Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Abordaż śródziemny, czyli kilka dni w krainie pesto

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 18.09.2016 16:37

Kierunek niestety dość mało popularny, a bardzo ciekawy. Też chętnie popatrzę :)
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 18.09.2016 18:58

Zapowiada się ciekawie 8)
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 19.09.2016 23:11

Hercklekot napisał(a):Łotwa! Z wielką chęcią poczytam i pooglądam...

maxredaktor napisał(a):Kierunek niestety dość mało popularny, a bardzo ciekawy. Też chętnie popatrzę :)

lotnikwsk napisał(a):Zapowiada się ciekawie 8)


Warto się tam zapodziać.
Patrzcie, oglądajcie, w razie pytań chętnie odpowiem.
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 19.09.2016 23:16

SgwdYrEira napisał(a):
Patrzcie, oglądajcie, w razie pytań chętnie odpowiem.


:D okey, w takim razie już wspólnie jedziemy dalej...
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 19.09.2016 23:18

Dzień II
Baltijas jūra

_DSC2584.jpg

_DSC2585.jpg

_DSC2587.jpg

_DSC2612.jpg

_DSC2613.jpg

_DSC2619.jpg

_DSC2586.jpg

_DSC2607.jpg

_DSC2608.jpg

_DSC2596.jpg

_DSC2597.jpg


Tłumy mnie zmęczyły, dobranoc.

_DSC2628.jpg
Dorota_NS
Croentuzjasta
Posty: 135
Dołączył(a): 20.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dorota_NS » 22.09.2016 09:12

SgwdYrEira napisał(a):
Tłumy mnie zmęczyły. Dobranoc



W pierwszym tygodniu sierpnia br. też zastaliśmy tam takie tłumy 8O I podobnie było przez tydzień :D

Zaczynaliśmy poznawać Łotwę w podobnym miejscu co Ty - od Pavilosty. Tyle że my na rowerach, z dzieciakami, więc i możliwości były ograniczone.


Ciekawa jestem, co Wy zobaczyliście.

Pozdrawiam
Dorota
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.09.2016 10:38

Szkoda, że nie Suomi - chętnie bym powspominał ice cold, sometimes frozen - Finland ;) (trzy i cztery lata temu, lato w Helsinkach było nad wyraz ciepłe - temperatura dochodziła do 25°). Ale chętnie poobserwuję Łotwę ;)
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 24.09.2016 11:55

Dorota_NS napisał(a):W pierwszym tygodniu sierpnia br. też zastaliśmy tam takie tłumy 8O I podobnie było przez tydzień :D

Zaczynaliśmy poznawać Łotwę w podobnym miejscu co Ty - od Pavilosty. Tyle że my na rowerach, z dzieciakami, więc i możliwości były ograniczone.


Ciekawa jestem, co Wy zobaczyliście.

Pozdrawiam
Dorota


Takie tłumy nad Bałtykiem były również w Saulkrasti, a to blisko Rygi. Nie wiem jak w Jurmale, bo tam nie miałem planu zaglądać. W Paviloście nie byliśmy. Natomiast w okolicach Siguldy ludzi więcej, ale tłumów nie było.
Podczas całego pobytu na Łotwie widzieliśmy tylko dwa samochody z Polski, jeden ze Szczecina, drugi z Gdańska.
Być może wrzucę dokładny spis treści na pierwszej stronie.

Pääkäyttäjä napisał(a):Szkoda, że nie Suomi - chętnie bym powspominał ice cold, sometimes frozen - Finland ;) (trzy i cztery lata temu, lato w Helsinkach było nad wyraz ciepłe - temperatura dochodziła do 25°). Ale chętnie poobserwuję Łotwę ;)


W sumie to też trochę żałuję, że do Finlandii nie dotarliśmy. Ale na Łotwie jest fajnie :)
Gdzieś wyczytałem, że wybrzeże na wschód od Helsinek jest miejscem nad Bałtykiem z największą liczbą słonecznych dni, tylko czy to prawda?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.09.2016 15:25

SgwdYrEira napisał(a):W sumie to też trochę żałuję, że do Finlandii nie dotarliśmy. Ale na Łotwie jest fajnie :)
Gdzieś wyczytałem, że wybrzeże na wschód od Helsinek jest miejscem nad Bałtykiem z największą liczbą słonecznych dni, tylko czy to prawda?


Na północy, latem słońce świeci nawet 17-18 h (Land of the Midnight Sun; słońce w Laponii i okolicy świeci przez prawie 73 dni non-stop ale to takie słońce jak u nas o zmierzchu) ;) Na wschód od Helsinek? Hm... nie jestem w stanie tego potwierdzić, muszę popytać moich znajomych "Virtanenów" ale ilość słonecznych dni na południu jest duża. Ja miło wspominam plażę Kalajoki "niedaleko" Oulu. Ale to na północny zachód od HEL.
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 25.09.2016 18:42

Na Łotwie też robi się ciemno znacznie później niż u nas, do tego dochodzi różnica czasu. Po północy było jeszcze całkiem, całkiem. Niestety po powrocie do kraju nastąpiło skokowe skrócenie dnia, po prostu jesień ;)

Dzień III

Rodzinka ma w planach spacer plażą. Niech sobie idą, mnie boli głowa. Zapomniałem już, że Bałtyk jest taki hałaśliwy, wolę ciszę :)
Wsiadam w auto i jadę na rekonesans. Po mniej więcej kilometrze ktoś ukradł asfalt, zaczyna się szutrówka, których w tym kraju wiele. Nie miałem nigdy okazji podróżować taką drogą na dłuższym odcinku, więc instynktownie zwalniam. Jadę 50 km/h, ale wciąż kamulce odbijają się we wszystkie strony. Wyprzedza mnie wszystko, co porusza się tą drogą, łącznie z ciężarówką. Ale wariaci! - myślę sobie.
Droga jest szeroka, prowadzi przez las. Po pewnym czasie pojawia się jakaś chałupa i zniszczony kościół.

_DSC2631.JPG


Odcinek drogi za kościołem wymusza jazdę z prędkością 5 km/h! Szybciej się nie da, bo wszystko się trzęsie jak jasna cholera. Całe szczęście odcinek jest krótki, może 300 metrów. Na poniższym zdjęciu droga już w normalnym stanie.

_DSC2713.JPG


Osada, w której znajduje się kościół nazywa się Saļiena. Dowiedziałem się o tym po powrocie do hotelu, znaków przy drodze nie było.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.09.2016 20:52

Po powrocie z objazdówki Finlandii, też miałem mały problem z przestawieniem się z EET na CET właśnie ze względu na długość dnia. Z drugiej strony - pierwsze trzy noce były koszmarem: 22.00 a tu ciągle jasno :o Po kręceniu się z boku na bok, siku o 2.00 - ciągle jasno :mrgreen:

Jest plan kiedyś skoczyć do Łotwy. Autem w SE już byłem :mrgreen: to teraz pooglądam sobie Twoją relację :papa:
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 27.11.2016 15:09

Kilka kilometrów przed kolejnym celem wraca asfalt :)
Kieruję się w kierunku dworu w miejscowości Apriķi (Apriķu muižas pils).
Obecnie mieści się w nim szkoła podstawowa oraz muzeum (m.in. ekspozycja dotycząca krasnoludków 8O).

_DSC2633_edited.jpg

_DSC2641.JPG

_DSC2639.JPG

_DSC2636.JPG


Niestety nie zajrzałem do wnętrz, nie poszedłem również na tyły pałacu :( to z powodu koszmarnej kłótni i bójki, która się odbywała w sąsiadującym z dworem domu. Było ostro, a ja nie miałem ochoty pchać się pomiędzy dwóch napakowanych byczków :?

Po prawej stronie dworu znajduje się Apriķu tautas nams - tłumacz podaje, że to Dom Ludowy. Mnie się wydaje, że jest to dom kultury.

_DSC2637.JPG


Tuż obok znajduję się taka ruderka (niestety sporo takich obiektów w tym kraju).

_DSC2640.JPG


W innej części miejscowości znajduje się kościół luterański uznawany za perłę kurlandzkiej sztuki sakralnej. Tutaj spotkał mnie zawód - było zamknięte :(

_DSC2642.JPG

_DSC2643.JPG


Na zdjęciach znalezionych w sieci można ujrzeć co straciłem. Całkiem sporo :(

a2.jpg

a3.jpg

a4.jpg

a5.jpg

a6.jpg

a1.jpg
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9102
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 27.11.2016 16:22

Jak to dobrze, że sobie przypomniałeś, że czegoś nie dokończyłeś.
A wiesz, po czym poznaje się prawdziwego mężczyznę :?: :wink: :mrgreen:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.11.2016 17:24

SgwdYrEira napisał(a):Baltijas jūra


A jak tam sytuacja z bursztynem?
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 27.11.2016 18:30

Vjetar napisał(a):A jak tam sytuacja z bursztynem?


Jest wszędzie... na straganach, sklepach z pamiątkami. Konkurować z nim mogą tylko wyroby z lnu.
Na plaży nie znalazłem ni kawałka. Ponoć po sztormach jest go trochę.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Abordaż śródziemny, czyli kilka dni w krainie pesto - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone