni do otwarcia Częstochowskich odcinków A1. W 2019 od granicy z Czechami do Gdańska pojedziemy... aż mi się wierzyć nie chce... (politykom), niech wykonawcy działają.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.10.2016 18:14

Punkt widzenia zależy od punktu zamieszkania 8)

Na pewno wprowadzenie winiet w województwie śląskim by uderzyło kierowców po kieszeni.
A dodatkowo bardzo by wzrósł ruch na drogach równoległych do autostrad i ekspresówek, czyli byłoby więcej korków i więcej wypadków.
Bo sporo ludzi by oszczędzało na winietkach.
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 701
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 28.10.2016 18:52

greenrs napisał(a):
ziemniak napisał(a):Niemieckie autostrady w godzinach szczytu są zakorkowane niemiłosiernie.

Wiesz to z autopsji czy z opowieści sąsiada? Ja bywam tam bardzo często od wielu lat i mam nieco inne wrażenia :wink:


Nie od sąsiada, w piekarni kolega mojego kolegi słyszał jak gadali. I też mogę być złośliwy i powiedzieć, że jak jeździsz lawetą do Turka po auta 10 km za granicę to gdzie Ty w Niemczech byłeś :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Autostrada A1 w Polsce - dokąd - strona 126
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone