Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ucieczka na Cres

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 18.09.2021 13:34

Habanero napisał(a):Zaraziłaś mnie już Starą Baśką, a teraz kolejna infekcja...
Jak ja z tego wyjdę :roll: :wink:

:lol: Obyś nie wyszedł jak Zabłocki na mydle. :oczko_usmiech:
Na Krku fajna jest Stara Baška, ale reszta wyspy średnio mi się podobała. Natomiast zestaw wysp Cres i Lošinj mogę polecić prawie w całości. 8)

piekara114 napisał(a):A nie jest tak, że uprawnienia w Chorwacji są wymagane, tylko na te małe łódki wypożyczalnie przymykają oko?

Nie wykluczam... Ale jeśli tak jest, nie mam zamiaru informować małżonka. :oczko_usmiech:

tony montana napisał(a):Bardzo fajna ta plaża, na wodzie jest super :)
Cena też znośna

Myślę, że cena ok, porównywalna z kosztem jednego noclegu.


Może wreszcie uda mi się kiedyś zakończyć oficjalnie relację i zrobić małe podsumowanie... Gdybyż tylko czas był bardziej rozciągliwy... :roll:
Ostatnio edytowano 19.09.2021 13:31 przez Mikromir, łącznie edytowano 2 razy
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15634
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.09.2021 13:49

Właśnie siedzę na Pyrzowicach i tam myślałam , czy przeoczyłam koniec relacji? Ale jak widzę, jeszcze coś będzie....
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 19.09.2021 13:28

piekara114 napisał(a):Właśnie siedzę na Pyrzowicach i tam myślałam , czy przeoczyłam koniec relacji? Ale jak widzę, jeszcze coś będzie....

W sumie niewiele, ale wypada jakoś zakończyć relację. :wink:
Bardzo mnie ciekawi, dokąd doleciałaś z tych Pyrzowic... 8)
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 19.09.2021 14:44

Mikromir napisał(a):
Habanero napisał(a):Zaraziłaś mnie już Starą Baśką, a teraz kolejna infekcja...
Jak ja z tego wyjdę :roll: :wink:

:lol: Obyś nie wyszedł jak Zabłocki na mydle. :oczko_usmiech:
Na Krku fajna jest Stara Baška, ale reszta wyspy średnio mi się podobała. Natomiast zestaw wysp Cres i Lošinj mogę polecić prawie w całości. 8)
...


Nie grozi, nie w przypadku Twoich rekomendacji.
Przy okazji zapytam, który region/wyspa w Grecji ma najbardziej zbliżone plaże do chorwackich ?
Nie interesują mnie piaszczyste i parasolowe konglomeraty,
ani żadne, ciemno-żwirowo-piaszczyste, powulkaniczne plaże.
Chodzi o krystaliczne morze do snurkowania z kamyczkowo -skałkowymi plażami .
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 25.09.2021 16:15

Habanero napisał(a):Przy okazji zapytam, który region/wyspa w Grecji ma najbardziej zbliżone plaże do chorwackich ?
Nie interesują mnie piaszczyste i parasolowe konglomeraty,
ani żadne, ciemno-żwirowo-piaszczyste, powulkaniczne plaże.
Chodzi o krystaliczne morze do snurkowania z kamyczkowo -skałkowymi plażami .

Wiesz, że z turystyką plażową u mnie raczej słabo. :wink:
Jednak coś spróbuję powiedzieć, a więcej napisałam tutaj.
Nie byłam w wielu miejscach w Grecji - tylko Riwiera Olimpijska (unikaj - piach i parasole!), Rodos (słabo pamiętam bo dawno i all-in), Korfu, no i Peloponez. I na podstawie tych dwóch ostatnich mówię, że plaże są bardzo zróżnicowane, dużo bardziej niż w Chorwacji. Widziałam więcej niż w Cro piaszczystych, czy drobnożwirkowych, ale ku mojemu zdziwieniu one też w większości nadawały się do snorkowania, woda nie była zamulona, piasek jakimś cudem trzymał się dna :wink: i widoczność była całkiem ok. Ale skoro wolisz plaże jak w Chorwacji, to gładkie, jasne kamienie, ewentualnie skałki widziałam:
- na Korfu, w okolicach Paleokastritsy i Kassiopi, ale ta wyspa jest dość popularna i bywa zatłoczona (zwłaszcza sama Paleokastritsa, jedna z najpiękniej położonych miejscowości na Korfu - klify, skałki, zatoczki, etc.); z drugiej strony na Hvarze też są zatłoczone miejsca, a potrafisz znaleźć sobie samotnię, więc myślę, że i tam jest to możliwe przy odrobinie wysiłku. :wink:
- Na Peloponezie - m.in. spora część półwyspu Mani (obejrzałam jego zachodni brzeg), w którym widzę zarówno jakieś elementy Hvaru (zielone Exo Mani) jak i Pagu (pustkowia Mesa Mani) - w obydwu tych częściach widywałam kamieniste plaże, czy to w samych miejscowościach, czy poza nimi. Tylko trzeba się liczyć z tym, że Mani to tereny oddalone od głównych zabytków, droga do niego kręta, ale za to klimat bezcenny.
aP1310732 (2).JPG

P1340296 (2).JPG

Oczywiście w tych miejscach kamieniste plaże dominowały, co nie znaczyło, że gdzie indziej ich nie było. Czasem kawałek plaży w miejscowości jest piaszczysty, a dalej są już kamienie. Czasem w zatoczkach położonych niedaleko od siebie znajdziesz zupełnie różne "podłoże". Sam wiesz, jak to bywa.
Bliżej Aten i wielu zabytków można poszukać takich plaż np. nad zatoką Sarońską, na wschodnim wybrzeżu najbardziej wschodniego palca Pelo - to nie są szczególnie dzikie tereny, ale dość ładne i blisko cywilizacji.
Nie dotarłam też nigdy do dzikiego Pelionu, a podejrzewam, że mógłby mi się spodobać.
Zachodnie wybrzeże Peloponezu to głównie długie, piaszczyste, często puste plaże - trochę jak nad Bałtykiem, tylko morze dużo fajniejsze, ale to chyba nie są klimaty, których szukasz. :) Aha, i pod żadnym pozorem nie jedź nad Zatokę Koryncką, przynajmniej jej południowe wybrzeże - brrr... :wink:
Ogólnie uważam, że łatwiej znaleźć dzikie, ustronne plaże w Grecji niż w Chorwacji. Tylko jak wszędzie - trzeba poszukać. :wink:
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 26.09.2021 15:35

Dziękuję Danusiu za cenne rady i wskazówki.
Z przyjemnością przeczytam Twoją relację .
Plaże na zdjęciach takie jak lubię :D :papa:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 07.01.2022 01:48

.
Powrót

Wypada jakoś formalnie zakończyć tę zeszłoroczną relację, zatem kilka słów o powrocie...

8 lipca rankiem mkniemy przez wyspę Cres w stronę przystani promowej w Porozinie, by przeprawić się na Istrię.

Ostatni odcinek drogi nie jest wybitnie komfortowy i wymaga odnowienia...

IMG_20210708_105627059.jpg


IMG_20210708_110126240.jpg


Ustawiamy się grzecznie w kolejce do promu na drodze, przy której znajduje się kilka knajpek...

IMG_20210708_120010532.jpg


Mamy kilka chwil, by obejrzeć wieś Porozina. Nie udało nam się dotrzeć do tutejszej ładnej ponoć plaży za wioską, za to spotkaliśmy osiołki. :)

IMG_20210708_113958699.jpg


IMG_20210708_114441294.jpg


Wreszcie przybywa nasz prom. Odpływamy...

IMG_20210708_122401444.jpg


Podróż krótka, niedługo przed nami widać już brzeg Istrii...

IMG_20210708_123337687.jpg


Droga wzdłuż wschodniego wybrzeża Istrii jest dość nużąca - przejeżdżamy przez szereg nadmorskich miejscowości, są ograniczenia prędkości, czas się dłuży. :? Jeszcze tylko 40 minut pandemicznego czekania na granicy w Rupie, potem bardzo malownicza Słowenia, Austria bez większych wiedeńskich problemów, Czechy męczące jak zwykle - i wreszcie dom! :)

Kilka słów podsumowania wysp Cres i Lošinj. Właściwie mogłabym powiedzieć tylko: jestem na tak. Co mi się podobało - w kolejności przypadkowej:
- Zieleń. Dużo zieleni - zarówno dzika (zwłaszcza lasy w północnej części Cresu), jak i bardziej ujarzmiona (np. w miastach Lošinja).
- Plaże. Nie mniej piękne jak np. na Hvarze, tylko niestety często trudniej dostępne. Dla motorowodniaków - bajka.
- Miasta - choć pod względem architektury różnią się od tych z wysp dalmatyńskich, są także klimatyczne i ładne.
- Stare wioski jak Lubenice i Beli.
- Możliwość wędrowania, także po górkach - takich w sam raz, nie za wysokich. :wink:
- Woda, a konkretnie jej zaskakująca przejrzystość i czystość. Tak mi się jakoś ubzdurało, że im dalej na północ tym musi być z tym gorzej, a to nieprawda - Jadran był tu przejrzysty jak przy wyspach południa, a dodatkowo nigdzie - nawet na dzikich, niedostępnych z lądu plażach - nie napotkaliśmy na zalegające na brzegu śmieci. Może to kwestia prądów morskich, które omijają odwiedzone przez nas plaże i nie nanoszą dryfujących śmieci?
- Jeśli już o czystych plażach - to także ogólna czystość w miasteczkach. Segregacja śmieci, kontenery na śmieci, z których się nic nie wysypuje i nie zalega wokół - otwierane na kartę! Może to wpływ dużej liczby miłujących ordnung niemieckojęzycznych turystów... :wink:

Ogólnie - obydwie wyspy jako komplet umieszczam dość wysoko w subiektywnym rankingu chorwackich wyspiarskich wakacyjnych destynacji. :)

Mam nadzieję, że kiedyś komuś przyda się tych paręnaście stron relacji przy planowaniu wakacyjnego wyjazdu.
Dziękuję wszystkim czytelnikom, którzy towarzyszyli mi podczas jej tworzenia i życzę bardzo udanych podróży w 2022 roku! :D

:papa:
Ostatnio edytowano 15.01.2022 16:55 przez Mikromir, łącznie edytowano 2 razy
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10859
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 07.01.2022 08:40

Dzięki, nie wiem czy dotrę na te wyspy, którym przyglądałem się z Istrii, chciałbym, ale miło się wirtualnie podróżowało.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 07.01.2022 10:07

Również dziękuję za relację i pokazanie tych wysp.
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :papa:

pozdrawiam, Michał
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 07.01.2022 11:16

te kiero napisał(a): miło się wirtualnie podróżowało.

Bardzo się cieszę. :papa:

majkik75 napisał(a):Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :papa:

Dziękuję i wzajemnie! :papa:
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 07.01.2022 12:21

Dzięki Danusiu za relację, jak zawsze świetna :D
Kolejny raz utwierdzasz mnie w przekonaniu, że Cro jest najlepszym wakacyjnym kierunkiem,
którego jeszcze długo nie zmienię. Piękne wyspy, różnorodne miasteczka, cudowne plaże
i do tego bliziutko, jak choćby Cresik. Pozdrowienia i wszystkiego najlepszego w nowym roku :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.01.2022 12:55

Mikromir napisał(a):Dziękuję wszystkim czytelnikom, którzy towarzyszyli mi podczas jej tworzenia i życzę bardzo udanych podróży w 2022 roku!

Witaj Danusiu :) , ja niestety nie towarzyszyłem Ci podczas tworzenia relacji ale widzę że trafiłem z jej przeczytaniem na sam koniec 8)
Również życzę fajnego podróżniczo Nowego Roku :D

Relacja oczywiście świetna, przewodnikowo i w ogóle... zwłaszcza że mniej więcej coś tam jeszcze pamiętam z tych paru dni które dane mi było na obu połączonych wyspach spędzić. Że też dotarłaś do naszej relacji i wędrówki na Sis 8O , szok. Nie jest to chyba zbyt uczęszczane miejsce, przynajmniej tak mi się wydawało w momencie gdy tam weszliśmy.
W Chorwacji w 2021 byłem chyba dokładnie w tym samym czasie :) , może nawet mogłaś mnie widzieć z pokazanych punktów widokowych na Losinju :wink: .
Nabrałem ochoty by znów odwiedzić te wyspy... może kiedyś.

Pozdrawiam serdecznie :papa:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 07.01.2022 17:04

kulka53 napisał(a):Relacja oczywiście świetna, przewodnikowo i w ogóle (...) Również życzę fajnego podróżniczo Nowego Roku :D

Dziękuję bardzo. :)

kulka53 napisał(a):Że też dotarłaś do naszej relacji i wędrówki na Sis 8O , szok. Nie jest to chyba zbyt uczęszczane miejsce, przynajmniej tak mi się wydawało w momencie gdy tam weszliśmy.

Chyba Wasza relacja jest bardziej popularna niż Ci się wydaje. :wink: Wchodząc na Sis spotkaliśmy grupkę Polaków - może oni też nią się zainspirowali, jak ja?... :wink:

kulka53 napisał(a):W Chorwacji w 2021 byłem chyba dokładnie w tym samym czasie :) , może nawet mogłaś mnie widzieć z pokazanych punktów widokowych na Losinju :wink: .

O tak, machałam do Ciebie, widziałeś? :lol: :wink:

Habanero napisał(a):Dzięki Danusiu za relację, jak zawsze świetna (...)Pozdrowienia i wszystkiego najlepszego w nowym roku :papa:

Bardzo dziękuję. :)

Habanero napisał(a):Kolejny raz utwierdzasz mnie w przekonaniu, że Cro jest najlepszym wakacyjnym kierunkiem,
którego jeszcze długo nie zmienię.

A jakie są Twoje tegoroczne plany wakacyjne, bo chyba przeoczyłam...? :oops:
anielkak
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 42
Dołączył(a): 06.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) anielkak » 07.01.2022 17:19

Cześć
Zostawiam swój ślad, ale jeszcze mam sporo do przeczytania :papa:
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 07.01.2022 19:59

Mikromir napisał(a):
Habanero napisał(a):Kolejny raz utwierdzasz mnie w przekonaniu, że Cro jest najlepszym wakacyjnym kierunkiem,
którego jeszcze długo nie zmienię.

A jakie są Twoje tegoroczne plany wakacyjne, bo chyba przeoczyłam...? :oops:


Oczywiście Cro i koniecznie minimum miesiąc :idea:
Jak na razie stać mnie tylko na Hvar :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Ucieczka na Cres - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone