Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ucieczka na Cres

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 16.08.2021 16:16

Mikromir napisał(a):Podejdziemy po milionie schodków do kościoła na wzgórzu (zziajani niemiłosiernie :wink: )

Obrazek
W dół wyglądają całkiem przyjemnie ... :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 16.08.2021 18:45

maslinka napisał(a):Fontannę kulkę znalazłam też na słoweńskiej Istrii - w Izoli :):

Obrazek

Może ten sam projektant, :wink: tylko wprowadził pewne wariacje do projektu - jest tak jakby... hmm... szczepiona na pniu. :oczko_usmiech:

piekara114 napisał(a): I to jest to!. Oprócz pięknych plaż, no ja muszę mieć takie kurorty na wyciągniecie ręki.... Tego mi w tym roku trochę zabrakło....

marze_na napisał(a):Mam podobnie jak Beata, nie samą plażą żyje człowiek na urlopie :lol: .

W takim razie myślę, że w Malim Lošinju mogłoby Wam się spodobać, szczególnie że na całej wyspie jest podobno także wiele pięknych plaż. :)

marze_na napisał(a):Świetna relacja :!:
Bardzo inspirująca, pięknie zachęcasz do odwiedzenia wyspy :hut: .

Bardzo dziękuję. :) I serio zachęcam, bo obydwie wyspy mi się spodobały. :wink:

Epepa napisał(a):Na mnie też zrobiła duże wrażenie zadbana roślinność w Malim Losinju.

Tak, widać było dbałość o estetykę w tym miasteczku.

mysza73 napisał(a):W dół wyglądają całkiem przyjemnie ... :wink:

:lol:
Oczywiście. Tak bezwysiłkowo... :mrgreen: :wink:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 16.08.2021 18:56

To zdjęcie już było w mojej relacji z Niemiec w tym roku, ale chyba dość częsty jest ten projektant ;)
IMG_20210704_221903770.jpg


pozdrawiam, Michał
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 16.08.2021 19:39

majkik75 napisał(a):chyba dość częsty jest ten projektant ;)

Oj, chyba bardzo częsty. 8O Obawiam się, że ten typ fontanny wszedł już do masowej chińskiej produkcji, czy projektant tego chciał, czy nie. :lol: :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 16.08.2021 20:48

.
Veli Lošinj

Wisienką na lošinjskim torcie jest dla mnie Veli Lošinj zwany niegdyś Velo Selo - oczywiście naprawdę wcale nie taki veli, tylko kameralny i przytulny. :D Choć dawno przestał być najważniejszą miejscowością na wyspie, nie stracił swojego niepowtarzalnego, klimatycznego uroku. 8)

P1370795.JPG


Patrząc z góry na miasteczko nie mogłam się nadziwić, skąd w takim maleństwie tak wielki kościół: 8O

P1370803 (2).JPG


Od niego więc zaczniemy wycieczkę po Velim Lošinju. :)

P1370834.JPG


Barokowy kościół św. opata Antoniego pustelnika pochodzi z XVIII wieku. Jego budowę rozpoczęto w 1774 roku w miejscu XV-wiecznego kościoła. Znajdują się w nim m.in. organy słynnego weneckiego mistrza Gaetana Callida z 1876, obraz Matki Boskiej z dzieckiem Bartłomieja Vivariniego z 1475, czy sarkofag z ciałem męczennika św. Grzegorza Spoleta.

P1370832.JPG


P1370840.JPG


Gdy patrzę na kościół, a zwłaszcza zaglądam do środka, czuję się trochę jakbym została przeniesiona prosto do Włoch. :wink:

P1370836.JPG


Cała zatoka zachwyca świeżutkimi pastelami elewacji starych kamienic: :)

P1370838.JPG


P1370835.JPG


P1370864.JPG


Mijamy wieżę kościelną i docieramy do nabrzeża z latarnią morską. Stąd też miasteczko ciekawie się prezentuje:

P1370843.JPG


Podoba mi się. :)

P1370846.JPG


Tuż obok jest kaplica Zwiastowania NMP:

P1370842.JPG


I cudownie położony tuż nad wodą cmentarz:

P1370853.JPG


Sosnowym lasem / parkiem i uliczkami miasteczka, mijając zielone ogrody mieszkańców, docieramy do Matki Boskiej Anielskiej:

P1370854.JPG


P1370868.JPG


P1370856.JPG


P1370857.JPG


Szwendamy się tu i tam, mijając też zabytkową wieżę (kulę) z wystawą - ale wszystko bezzdjęciowo. Pochłonął nas klimat miasteczka. :wink: Wreszcie lądujemy w knajpce niedaleko zatoki, zamawiamy jumbo pizzę i fantastyczną lemoniadę, oczywiście ze świeżo wyciskanych cytryn. :) Chwilo trwaj... 8)

Kiedyś trzeba jednak wrócić, więc żegnamy się z tym naprawdę uroczym zakątkiem na Lošinju... 8) Właściwie chyba nawet mogłabym tu zamieszkać. :wink:

P1370866.JPG


P1370859.JPG


IMG_20210705_154513587.jpg


:papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 16.08.2021 20:59

Pastelowe kamienice z łódkami i kwiatami bardzo ładne. Mam nawet wrażenie "włoskości" w tych zdjęciach ... ;)

pozdrawiam, Michał
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 16.08.2021 21:08

majkik75 napisał(a): Mam nawet wrażenie "włoskości" w tych zdjęciach ... ;)

To wrażenie stale nam towarzyszyło na wyspach - no, może tylko oprócz chwil spędzonych w Osorze. :wink:
Epepa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 29.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Epepa » 17.08.2021 10:16

Przyznam, że czekałam na tę chwilę, gdy w relacji pojawi się Veli Losinj. :D Miło było zobaczyć znajome zakątki na Twoich zdjęciach. Spędziłam w tym miejscu tydzień i myślę, że jest doskonałą opcją dla osób, które cenią sobie urok i spokój małych miasteczek, ale nie chciałyby mieszkać na kompletnym odludziu. Coś czuję, że jeszcze tam wrócimy. :D Gdybyście poszli dalej ścieżką przy morzu, trafilibyście do zatoki Rovenska. Niby to samo miasteczko, a zupełnie inny klimat.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 17.08.2021 12:09

Epepa napisał(a):Gdybyście poszli dalej ścieżką przy morzu, trafilibyście do zatoki Rovenska. Niby to samo miasteczko, a zupełnie inny klimat.

Żałuję, że nie wyszło, ja chętnie bym się tam przespacerowała. Ale wiesz jak to różnie bywa z całą ekipą. :wink:

Całe miasteczko - bardzo na plus. Ma wielki urok. Nie sprawdziłam jednak tamtejszych plaż. Czy jakieś ciekawe w zasięgu pieszej wędrówki poleciłabyś w Veli Lošinj?
Epepa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 29.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Epepa » 17.08.2021 13:10

Mikromir napisał(a):
Epepa napisał(a):Gdybyście poszli dalej ścieżką przy morzu, trafilibyście do zatoki Rovenska. Niby to samo miasteczko, a zupełnie inny klimat.

Żałuję, że nie wyszło, ja chętnie bym się tam przespacerowała. Ale wiesz jak to różnie bywa z całą ekipą. :wink:

Całe miasteczko - bardzo na plus. Ma wielki urok. Nie sprawdziłam jednak tamtejszych plaż. Czy jakieś ciekawe w zasięgu pieszej wędrówki poleciłabyś w Veli Lošinj?


Wiadomo, trudno zobaczyć wszystko w jeden dzień. Co do plaż, to w centrum Veli Losinj są raczej betonowe. Pierwsza żwirkowa plaża to ta w zatoce Rovenska. Za nią biegnie ścieżka, którą można dojść do bardziej kameralnych zatoczek. Najbliższa to Javorna, do której prowadzi w miarę komfortowa dróżka. Dalej są jeszcze Kriska (raczej nic specjalnego) i Jamna, ale tam już potrzebne będzie solidniejsze obuwie. Oprócz tego między Veli a Mali Losinj jest jeszcze ładna zatoczka do pływania - Vale Skura. Można też chodzić na plaże po drugiej stronie wyspy, prowadzą do nich szlaki. :D
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 17.08.2021 15:12

Mali Losinj jest spoko, choć jakiś taki... duży.,, :)

Veli to moja ulubiona miejscowość na Cresie i pudło w całej Cro

:papa:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 17.08.2021 15:55

tony montana napisał(a):Mali Losinj jest spoko, choć jakiś taki... duży.,, :)

Dla mnie też za duży. :wink:

tony montana napisał(a):Veli to moja ulubiona miejscowość na Cresie i pudło w całej Cro

Na Lošinju. :wink:
No tak, ładny i klimatyczny jest. Też mi się podobał najbardziej ze wszystkich miasteczek na tych wyspach. Ale że aż tak?? 8O
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 17.08.2021 16:01

Epepa napisał(a): Co do plaż, to w centrum Veli Losinj są raczej betonowe. Pierwsza żwirkowa plaża to ta w zatoce Rovenska. Za nią biegnie ścieżka, którą można dojść do bardziej kameralnych zatoczek. Najbliższa to Javorna, do której prowadzi w miarę komfortowa dróżka. Dalej są jeszcze Kriska (raczej nic specjalnego) i Jamna, ale tam już potrzebne będzie solidniejsze obuwie. Oprócz tego między Veli a Mali Losinj jest jeszcze ładna zatoczka do pływania - Vale Skura. Można też chodzić na plaże po drugiej stronie wyspy, prowadzą do nich szlaki. :D

Dzięki. :) Czyli np. z dziećmi najlepiej byłoby zainstalować się gdzieś przy zatoce Rovenska. W okolicy Veli Losinj jest naprawdę dużo opcji, jak widzę - jeśli tylko ktoś lubi jeździć i chodzić, albo najlepiej ma pływadło. :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.08.2021 11:16

Veli Lošinj - przepiękny :) W przypadku tego miasteczka nie przeszkadza mi, że jest "włoskie" 8)
Epepa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 29.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Epepa » 18.08.2021 11:35

Mikromir napisał(a):Dzięki. :) Czyli np. z dziećmi najlepiej byłoby zainstalować się gdzieś przy zatoce Rovenska. W okolicy Veli Losinj jest naprawdę dużo opcji, jak widzę - jeśli tylko ktoś lubi jeździć i chodzić, albo najlepiej ma pływadło. :wink:

Tak, to świetne miejsce dla osób, które lubią wędrować i aktywnie spędzać czas. :D Pływadła jeszcze wtedy nie mieliśmy a szkoda, bo w okolicy jest kilka małych wysepek. :mrgreen: Zatoka Rovenska to faktycznie najlepsza opcja. Jest blisko na plaże i do miasteczka, a jednocześnie spokojnie, bez tłumu turystów. Niestety, nie znaleźliśmy wówczas apartamentu, który spełniałby nasze oczekiwania i wybraliśmy coś w górnej części miejscowości, do której prowadzą wąskie dróżki otoczone kamiennymi murkami. Stamtąd też można dostać się szlakiem bezpośrednio do zatoczek. Te wiejskie domy w większości mają bardzo przyjemne, klimatyczne ogródki z murowanymi grillami. Miło jest posiedzieć wieczorem na takim tarasie. :D Bardzo dobrze wspominamy te okolice.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Ucieczka na Cres - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone