Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zanim zdziadziejemy: Rumunia 2011

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.02.2012 21:59

dangol napisał(a):Po drodze można uzupełnić wodę... Będzie przydatna na dzisiejszym noclegu :wink: .

:D :wink:

Ale fajnie wygląda obozowisko na tych rozległych łąkach nad potokiem... pamiętam że tam było miejsca do wyboru do koloru :D

dangol napisał(a):Teraz słuchać śpiewy mnichów, co w połączeniu z cichością górskiej dolinki, robi na nas niesamowite wrażenie :cool:

Nie wątpię...
Myśmy co prawda Sihastrię zwiedzali w zupełnie innych warunkach :wink: , ale gdzie indziej, tam gdzie było podobnie pusto, odczucia były podobne... zarówno wczesnym rankiem jak i późnym wieczorem :roll: . A mniszki śpiewają równie ładnie jak mnisi :cool: :D .

Warto tego doświadczyć...
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 09.02.2012 22:05

Coś na temat śpiewów mniszek 8) też wiem, chociaż słuchaliśmy krótko, bo w ostatniej chwili :roll: przyszło nam zmienić plany noclegowe. Ale o tym... za illeś odcinków :wink:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.02.2012 22:47

W Ławrze Kijowskiej śpiew mnichów "odebrał mi władzę w nogach", stałem do momentu , aż skończyli śpiewać . . .
Podobnie było w Moskwie , w Cerkwi Chrystusa Zbawiciela ( największa na całym świecie cerkiew prawosławna ) - przeżyłem szok , gdy się okazało , że pięć osób ( dwie kobiety i trzech mężczyzn ) może tak śpiewać 8O

W starych cerkwiach akustyka jest inna , a efekt dodatkowo poprawia mieszanina zapachów drewna , farb i świec :D
Prawdą jest też , że trzeba to lubić


Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 09.02.2012 22:56

Na którymś z radiowych kanałów na prawie na okrągło "leciały" takie śpiewy cerkiewne, które nieźle umilały nam długie przejazdy autem :) . Podobało nam się, nawet bez tych dodatkowych elementów, jakie wnosi słuchanie tego samego w cerkwi.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 09.02.2012 23:17

Główna brama monastyru:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wchodzimy na mały dziedziniec...

Obrazek

Pierwszy klasztor został założony w 1655 roku przez mnicha Atanazego, który przybuł tu wraz z siedmioma innymi z pobliskiego klasztoru Nemaţ. Początkowo była tu niewielka pustelnia, w jej miejscu w 1734 roku stanęła nowa kamienna budowla. Po zniszczeniach przez Turków podczas bałkańskich powstań antytureckich, monastyr odbudowano (1824-1826.). Kolejna odbudowa nastąpiła w latach 1944-1946, po tym jak w 1941 roku monastyr spłonął...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.02.2012 18:43

Stara cerkiew Narodzenia NMP (Naşterea Maicii Domnului) ma kształt typowy dla sakralnej architektury mołdawskiej.

Obrazek

Obrazek

Pierwsza świątynia stanęła w 1665 roku, a więc wkrótce po założeniu klasztoru. Zastąpiła ją kolejna, już kamienna budowla (1730-1740), która została spalona przez Turków w 1821 r. Obecna cerkiew powstała w latach 1824-1826. Ostatnia renowacja miała miejsce w latach 1988-2000.
Pierwotne malowidła wewnętrzne pochodziły z 1827 roku, ale zostały zniszczone podczas pożaru w 1941 r. Freski, jakie widzimy dzisiaj, zostały namalowane w latach 1986-1988 przez mnicha Vartolomeu Florea.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 10.02.2012 22:48

Monastyr, wnętrze cerkwi - przepiękne :D
Niesamowite mają te zabytki!
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 11.02.2012 20:26

Fotka Z.: Obrazek

Główną cerkwią klasztorną jest obecnie zbudowana w latach 1998-1999 okazała katedra św. Teodory, wzorowana na architekturze Wołoszczyzny.

Obrazek

Patronką świątyni jest Teodora z Sihli (żyła w XVII wieku w pieczarze w pobliżu tego trzeciego monastyru w dolince Secu, tego do którego :roll: nie dotrzemy), uznana przez cerkiew prawosławną za świętą w 1992 r..

Obrazek

Obrazek

Freski ukończono w 2004 r., są one dziełem miejscowych mnichów (zwłaszcza Vartolomeu Florea).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 11.02.2012 20:28

Obrazek

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 12.02.2012 19:15

W narożniku kompleksu znajduje się (połączona z zabudowaniami klasztornymi) zbudowana w 1946 roku kaplica św. Joachima i św. Anny, używana przez mnichów przede wszystkim w okresie zimowym. W jej wnętrzu nie byliśmy...

Fotka M.: Obrazek

Nie zaglądnęliśmy także do małej drewnianej kapliczki na dziedzińcu, gdyż jak wchodziliśmy, tam właśnie odprawiano Liturgię, a jak wychodziliśmy z katedry, kapliczka była już zamknięta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dzwonnica z 1825 r., odrestaurowana 1983-1984.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 12.02.2012 19:32

Obrazek

W lasku, nieco powyżej klasztornych budowli, znajduje się niewielki cmentarz. W latach 1944-1945 przeniesiono tu szczątki mnichów, spoczywających wcześniej na trzech innych cmentarzykach wokół monastyru.

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wśród grobów miejscowych mnichów można zobaczyć miejsce, gdzie pochowano archimandrytę Cleopa Ilie (1912-1998), który przyczynił się do odrodzenia rumuńskiego prawosławia. Grób ten jest celem rumuńskich pielgrzymów...

Obrazek

Obrazek

Więcej o ojcu Cleopa - Pasterzu Dusz możecie przeczytać w artykule, do którego link już kiedyś (w relacji Kulek) podawał Piotr.
Na polance przy cmentarzu znajduje się kaplica cmentarna Invierea Domnului si Sf. Ioan Evanghelistul ( czyli Rezurekcji i św. Jana Ewangelisty). Jest to cerkiewka zbudowana latach 1987-1999 na wzór zniszczonego kościółka Świętych Archaniołów Michała i Gabriela z wioski Hlapesti (w okolicach Dragomiresti).
Była niestety zamknięta :( , nie udało się więc zaglądnąć do środka, tak jak kiedyś Małgosi i Pawłowi.

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 12.02.2012 19:50

Obrazek

Na zakończenie wizyty w Sihăstrii, jeszcze kilka fotek :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracamy dolinną drogą, aby zaglądnąć do kolejnego monastyru :D

Obrazek
Kasia_P
Globtroter
Posty: 42
Dołączył(a): 12.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia_P » 13.02.2012 11:30

Byłam w Rumunii raz... pierwszy i ostatni ;) fajne fotki, ale dla mnie NEVER AGAIN :twisted:
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 13.02.2012 13:05

Kasia_P napisał(a):Byłam w Rumunii raz... pierwszy i ostatni ;) fajne fotki, ale dla mnie NEVER AGAIN :twisted:


Napisz więcej może komuś pomoże w decyzji!
Kasia_P
Globtroter
Posty: 42
Dołączył(a): 12.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia_P » 13.02.2012 13:27

Ja mam kiepskie wspomnienia ale z lat 90 tych. Nie muszą być miarodajne dla ogółu. Podróż dziurawym promem.... niesmaczne jedzenie... dzieci cygańskie wyjąykowo natsrczywe...brudna woda nawet w hotelach... ogòlnie 3ci świat. na widoki nawet nie zwróciłam uwagi. wyjazd był trasą koncertową z zespołem ludowym
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România



cron
Zanim zdziadziejemy: Rumunia 2011 - strona 43
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone