Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ucieczka na Cres

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 30.07.2021 21:27

Mikromir napisał(a):Chętnie obejrzałabym Twoje zdjęcia z Cresu...


Namawiasz, namawiasz ... :wink: :smo: Możesz napisać, tu, czy na PW ile płaciłaś za apartman ?

pozdrawiam, Michał
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.07.2021 22:02

:D już się o to pytałam i nie jest to tajemnica, str 4 post2226779.html#p2226779
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 30.07.2021 22:05

piekara114 napisał(a)::D już się o to pytałam i nie jest to tajemnica, str 4 post2226779.html#p2226779


Przydzbaniłem :oops: Dzięki :)
Moim zdaniem cena ok, jak rozumiem, jest to jakby cały apartament/domek dla Ciebie w tej cenie ?

pozdrawiam, Michał
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 30.07.2021 23:42

majkik75 napisał(a):Moim zdaniem cena ok, jak rozumiem, jest to jakby cały apartament/domek dla Ciebie w tej cenie ?

Tak, cały domek to jeden apartament na trzech poziomach dla 5 osób, choć zmieściłoby się nawet 6. Tam obok domu w osobnym małym budynku pod wyższym tarasem z winoroślą jest jeszcze niewielkie studio, ale nikt w nim nie mieszkał; gospodarz twierdził, że tylko w sierpniu czasem przyjeżdża tam na jakiś czas jego brat. Mieliśmy więc tylko dla siebie cały domek plus obydwa tarasy.
Cena ok jak na Cres, tylko to jest prosty, stary, choć wyremontowany dom, nie ma w nim żadnych luksusów.
Typowa dawna zabudowa w tych stronach. Kiedyś w Starej Bašce na sąsiednim Krku wynajmowaliśmy bardzo podobny (choć trochę słabszy): na dole kuchnia i łazienka (tam akurat o poziom niżej), a na wyższych piętrach po jednej sypialni. Mnie odpowiadają takie klimaty tchnące tradycją, ale jeśli ktoś lubi raczej nowoczesność, to nie jest oferta dla niego.

IMG_20210708_083313516_HDR.jpg


I jeszcze ciekawostka. Zazwyczaj staram się pisać bezpośrednio do gospodarzy, unikam pośredników, stąd cena 79e. Przeglądając Internet przed rezerwacją, ten sam dom znalazłam też m.in. na portalu ai...b i to podwójnie: raz wystawiony przez właścicieli (30 euro na dobę drożej w tym terminie) i drugi raz przez agencję, z którą współpracują (50 euro drożej).
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 31.07.2021 11:29

Mikromir napisał(a):Tak, cały (...)


Super, dziękuję, to mam nad czym myśleć ... :wink: A ile czasu wcześniej rezerwowałaś ?

pozdrawiam, Michał
Magdalena S.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 920
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdalena S. » 31.07.2021 12:22

Fajnie tu i pięknie :D
Przycupnę na ciąg dalszy.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 31.07.2021 13:10

majkik75 napisał(a): A ile czasu wcześniej rezerwowałaś ?

Około miesiąca przed wyjazdem.

Magdalena S. napisał(a):Fajnie tu i pięknie :D
Przycupnę na ciąg dalszy.

Dziękuję i zapraszam. :)
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 31.07.2021 18:32

Mikromir napisał(a):Ruszamy w dół. Rano poinformowałam wszystkich dość zdawkowo, że trzeba będzie kawałek zejść do plaży, więc nikt się na razie nie buntuje. :mrgreen:

Jesteś idealnym typem przewodnika :lol: 8) za sprawą nikłych niedopowiedzeń - ferajna lepiej poznaje świat... :mrgreen:
Ty, Danusia - masz zrealizowany własny itinerary 8) a oni byli w miejscach- których bez odpowiedniego naprowadzenia :lool: by nie zobaczyli...

Btw.
Nasuwają mi się pewne skojarzenia :oczko_usmiech: chyba też jestem nieprzyzwoicie przyzwoitym przewodnikiem... :mrgreen:

Mali Bok, w Twoich kadrach jest super... :coool:
Ja go widziałem przed Pagiem - więc ochóiachów było więcej... :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 31.07.2021 23:14

CROberto napisał(a):Ty, Danusia - masz zrealizowany własny itinerary 8) a oni byli w miejscach- których bez odpowiedniego naprowadzenia :lool: by nie zobaczyli...

Btw.
Nasuwają mi się pewne skojarzenia :oczko_usmiech: chyba też jestem nieprzyzwoicie przyzwoitym przewodnikiem... :mrgreen:

Oczywiście, że jesteś. :lol: Zazwyczaj. :wink: Ale chyba - jak i ja - bywasz też czasem nieco zbyt litościwy :oczko_usmiech: dla uczestników wycieczki, przez co niektóre punkty itinerary muszą zostać - powiedzmy - przełożone na inny termin. :mrgreen: I to także jest ok - bo głupio byłoby zostać nagle... przewodnikiem bez grupy. :lol:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 01.08.2021 01:22

.
Cres

Pora pokazać nieco bardziej cywilizowane miejsce na wyspie. 8)
Ruszamy do stolicy wyspy Cres, czyli miasta Cres. Przy okazji zagadka, którą miały rozwiązać moje dzieci: na jakich chorwackich wyspach stolica nosi inną nazwę niż sama wyspa? :oczko_usmiech:

Cres jest doskonale położony w głębokiej, bezpiecznej zatoce, więc nie dziwi, że miejsce to od tysiącleci było zagospodarowane przez mieszkańców wyspy. Najpierw prehistoryczna osada, potem antyczna twierdza Crepsa, aż w IX wieku przybyli na Cres Chorwaci. Swoje znaczące piętno odcisnęli tu niejednokrotnie Wenecjanie, na pewien czas wpadło Cesarstwo Austro-węgierskie, zajrzeli też Francuzi czy Włosi.
Historię widać w architekturze miasta, która nie przypomina dalmatyńskiej, lubianej przez wielu, a raczej tę z niektórych rejonów dzisiejszych Włoch.
Parkujemy gdzieś tu, za chyba 9 kun na godzinę.
Potem znajdujemy szesnastowieczną bramę do miasta - jedną z trzech, jakie ostały się z systemu murów miejskich i baszt obronnych, rozebranych częściowo pod koniec XIX w. i po II wojnie światowej. Oto Porta Bragadina (1581):

P1370372.JPG


Wcześniej beztrosko minęliśmy Porta Marcella (1588) nie cykając nawet fotki... :oops:

Trzecia z bram znajduje się w obrębie wieży zegarowej i prowadzi do portu. To chyba najczęściej fotografowane miejsce w Cresie. :)

P1370379.JPG


P1370381.JPG


Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że podobną wieżę już widziałam - no tak, w Rovinj. Ten styl, kolorystyka kamieniczek, plac, port... Tylko fontanna inna. :lol:

W mieście jest kilka budynków, o których wspominają przewodniki, warto na nie zerknąć.

Niedaleko wieży zegarowej znajduje się crkva Svete Marije Velike (Włosi powiedzieliby: Santa Maria Maggiore) - trójnawowa bazylika z końca XV wieku z 22-metrową wieżą. Jej budowa stała się konieczna po przeniesieniu centrum administracyjnego wyspy z Osoru do Cresu. Powstała na miejscu starszego, mniejszego kościoła.

P1370376.JPG


P1370375.JPG


P1370374.JPG


P1370373.JPG


Bardzo podobał mi się budynek mieszczący Muzeum Miasta Cres, czyli Pałac Arsan, łączący styl renesansowy z gotyckim. Nie zaglądaliśmy do środka, ale ponoć ciekawostką jest tam renesansowa toaleta we wnęce muru. :wink: Przed budynkiem dumnie stoi posąg renesansowego filozofa z Cresu Frane Petrića.

P1370406.JPG


P1370407.JPG


P1370408.JPG


Przy placu ktoś optymistycznie pomalował okiennice jednej z kamienic na różne kolory: :wink:

P1370418.JPG


W mieście ostała się jedna z pięciu wież będących częścią nieistniejących już fortyfikacji - niestety, zamknięta. :(

P1370387.JPG


Koniecznie chciałam zobaczyć w Cresie zespół klasztorny franciszkanów, położony już poza dawnymi murami miejskimi. Na terenie klasztornym znajduje się kościoł św. Franciszka z Asyżu z ciekawą dzwonnicą, krużganki, budynki klasztorne oraz ogród, jest też muzeum, do którego nie zajrzeliśmy - było późno.

P1370422.JPG


P1370420.JPG


Twarze na wieży, zwrócone na cztery strony świata, symbolizują ponoć różne rodzaje wiatru, od łagodnego po ostry...

P1370421.JPG


P1370424.JPG


P1370423.JPG


P1370426.JPG


P1370428.JPG


P1370433.JPG


P1370434.JPG


P1370435.JPG


Parę ciekawych zabytków jeszcze by się znalazło, lecz jakoś umknęły przed aparatem. :wink: Jednak najbardziej w Cresie podobają mi się dwie rzeczy: wąskie uliczki starego miasta pełne zakamarków, których piękna nie umiem ująć na zdjęciach; oraz kolorowe "włoskie" kamieniczki otaczające port, po których ślizgały się ostatnie promienie zachodzącego słońca...
Pospacerujmy więc przez chwilę...

P1370377.JPG


P1370382.JPG


P1370383.JPG


P1370384.JPG


P1370385.JPG


P1370391.JPG


P1370393.JPG


P1370394.JPG


P1370398.JPG


P1370401.JPG


P1370405.JPG


P1370409.JPG


P1370410.JPG


Wreszcie odkryłam skąd się wzięła śląska nazwa kokotek... :mrgreen: :wink:

P1370419.JPG


IMG_20210630_201408204.jpg


Czy Cres mi się podobał? Zdecydowanie tak, choć jest inny niż miasteczka Dalmacji. Na pewno warto tu zajrzeć i powłóczyć się jego uliczkami. :) Nie mówiąc już o praktycznych aspektach takiej wizyty: zakupach w Plodine, kasie z bankomatu lub banku, cywilizowanych knajpach w pięknym portowym otoczeniu i innych uciechach miejskiego życia. :wink:
:papa:

P1370413.JPG
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 01.08.2021 08:08

Super i te niebanalne szczegóły. Te "Cresy" całkiem ładne.
loverosa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 750
Dołączył(a): 22.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) loverosa » 01.08.2021 08:35

Bardzo ciekawa relacja....Cres w naszych planach.Pewnie za rok się tam wybierzemy :D
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 01.08.2021 10:32

Plażę Mali Bok odwiedziłam już wielokrotnie, chodząc ludzikiem po google maps :oczko_usmiech: Piękna jest, nawet jeśli się już widziało łyse plaże Pagu.

Mikromir napisał(a):
Czy Cres mi się podobał? Zdecydowanie tak, choć jest inny niż miasteczka Dalmacji. Na pewno warto tu zajrzeć i powłóczyć się jego uliczkami. :)


Taki bardziej włoski, lub podobny do niektórych miasteczek na Istrii. Na Twoich zdjęciach wygląda bardzo zachęcająco :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 01.08.2021 14:08

loverosa napisał(a):Bardzo ciekawa relacja....Cres w naszych planach.Pewnie za rok się tam wybierzemy :D

Dziękuję i zachęcam, bo warto. :)

te kiero napisał(a): Te "Cresy" całkiem ładne.

Całkiem, całkiem... :)

ruzica napisał(a):Taki bardziej włoski, lub podobny do niektórych miasteczek na Istrii.

Tak, te kolorowe kamieniczki, albo tu i ówdzie renesansowy styl rodem z Wenecji bardzo przypominają niektóre miasta Istrii. :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 01.08.2021 21:44

.
Beli Visitor Centre

Tego popołudnia właściwie wszystko było już przygotowane do wspinaczki na Sv. Mikula na Lošinju szlakiem z Nerezine, jak w tym linku: https://planinarenje.hr/staze/nerezine- ... eti-mikula. Jednak zanim z Miholašćicy przez trzy serpentine dotarliśmy do rozstajów dróg, niebo złowieszczo zasnuło się ciężkimi chmurami. Ponieważ gdzieś tam w prognozach pogody "wisiały" często przelotne burze, postanowiliśmy w ostatniej chwili wdrożyć plan B: zamiast na południe, pojechać na północ i ewentualny deszcz przeczekać w Beli Visitor Centre.

Tu kilka słów o drodze do samego Beli. Piękna. Oczywiście jest raczej wąska, na półtora auta, na dość wysokim, stromym zboczu, ale biegnie w cudownych okolicznościach przyrody Tramuntany - najbardziej górzystej, północnej części Cresu, porośniętej starymi, dębowymi lasami. Jazda tędy dostarcza oczom wiele przyjemności, pod warunkiem, że nie siedzi się akurat za kierownicą. :oczko_usmiech: W pewnej chwili uśmialiśmy się z mężem serdecznie gdy na dość wąskim odcinku drogi pojawił się znak "zwężenie jezdni" :lol: - a nam się wydawało, że już węższa być nie powinna. :mrgreen: Żeby nikogo nie przestraszyć - droga nie jest zła, lepsza niż ta do Lubenic, spokojnie można dojechać i - co ważniejsze - wrócić, tylko trzeba czasem korzystać z mijanek. Zdjęć z trasy oczywiście brak - jak zwykle nie chciałam drażnić kierowcy. :oczko_usmiech: Jednak ta część wyspy zostanie w mojej pamięci jako najpiękniejsza i najdziksza, a tak ładnych lasów nie widziałam na żadnej z chorwackich wysp. Cieszyłabym się, gdybym kiedyś miała okazję powędrować choć jednym z tutejszych szlaków: https://belivisitorcentre.eu/wp-content ... keBike.pdf

Tuż przed Beli trwają jakieś zaawansowane prace drogowe: poszerzanie jezdni, budowa sporego parkingu czy punktu widokowego. Przejeżdżamy przez te rozkopy i parkujemy tu. Już widać wioskę na wzgórzu, a po ciężkich chmurach nie ma śladu: :lol:

P1370441.JPG


...jednak najpierw idziemy zobaczyć miejsce, gdzie ratuje się sępy płowe, licznie zamieszkujące te okolice.

P1370443.JPG


Część tablic informacyjnych znajduje się na zewnątrz, natomiast ekspozycja w budynku dotyczy nie tylko samych sępów płowych, ale też historii i bioróżnorodności regionu. Uiszczamy opłatę i wchodzimy do pierwszej z sal...

IMG_20210701_175034332.jpg


Wystawa o sępach jest dość ciekawa, dostosowana także do dzieci, częściowo interaktywna - Anka fajnie wciągnęła się w quiz o ptakach.

IMG_20210701_175043121.jpg


Można sprawdzić, czy ma się większą rozpiętość skrzydeł niż sęp płowy... :wink:

IMG_20210701_175054849.jpg


Jest też kącik "rysunkowy" dla dzieci:

IMG_20210701_175103226.jpg


Przechodzimy korytarzem...

IMG_20210701_175125712.jpg


...do kolejnej ekspozycji, tym razem o samym regionie i jego historii.

IMG_20210701_175157881.jpg


Najbardziej ciągnie nas jednak do sępów - obecnie na terenie ośrodka znajdują się tylko dwa, które po podleczeniu zostaną oczywiście wypuszczone na wolność. Pan prowadzi nas do wielkiej woliery w ogrodzie. Możemy oglądać sępy przez szpary w deskach lub dziury po sękach, tak aby nie niepokoić ptaków swoim widokiem.

IMG_20210701_174842241_HDR.jpg


IMG_20210701_174946169.jpg


Sępami zajmują się wolontariusze. Są tu także organizowane warsztaty edukacyjne dla dzieci szkolnych. Można wiele dowiedzieć się o ptakach i zwyczajach tej ostatniej populacji sępów płowych w Chorwacji: https://belivisitorcentre.eu/en/the-las ... n-kvarner/

Gdy wychodzimy z centrum, krąży nad nami oczywiście sęp płowy: :)

P1370444.JPG


Cdn. :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Ucieczka na Cres - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone