Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Z Grekiem Zorbą w tle czyli Kaloszem po Krecie

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.11.2010 20:34

Pora na wschodnią część wykopalisk.
Do wschodniego dziedzińca przylegały warsztaty rzemieślnicze, w tej części znajdował się piec do wytopu metali.

1-P9140586.JPG


2-P9140587.JPG


3-P9140589.JPG


4-PICT477.jpg


Wschodnie skrzydło jest szczególnie interesujące, gdyż właśnie tu znajdują się królewskie apartamenty z krytym basenem do rytualnych obmywań. Pokoje miały system doświetlających je szybów.

5-P9140591.JPG


6-PICT472.jpg


7-PICT473.jpg


8-PICT475.jpg


W pobliżu znajdowało się minojskie archiwum, w nim znajdowały się liczne gliniane skrzynki, a w jednym z pomieszczeń odnaleziono :idea: słynny dysk z Fajstos. Pojawiły się pogłoski, że :roll: dysk nie pochodzi z czasów minojskich, lecz został stworzony przez :o włoskich odkrywców Fajstos i umieszczony w wykopaliskach, aby w ten sposób przyćmić odkrycia sir Artura Evansa w Knossos. Żeby wykluczyć lub potwierdzić fałszerstwo, dysk powinien przejść test termoluminescencyjny, jednakże władze greckie nie wyraziły na to zgody...

9-P9140588.JPG


10-PICT481.jpg
Ostatnio edytowano 12.12.2019 14:45 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.11.2010 20:42

Wschodnie skrzydło pałacu, oprócz ww. wspomnianych atrakcji, przynosi turystom odrobinę ulgi :) , jeżeli zwiedzają Fajstos w upalny dzień. Z tej bowiem strony rośnie sporo drzewek, można usiąść w cieniu na ławeczce, delektować się ciszą, bo tłumów tu nie ma :D

1-PICT479.jpg


2-PICT483.jpg


3-P9140594.JPG


4-P9140595.JPG


Jeśli ktoś odkryje, że nie zobaczył jeszcze wszystkiego :wink: , po takiej odsapce może znów pobłąkać się wśród ruin i uruchomić wyobraźnię :wink: .

5-P9140596.JPG
Ostatnio edytowano 12.12.2019 14:49 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.11.2010 20:46

Zamiast włóczyć się po ruinach Fajstos, można też tylko popatrzeć sobie na te same potężne góry, które niegdyś oglądali minojscy królowie

1-P9140564.JPG


2-P9140565.JPG


3-P9140597.JPG


4-PICT480.jpg


5-P9140563.JPG


6-P9140598.JPG


Opuszczamy teren wykopalisk i wracamy na parking.

7-P9140599.JPG


8-P9140600.JPG


Minojczycy załatwieni :wink: , pora na hippisów :D
Ostatnio edytowano 12.12.2019 14:56 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.11.2010 21:18

dangol napisał(a):Wojtku, koniecznie musisz przyspieszyć :D, bo to jedyna szansa, abym "powędrowała" po kreteńskich szczytach (chociaż na jedną taką wycieczkę załapałam się już kiedyś zawodowcem :)).

Na razie mógłbym coś opowiedzieć o wycieczkach na trzy szczyty (na czwarty wjechałem autem :P ) - Psiloritis, Dikti i Kofinas. Ale na Krecie są też piękne wąwozy... :)

W tym Fajstos nie ma zbyt wiele do zobaczenia, ale wiesz - przy całym moim szacunku dla historii - czas spędzony w Knossos uważam za zmarnowany. :lol:
Za to dysk z Fajstos przywiozłem sobie z Krety do domu. Na koszulce. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 26.11.2010 09:35

Franz napisał(a): Na razie mógłbym coś opowiedzieć o wycieczkach na trzy szczyty (na czwarty wjechałem autem ) - Psiloritis, Dikti i Kofinas

A więc te najwyższe 8) w tamtej części wyspy, wajnie byłoby "zdobyć" je z Tobą. Bardzo jestem ciekawa widoków stamtąd :D. Kamil Zawodowiec pokazał szczyt z zachodniej Krety, ale nie miał szczęścia do widoczków, chyba że można za nie uznać gęste mgielne mleko.

Franz napisał(a): Ale na Krecie są też piękne wąwozy...

Tak, są :D :!: Jeden z nich, chociaż nie ten najdłuższy, dokładniej pokażę w tej relacji :)
Ostatnio edytowano 12.12.2019 14:57 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 26.11.2010 11:17

Oglądam te wszystkie dangol'kowe :wink: zdjęcia z krajobrazami plażowo-wodno-górskimi... - rewelacja :!:

piotrf napisał(a):
Kreta jeszcze nas nie widziała , chociaż w planach występuje :wink: i po Twoich pięknych fotkach zaczyna wygrywać z Sycylią rywalizację o palmę pierwszeństwa :wink: :lol:

Pozdrawiam
Piotr


...także w mojej subiektywnej ocenie, w starciu bezpośrednim :wink: wygrywa Kreta :)

Franz napisał(a):Na razie mógłbym coś opowiedzieć o wycieczkach na trzy szczyty (na czwarty wjechałem autem ) - Psiloritis, Dikti i Kofinas. Ale na Krecie są też piękne wąwozy...


Oj, to ja bym chciał zobaczyć Twojego Psiloritisa... żałuję strasznie, że nie starczyło mi czasu i nie wybrałem się w jego kierunku :cry:
(przy okazji pozdrawiam... imiennika... :wink: )

dangol napisał(a):Tak, są Jeden z nich, chociaż nie ten najdłuższy, dokładniej pokażę w tej relacji


...Imbros :?: Kotsifou :?: Kouraliothiko (no i połamałem klawiaturę... :lol: ) :?:

pozdr
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 29.11.2010 12:23

Mnie się w ruinach całkiem fajnie spacerowało, widoki z królewskiego wzgórza ciekawe, dokładnie takie jak lubię, w dole dolinki uprawy winogron i oliwek a na wprost ładne góry.

Pokazane przez Ciebie pitosy są w rewelacyjnie dobrym stanie i bardzo ładnie ozdobione. Widać królewskie bogactwo. Mnie z takich ruin trzeba by kijem przeganiać bo widzę, że niezły popas bym miała. Ciekawe ile z tego co widać zostało zrekonstruowane :wink: :?:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.11.2010 14:19

dangol napisał(a):A więc te najwyższe 8) w tamtej części wyspy, fajnie byłoby "zdobyć" je z Tobą. Bardzo jestem ciekawa widoków stamtąd :D.

Kofinas - milusi i fikuśny. ;)
Dikti - majestatyczny i wymagający. 8)
Psiloritis - ... :arrow:

janusz.w. napisał(a):...także w mojej subiektywnej ocenie, w starciu bezpośrednim wygrywa Kreta

Moja subiektywna opinia jest taka sama. :)

janusz.w. napisał(a):Oj, to ja bym chciał zobaczyć Twojego Psiloritisa... żałuję strasznie, że nie starczyło mi czasu i nie wybrałem się w jego kierunku

Psiloritis - wszedł do naszego słownictwa jako symbol czegoś paskudnie nudnego. :lol:

Przed wycieczkami na Punta La marmora na Sardynii czy na Mulhacen w Sierra Nevada przygotowywałem Beatę:
- Wiesz, to taki tutejszy Psiloritis. ;)
Na szczęście nawet nudnawy Mulhacen nie był aż taki kiepski jak Psiloritis. A Punta La Marmora była wręcz prześliczna w porównaniu z kreteńskim nudziarzem...
8)

janusz.w. napisał(a):(przy okazji pozdrawiam... imiennika... )

Znaczy... mnie? Tak czy owak - dziękuję. :D

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.11.2010 14:26

dangol napisał(a):
Obrazek


Nie dotykać eksponatów :!: :!: :!:


pzdr :wink:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 29.11.2010 14:34

longtom napisał(a):
....

Nie dotykać eksponatów :!: :!: :!:


pzdr :wink:


Skoro tabliczki zabraniającej nie było :wink: to może można - bo może to repliki :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107658
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.11.2010 14:47

dangol napisał(a): Obrazek


Nadrobiłem kreteńskie zaległości
pora się przysiąść i wymoczyć kości :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.11.2010 14:50

Lidia K napisał(a):
longtom napisał(a):
....

Nie dotykać eksponatów :!: :!: :!:


pzdr :wink:


Skoro tabliczki zabraniającej nie było :wink: to może można - bo może to repliki :wink:


W poznańskim muzeum instrumentów muzycznych usiadłem onegdaj na krześle. Oj ile ja się nasłuchałem od pani pilnującej :!: :!: :!:
Widocznie uraz mam do dzisiaj. :wink: :wink: :wink:

Do psychoanalityka może pójdę?
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 29.11.2010 15:23

Lidia K napisał(a):Skoro tabliczki zabraniającej nie było :wink: to może można - bo może to repliki :wink:

No właśnie :wink: , przecież wszystko co tak naprawdę cenne, jest w muzeum w Heraklionie. To mniej cenne, ale jednak stare, :idea: w Fajstos jest przykryte daszkiem albo zalega w minojskich magazynach tych bez możliwości wejścia, tylko przez szparkę się tam zagląda. Wydaje mi się, że gdyby te dwa pitosy nie byłyby replikami, to by je chroniono nie tylko przed turystami (nielicznymi, większość pewnie rusza do Knossos), ale przede wszystkim przed warunkami atmosferycznymi. W sumie to nawet nie wiem, czy była tabliczka zabraniająca... A jeśli nawet, to takie ledwo muśnięcie raczej nie zaszkodziło :wink:. No i może ta fotka to zwykły fotomontaż :lol:
Ostatnio edytowano 12.12.2019 14:58 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 29.11.2010 15:32

dangol napisał(a):No właśnie :wink: , przecież wszystko co tak naprawde cenne, jest w muzeum w Heraklionie.

Jak w Solin. To, co najcenniejsze, przenieśli do Muzeum, do Splitu.

Z drugiej strony, jak widać na zdjęciu, z jakiegoś powodu odgrodzili te amfory sznurkiem ... :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.11.2010 15:32

dangol napisał(a):...
No i może ta fotka to zwykły fotomontaż :lol:


To już się uspokoiłem :wink: :wink: :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Z Grekiem Zorbą w tle czyli Kaloszem po Krecie - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone