Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

4 dalmatyńskie wyspy - Hvar, Brač, Korčula i Vis

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 26.09.2015 23:49

Rastoke traktujemy ulgowo-odpoczynkowo. Jemy dobry obiad w knajpce, oglądamy wodne młyny i delektujemy się chłodniejszym i wilgotnym, trochę już górskim powietrzem. Czas goni - trzeba zdążyć na kwaterę w Plitvicach. Ruch jest spory, nie jedziemy już autostradą i na miejsce docieramy stosunkowo próżno wieczorem.
Rano pakujemy plecaczki i jedziemy do Plitvic. Zostawiamy autko gdzieś na ogromnym leśnym parkingu - straszny labirynt, po powrocie znalezienie auta zajmie nam pół godziny... Turystów jest sporo dlatego decydujemy się na początek na pieszy spacer, nie na stateczek. Gdy docieramy nad lazurowo-błękitne wody szczęki nam opadają. Tutaj Ponbócek sobie poużywał.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czystość i kolor wody oraz ilość pływających w niej ryb oszałamia

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 27.09.2015 00:11 przez Hercklekot, łącznie edytowano 1 raz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.09.2015 00:07

Bardzo chętnie poczytam i pooglądam :)

Fajnie, że wróciłeś :)
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 27.09.2015 00:14

Witam serdecznie ponownie. Dzięki Maslinko...
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 27.09.2015 00:32

Nie pamiętam już dokładnie, ale pierwsza część trasy (do wodospadów) zajęła nam jakieś 2 godziny. Byliśmy trochę jak w transie. "Ochy" i "achy" co chwilę. Spodziewaliśmy się, że będzie fajnie, ale wycieczka okazała się po prostu niesamowita!
Ścieżką szliśmy sobie praktycznie sami, co jakiś czas mijały nas stateczki. Witamy w raju!

Obrazek

Obrazek

Ścieżka odczuwalnie zaczęła piąć się w górę, a widoki zapierały dech w piersiach. Nagle zrobiło się też dość tłoczno - dochodzili turyści z wejścia koło wodospadów i ci, którzy w wyprzedzili nas płynąc stateczkiem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 27.09.2015 00:50

Upał daje się we znaki - robimy sobie przerwę na popas. Pamiętam to dokładnie, bo wtedy po raz pierwszy napiłem się kupionego w budce mojego ulubionego chorwackiego piwa Velebitsko. Ożujsko i Karlovačko przy nim się chowają. Niestety to mały browar i nie jest szeroko dostępne. Pokrzepieni ruszamy dalej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 27.09.2015 01:01

Dość gęsto musiałem się tłumaczyć ludziom oglądającym te zdjęcia później w albumie - "podkolorowałeś to w jakimś programie..." itp. Nie wierzycie? Pojedźcie, zobaczcie na własne oczy!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.10.2015 15:36 przez Hercklekot, łącznie edytowano 1 raz
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 29.09.2015 10:28

-

Było w obserwowanych :mrgreen:
Paulka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 497
Dołączył(a): 16.07.2013
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Paulka » 29.09.2015 11:32

Twoja przerwa splotła się z moją i dzięki temu mogłam dzisiaj jednym haustem całość nadrobić :D
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33331
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 29.09.2015 15:48

Hercklekot napisał(a):Dość gęsto musiałem się tłumaczyć ludziom oglądającym te zdjęcia później w albumie - "podkolorowałeś to w jakimś programie..."

Ja tak miałem oglądając te zdjęcia w necie. :lol:
Na żywo kopara opadła mi już całkowicie. :oczko_usmiech:
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 20.10.2015 01:11

anakin napisał(a):
Hercklekot napisał(a):Dość gęsto musiałem się tłumaczyć ludziom oglądającym te zdjęcia później w albumie - "podkolorowałeś to w jakimś programie..."

Ja tak miałem oglądając te zdjęcia w necie. :lol:
Na żywo kopara opadła mi już całkowicie. :oczko_usmiech:


Do tych zdjęć używałem tylko filtra, staram się też jak najmniej ingerować w zdjęcia podczas obróbki. W Plitvicach natura bije wszystkie fotoszopy :oczko_usmiech:
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 20.10.2015 01:37

Patrząc na mapkę i zegarek zdecydowaliśmy, że nie zrobimy pełnej trasy wkoło jezior na piechotę i skrócimy ją sobie trochę przepływając statkiem na drugi brzeg. Niestety - pomysł bym chybiony, ponieważ na przystani kłębił się ogromny tłum ludzi. Po ponad godzinie oczekiwania dotarliśmy w nowe, ciekawe miejsca. Niestety nie byliśmy już prawie sami... Znaleźliśmy się w środku dużej, bardzo rozciągniętej grupy młodych ludzi - najpewniej Rosjan. Cóż - nie mam uprzedzeń do żadnej narodowości, ale tutaj Bracia Słowianie dali nam w kość. Było głośno, niezbyt trzeźwo, było przepychanie się na wąskich drewnianych kładkach itp. Postanowiliśmy puścić ich przodem, niestety z tyłu napierały kolejne grupy turystów. Chcąc nie-chcąc ruszyliśmy dalej. Pomimo tych niedogodności było dalej cudnie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnia część trasy była najpiękniejsza: nie było już wysokich wodospadów, tylko szmaragdowe jeziorka, zatopione pnie, jakoś tak "fantasy" jak u Sapka - "Pani Jeziora" te klimaty, magicznie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.10.2015 03:16 przez Hercklekot, łącznie edytowano 2 razy
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 20.10.2015 02:08

Kończymy wycieczkę w tym samym miejscu, w którym zaczęliśmy. Czeka nas jeszcze ładny kawałek piechotą do parkingu. Po drodze zamieszanie - jakaś starsza Pani zasłabła (jest bardzo gorąco), ktoś próbuje cucić, ktoś sprawdza puls... Całe szczęście w oddali słychać już sygnał karetki.

Szukanie samochodu w labiryncie leśnego parkingu zajmuje nam koszmarnie dużo czasu. Zawsze od tej pory w podobnych okolicznościach zabieram z sobą GPSa z zaznaczoną pozycją samochodu.

Nocleg mamy w okolicach Korenicy - gospodyni w naszym wieku (35-40), bardzo miła i bezpośrednia. Wyskakujemy jeszcze do miasteczka na kolację i wracamy. W międzyczasie wraca też mąż naszej gospodyni, na stole pojawia się flaszeczka śliwowicy... Zapada wieczór, jest chłodniej - na wschodzie czernieją wysokie góry: to już Bośnia. Ana opowiada o tym jak przetrwali najtrudniejsze czasy w czasie wojny w latach 91-95, o budowie domu i niełatwym życiu w mieszanej chorwacko (ona)-serbskiej(mąż) rodzinie. Dziwi się, że sporo wiemy o tym co tu się działo - akurat trafiła na moje hobby czyli najnowszą historię. Kończymy posiedzenie gdzieś o drugiej w nocy. Rano - kurs Split i na prom.
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 20.10.2015 02:55

Raniutko zrywamy się rześcy - jedziemy "starą drogą" w kierunku na Knin. Chłoniemy widoki: pustkowia, gdzieniegdzie jeszcze ruiny spalonych domów. Przypominam sobie obrazki z oglądanego na youtube filmu "The Death of Yugoslavia" i reportaże Mellera z Krainy... Całe szczęście ten czas już minął ale sądząc z opowiadań Any dalej lekko nie jest, nienawiść siedzi w ludziach jak zły cierń.
W Splicie bez kłopotu znajdujemy nasz prom, odbijamy
Obrazek
i po całkiem przyjemnym rejsie lądujemy w miejscowości Supetar:
Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 20.10.2015 03:09

Robimy jakieś szybkie zakupy i lecimy dalej, bo cel znajduje się na północno-wschodnim, przeciwległym wybrzeżu wyspy. Povlja... CUDOWNA!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 20.10.2015 11:12

Hercklekot napisał(a): cel znajduje się na północno-wschodnim, przeciwległym wybrzeżu wyspy. Povlja... CUDOWNA!


:D :D
Brzmi interesująco.
Lubię Povlję. :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
4 dalmatyńskie wyspy - Hvar, Brač, Korčula i Vis - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone