Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ucieczka na Cres

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.08.2021 12:41

piekara114 napisał(a):Danka, Ty rzeczywiście coś te chmury ściągasz.....

Też o tym pomyślałam :smo:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.08.2021 12:41

No ale nie zeszliście do Ivana? ;)
(ja też nie)

Pamiętam, jak w 2008 roku, na tej wąskiej dróżce, inny kierowca otarł Koledze lusterko w Mondziaku
Otarł i pojechał no bo co :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 06.08.2021 13:06

tony montana napisał(a):No ale nie zeszliście do Ivana? ;)

Zejść to może bym i zeszła... 8) Ale wejść z powrotem?... 8O :mrgreen: :wink: Poza tym nie mogłam się zdecydować, czy schodzić do Ivana czy do Plavej Groty... :roll: :? Więc później wybrałam opcję z obydwoma. :lol:

tony montana napisał(a):Otarł i pojechał no bo co :)

8O 8O
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 06.08.2021 13:08

mysza73 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Danka, Ty rzeczywiście coś te chmury ściągasz.....

Też o tym pomyślałam :smo:

Ale chyba mi już powoli przechodzi... :roll:
W Beskidach przez trzy dni prawie nie zmokliśmy! :oczko_usmiech:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 08.08.2021 00:50

.
Valun

Powrót z Lubenic to doskonała okazja, żeby odwiedzić też niedaleki Valun, który podczas planowania wakacji na Cresie był jedną z opcji jako miejsce stacjonowania. Z różnych względów odpadł, ale zajrzeć tu koniecznie musiałam, bo to jedno z bardziej urokliwych miejsc na wyspie.

Beztrosko mijamy kościół św. Marka , :oops: gdzie znajduje się cenna Valunska ploča - jeden z najstarszych zabytków głagolicy (XI wiek). No cóż, zupełnie o niej wtedy zapomniałam... :roll: Zjechawszy do miasteczka parkujemy na ogólnodostępnym parkingu tutaj, gdyż w centrum Valun obowiązuje zakaz poruszania się samochodami, co wiąże się często z korzystaniem ze służbowych taczek przy transporcie bagażu do apartamentu. Takie większe Podobuce... :mrgreen:

Zaczynamy od północnej części miasteczka i tamtejszej plaży. Powoli zaczyna się rozjaśniać, słońce zerka na nas zza chmur, ale plażowicze jeszcze się chyba nie zorientowali i nie dotarli na opustoszałe dziś plaże...

P1370595.JPG


P1370590.JPG


P1370594.JPG


P1370596.JPG


Plaża niewątpliwie jest ładna, a jej wielkim atutem jest dużo cienia. Jednak obawiam się, że w słoneczny dzień może tu być tłoczno.

Zmierzamy nadmorską promenadą do centrum miasteczka...

P1370598.JPG


...w którym jest to co powinno się znaleźć w malutkim nadmorskim kurorcie: knajpki na nabrzeżu, uliczki, niewielki port pełen łodzi, kościółek, a wszystko bardzo zadbane, czyste i pięknie ukwiecone...

P1370603.JPG


P1370605.JPG


P1370606.JPG


P1370610.JPG


P1370612.JPG


P1370613.JPG


P1370616.JPG




P1370628.JPG


P1370629.JPG


P1370635.JPG


P1370637.JPG


P1370640.JPG


Jeszcze popatrzymy na plażę przy kempingu na południowym krańcu miejscowości:

P1370619.JPG


Też ładna. :)

P1370620.JPG


Po przeciwnej stronie zatoki ukryło się jeszcze takie maleństwo:

P1370600.JPG


Valun zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie, jednak właściwie tylko je liznęliśmy, więc nie wiem, jak normalnie wygląda tam poziom zatłoczenia plaż. Mój mąż miał też pewne zastrzeżenia co do ilości serpentin :wink: na drodze dojazdowej, bo ich po prostu nie lubi. Ale ogólnie - Valun to bardzo przyjemne miejsce na Cresie. 8)

P1370626.JPG


:papa:
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 08.08.2021 11:50

U ciebie to się dzieje…
W poszukiwaniu ustronnych plaż...
Zdzihu zapamiętaj z odcinka:
- Każdy zakaz można obejść tylko trzeba szukać ścieżki
- Cres fajny dla nudystów – bo turyści dyskretnie omijają plaże FKK
-Świetne i puste plaże… hm
Babina
- no jest się tam gdzie poszwendać w pogoni za widokami
Orlec - plaża mali bok
No to zafundowałaś pobratymcom wędrówkę – rozumiem teraz ideę zdania (nie mogę pokazać tego tekstu rodzinie)
Ale musze stwierdzić, że tu mam dylemat. Zwykle pokazuję żonie zdjęcia z innych relacji, gdzie chcę ją zabrać. Jeśli pokażę te, to odmówi. Zdjęcia piękne. Miejsce piękne. Ale pod górę wracać, to nie. Dużo ludzi to nie. Jednak dzięki. Wiem jak wygląda miejsce, którego nie dane mi będzie odiwedzić.
Ale już
Cres..
O. To jest to, co tygryski lubią. Nie tylko przez katedrowanie kadrowania… Wróć. Kadrowanie katedr, czy jaja prawie „FABERŻE” czy koty na kolorowych pudłach. Widzę jednak mnóstwo fajnych detali. Drzwi, studzienki, kurki kranów… Kto to dziś dostrzega… Brawo Ty!
Beli…
Wystawa o sępach supcio! Miejscowość fajna. Te drzwi zielone, lawendy, kominy, latarnie… Malutkie okiennice w głębi… świetną wycieczkę zaordynowałaś rodzinie Putnice!
Sis
Widokowo bomba!
Lubenice
Plaża piękna z góry. Muzeum hm… Ja bym zaszedł. A cmentarzyk to już w ogóle. Moje klimaty!
Valun
Kwiaty cudo a i plaże zacne. Fajnie się szwendacie.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 08.08.2021 13:56

Abakus68 napisał(a):- Każdy zakaz można obejść tylko trzeba szukać ścieżki

Był tylko zakaz wjazdu, a nie wejścia. :oczko_usmiech:

Abakus68 napisał(a):Miejsce piękne. Ale pod górę wracać, to nie. Dużo ludzi to nie. Jednak dzięki. Wiem jak wygląda miejsce, którego nie dane mi będzie odwiedzić.

I o to też chodzi w relacjach. :!: Czytając i oglądając łatwiej zdecydować, co będzie dla mnie ok, a co nie. :)

Abakus68 napisał(a):...koty na kolorowych pudłach. Widzę jednak mnóstwo fajnych detali. Drzwi, studzienki, kurki kranów… Kto to dziś dostrzega… Brawo Ty!

Dziękuję. :) Koty na kolorowych ulach. :wink:
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 08.08.2021 14:01

Mikromir napisał(a):Dziękuję. :) Koty na kolorowych ulach. :wink:

Ha ha ha, no tak, pisząc jednocześnie oglądałem w jakich ładnych pudełkach młoda przywiozła z wesela podarowane ciasta. Patrz, jakiego mózg mi spłatał figla, :oczko_usmiech: :oczko_usmiech: :oczko_usmiech:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 08.08.2021 14:09

Abakus68 napisał(a):pisząc jednocześnie oglądałem w jakich ładnych pudełkach młoda przywiozła z wesela podarowane ciasta. Patrz, jakiego mózg mi spłatał figla, :oczko_usmiech:

Cóż zrobić, tak mózgi działają. :oczko_usmiech:
W takiej sytuacji - smacznego ciasta! :smo:

-------------

W odcinku o Valun zapomniałam wkleić pierwsze zdjęcie, jakie zrobiłam w tej miejscowości, a które pokazuje pewną architektoniczną ciekawostkę związaną z łączeniem - a może raczej rozdzielaniem - starego i nowego:

P1370589.JPG


Dość zręcznie, prawda? :lol:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 08.08.2021 20:47

.
Osor

W relacji porzuciłam chronologię, więc dziś jeszcze pozostaniemy w temacie creskim i odwiedzimy ostatnie miasteczko na tej wyspie, które chcę pokazać, zanim na jakiś czas przejdę do tematów bardziej lošinjskich. :wink:

Jak to mówią: last but not least - Osor to najstarsza miejscowość na wyspie, w której ślady historii sięgają IX wieku przed naszą erą. Jego nazwa Osor / Apsoros pochodzi ponoć od imienia mitycznego herosa Apsyrtosa, brata Medei. Dzięki kanałowi przekopanemu przez starożytnych stał się międzynarodowym portem, aż do XV wieku będąc głównym ośrodkiem administracyjnym wyspy. Dzięki temuż kanałowi mogłam też zwiedzić dwie wyspy zamiast pierwotnej jednej, po prostu 2 in 1. :oczko_usmiech:
W XV wieku epidemie zmusiły Wenecjan do przeniesienia stolicy do Cresu. Jednocześnie kanał stał się zbyt wąski dla nowych, potężniejszych statków. Skończyły się złote lata Osoru, ale chyba jednak nie przeminął jego urok... 8)

O Osorze można poczytać np. tu, choć ciężko znoszę styl językowych tych tekstów. :roll:

A my parkujemy bezpłatnie przy rondzie - miasteczko jest tak małe, że wszędzie tu blisko. :)

Pierwsze kroki kierujemy na cmentarz i do XV-wiecznego kościoła św. Gaudencjusza, miejscowego biskupa i patrona Osoru. Kościół niestety zamknięty, ale przez chwilę spacerujemy po cmentarzu...

P1370734.JPG


P1370735.JPG


P1370736.JPG


P1370737.JPG


Jest klimat, choć nie powiem żeby ostatnio należał do moich ulubionych...

Osor jest dla mnie najbardziej... dalmatyńskim miasteczkiem na całej wyspie, a nawet na obydwu wyspach. Właściwie jedynym przypominającym nieco stare miasteczka Dalmacji znane z Hvaru czy Brača. Sporo kamiennych domów, bez zbyt wielu typowych na Cresie czy Lošinj kolorowych tynków, tworzy zupełnie inny charakter miejscowości. Osor zasługuje też na nazwę miasta-muzeum nie tylko ze względu na zabytki architektury - pełno tu także współczesnych rzeźb i posągów, które ogromnie mi się spodobały. Jeśli doda się do tego wieczory muzyczne, które odbywają się latem od 1976 roku, tworzy się piękny klimat kultury i sztuki, który troszeczkę kojarzył mi się z Grožnjan na Istrii.

P1370740.JPG


P1370741.JPG


Katedra Wniebowzięcia NMP i Muzeum Archeologiczne w dawnym ratuszu (po lewej):

P1370759.JPG


P1370742.JPG


P1370746.JPG


P1370743.JPG


P1370745.JPG


P1370747.JPG


P1370748.JPG


P1370749.JPG


P1370750.JPG


P1370751.JPG


P1370752.JPG


P1370754.JPG


P1370756.JPG


P1370757.JPG


P1370758.JPG


P1370761.JPG


P1370762.JPG


Patrzymy jeszcze na most obrotowy - właściwie niewielki i mało imponujący, a jak ważny...

P1370755.JPG


...i przechodzimy w stronę ruin klasztoru franciszkanów i kościoła św. Piotra, patrona naszego syna.

P1370767.JPG


P1370768.JPG


P1370769.JPG


P1370770.JPG


Gdy opuszczamy Osor, żegna nas jeszcze lew wenecki na pozostałościach murów...

P1370773.JPG


Piękne, maleńkie, dalmatyńskie miasteczko w Kvarnerze. :)

:papa:
Epepa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 29.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Epepa » 09.08.2021 13:10

Osor też zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Niewielkie, ale bardzo klimatyczne miasteczko. I te rzeźby Mestrovica! :D
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 09.08.2021 13:29

Epepa napisał(a): I te rzeźby Mestrovica! :D

O tak, rzeźby piękne i robią niesamowity klimat. :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 10.08.2021 10:50

Danusiu, melduję się w Twojej relacji po dłuższej nieobecności na forum ;) spowodowanej m.in. wakacjami :oczko_usmiech:

Zgadzam się, że Osor ma klimat :) Doceniliśmy go w 2011 roku. (To było tak dawno? 8O)

Z tego, co widzę u Ciebie, mam jeszcze sporo miejsc do odwiedzenia na Cresie. Kto wie, może wkrótce przyjdzie czas na powtórkę 8)

Pozdrawiam serdecznie.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 10.08.2021 12:17

maslinka napisał(a):Danusiu, melduję się w Twojej relacji po dłuższej nieobecności na forum ;) spowodowanej m.in. wakacjami :oczko_usmiech:

Witaj Agnieszko! :)
Mam nadzieję, że relację rozpoczniesz niezwłocznie, bo bardzo jestem ciekawa dokąd zawędrowałaś w tym sezonie... :wink:

maslinka napisał(a):Zgadzam się, że Osor ma klimat :) Doceniliśmy go w 2011 roku. (To było tak dawno? 8O)

Tak, pamiętam Twoją relację. Cres z kajakiem - marzenie! :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 10.08.2021 14:13

Osor to mega klimatyczna wioska, trafiliście może za którymś razem na podnoszenie mostu?

Valun tez jest cool, ale zdecydowanie najfajniejszy na południu Wyspy (na drugiej wyspie de facto) jest Veli Losinj

:boss:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Ucieczka na Cres - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone