Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ucieczka na Cres

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 02.08.2021 08:48

"Mikromir Zresztą ogólnie uważam, że zdrowiej jest się przejść niż nie przejść. :oczko_usmiech:


Święte słowa :idea:

A sępy - uwielbiam, tak jak wszystkie inne ptaki :hearts: Dobrze że są wolontariusze którzy pomagają gdy coś niedobrego im się dzieje :D
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 02.08.2021 13:12

Kapitańska Baba napisał(a):Dobrze że są wolontariusze którzy pomagają gdy coś niedobrego im się dzieje :D

Jestem pełna podziwu dla takich pasjonatów. :)

Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 02.08.2021 14:05

.
Beli

Beli wygląda z daleka tak kusząco, że nie sposób nie zajrzeć i nie zobaczyć co kryją jego zakamarki. :)

P1370442.JPG


Roxi pięknie opisała już wyspę tutaj, więc pójdę na łatwiznę i zacytuję jej słowa: :wink:

Roxi napisał(a):Beli to małe miasteczko położone na 130 metrowym wzgórzu, niczym orle gniazdo, ma tradycję sięgającą 4000 lat. Za czasów Imperium Rzymskiego Beli nazywane było Głową Wyspy.

Pozostałością czasów Imperium jest znakomicie zachowany 8 metrowy most rzymski, który można znaleźć po zachodniej stronie drogi opuszczając miasto. Położony nad wąwozem, do dziś spełnia swoją funkcję.

Dzisiejsze Beli to miasteczko z bardzo gęstą siecią wąskich uliczek. Ta prawdziwa plątanina dwupiętrowych domków o najprzeróżniejszych kształtach ma swoje zwieńczenie u szczytu miasta, gdzie znajdują się budowle sakralne oraz stara miejska cysterna.

Centrum Beli stanowi Plac Pricrekva z kamiennymi siedziskami, skupia się tam całe życie tej małej, na pierwszy rzut oka wymarłej osady.
W Beli zaczyna się i kończy czerwony szlak turystyczny o nazwie "Historia i Sztuka w Przyrodzie". Na kamiennej bramie, przez którą wchodzimy na szlak widnieje sentencja:"Wędrowcze, niech Mądrość oświetli twą drogę, a twe Serce przez Piękno poprowadzi cię do Prawdy"


I jeszcze fragment tekstu z tego starego artykułu:

Beli...
usytuowane na zalesionym i trudno dostępnym wzgórzu wysokości 130 m – jest jedną z najstarszych osad na Cresie. Znajduje się we wschodniej części wyspy w odległości 21 km od miasta Cres i 18 km od Porozine. Było zamieszkane 4 tys. lat p.n.e., a dzięki dogodnemu usytuowaniu strategicznemu już w czasach antycznych było jednym z najbardziej zaludnionych miast (ówczesna nazwa – Caput Insulae – dosłownie oznacza głowę wyspy). We wczesnym średniowieczu stało się chorwackim obozem (castrum) i niezależną komuną (ok. 1000 r. n.e.). Chorwacka nazwa Beli pochodzi z czasów króla Beli IV, który się tu schronił przed Tatarami. Na jednym ze wzgórz otaczających miasto, skąd rozciąga się przepiękny widok, do dziś zachował się plac podobny do amfiteatru i otoczony kamiennymi siedzeniami, było to miejsce spotkań. Znajduje się tam również cysterna publiczna na wodę, loggia miejska i obiekty sakralne. Dzisiejsze miasto-muzeum zachowało średniowieczny wygląd. Najładniejszy jest mały, romański kościółek św. Marii (sv. Marije) ze zbiorem cennych krzyży procesyjnych z XIII–XIV w. zgromadzonych w zakrystii. Zachowała się również romańska katedra Narodzin Błogosławionej Marii Dziewicy (Rođenja Blažene Djevice Marije) z dzwonnicą, a na cmentarzu gotycki kościół św. Antoniego (sv. Antuna) z pocz. XV w. Warto pospacerować uliczkami wśród domów z uroczymi balkonikami, niezwykłymi, dekoracyjnymi fasadami i pozostałościami napisów głagolicą (widoczne również na cmentarzu, na nagrobkach). Zwiedzając wyspę, koniecznie należy zobaczyć rzymski most w Beli (długości 8 m), który jest jedynym zachowanym w całości mostem z tego okresu na wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego.


Po teorii - ruszamy w teren: :)

Mijamy takie coś...?...

P1370478.JPG


...a po chwili zanurzamy się między zabudowania Beli...

P1370474.JPG


P1370445.JPG


P1370447.JPG


P1370448.JPG


Przy kościele - Župna crkva Prikazanja Gospodinova:

P1370449.JPG


P1370450.JPG


Widoki:

P1370451.JPG


P1370458.JPG


P1370459.JPG


I jeszcze zakamarki:

P1370453.JPG


P1370456.JPG


P1370461.JPG


P1370462.JPG


P1370463.JPG


P1370466.JPG


Relikt przeszłości: :wink:

P1370467.JPG


I zwierzaki: :)

P1370460.JPG


P1370469.JPG


Jeszcze wspomniana wcześniej brama ze wzruszającym napisem: Wędrowcze, niech Mądrość oświetli twą drogę, a twe Serce przez Piękno poprowadzi cię do Prawdy...

P1370477.JPG


...a za bramą droga prowadząca do antycznego mostu:

P1370475.JPG


P1370476.JPG


Podobało nam się. :D Warto tu zajrzeć. 8)

P1370438.JPG


:papa:
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 02.08.2021 18:47

Nadrobiłam. :D Tego kierunku jeszcze nie brałam pod uwagę. Ale opisy plaż i miasteczek są bardzo cenne na przyszłość :wink: . Zwłaszcza Mali Bok. Tylko szkoda,że coraz więcej jest takich wytrwałych turystów co wszędzie wlezą :mrgreen: .
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 02.08.2021 19:52

pomorzanka zachodnia napisał(a):Tego kierunku jeszcze nie brałam pod uwagę.

Też długo nie rozważałam Cresu i Lošinja na wakacje - a jednak wyspy te razem mają bardzo dużo plusów i cieszę się, że wreszcie tam dotarłam. :)

pomorzanka zachodnia napisał(a):szkoda,że coraz więcej jest takich wytrwałych turystów co wszędzie wlezą :mrgreen: .

:lol: W sumie nie wiadomo czy się z tego cieszyć czy smucić. :oczko_usmiech:
Piter_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3835
Dołączył(a): 09.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piter_M » 03.08.2021 10:00

Dołączam do relacji, widzę że tutaj jest ciekawie.
Kiedyś już raz planowaliśmy wyjazd na Cres, wtedy ceny nas nieco odstraszyły ... ale może w przyszłym roku ...
:papa:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 03.08.2021 10:05

Mikromir napisał(a):
Kapitańska Baba napisał(a):Dobrze że są wolontariusze którzy pomagają gdy coś niedobrego im się dzieje :D

Jestem pełna podziwu dla takich pasjonatów. :)



Ale śliczności na filmie :hearts:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 03.08.2021 13:03

Piter_M napisał(a):Dołączam do relacji, widzę że tutaj jest ciekawie.

Bardzo się cieszę. :)

Piter_M napisał(a):Kiedyś już raz planowaliśmy wyjazd na Cres, wtedy ceny nas nieco odstraszyły ... ale może w przyszłym roku ...

Życzę, by się udało. :)

Kapitańska Baba napisał(a):Ale śliczności na filmie :hearts:

:D :D
Mówisz o tych ptasiorach rozdziobujących padlinę :?: ... :oczko_usmiech:

Na środku woliery leżały zwłoki jakiejś owcy. Gdy wracaliśmy tą "fajną" drogą z Beli, jedna taka wskoczyła nam prawie na zderzak. Nabraliśmy podejrzeń, skąd wolontariusze mogą brać tę padlinę dla sępów... :roll: Zaśpi taki do roboty, potem jedzie do Beli za szybko, i... :roll: :mrgreen: :wink:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4910
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 03.08.2021 18:15

Tam nie dotarłem.
Jakie to szczęście , że nie opuściła Cię wena, na dziurki i zakamarki... :)
Kiedyś, w przyszłości - ja pochodzę Twoimi śladami, po Cresie.... :D
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 03.08.2021 18:20

Bardzo ładne to Beli :) Ostatnio kolega z byłej pracy spędzał tam wakacje i przysłał mi parę fotek w podzięce za porady typu "gdzie kupić winietę" :wink:

Mikromir napisał(a):
pomorzanka zachodnia napisał(a):szkoda,że coraz więcej jest takich wytrwałych turystów co wszędzie wlezą :mrgreen: .

:lol: W sumie nie wiadomo czy się z tego cieszyć czy smucić. :oczko_usmiech:


Egoistycznie stwierdzam, że mnie to smuci :twisted:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2515
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 03.08.2021 19:54

Weszłam na chwilkę na cro.pl, żeby zobaczyć co nowego w obserwowanych wątkach i znalazłam link do Twojej relacji. Cieszę się, że mi nie umknął :) .
Nadrobiłam zaległości z całkowicie nieznanej mi wyspy.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 03.08.2021 20:42

ruzica napisał(a):Ostatnio kolega z byłej pracy spędzał tam wakacje i przysłał mi parę fotek w podzięce za porady typu "gdzie kupić winietę" :wink:

O, jednak Polacy tam jeżdżą. :wink: Ciekawa jestem, gdzie kolega mieszkał w Beli: w wiosce czy na kampingu, no i jak "wysoko" :wink: nad plażą?

CROberto napisał(a):Kiedyś, w przyszłości - ja pochodzę Twoimi śladami, po Cresie.... :D

Nowych śladów nie zrobiłam aż tak wiele, za to zostało mi do przejścia sporo Twoimi śladami, szczególnie na Lošinj - może więc kiedyś nieoczekiwanie tam na siebie wpadniemy? :lol:

wiola2012 napisał(a):znalazłam link do Twojej relacji. Cieszę się, że mi nie umknął :) .

Też się cieszę, że tu zajrzałaś. :D
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 03.08.2021 21:48

.
Sis

W Beli nie zajrzeliśmy na plażę - słodko - gorzka relacja Roxi nie zachęciła mnie do tego. :oczko_usmiech: Znalazłam za to ciekawy tekst o wiosce i tej plaży. :)

Beli fajnie wpisało nam się w pierwotny plan wejścia gdzieś pod górkę, gdyż wracając z niego wieczorem musieliśmy minąć ten parking, który jest doskonałym punktem startowym wycieczki na Sis, drugi pod względem wysokości szczyt wyspy Cres (pierwszy to Gorice tuż obok - 648 m n.p.m.).
Warto się tu zatrzymać nawet nie mając zamiaru wejścia na górę, gdyż z tego miejsca wyspy rozciągają się widoki na obie jej strony:

wschodnią z Krkiem, otaczającymi go wysepkami i lądem stałym...

P1370485.JPG


P1370490.JPG


oraz zachodnią, gdzie horyzont zamyka częściowo Istria...

P1370488.JPG


P1370489.JPG


Na nas czeka takie podejście w górę:

P1370486.JPG


- w sumie nieduże, bo raptem 1km przy przewyższeniu ok. 250m, ponieważ sam parking położony jest dość wysoko.

Najstarsza i najmłodsza uczestniczka wycieczki decydują się dalej podziwiać widoki z parkingu. Zostawiamy je opatulone czym się da, bo bardzo tu wieje i jest dość chłodno. Znalazłam wcześniej tę informację w relacji Kulki i potwierdzam - nadal wieje. :lol: Na szczęście zawsze wozimy ze sobą kurtki w bagażniku samochodu, więc ubieramy je i w górę!

P1370491.JPG


P1370492.JPG


Droga prosta jak w pysk strzelił, tylko cały czas pod górę. :roll:

P1370495.JPG


P1370494.JPG


P1370532.JPG


I wreszcie jest szczyt:

P1370496.JPG


Po fajne widoki trzeba przejść parę kroków w kierunku południowym... o, stąd już coś widać: :)

P1370498.JPG


Tu jeszcze lepiej:

P1370515.JPG


Patrzymy na wschód...

IMG_20210701_194951621_HDR.jpg


P1370505.JPG


P1370523.JPG


i zachód...

P1370517.JPG


P1370520.JPG


Morskie hodowle:

P1370530.JPG


Parking w dole:

P1370506.JPG


Oj, musimy już wracać, bo nam dziewczyny zmarzną. :wink:

P1370507.JPG


:papa:
Ostatnio edytowano 09.01.2022 13:39 przez Mikromir, łącznie edytowano 1 raz
Epepa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 29.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Epepa » 04.08.2021 09:50

Cudowne widoki ze szczytu! Miło jest zaczynać dzień od oglądania Twoich zdjęć.

Do Beli niestety nie dotarłam i teraz trochę żałuję. Lubię klimat takich małych wiosek gdzieś na końcu świata.

Mikromir napisał(a):Jeszcze wspomniana wcześniej brama ze wzruszającym napisem: Wędrowcze, niech Mądrość oświetli twą drogę, a twe Serce przez Piękno poprowadzi cię do Prawdy...
Obrazek

Cudowne, muszę sobie to gdzieś zapisać.

Ze wspomnianych w ostatnich odcinkach miejsc udało mi się zawitać tylko do miasta Cres i dobrze je wspominam. Dużo wąskich uliczek, ciekawe zakamarki. Było gdzie pospacerować. :D Najbardziej w pamięć zapadły mi bramy miejskie i klasztor, w którym panował niesamowity klimat.
Magdalena S.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 920
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdalena S. » 04.08.2021 11:06

Sama już nie wiem, czy powinnam to oglądać...
Twoje zdjęcia wywołują we mnie niepokój,
który ukoić może tylko spakowanie walizki
i ruszenie Waszym śladem.
Tymczasem ani kalendarz, ani budżet
tego nie pomieszczą.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Ucieczka na Cres - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone