Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Włochy samochodem 2021 - prośba o podpowiedź

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 11.05.2021 20:48

Z powrotem jedziemy przez Słowenię. Szukamy jakiegoś dobrego miejsca na nocleg między Ljubljaną, a Mariborem w miarę blisko od autostrady. Najlepiej jakiś zajazd ze śniadaniem. Jeśli ktoś zna, proszę o namiar.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 11.05.2021 21:26

naszastruga napisał(a):Z powrotem jedziemy przez Słowenię. Szukamy jakiegoś dobrego miejsca na nocleg między Ljubljaną, a Mariborem w miarę blisko od autostrady. Najlepiej jakiś zajazd ze śniadaniem. Jeśli ktoś zna, proszę o namiar.

Rozumiem, że masz nadzieję że Słoweńcy zluzują obostrzenia. Jak na razie dopuszczalny jest tylko tranzyt w ciągu 6 godzin bez możliwości nocowania.
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 11.05.2021 21:50

Z ostrożnym optymizmem zakładam, że za 4 miesiące nocleg będzie możliwy. Dlatego najlepsze byłoby miejsce z booking z opcją darmowego odwołania rezerwacji.
mahum
Odkrywca
Posty: 118
Dołączył(a): 20.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahum » 11.05.2021 21:58

ewa.krakuska napisał(a):W tym roku wakacje mam spędzić w Italii. Pierwszy tydzień przeznaczam na zwiedzanie( pierwsze 2 noclegi nad Gardą a następne właśnie planuję). W drugim tygodniu, stacjonarnie na Półwyspie Gargano. Jadę autem. No i tu zaczęły się schizy. Mimo, że autem objechałam prawie całą Europę, to na myśl o podróżowaniu po Włoszech, trochę zaczynam się denerwować. Wszyscy przestrzegają przed wjeżdżaniem do miast. To fakt, że nigdzie, parkowanie nie zrobiło na mnie takiego wrażenia jak w Rzymie ;), choć własnym samochodem, tylko raz wjechałam na włoską ziemię, na dodatek w Wenecji podróż się skończyła.

Mam kilka pytań. Liczę, że stali bywalcy Włoch, pomogą uporać się z strachem.

1. Gdzie najlepiej zatrzymać się do zwiedzania większych miast , jak np. Florencja, Werona, Peruggia ? Czy lepiej zostawić auto na obrzeżach miasta i pojechać komunikacją ? Czy w miastach są większe parkingi ?
2. Jak to jest z bezpieczeństwem na parkingach ? Wielu straszy, że auta na obcych rejestracjach są kradzione. Czy są monitorowane parkingi ?Jeśli tak, czy są specjalnie oznaczone ?
3. Czy za opłaty autostradowe wszędzie można płacić kartą ?
4. Czy naprawdę jazda po południowych rejonach Włoch jest dużym wyzwaniem ?

Czytam Wasze relacje z pobytów we Włoszech i nie znajduję opisów jak horrorów. A takimi opowieściami raczą mnie moi znajomi.


ad.2. Jest chyba tak jak w większości krajów europejskich.

ad.4 Jazda po południowych Włoszech nie jest żadnym wyzwaniem. Co prawda nie wjeżdżałem do Neapolu, bo nie chciałem umrzeć :lol:, ale już po Kalabrii jeździ się tak, jak np. po woj. Podkarpackim. Jedynym problematycznym miejscem we Włoszech był Rzym, gdzie wariatów było trochę więcej niż w Warszawie, a i mandat przyszedł za wjazd w nieuprawnioną strefę. No, ale Rzym jest wyjątkowy i przede wszystkim nie leży w południowych Włoszech.
wiechoo
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 13.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiechoo » 12.05.2021 08:15

No to i ja się podzielę swoimi spostrzeżeniami. Autem na wakacjach byliśmy tam w 2018 roku. Bałem się przeokropnie, no bo tych wpisów co złego może się stać w necie jest sporo.
Jechałem sam z rodziną jednym autem, najpierw do Rzymu z Podkarpacia na raz. Wyjechaliśmy po 13:00 w piątek na miejscu byliśmy w sobotę około 9:00 rano. Droga bez problemów, pusto w nocy w Austrii, początkowej części Włoch, ale przeraził mnie ruch i ilość ciężarówek od Wenecji po Florencję. Sznur tirów jeden za drugim bardzo często wymijających się i wjeżdżających przed nas bez można powiedzieć patrzenia w lusterka i zajeżdżając drogę.
Nocowaliśmy w Rzymie i po nim poruszaliśmy się autobusami i metrem, poza jednym przypadkiem kiedy w czwartek chcieliśmy zdążyć na polską mszę w Watykanie. No i to wtedy trzeba było pojeździć po Rzymie, tak jak tu już było napisane bez zwracania uwagi na klaksony, energicznie, ostro, trochę naginając przepisy - tak po prostu jak lokalsi ;-) Autem byliśmy jeszcze w Ostia ANTICA, Wezuwiuszu, GAETA, ANZIO, Monte CASSINO, Civita di Bagnoregio i Neapolu. Wspominam to z łezką w oku i z żoną powtarzamy że tam wrócimy.
Z Rzymu udaliśmy się w Dolomity do miejscowości Alleghe która była naszą bazą wypadową w góry.
Zrobiliśmy wtedy 6000 km. w dwa tygodnie, dzień w dzień za kółkiem. Jak ktoś chce poczytać to zapraszam na moją stronę do działu Włochy: http://www.wiesiek.eu/search/label/W%C5%82ochy
Na koniec może ktoś ciekawy o kosztach całkowitych dla 4 osobowej rodziny: noclegi w Rzymie za free bo u wujka ale poza tym 4 noclegi w Alleghe lpg+paliwo, autostrady, wstępy, parkingi, jedzonko, piwko ... nie oszczędzaliśmy specjalnie, wyszło 9-10 tys., Na pewno drożej niż Chorwacja. Pozdrawiam.
ewa.krakuska
Croentuzjasta
Posty: 380
Dołączył(a): 06.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 28.05.2021 10:30

anielkak napisał(a):
ewa.krakuska napisał(a):W tym roku wakacje mam spędzić w Italii. Pierwszy tydzień przeznaczam na zwiedzanie( pierwsze 2 noclegi nad Gardą a następne właśnie planuję). W drugim tygodniu, stacjonarnie na Półwyspie Gargano. Jadę autem.
......


Witam
Bardzo jestem ciekawa Twoich wrażeń po powrocie. Jak to wyszło finansowo, paliwo, autostrady, parkingi itp. Podzielisz się na forum tą wiedzą? :) Może zamiast samolotu też pojedziemy autem.



Napiszę :). Mam nadzieję, że finansowo dam radę, choć mam świadomość, że będzie drożej niż w Chorwacji.
ewa.krakuska
Croentuzjasta
Posty: 380
Dołączył(a): 06.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 28.05.2021 10:39

wiechoo napisał(a):No to i ja się podzielę swoimi spostrzeżeniami. Autem na wakacjach byliśmy tam w 2018 roku. Bałem się przeokropnie, no bo tych wpisów co złego może się stać w necie jest sporo.
Jechałem sam z rodziną jednym autem, najpierw do Rzymu z Podkarpacia na raz. Wyjechaliśmy po 13:00 w piątek na miejscu byliśmy w sobotę około 9:00 rano. Droga bez problemów, pusto w nocy w Austrii, początkowej części Włoch, ale przeraził mnie ruch i ilość ciężarówek od Wenecji po Florencję. Sznur tirów jeden za drugim bardzo często wymijających się i wjeżdżających przed nas bez można powiedzieć patrzenia w lusterka i zajeżdżając drogę.
Nocowaliśmy w Rzymie i po nim poruszaliśmy się autobusami i metrem, poza jednym przypadkiem kiedy w czwartek chcieliśmy zdążyć na polską mszę w Watykanie. No i to wtedy trzeba było pojeździć po Rzymie, tak jak tu już było napisane bez zwracania uwagi na klaksony, energicznie, ostro, trochę naginając przepisy - tak po prostu jak lokalsi ;-) Autem byliśmy jeszcze w Ostia ANTICA, Wezuwiuszu, GAETA, ANZIO, Monte CASSINO, Civita di Bagnoregio i Neapolu. Wspominam to z łezką w oku i z żoną powtarzamy że tam wrócimy.
Z Rzymu udaliśmy się w Dolomity do miejscowości Alleghe która była naszą bazą wypadową w góry.
Zrobiliśmy wtedy 6000 km. w dwa tygodnie, dzień w dzień za kółkiem. Jak ktoś chce poczytać to zapraszam na moją stronę do działu Włochy: http://www.wiesiek.eu/search/label/W%C5%82ochy
Na koniec może ktoś ciekawy o kosztach całkowitych dla 4 osobowej rodziny: noclegi w Rzymie za free bo u wujka ale poza tym 4 noclegi w Alleghe lpg+paliwo, autostrady, wstępy, parkingi, jedzonko, piwko ... nie oszczędzaliśmy specjalnie, wyszło 9-10 tys., Na pewno drożej niż Chorwacja. Pozdrawiam.


Ja jadę z Krakowa nad Jezioro Garda. Tam mamy pierwsze 2 noclegi. Mialam ochotę na nocleg w Alpach w Austrii ale czas niepewny i nie wiadomo jakie będą zasady podróżowania. Nastolatki muszą mieć testy, ważne... godzin od wykonania. Więc chyba w tym roku odpuszczam nocleg po drodze.
Natomiast w drodze powrotnej będę musiała się zatrzymać. 10 lat temu zrobiłabym trasę na raz, teraz dla mnie 1300km-1400km to max. No ale pesel coraz mniej przyjazny :).

Noclegi w Rzymie za free to super opcja. Może poszukam wujka w Rzymie :).
Mam świadomość, że koszt będzie dużo wyższy niż w Chorwacji ale marzę o zobaczeniu Italii.
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 03.07.2021 23:00

ewa.krakuska napisał(a):W drugim tygodniu, stacjonarnie na Półwyspie Gargano. Jadę autem. No i tu zaczęły się schizy.

Autem jeździć nie jeździłem, ale byłem w Bari i Tarancie... i to nie jest już Europa tylko Afryka. Zasady ruchu nie istnieją, a najgorszą rzeczą jest parkowanie - wszędzie i bez poszanowania niczego i nikogo (na przystanku autobusowym, na przejściu dla pieszych, no wszędzie)... zresztą, co można powiedzieć o południu skoro na północy, na trasie z Bergamo do Mediolanu, jakimś cudem na zjazdach, na dwóch wyznaczonych pasach nagle "zrobiły się"... cztery.

Jeśli jedziesz aż na płw. Gargano, to zajedź też do Castel del Monte koło Andrii. Warto, a komunikacją publiczną byłoby to trochę... "zbyt włoskie" ;)
zyziozie
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 51
Dołączył(a): 27.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) zyziozie » 03.07.2021 23:23

A ja się dowiedziałem, że na stacji benzynowej cena za paliwo może być różna w zależności czy tankuje się konwencjonalnie (samodzielnie) czy obsługuje Cię szanowny "pompiarz". Może nie na każdej stacji tak jest , ale radzę uważać.
W moim przypadku było jeszcze ciekawiej bo podjechałem po prostu pod dystrybutor nie patrząc na ceny i zacząłem nalewać paliwo. Po chwili pojawił się skonsternowany pracownik stacji bo jak się okazało z TEGO dystrybutora to ON nalewa. I co? No wyręczyłem człowieka w jego ciężkiej pracy, nalałem do końca i zapłaciłem chyba coś prawie 2 Euro za litr ropy (2018).
gregorian13
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 24.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) gregorian13 » 07.07.2021 17:22

Witam. Z ciekawością czytam wszystkie wpisy, Byłem we Włoszech kilka razy ale to też wszystko północ. Udine, Wenecja, Turyn najdalej we Florencji. W tym roku planujemy 4-5 dni we Włoszech a następnie z Bari lub Brindisi prom do Albanii. Tam już byłem 2 razy, więc myślę, że południowe Włochy mnie nie zaskoczą. Pozdrawiam
Poprzednia strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Włochy samochodem 2021 - prośba o podpowiedź - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone