Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Z Grekiem Zorbą w tle czyli Kaloszem po Krecie

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12724
Dołączył(a): 29.06.2007
Z Grekiem Zorbą w tle czyli Kaloszem po Krecie

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 29.08.2010 17:27

Już podczas ostatniego cro-rejsu było pewne, że :idea: czas na przerwę z Jadranem, zarówno morską jak i lądową. Chorwacja piękna jest i z pewnością jeszcze nie raz będzie to moje miejsce na wakacje :) , ale trzeba zobaczyć jeszcze jakiś inny fragment świata, co najmniej Europy... Pomysłów tyle, że życia mi braknie, a z pewnością i kasy na realizację chociaż cząstki tego, co jest na liście najwyżej :wink:.

Na początek więc może :idea: Grecja? Żeglując sobie ubiegłorocznego września, gdzieś na wysokości Hvaru, namawiam Jędrka na kolejny wspólny rejs, tyle że po Cykladach. Tuż przed tamtym wypadem zaczęłam się zachwycać tymi wyspami w relacji KOL-a, toteż pomysłu na grecki rejs szukać nie musiałam :).

No i może sprawdziłabym, jak to jest z cykadami na Cykladach 8) , gdyby nie fakt, że Jędrek co prawda pomysł kupił i nawet zrealizował :) , tyle że w terminie :? dla mnie absolutnie niemożliwym do przyjęcia... Przełom sierpnia i września wybrał dlatego, że na ten termin miał chętne dwie osoby, które miały już doświadczenie w pływaniu po greckich wodach. Swój pierwszy grecki rejs zdecydował się więc odbyć z kimś, kto już zna tamtejsze żeglarskie realia. No to pływa sobie właśnie teraz bez nas :( , gdyż my z Grzegorzem absolutnie nie mogliśmy w tym czasie, o czym było wiadomo już późną jesienią, w momencie załatwiania czarteru łódki. Cała reszta chorwackiej załogi stwierdziła natomiast, że im póki co wystarczy pływanie we wrześniu po Chorwacji :) , no i wkrótce popłyną tam sobie na tydzień, oczywiście też bez nas, bo my już w listopadzie podjęliśmy decyzję ostateczną, że rok 2010 będzie bez Cro!

Tak więc już jakiś czas temu pewne było, dokąd nie pojedziemy, cały czas jednak nie było oczywiste, dokąd ruszymy. Grecja co prawda przewijała się jako temat główny, ale były też alternatywy.

Wiosną w rankingu wygrywały Kanary, najbardziej Gomera, ewentualnie Teneryfa. Po lekturze relacji nomada nawet :idea: dość mocno zaangażowałam się w realizację tego pomysłu, ale ostatecznie :roll: pokonały mnie koszty, trochę (mam nadzieję, że to stan przejściowy) nie do przełknięcia. Za dwa tygodnie na Kanarach wychodziło ciut za dużo :( , zwłaszcza gdy nie było szans na zaklepanie sobie dużo wcześniej jakiejś tańszej opcji, bo do końca nie było wiadomo, w które dokładnie wrześniowe tygodnie będziemy mogli wziąć urlop. Póki co na Kanary nie ma bezpośrednich lotów z Wrocławia, a dotarcie na inne miejsce wylotu (np. do Warszawy lub gdzieś do Niemiec) wymagałoby dodatkowych dwóch dni na podróż w obie strony, albo dodatkowej kasy, żeby dolecieć z Wrocławia i przesiąść się we właściwy samolot. Kanary :idea: będą więc innym razem, chociaż pewnie w wersji okrojonej do jednego tygodnia...

W końcu padło na Kretę :D . W zasadzie to nawet nie wiem, w którym momencie ten kierunek stał się priorytetowy. W każdym bądź razie wtedy, gdy Buber zasugerował Cyklady z Krety, to zupełnie nie Kreta była mi w głowie, tylko właśnie Kanary :) . Co prawda kiedyś tam, po przeczytaniu relacji popełnionych przez zawodowca i janusza.w. , Kreta przez jakiś czas śniła mi się po nocach :wink: , ale w końcu przestała... Z pewnością w dużej mierze do ostatecznego wyboru tegorocznego wakacyjnego kierunku przyczyniła się relacja Doctora Wu , podczytywana właśnie w momencie, gdy przyszła pora na moją decyzję. Dziękuję za tę inspirację :D .

Gdy wybór Krety był już na 100 % pewny, trzeba było się zastanowić, jaką wybrać opcję dotarcia tam. Jedno było oczywiste, że jednak nie autem, bo wówczas połowę urlopu spędzilibyśmy w podróży, a na ten rok z różnych względów taka opcja nie bardzo nam się uśmiechała. Poszliśmy trochę na łatwiznę :oops: i wykupiliśmy wczasy w biurze podróży. Dla mnie to dość :roll: nietypowa sytuacja, bo w zasadzie poza jednym czerwcowym urlopem nad polskim morzem w czasach, gdy dzieciaki miały lat kilka, nigdy dotąd na takich wczasach nie byłam. Wychodzę z założenia, że :idea: sama dla siebie jestem najlepszym biurem podróży, zobaczymy więc, jak sobie psychicznie poradzę z taką zmianą :wink: . Szoku może aż tak wielkiego nie będzie, bo profilaktycznie wyszukałam ofertę przelot + spanie bez wyżywienia, a więc :idea: już na Krecie, tak czy owak, będę musiała sobie (a w zasadzie całej naszej czwórce, gdyż lecą z nami jeszcze Ula i Maciek) całą resztę zorganizować na miejscu. Raczej nie ma takiej opcji, żeby to były wycieczki wykupione u rezydenta :lol:. Na kilka dni wynajmiemy sobie autko i wówczas będę miała pole do popisu 8) , a trochę pobyczyć się na plaży też nie zawadzi :wink: ...

Jeszcze tylko tydzień i ciut i okaże się, czy decyzja o Krecie 2010 była właściwa...

Obrazek

SPIS TREŚCI

1. Droga do... - str. 3

2. Stavros - str. 4-5 oraz str. 34 -41

3. Drapanias - str. 5 + str. 9

4. Potamida, wąwóz Topolia - str. 5 + str. 9

5. Elos - str. 6

6. Chrysoskalitissa - str. 6 + str. 7 + str. 9

7. Elafonissi - str. 6 + str. 10

8. Z Elafonissi do Falassarny przez Plokamianę i Amigdalokefali - str. 7 + str. 10

9. Falassarna - str. 7 - 8 + str. 10

10. Kissamos - str. 8 + str. 12

11. Rejs na Balos - str. 8 - 9 oraz str. 10 i str. 12

Uwaga techniczna:
W związku z tym, że na naszej "wyprawie" zdjęcia robił również Maciek i w końcu mam do nich dostęp, do powyższych odcinków dodałam ich trochę w formie foto-suplementu.
W nowo ukazujących się odcinkach zdjęcia moje i Maćka będą się przeplatać.

12. Imeri Gramvousa - str. 10 - 11

13. Balos - str. 11 - 12

14. W drodze z Rethymnonu do Spili - str. 12

15. Spili - str. 13

16. Fajstos - str. 13 - 14

17. Matala str. 15

18. Dolina Amari - str. 15 - 16

19. Płaskowyże Krapi i Askifou - str. 16 +str. 21

20. Wąwóz Imbros - str. 17 - 18

21. Komitades - str. 18

22. Anopoli i Aradena - str. 19

23. Aradena - str. 19

24. Ilingas - str. 20

25. Vrisses - str. 21

25. W drodze do Paleochory przez Kandanos - str. 21

26. Paleochora - str. 21 - 25

27. W drodze z Paleochory do Chani przez Azogires, Temenię, Radovani i Epanochori - str. 25

28. Półwysep Akrotiri: Agia Triada - str. 25 - 27

29. Półwysep Akrotiri:Monastyr Gouvernetou - str. 27

30. Półwysep Akrotiri: Jaskinia Arkoudiotissa - str. 27 - 28

31. Półwysep Akrotiri: Ruiny Katholiko - str. 28 - 29

32. Souda - str. 29

33. Chania - str. 29 - 33

34. Powrót do domu... - str. 41
Ostatnio edytowano 11.12.2019 17:48 przez dangol, łącznie edytowano 73 razy
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 29.08.2010 17:39

Danusiu ale niesamowite miałaś dylematy z wyborem kolejnego miejsca na wypoczynek. :roll:
Myślę jednak, znając Twoje podróżnicze zacięcie, że będziecie zadowoleni i mocno kibicuję Waszej wyprawie.

Będę oczekiwać na kolejne wieści. :)
Pozdrawiam gorąco i trzymam kciuki. :papa:
Użytkownik usunięty
Re: Z Grekiem Zorbą w tle-> Kreta 2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.08.2010 17:58

dangol napisał(a):.....i okaże się, czy decyzja o Krecie 2010 była właściwa...

No to ja też cichutko w kąciku siądę i poczekam czy byl to dobry wybór :wink: :papa:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 29.08.2010 18:26

dangol napisał(a): Szczególnie pociągają mnie Cyklady, toteż zabieram się za snucie planów z wiarą, że coś z nich wykiełkuje za rok lub dwa...


Życzę Ci realizacji tych planów, a na razie czekam na Kretę.
:D
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 29.08.2010 18:32

Rozpoczynam śledzenie z Twojej perspektywy.
W piątek oglądałem foty z Rodosu i szału nie było...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Z Grekiem Zorbą w tle-> Kreta 2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 29.08.2010 18:32

Piotrek_B napisał(a):
dangol napisał(a):.....i okaże się, czy decyzja o Krecie 2010 była właściwa...

No to ja też cichutko w kąciku siądę i poczekam czy byl to dobry wybór :wink: :papa:

To jak już siedzisz tak bezczynnie w kąciku, to w przerwach pomiędzy wpisami Danusi
tez byś coś mógł płodzić ... :wink:

W ten trochę pokrętny sposób zająłem miejsce w czytelni ... :lol:
Użytkownik usunięty
Re: Z Grekiem Zorbą w tle-> Kreta 2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.08.2010 18:46

weldon napisał(a):To jak już siedzisz tak bezczynnie w kąciku, to w przerwach pomiędzy wpisami Danusi tez byś coś mógł płodzić ... :wink:

A co to już późną jesień mamy, że przypominasz :?: :mrgreen:
Danusia oczywiście OT nam wybaczy :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12724
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 29.08.2010 19:06

Wybaczę :) , bo też czekam na Piotrkową relację :!:
Może tak usiądę w kąciku z Kretą i posiedzę, dopóki nie pojawią się jakieś odcinki z tych o wiele bardzie egzotycznych wojaży? I nie mam tu rzecz jasna na myśli tego odcinka, który "w zastępstwie" napisała Magda :lol:
Ostatnio edytowano 11.12.2019 17:49 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.08.2010 19:36

dangol napisał(a):trzeba zobaczyć jeszcze jakiś inny fragment świata, co najmniej Europy...

Teza jak najbardziej słuszna.....

dangol napisał(a):czy decyzja o Krecie 2010 była właściwa...

Jestem przekonany, że właściwa...:D

dangol napisał(a):wykupiliśmy wczasy w biurze podróży.

8O

:wink:

dangol napisał(a):Wychodzę z założenia, że :idea: sama dla siebie jestem najlepszym biurem podróży

Wychodzimy z tego samego złożenia :D i chyba jak na razie dobrze na tym wychodzimy :wink: .

Tak czy inaczej po raz kolejny będziemy w tym samym czasie w tym samym kraju :lol:

Pewnie o Krecie też kiedyś pomyślimy, zatem chętnie i jak zwykle z przyjemnością będziemy śledzić Wasze przygody i oglądać odwiedzone miejsca. A nuż kiedyś się przydadzą :roll:

Pozdrawiamy

M i P
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.08.2010 20:52

kulka53 napisał(a):
dangol napisał(a):wykupiliśmy wczasy w biurze podróży.

8O

:wink:

Robiłem już tak wielokrotnie (czasami modyfikując nieco ofertę) i nigdy nie żałowałem.

Może kiedyś opiszę i "moją" Kretę, a na razie czekam na relację. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 29.08.2010 20:57

Jak Grecja i Zorba, to jestem i ja :lol:
Już jeden wątek ze zdjęciami z greckich plaż mnie zauroczył, to pewnie po Twojej relacji wpadnę po uszy w greckie klimaty ;)
Ostatnio edytowano 30.08.2010 18:12 przez Roxi, łącznie edytowano 1 raz
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 29.08.2010 22:01

I ja tu dołączam do klubu "czekaczy" i "kibcowaczy" :mrgreen:
Ale Ty Danusiu to po przyjeździe się nie chowaj w żadnym kąciku, bo będę musiała się rozdwoić i za Ciebie również zacząć relację :lol:

pozdrawiam serdecznie
:D

p.s. Chwila prywaty (za która oczywiście przepraszam)- Aniu W - fajnie, że znowu tu u nas jesteś :D
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 29.08.2010 23:15

Kreta - to ja czekam :D :!:
Poczytam po powrocie... :wink:

pozdr
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 29.08.2010 23:49

Danusiu - Kreta zajdzie Wam za skórkę, jestem tego pewny :wink:

Co do Kanarków - w tym roku była w Alfie Star w maju taka promocja "wakacje za tysiaka" - za tyle leciała na Tene jedna osoba, do przyzwoitego hotelu, na dwa tygodnie, w opcji bez wyżywienia. Może w przyszłym roku to powtórzą :wink:

PZDR
Mariusz Gubernat
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 05.05.2005
Re: Z Grekiem Zorbą w tle-> Kreta 2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz Gubernat » 30.08.2010 08:09

dangol napisał(a):
Jeszcze tylko tydzień i ciut i okaże się, czy decyzja o Krecie 2010 była właściwa...

Jestem pewien, że będziesz zadowolona.
Po tegorocznym urlopie jestem Kretą zafascynowany i z pewnością tam jeszcze wrócę może za rok.
W którym rejonie Krety będziesz mieszkać?
Pozdrawiam.
Następna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Z Grekiem Zorbą w tle czyli Kaloszem po Krecie
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone