Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athani..

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 10.01.2018 23:40

Następnego dnia......
Kierunek Świątynia Zeusa, Łuk Hadriana....



Łuk Hadriana to ateński pomnik znajdujący się około 500 m na południowy-wschód od Akropolu, został wzniesiony w 131 n.e. na cześć cesarza Hadriana, stanowił granicę pomiędzy starym i nowym miastem. Dolna część przypomina rzymskie łuki, natomiast górny jest typowy dla greckiej architektury.

Łuk Hadriana ma wysokość 18 m i mierzy 12,5 m szerokości oraz 2,30 m grubości. Po jednej stronie łuku widać napis: „Tu są Ateny, dawne miasto Tezeusza", a po drugiej: „Tu jest miasto Hadriana, a nie Tezeusza". Pomnik został pięknie odnowiony i na pewno wart jest podziwu. Jest to jedna z głównych atrakcji Aten. info net

73.jpg


74.jpg


Jedną z najwspanialszych starożytnych budowli sakralnych była świątynia poświęcona Zeusowi Olimpijskiemu.
Rozmiary ówczesnej świątyni nietrudno sobie wyobrazić mimo, iż ze 104 kolumn wykonanych z marmuru pentelickiego zachowało się tylko 15.
75.jpg


76.jpg


I piękny widok na górujący nad miastem Akropol :)
77.jpg


78.jpg


79.jpg


80.jpg


81.jpg
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 11.01.2018 00:22

Beata W. napisał(a):
renatalato napisał(a):Zawsze jak widzę gdzieś w relacjach fotki z miejsc w których byliśmy to gęba mi się śmieje :lol: :oczko_usmiech:
Powiem Ci Beata na ucho, że będzie jeszcze jedna przygoda :oczko_usmiech: :mrgreen:


No to mnie teraz zaciekawiłaś :?: Ale mam nadzieję, że tym razem jakaś pozytywna :lol:


:mrgreen:
Powiem tak :? , będąc jeszcze w Turcji, małżonek miał kilka połączeń, których nie odebraliśmy, nie znaliśmy tego numeru i nie sprawdziliśmy w naszych rezerwacjach :oops: , ale po aferze w Atenach postanowiliśmy sprawdzić nasz następny nocleg na Lefkadzie i dooopa :evil: nie mamy rezerwacji, została anulowana :roll: przez właścicielkę apartamentu, bo nie mogła się z nami skontaktować.
Zadzwoniliśmy do niej i okazało się że celem potwierdzenia chciała abyśmy wpłacili zaliczkę, a że nie odbieraliśmy telefonu, więc wynajęła nasz apartament :cry: , ale że Pani była bardzo miła, powiedziała że znajdzie nam coś i na pewno będziemy zadowoleni :lol:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 11.01.2018 00:45

Ale zawirowania z rezerwacjami :mrgreen:

No Ateny wiadomo, na swoim miejscu ale co tam robi moja kinia :wink:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 11.01.2018 09:10

renatalato napisał(a):
Beata W. napisał(a):
renatalato napisał(a):Zawsze jak widzę gdzieś w relacjach fotki z miejsc w których byliśmy to gęba mi się śmieje :lol: :oczko_usmiech:
Powiem Ci Beata na ucho, że będzie jeszcze jedna przygoda :oczko_usmiech: :mrgreen:


No to mnie teraz zaciekawiłaś :?: Ale mam nadzieję, że tym razem jakaś pozytywna :lol:


:mrgreen:
Powiem tak :? , będąc jeszcze w Turcji, małżonek miał kilka połączeń, których nie odebraliśmy, nie znaliśmy tego numeru i nie sprawdziliśmy w naszych rezerwacjach :oops: , ale po aferze w Atenach postanowiliśmy sprawdzić nasz następny nocleg na Lefkadzie i dooopa :evil: nie mamy rezerwacji, została anulowana :roll: przez właścicielkę apartamentu, bo nie mogła się z nami skontaktować.
Zadzwoniliśmy do niej i okazało się że celem potwierdzenia chciała abyśmy wpłacili zaliczkę, a że nie odbieraliśmy telefonu, więc wynajęła nasz apartament :cry: , ale że Pani była bardzo miła, powiedziała że znajdzie nam coś i na pewno będziemy zadowoleni :lol:


No dwie przygody z rezerwacjami na jeden urlop to już trochę dużo :mrgreen: Pewnie się dowiemy ale zdradź tylko czy faktycznie byliście zadowoleni :?: :?: :?:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.01.2018 09:47

No ciekawie z tymi rezerwacjami.... Ale nie fajnie, że była rezerwacja i nagle chciała zaliczkę...Pewnie nie tak się umawialiście...
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 11.01.2018 15:35

piekara114 napisał(a):No ciekawie z tymi rezerwacjami.... Ale nie fajnie, że była rezerwacja i nagle chciała zaliczkę...Pewnie nie tak się umawialiście...


Grecy kierują się swoimi zasadami :mrgreen: , nigdy wcześniej nie płaciłam zaliczki za rezerwację przez booking, jeżeli już to obciążano moją kartę :lol: , ale po takich przygodach będę bardziej czujna :oczko_usmiech:


Beata W. napisał(a):
renatalato napisał(a):
Beata W. napisał(a):
renatalato napisał(a):Zawsze jak widzę gdzieś w relacjach fotki z miejsc w których byliśmy to gęba mi się śmieje :lol: :oczko_usmiech:
Powiem Ci Beata na ucho, że będzie jeszcze jedna przygoda :oczko_usmiech: :mrgreen:


No to mnie teraz zaciekawiłaś :?: Ale mam nadzieję, że tym razem jakaś pozytywna :lol:


:mrgreen:
Powiem tak :? , będąc jeszcze w Turcji, małżonek miał kilka połączeń, których nie odebraliśmy, nie znaliśmy tego numeru i nie sprawdziliśmy w naszych rezerwacjach :oops: , ale po aferze w Atenach postanowiliśmy sprawdzić nasz następny nocleg na Lefkadzie i dooopa :evil: nie mamy rezerwacji, została anulowana :roll: przez właścicielkę apartamentu, bo nie mogła się z nami skontaktować.
Zadzwoniliśmy do niej i okazało się że celem potwierdzenia chciała abyśmy wpłacili zaliczkę, a że nie odbieraliśmy telefonu, więc wynajęła nasz apartament :cry: , ale że Pani była bardzo miła, powiedziała że znajdzie nam coś i na pewno będziemy zadowoleni :lol:


No dwie przygody z rezerwacjami na jeden urlop to już trochę dużo :mrgreen: Pewnie się dowiemy ale zdradź tylko czy faktycznie byliście zadowoleni :?: :?: :?:


Jak to mówią w kabarecie "będzie pani zadowoloooona" :oczko_usmiech: :mrgreen:
I byłam 8)
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 11.01.2018 15:50

gusia-s napisał(a):Ale zawirowania z rezerwacjami :mrgreen:

No Ateny wiadomo, na swoim miejscu ale co tam robi moja kinia :wink:


No tak trochę się koło nas kręciła ta kicia, musi język nasz rozpoznała :mrgreen: :wink: , ale że ty nie wiesz gdzie się Twoje zwierzaki włóczą 8O :wink:
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 12.01.2018 21:56

Trochę odpoczywamy w cieniu i wyruszamy na poszukiwanie kolejnego punktu na naszej liście.....Agora Rzymska

Szukamy, trochę krążymy, mijamy różne sklepy z pamiątkami......
82.jpg



I znowu patrząc do góry widzimy Akropol :)
83.jpg


84.jpg


85.jpg


Jest, jest Agora :) i jej największa atrakcja Wieża Wiatrów :)
86.jpg


87.jpg


Agora - plac miejski. Został wytyczony przez Juliusza Cezara i Oktawiana Augusta około 10 r. p.n.e. Obecnie Agora to pozostałości Bramy Ateny Archegetis, trochę kolumn i oczywiście Wieża Wiatrów, ale o niej za chwilę :)
88.jpg


Zwiedzanie zajmuje nam kilkanaście minut, jest bardzo gorąco przydałoby się czegoś napić, ale interesuje nas.....
89.jpg


No i cóż tam widzimy :oczko_usmiech:
90.jpg


91.jpg


92.jpg


93.jpg


94.jpg


Wieża Wiatrów, budowla pochodzi z I wieku p.n.e., marmurowa wieża mierzy około 12 metrów i przykuwa wzrok swoim charakterystycznym, ośmiobocznym kształtem oraz przykuwającymi wzrok płaskorzeźbami u góry każdej ze ścian.
Głównym zadaniem był pomiar czasu (zegar słoneczny i zegar wodny) oraz wskazywanie stron świata i kierunków wiatru.
Rzeźby to obrazowa charakterystyka głównych cech każdego z ośmiu wiatrów i pogody, jaką ze sobą niosą:

Boreasz – wiatr północny – bardzo silny i gwałtowny, ale jednocześnie zdrowy – ukazany jako brodaty strzec dmący w konchę
(symbolizuje ona dźwięk dmącego wichru).
Notos – wiatr południowy – przywołujący deszcze, mgły i sztormy, niszczący uprawy, ciepły, ale niezdrowy – jego atrybuty to
skrzydła i przechylona amfora symbolizująca deszcz.
Apeliotes – wiatr wschodni – przynoszący deszcze i urodzaj – w płaskorzeźbie przedstawiony jako młodzieniec w wysokich
butach, wysypujący z poły płaszcza owoce i zboże.
Zefir – wiatr zachodni – najłagodniejszy z wiatrów, zwiastujący wiosnę, orzeźwiający i sprzyjający kwitnięciu roślin – ukazany
jako młodzieniec rzucający na ziemię kwiaty.
Kajkias – wiatr północno-wschodni – zimny, przywołujący ciężkie, gradowe chmury – stary mężczyzna w ciężkim odzieniu,
strząsający gruz z tarczy.
Euros – wiatr południowo-wschodni – silny i suchy, odpowiedzialny za sztormy na Morzu Egejskim zimą i wczesną wiosną
– przedstawiany jako brodacz o srogiej twarzy.
Skiron – wiatr północno-zachodni – silny i siejący zniszczenie – ukazywany jako brodacz, trzymający w rękach odwrócony
kocioł – symbol ocieplenia, które sprowadza zimą do Aten.
Lips – wiatr południowo-zachodni – ciepły i suchy – przedstawiany jako lekko odziany, młody mężczyzna dmący w żagiel,
który dzierży w dłoniach niczym lirę. inf z neta

106.jpg


107.jpg


108.jpg



Wewnątrz wieży mieścił się zegar wodny, którego mechanizm był ponoć bardzo skomplikowany.

95.jpg


96.jpg


97.jpg


98.jpg


99.jpg



W tle budowli wznosi się wzgórze Akropolu :)
100.jpg


101.jpg


Wychodzimy z placu, czas na chłodny napój :)
102.jpg
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.01.2018 22:02

Bardzo ciekawa ta wieża wiatrów...
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 12.01.2018 23:48

piekara114 napisał(a):Bardzo ciekawa ta wieża wiatrów...


Tak, naprawdę ciekawa, te stare marmury.....i tak dobrze zachowana, bardzo mi się podobała :)

Po krótkim odpoczynku idziemy dalej, szukamy Biblioteki Hadriana

109.jpg


Kompleks był prawie tej samej wielkości co Agora , a zbudowany został około 132 r. n.e. z inicjatywy Hadriana, który widział Ateny jako kulturalną stolicę cesarstwa. W części budynków przechowywano zbiory, inne służyły jako czytelnie i sale wykładowe. Dzisiaj to niestety tylko ruiny.

110.jpg


111.jpg


112.jpg


113.jpg


114.jpg


115.jpg


Wszędzie pełno sklepików i stoisk...
116.jpg


Chodzimy i chodzimy dookoła i nie możemy znaleźć wejścia :evil: , trafiamy nawet na ekipę z kamerą, ale z nami nie rozmawiają, mają już kogoś :mrgreen:

117.jpg


Oczywiście w oddali Akropol :oczko_usmiech:
118.jpg


Rezygnujemy z wejścia, na straganie kupujemy kapelusze, jakieś pamiątki i idziemy do następnej Agory :oczko_usmiech:

5.jpg


104.jpg


105.jpg
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 13.01.2018 17:20

Idziemy do Greckiej Agory, ale cóż to, czyżby to była jakaś bogini grecka :wink: :oczko_usmiech:

119.jpg


Chyba trafiliśmy, to hala kolumnowa....

120.jpg



Agora Grecka - rynek, centralny plac starożytnych Aten, pełniła funkcje społeczne, polityczne, religijne i handlowe. Była miejscem spotkań, handlu, zgromadzeń publicznych. Dzisiaj są to głównie ruiny, na całym terenie znajdują się trzy budynki: Hefajstejon, Stoa Attalosa i Kościół Świętych Apostołów.
121.jpg


122.jpg


Stoa Attalosa Stoa to długa hala kolumnowa, miejsce spotkań i handlu, dawała osłonę przed deszczem i słońcem. Obecny budynek to rekonstrukcja która powstała w latach 1953–1956. Pierwowzór powstał w latach 159–138 p.n.e. Dzisiaj mieści się tu Muzeum Agory, w którym znajdują się eksponaty odkryte podczas prac archeologicznych na tym terenie.

123.jpg


124.jpg


125.jpg


126.jpg


127.jpg


128.jpg


129.jpg


130.jpg


131.jpg


132.jpg


133.jpg


134.jpg


Hefajstejon z oddali :)
135.jpg


136.jpg


137.jpg



A cóż tam w oddali :oczko_usmiech: , oczywiście Akropol

138.jpg


139.jpg


140.jpg


141.jpg


Hefajstejon jest najlepiej zachowanym zabytkiem antycznym na terenie Grecji. Przetrwała ponieważ w V w. n. e. przekształcono ją w kościół chrześcijański św Jerzego. Pierwotnie była to świątynia poświęcona Hefajstosowi i Atenie. Jest to budynek na planie prostokąta w całości wykonany z marmuru.

142.jpg


143.jpg


144.jpg


145.jpg


146.jpg


147.jpg


148.jpg


149.jpg


150.jpg


Chwila odpoczynku w cieniu :)


Agora Grecka bardziej nam się podobała, wychodzimy, temperatura powietrza jest bardzo wysoka, przydałoby się gdzieś usiąść, napić się i może jakaś przegryzka :)

Pieseczki to mają przynajmniej transport :oczko_usmiech:
151.jpg



Kawa mrożona w Grecji to strzał w dziesiątkę :lol:

152.jpg


Sałatka typu grecka :wink: , też nam smakuje, mężu miał jakieś mięcho :)

153.jpg


Jest super :lol: , gra muzyka :D , gdzieś z góry rozpraszana jest delikatna mgiełka zraszacza, mogę tak siedzieć do wieczora :mrgreen:
Kiedy zaczynają grać muzykę z Greka Zorby, dwie dziewczyny zaczynają tańczyć :D
154.jpg


155.jpg


156.jpg
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 13.01.2018 20:12

Pozostało nam jeszcze Keramejkos
.......... to starożytny cmentarz dla najbardziej zamożnych

Po drodze wszędzie widać wykopaliska.....

157.jpg


i takie tam :D
158.jpg



159.jpg


160.jpg



Keramejkos
Nazwa dzielnicy pochodzi od Keramejkosa, patrona garncarzy. W czasach antycznych była to dobrze opłacana profesja.
W V w p.n.e. postawiono tu mury miejskie, za którym był cmentarz dla najbogatszych mieszczan. Najbardziej wyszukane groby rozlokowane były wzdłuż Alei Grobowców, zarezerwowane dla wybitnych Ateńczyków. Pochowano tu m.in. Peryklesa (polityk, reformator ateńskiej demokracji), Solona (ateński mąż stanu, znacząco przyczynił sie do ateńskiej demokracji), czy Demostenesa (słynny mówca grecki, zażarty przeciwnik dominacji greckiej). Pojedyncze mogiły można oglądać także w miejscowym muzeum.

inf z neta

161.jpg


162.jpg


163.jpg


164.jpg


165.jpg


166.jpg


167.jpg


168.jpg


169.jpg


170.jpg


171.jpg


Gdzieś przeczytałam, że to sarkofagi, ale nie jestem pewna :roll:
172.jpg


173.jpg


174.jpg


175.jpg


176.jpg


177.jpg


178.jpg


Czas na nas, niestety musimy pożegnać Ateny, wracamy do hotelu i jutro kierunek .........lazury

179.jpg


180.jpg


181.jpg


Moje biedne opuchnięte nogi :lol: , znalazłam w lodówce coś do okładów i chłodzenia :oczko_usmiech:
182.jpg



Jutro kierunek Lefkada i lazury

3.jpg


4.jpg
Ostatnio edytowano 13.01.2018 21:01 przez renatalato, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.01.2018 20:19

Polecam sprej do spuchniętych nóg, powoduje lekkie zmrożenie stóp, sprawdza się także przy chodzeniu na szpilkach cały dzień...

Na takie lazury mam nadzieję, że długo nie będziemy czekać...
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 13.01.2018 20:54

To najpiękniejsze chyba greckie lazury :hearts:
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 13.01.2018 22:12

piekara114 napisał(a):Polecam sprej do spuchniętych nóg, powoduje lekkie zmrożenie stóp, sprawdza się także przy chodzeniu na szpilkach cały dzień...

Na takie lazury mam nadzieję, że długo nie będziemy czekać...


Może być sprej :wink: , na nogi, ale na spragnione gardło to jednak radlerek :oczko_usmiech:

Do tych lazurów to trzeba jednak dojechać :oczko_usmiech:

Przechwytywanie.PNG


gusia-s napisał(a):To najpiękniejsze chyba greckie lazury :hearts:


Lazurów mam dużo, jeszcze was zanudzę tymi lazurami :lol: :wink: :hearts:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athani.. - strona 1...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone