Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W ciemno do Cro 2014 Porady małe i duże.

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
malinka86
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 09.07.2014
W ciemno do Cro 2014 Porady małe i duże.

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinka86 » 09.07.2014 15:36

Witam wszystkich planujących pierwszy raz wyjechać do Cro. Po pierwsze nie ma nad czym myśleć, bo naprawdę warto!
Ja wczoraj wróciłam z tygodniowego wyjazdu właśnie w to miejsce ( niestety tylko tydzień tam byliśmy, ale i tak było warto).
Pojechaliśmy samochodem 1,7 diesel, średnie spalanie na trasie 4,6 litra. Na wyjazd zatankowaliśmy pełny bak (44,87 litra= 232, 88 zł). W Chałupkach kupiliśmy winietki na Czechy (10 dniowa 52 zł +9,50 za prowizję), Austrię (10 dniowa 40, 50 + 9,50 za prowizję) i Słowenię(7 dniowa za 70 zł+ 9,50 za prowizję) <taniej byłoby kupić winietki na trasie w każdym kraju, ale prościej było kupić od razu wszystkie jeszcze w Polsce>
Już w Chorwacji płaci się za autostrady na dwóch odcinkach: pierwszy- 48 kun lub 6,50 euro; drugi- 190 kun lub 26 euro.
Oczywiście pojechaliśmy w ciemno do Makarskiej. Zaraz na początku zostawiliśmy samochód na parkingu (30 kun za cały dzień parkowania) i poszliśmy się przywitać z morzem. Po drodze ludzie zaczepiają i proponują noclegi. Nas skusił apartament (łazienka z prysznicem, duża sypialnia, duży pokój z aneksem kuchennym i jadalnią, taras, tv, wi-fi, klimatyzacja) w cenie 40 euro za dobę. Ceny, jakie nam proponowano w innych miejscach oscylowały od 30 do 70 euro za dobę, standard podobny do tego, jaki wybraliśmy ostatecznie.
Już na miejscu zorientowaliśmy się, że w Chorwacji są bardzo wysokie ceny wody mineralnej i innych napojów ( woda od 7 do 20 kuny, cola i inne 1 litr od 10 do 20 kuny)<oczywiście im bliżej morza tym ceny wyższe, więc opłaca się kupować w sklepikach bardziej oddalonych>
Proponuję zabrać większą ilość picia w każdej postaci do samochodu, jeśli macie tyle miejsca i na miejscu w apartamencie włożyć do lodówki – zaoszczędzi się nieco pieniędzy.
Wszędzie można płacić w Euro lub kunach, jest dużo kantorów, w każdym ten sam przelicznik

Przykładowe ceny za jedzenie przy plaży i rzeczy w sklepie:
pizza 38-50 kun
spaghetti- 50 kun
ryba z grilla (tuńczyk, makrela itp.) z frytkami 55- 80 kun
kotlet schabowy z frytkami 60 kun
kotleciki mielone (10 sztuk mniejszych) z frytkami 60 kun
kalmary z frytkami 75 kun
duża porcja frytek 25 kun
piwo 15- 18 kun za 0,5 litra
cola itp. w knajpce 15 kun za 0,33 litra
mohito 40 kun
red bull puszka 14 kun
jogurt mały 3 kuny
kawa mrożona 13 kun
sałatka grecka 40 kun
ser tostowy 7 kun
chleb tostowy od 4 do 11 kun
ketchup 7 kun
lody na patyku (w sklepikach) od 7 do 12 kun
lody przy plaży 5- 8 kun za gałkę (gałka wielkości 2 gałek w PL) <tam gdzie są za 5 kun są duże gałki i lody mają bardzo dobre>

na plaży i na promenadzie co chwila chodzą panowie i proponują atrakcyjne wycieczki całodniowe (od 8:30 do 18:30) statkiem w cenie wstępnej 250 kun, a ostatecznie po negocjacjach za 200 kun za osobę. My nie zdecydowaliśmy się na wycieczkę od razu, ale po namyśle wybraliśmy ofertę Pana Vele, który ze swoim stoiskiem stoi przy przystani. Statek, jakim popłynęliśmy to MAKARSKI JADRAN, a oferta Vele wyglądała następująco:
1.MY ORGANIZUJEMY PRAWDZIWY FISCH PIKNIK
2.NA NASZEJ WYCIECZCE DO MIEJSCOWOŚCI BOL OTRZYMUJĄ PANSTWO NAPOJE TJ, KAWE, SOKI, WINO, RAKIJE I RYBE, Z GRILA
3.PŁYNIECIE NASZYM STATKIEM JEST NIEZAPOMNIANA, AKRAKCJA, UMOZLIWIA PODZIWIANIE NASTEPUJACYCH MIEJSCOWOŚCI I PANORAMY WYBRZEŻA:
MAKARSKA- CENTRUM MAKARSKIEJ RIWIERY, SERCE SRODKOWEJ DALMACJI
TUCEPI- TZW. MALY RAJ, PRZEPIEKNE PLAZE, NAJSZYSSCIEJSZE MORZE
WYSPA HVAR- VRBOSKA- MALE UKRYTE CARSTWO, OAZA CISZY I SPOKOJU
WYSPA HVAR- JELSA- SYMPATYCZNE MIASTECZKO SŁYNĄCE Z UPRAWY LAWENYDY, WINNIC I GAI OLIWNYCH, GDZIE PRZYCIĄGAJĄ TURYSTÓW UPOJNE ZAPACHY MORZA, FAUNY I FLORY
WYSPA BRAĆ- CEL NASZEJ WYPRAWY MIEJSCOWOŚĆ BOL- PLAŻA „ZLATNI RAT”- NAJLEPSZA PLAŻA NA ŚWIECIE, KTÓRA ZMIENIA SWÓJ KSZTAŁT W ZALEŻNOŚCI OD KIERUNKU WIATRU, IDEALNE MIEJSCE DO OPALANIA, KĄPIELI, WINDSURFINGU I SPORTÓW WODNYCH
WYSPA BRAĆ- SUMARTIN- OSADA RYBACKA Z PRZESZŁOŚCI
MAKARSKA PLAŻA- MAKARSKA PRZYSTAŃ STATKÓW
NA ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI KAPITAN CZĘSTUJE GOŚCI KAWĄ I RAKIJĄ
Dodatkowo Vele powiedział, że ryba i napoje są w nieograniczonej ilości dla każdego- pijesz i jesz ile chcesz. Po powrocie do portu mieliśmy jeszcze jechać takim turystycznym pociągiem po całej promenadzie i wrócić na przystań.
Realia wycieczki wyglądają nieco inaczej: kawa, rakija, wino, woda i fanta, cola są nieograniczone w drodze na bol, z powrotem już tylko rakija, a inne napoje płatne, bo rzekomo się te darmowe skończyły. Ryba też nieograniczone ilości, ale tylko w porze obiadu można sobie wziąć wiele kawałków-- nikt tego nie mówi i wszyscy biorą 1, 2 kawałki z myślą, że jak będziemy wracać to znowu zjemy- nic z tego- w drodze powrotnej brak ryb- można kupić tosta z serem w cenie 10 kun za sztukę.
Co do odwiedzanych miejscowości to ograniczają się tylko do obejrzenia ich z daleka ze statku. Jest jedna 45 minutowa przerwa na wyspie Hvar, gdzie można zobaczyć stare miasto i zabytkowe uliczki. Przystanek na 3 godziny w Bol oznacza albo 30 minutowy spacer z portu na plażę albo przepłynięcie dodatkowo płatną taksówką (15 kun w jedną stronę) <o tym nikt wcześniej nie informuje> Przejazdu pociągiem na końcu wycieczki też nie ma.
A i trzeba pamiętać, że jak kapitan mówi, że statek wypływa o 16:30 to najlepiej być 16:20 na statku, bo faktycznie punktualnie wypływa, nie liczy pasażerów i na nikogo nie czeka (parę osób z wyspy Bol już z nami nie wypłynęło, bo się spóźnili)
Podsumowując- to co mówią „handlowcy” oferujący wycieczki jest bardzo przekłamane, ale ostatecznie i tak warto popłynąć dla tych widoków i dla pobytu na Bol oraz dla super atmosfery na statku. Trzeba po prostu wziąć dodatkowo swoje napoje i coś do zjedzenia na drogę powrotną oraz doliczyć kasę za taksówkę na Bol :)
Polecam również plażę blisko Buba Bar oraz sam bar też polecam. Przy Buba Bar, jak idzie się po schodach jest knajpka, nie pamiętam nazwy, ale mają bardzo dobre, niedrogie jedzenie (jest charakterystyczna, bo znajduje się na samym końcu, zaraz przy Buba Bar i nie serwują pizzy)
Droga powrotna to tankowanie na terenie Chorwacji (cena za litr to 10,55 kuny- diesel)
Mam nadzieję, że mogłam pomóc. W przypadku pytań jestem do dyspozycji.
kuba80
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 08.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) kuba80 » 09.07.2014 18:30

średnie spalanie na trasie 4,6 litra.

Gratki, mój żre 12l benzyny. Żre ! W przełożeniu na moc czy masę. I cholera wie gdzie to wypada. Podejrzewałem go o układ z Tuskiem, Rostkowskim czy Łukoilem - ale niestety, pomimo założonego podsłuchu takowych rozmów nie zarejestrowałem. Tajnych umów nie znalazłem. Bak szczelny. Cholera wie co z tym robi - jestem w trakcie ugody. :D

taniej byłoby kupić winietki na trasie w każdym kraju, ale prościej było kupić od razu wszystkie jeszcze w Polsce

Pierwszy raz. Bariera językowa często, obawiasz się różnych rzeczy i kupujesz dla świętego spokoju. Normalne. Niepotrzebnie. Ale dochodzi się do tego po kilku wyjazdach. Chociaż sam do dziś kupuję winiety w PZMOT. Postoje na granicy jakoś mi nie pasują. Kto co lubi.

Zaraz na początku zostawiliśmy samochód na parkingu (30 kun za cały dzień parkowania) i poszliśmy się przywitać z morzem.


Spokojnie można zaparkować za free w bocznych uliczkach, dwa lata temu bodajże postawiono sporo zakazów i nakazów w Makarskiej, zmieniono organizację ruchu, ale nadal można zaparkować za darmo przy samym nabrzeżu. Trochę wystarczy się pokręcić czy zapytać miejscowego. Generalnie za free polecam uliczki boczne niedaleko parkingu na który odholowują źle zaparkowane auta - tj. przedłużenie/ końcówka uliczki Franjevacki Put. i jej odnogi przed rondem, ewentualnie skręcić w prawo pod Hotel Osejava przy w/w parkingu (dróżka przy nabrzeżu wygląda jak deptak, ale za parkingiem zmienia się w normalną drogę)i minąć go z prawej - tam jest sporo miejsca i rzadko uczęszczane przez turystów. Stąd można dojść do Tucepi lokalnymi ścieżkami (piękne widoki) lub na opisywaną tu plażę Nugal.

Już na miejscu zorientowaliśmy się, że w Chorwacji są bardzo wysokie ceny wody mineralnej i innych napojów ( woda od 7 do 20 kuny, cola i inne 1 litr od 10 do 20 kuny)<oczywiście im bliżej morza tym ceny wyższe, więc opłaca się kupować w sklepikach bardziej oddalonych>


Tylko na nabrzeżu, w górę w stronę targu owocowo-warzywnego jest taniej. Na wylocie do Tucepi jest Lidl, można "z buta". Niedaleko od stadionu (ośrodka sportowego, muzeum muszli). Wszędzie - a szczególnie w Polsce tak "dymają" turystów.

Przykładowe ceny za jedzenie przy plaży i rzeczy w sklepie...

Sklepy mają porównywalne ceny - markety.
Ok. Ale świeżości i gramatury nie oddamy. Pizza duża z owocami morza, którą ostatnio dostałem to pizza o średnicy ok. 100 cm z wiadrem małż w muszlach. Owoce na lodzie jako deser jakieś nieporozumienie. Na tydzień żarcia. Kalmary smażone (tu trzeba trafić) będące moim przysmakiem, nadziewane serem kozim i ichnią szynką rewelacja. Na plaży. Nazwy baru nie pamiętam, ale tylko tam chodzimy. Porobię foty w tym roku.


Co do statków na Jelsę i Bol. Oczywiście oferują to co napisałaś. Niby żarcie full, alkohol free, super zabawa itd. Generalnie wygląda to tak, że kupując bilet wybierasz sobie danie tj. makrela czy kurczak grillowany (dodatki te same). Alkohol jest free - trochę rakiji w drodze na Hvar (kapitan polewa chętnym po lufie w plastikowy kubek - i tyle), potem na Jelsie po zwiedzaniu dają obiad (lepiej przyjść kilka minut wcześniej, omijamy kolejki na statku) Następnie Bol. Dobijamy i wybieramy - taxi wodne na plażę za kilka zł lub z buta - polecam z buta. Szczególnie mężczyznom - cycków się naoglądamy 8O

Następnie powrót statkiem do Makarskiej - możemy "pobrać" pół kubka białego wina przeznaczonego do obiadu, można kursować kilka razy w kolejce. Następnie port/ powrót do Makarskiej - tu na 10-15 minut wcześniej wybierają najbardziej naje**** , przepraszam pijane osoby i organizują coś na styl Voice of Poland czy karaoke. I tak na pełnych głośnikach wpływamy do portu ! Turyści i ofiary zachwycone. Ale mimo wszystko polecam.
Powtórzę to w tym roku.

Ale mimo wszystko widzę, że jesteś zadowolona - tak jak i ja z małżonka.
wieza
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 49
Dołączył(a): 13.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) wieza » 12.07.2014 18:02

Mam pare pytan
1 jaką predkoscia jechaliście przy takim spalaniu? i jakim samochodem (opel astra)?
2 jaki czas jazdy
3 w ile os jechaliście
4 po ile kuny kupowaliście


Ps my jedziemy w 2 auta w 6 os, a ja mam b.duzy bagażnik wiec napojów się troszkę zmieści 
filip122 vel Darek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 743
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) filip122 vel Darek » 14.07.2014 10:07

Z tego co pamiętam to winiety można kupić zaraz za Chałupkami po wjeździe do Czech na pierwszej stacji paliw? W środę wyjeżdżamy i nie koniecznie chce mi się szukać w Chalupkach przy starym przejściu. Chyba ze teraz w Chałupkach kupujemy winiety w innym miejscu

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
W ciemno do Cro 2014 Porady małe i duże.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone