Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Abordaże mniejsze i większe czyli pirackie wybryki 2013

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 09.11.2014 15:26

15.08.2013

Mieliśmy tego dnia pojechać do arboretum do Rogowa. Jednak nie mogliśmy się zebrać. Wyczytałem w sieci, że arboretum jest w Czarncy. No niby jest...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jednak nie o coś takiego nam chodziło.
Ale skoro już tutaj przyjechaliśmy...

Nazwa wsi pochodzi od imienia Czarnko lub od czarnych lasów otaczających miejscowość.

Najstarsze zapisy potwierdzające jej istnienie pochodzą z 1184 roku, gdy powstała parafia pod wezwaniem św. Floriana. Pierwszym właścicielem, który zaczął się podpisywać „na Czarncy”, był Budza. Kolejnymi właścicielami Czarncy byli w 1420 roku Mikołaj de Czarnca herbu Łodzia, w 1508 roku Jakub Czarniecki, a w 1540 roku Hieronim Czarniecki. Ostatnim właścicielem Czarncy z rodu Czarnieckich był Stefan – hetman polny koronny – szósty z kolei syn Krzysztofa i Krystyny Czarnieckich. Czarnca to miejsce urodzenia i pochówku hetmana Stefana Czarnieckiego.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Historia miejscowości związana jest jednak nie tylko z rodem Czarnieckich, ale i z Braćmi Polskimi. Józef Szymański w pracy „Szlakiem Braci Polskich” wspominał, że dziad hetmana Stefana Czarnieckiego był wyznawcą arianizmu.

Podczas powstania styczniowego dnia 24 września 1863 roku pod miejscowością miała miejsce nierozstrzygnięta bitwa pod Czarncą stoczona pomiędzy powstańcami mjr. Zygmunta Chmieleńskiego a siłami Imperium Rosyjskiego.

22 kwietnia 2007 r. odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionego sarkofagu – grobowca Hetmana Czarnieckiego, którego dokonał ks. Jan Zalewski, proboszcz kościoła Sct. Marie z miasta Haderslev w Danii. Miasto to było główną kwaterą wojsk polskich, dowodzonych przez przyszłego hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego w czasie interwencji Polski na rzecz Danii, w jej wojnie ze Szwedami w 1658 r.


Obrazek
Obrazek
Obrazek

W sumie nie było źle, pospacerowaliśmy, odpoczęliśmy. Trafiliśmy na odpust parafialny. Gdy byłem dzieciakiem to na takich odpustach kupowało się pistolety na kapiszony czy też na korki. Kapiszonowca dostał młody :) Uśmiech na pyszczku nie do opisania :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.11.2014 19:40

A jeszcze tak wracając myślami do Żarek, to jest tam bardzo ładny kirkut. Niedawno go odwiedziłem.

Pozdrawiam,
Wojtek
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 11.11.2014 08:19

Kilka razy zwróciłem uwagę na znak kierujący na ten kirkut, niestety nigdy tam nie zajrzałem. W przyszły piątek będę miał szansę nadrobić, jeśli tylko dojadę tam przed zachodem słońca.
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 11.11.2014 20:37

18.08.2014

Kilka dni wcześniej rozmawiałem z Fatą. Postanowił zarazić mnie swoją pasją i poinformował, że w Czechach są zawody motokrosowe, na które się wybiera. Nie pozostało nic innego jak się dołączyć :) Wrzuciłem tylko coś z szafy do bagażnika i ruszyliśmy. Będąc godzinę przed czasem postanowiliśmy obejrzeć rybnicki rynek i wciągnąć śniadanko.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ale jakie oni tam mają dylematy... 8O

Obrazek

;)
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 11.11.2014 21:03

Tor, na który się wybieramy znajduje się tuż przy granicy z Polską, w miejscowości Petrovice u Karviné.
Był to mój debiut na tego typu imprezie. Bardzo byłem ciekaw jak będzie. A było... super!!! Atmosfera totalnego pikniku, masa ludzi, część ogląda zawody, część na kocykach w cieniu drzew, miło. Okoliczności przyrody też ładne.

Obrazek
Obrazek

Przygotowania do startu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ruszyli.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pierwszy pechowiec.

Obrazek

Troszkę się kurzyło :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oczywiście nie brakowało wyskoków.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po podłożu też trochę jeździli ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wyścigów było wiele. Pomiędzy nimi przerwy na odpoczynek w cieniu,

Obrazek

polewanie toru...

Obrazek
Obrazek

Trafił się pechowiec z publiczności, który wlazł na tor w nieodpowiednim momencie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Fajne takie zawody. Pomimo hałasu i wszechobecnego pyłu :)

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.11.2014 00:20

SgwdYrEira napisał(a):Kilka razy zwróciłem uwagę na znak kierujący na ten kirkut, niestety nigdy tam nie zajrzałem. W przyszły piątek będę miał szansę nadrobić, jeśli tylko dojadę tam przed zachodem słońca.

Warto.

SgwdYrEira napisał(a):zawody motokrosowe,

To już omijałbym najszerszym łukiem...

Pozdrawiam,
Wojtek
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 20.11.2014 21:28

Franz napisał(a):
SgwdYrEira napisał(a):Kilka razy zwróciłem uwagę na znak kierujący na ten kirkut, niestety nigdy tam nie zajrzałem. W przyszły piątek będę miał szansę nadrobić, jeśli tylko dojadę tam przed zachodem słońca.

Warto.


Już wiem, że nie dam rady :( Po odbiór rodzinki z lotniska zgłosi się wysłannik ;)

Franz napisał(a):
SgwdYrEira napisał(a):zawody motokrosowe,

To już omijałbym najszerszym łukiem...


Zawsze tak myślałem. Zawody są hałaśliwe, a ja w sumie to nawet nie bardzo wiem kto startuje itd. itp. Natomiast na pewno są widowiskowe. I najważniejsza rzecz - pojechałem jeszcze kilka razy na takowe - była to jedyna możliwość aby spotkać się z Fatą :) Fajny tor jest w Kowali, pośród drzew, sporo cienia, ładnie. W Dębskiej Woli za to teren odkryty, w słońcu patelnia, ale jest widok na zamek w Chęcinach :) I jeszcze wybrałem się do miejscowości Dlouhá Loučka, ale tam zostawiłem Fatę na zawodach a sam postanowiłem najpierw dostać się do wodospadu, później na zamki i do jaskini. Niestety nie wyszło do końca tak jak planowałem. Ale to było w czerwcu tego roku, więc zanim to tutaj opiszę to trochę wody w Wiśle upłynie...

Pozdrawiam,
Pirat
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 20.11.2014 22:46

SgwdYrEira napisał(a): Ale to było w czerwcu tego roku, więc zanim to tutaj opiszę to trochę wody w Wiśle upłynie...


Jeżeli dalej się będziesz tak obijał, to niewątpliwie dużo wody upłynie :lol: :wink:
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 25.11.2014 23:01

Czas zakończyć opisywanie przygód z tego dnia.
Po zawodach uznaliśmy, że mamy jeszcze trochę czasu i udaliśmy się do miejscowości Štramberk, która znana jest z lokalnego przysmaku o nazwie Štramberské uši. Dojazd miał być szybki, jednak okazało się, że jest jakiś objazd, który zeżarł nam dobre 20 minut. Dojechaliśmy na miejsce przy zachodzącym słońcu. Młody zgłodniał, zapragnął pizzy z wołowinką :evil: Fata opuścił bolid wcześniej i szczęśliwie poszedł ogarnąć wzrokiem miasteczko. Dołączyłem do niego po jakimś czasie, gdy tylko udało mi się usadowić rodzinkę w knajpie (niestety bez wymarzonej pizzy). Miasteczko wygląda bardzo sympatycznie, góruje nad nim wieża Trúba (Trąba) - pozostałość po tutejszym XIII-wiecznym gotyckim zamku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

W miasteczku jest sporo drewnianych domków.

Obrazek

Mijając je kieruję się w stronę pochyłego rynku. Po drodze mijam ratusz.

Obrazek

Już blisko.

Obrazek

Oto i rynek.

Obrazek
Obrazek

Jaką ja wtedy miałem ochotę odwiedzić ten městský pivovar !!! Niestety musiałem kręcić kołem więc wypiłem piwko w myślach :(

Gdy tylko rodzinka zakończyła konsumpcję udaliśmy się drogę powrotną. Około północy dotarliśmy do domu, zmęczeni ale zadowoleni z wypadu :)

PS. pisałem wcześniej, że jadąc na zawody wyciągnąłem coś z szafy. Otóż w szafie od kilku lat mieszkał sobie obiektyw Nikkor 300 mm f/4, z którym nie bardzo wiedziałem co zrobić i postanowiłem pokazać go Facie. Okazało się, że to dobry sprzęt i należałoby go uruchomić, tak więc 2 dni później stałem się szczęśliwym posiadaczem Nikona D90 :) Zatem Fuji HS25, który mi do tej pory towarzyszył zamieszkał na stałe na półce w dużym pokoju. I wcale za nim nie tęsknię :)
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 25.11.2014 23:13

Wygląda na to, że 2014 rok, jest rokiem zmian :wink: ... sprzętów foto :wink:
Plaga jakaś :wink:

Nie wiem czy jakieś wybryki jeszcze będą :roll: , dzięki za dotychczasowe :)
Pozdrawiam.
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 25.11.2014 23:19

Zmiana była w 2013 ;) A wybryków było jeszcze wiele, tylko że mam coraz mniej czasu na ich opisywanie :( Ale postaram się czasami coś nowego napisać.
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 25.11.2014 23:31

SgwdYrEira napisał(a):Zmiana była w 2013 ;) A wybryków było jeszcze wiele, tylko że mam coraz mniej czasu na ich opisywanie :( Ale postaram się czasami coś nowego napisać.


A to sorry :wink: , widać coś przeoczyłam :wink:
Jeżeli się coś pojawi, z przyjemnością zajrzę :wink:
Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.11.2014 23:52

SgwdYrEira napisał(a):udaliśmy się do miejscowości Štramberk

Wolę to od tego motocrossu. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 02.12.2014 22:15

Franz napisał(a):
SgwdYrEira napisał(a):Kilka razy zwróciłem uwagę na znak kierujący na ten kirkut, niestety nigdy tam nie zajrzałem. W przyszły piątek będę miał szansę nadrobić, jeśli tylko dojadę tam przed zachodem słońca.

Warto.


Potwierdzam, warto. Pięknie tam musi być w słoneczny dzień przy zachodzącym słońcu. Niestety wczoraj było zimno jak cholera :evil: Do tego nie zabrałem aparatu ale zrobiłem kilka fotek telefonem - porażka. Ale skoro zrobiłem to pokażę ;)

20141201_134809.jpg

20141201_134754.jpg

20141201_134722.jpg

20141201_134714.jpg

20141201_134638.jpg

20141201_134613.jpg

20141201_134542.jpg

20141201_134527.jpg

20141201_134517.jpg

20141201_134349.jpg

20141201_134326.jpg



Franz napisał(a):
SgwdYrEira napisał(a):udaliśmy się do miejscowości Štramberk

Wolę to od tego motocrossu. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek


W sumie to ja też wolę. Jednak czasami lubię odmianę. Tak jak pisałem, takie zawody są dla mnie okazją do spotkania się z Fatą, sam na nie nie jeżdżę, aczkolwiek wybrałem się w tym roku do Kleszczowa na 111MegaWatt - zawody enduro-kross czy jak się to tam nazywa. To była totalna porażka - pierdylion ludzi, do tego płonący tuż obok nas motocykl i ochroniarze, którzy widząc to, nie chcieli nas przepuścić w bezpieczne miejsce. Widoczność ograniczona przez tłumy :( Ale gdybym udał się tam wcześniej to możliwe, że miałbym bardziej pozytywne odczucia.

Pozdrawiam,
Pirat
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 08.03.2015 11:29

24.08.2013

Jedziemy w góry! Na górskie spotkanie cromaniaków :) Wszystko zostało opisane w relacji więc nie będę się rozpisywał za bardzo. Wrzucę tylko trochę zdjęć.
Napisałem jedziemy - tak miało być. Rodzinka spakowana ale ok. 23.00, gdy już należało się położyć do spania, młody zaczyna jęczeć :evil: umówił się z kumplem na rower :evil: małżowina też chyba przerażona tym, że trzeba będzie po górach łazić, w zasadzie złazić (kolana jej przy schodzeniu nie służą). W cholerę! Nie będę się spierał, jadę sam.

Trasa tego dnia: Červenohorské sedlo - Červena hora (Vřesová studánka) - Kamenne Okno - Vozka - Keprnik - (Šerák) - Keprnik - Červena hora - Červenohorské sedlo

DSC_0198.JPG

DSC_0218.JPG

DSC_0225.JPG

DSC_0230.JPG

DSC_0231.JPG

DSC_0232.JPG

DSC_0267.JPG

DSC_0270.JPG

DSC_0272.JPG

DSC_0273.JPG

DSC_0275.JPG

DSC_0282.JPG

DSC_0283.JPG

DSC_0313.JPG

DSC_0317.JPG

DSC_0324.JPG

DSC_0326.JPG

DSC_0331.JPG

DSC_0361.JPG
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Abordaże mniejsze i większe czyli pirackie wybryki 2013 - strona 21
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone