Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja w cztery tygodnie

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.01.2010 16:28

Lidia K napisał(a):Ale spiczaste kopczyki niezwykłe.
Mnie fascynują kolory, widać, że od pory dnia różne efekty kolorystyczne można osiągnąć.

Bo wszystko zależy od światła. Pora dnia, a konkretnie kąt padania promieni słonecznych, odfiltrowanie niektórych składowych przy ostrym kącie - ten sam obiekt, ten sam krajobraz, potrafią wyglądać zupełnie inaczej...

Przed momentem zajrzałem w fotki z pierwszych godzin kolejnego dnia i już widzę, że będę miał olbrzymie kłopoty z ich selekcją. Z jednej strony powinienem ograniczyć ich liczbę do jakiejś sensownej wartości, a z drugiej - chciałbym pokazać urodę miejsca, które mnie nie przestaje fascynować mimo dwukrotnej wizyty.

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.01.2010 22:43

Obrazek

Obrazek

Łapiemy ostatnie promienie słońca.

Obrazek

Obrazek

Wracamy do miasteczka, zanim zapadnie zmrok.

Obrazek

Obrazek

Siadamy z piwkiem na tarasie przed naszym pokojem.

Obrazek

Obrazek

Jeszcze chwilę się rozkoszujemy widokiem wieczornego Goreme.

Obrazek

Pora odpocząć po pełnym wrażeń dniu. Dobrej Nocy, Kapadocjo...

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.01.2010 14:55

Następnego poranka podjeżdżamy na parking pod skansenem i wchodzimy jako jedni z pierwszych, dzięki czemu unikamy wielkich tłumów.
Skansen w Göreme jest główną atrakcją Kapadocji i był już na forum przedstawiany, m.in. w relacji Janusza i Piotrka. Niemniej, nie mogłem go pominąć. Nie będę się rozwodził dłużej - zapraszam na spacer.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.01.2010 14:57

Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 26.01.2010 15:09

Mam dziwne wrażenie, że Wstawiasz cały czas te same zdjęcia :wink:
Pzdr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.01.2010 16:12

JacYamaha napisał(a):Mam dziwne wrażenie, że Wstawiasz cały czas te same zdjęcia :wink:
Pzdr

:) Ojjj... jest tam tego zatrzęsienie...
Chociaż, mówią że skansen w Göreme tylko jeden. ;)

Pozdrawiam
Wojtek Franz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.01.2010 15:22

Ciąg dalszy spaceru po skansenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 30.01.2010 15:30 przez Franz, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.01.2010 15:27

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ufff... wychodzimy. :)
JacYamaha napisał(a):Mam dziwne wrażenie, że Wstawiasz cały czas te same zdjęcia :wink:

Jacku, solennie obiecuję, że ze skansenu już ani jednego pstryka. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 01.02.2010 10:28

Franz napisał(a):Ufff... wychodzimy. :)
JacYamaha napisał(a):Mam dziwne wrażenie, że Wstawiasz cały czas te same zdjęcia :wink:

Jacku, solennie obiecuję, że ze skansenu już ani jednego pstryka. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz

Gdzież, ależ, skąd, a jakże, bynajmniej, ą, ę, nie przeszkadzaj sobie :wink: :lol:

Mój podziw i zachwyt wzbudzają freski.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.02.2010 17:22

JacYamaha napisał(a):Mój podziw i zachwyt wzbudzają freski.

Ooo... niestety. Teraz już fresków nie będzie... Za to jeszcze trochę skał o fantazyjnych kształtach oraz ukryta dolinka o wąskich zaciskach. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.02.2010 13:34

Ze skansenu wracamy na parking do wozu. Po takiej ucywilizowanej formie zwiedzania ciągnie nas jakieś bardziej dzikie poszwendanie się po okolicy.

Obrazek

Oprócz skał o fantazyjnych kształtach, jest również mnóstwo pozostałości po drążonych w tufie pomieszczeniach, często o charakterze sakralnym. Gdzie niegdzie zachowały się nawet jeszcze freski.

Obrazek

Obrazek

Po minięciu stanowisk rakietowych, zagłębiamy się mały labirynt. Korzystamy z możliwości, oferowanych przez wąskie przesmyki i skalne okna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdzieś w dolince, pośród zrudziałych traw, daje się dostrzec zielone grządki nawadnianych upraw.

Obrazek

Obrazek

Oddalamy się od szosy. W lewo teren łagodnie opada w szeroką dolinę, a po prawej tworzy się ewidentny garb, za którym skały zdają się opadać gdzieś w dół. Postanawiamy przyjrzeć się temu z bliska. Wchodzimy przez dziurę w dachu do wydrążonej kaplicy. Można przejść przez nią na drugą stronę i stanąć na czymś w rodzaju balkonu.

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.02.2010 13:42

Obrazek

Pod nami wąska dolinka. W lewo stopniowo się rozszerza, zaś w prawo ginie w coraz węższych zakrętach.

Obrazek

Obrazek

Nie ma tu możliwości zejścia do niej. Cofamy się i podążając w miarę możliwości dalej grzbietem, staramy się raz po raz zajrzeć w głąb.

Obrazek

Obrazek

Kusi nas coraz bardziej, ale nie ma innej rady - musimy się przedostać w miejsce rozszerzenia doliny.

Obrazek

Obrazek

Po drodze, oczywiście, zatrzymujemy się przy kolejnych zadziwiających formach, zastanawiając się gdzie kończy się rola przyrody, a zaczyna dzieło ludzkich rąk.

Obrazek

Obrazek

Wreszcie, wprawdzie stromą, ale jednak ścieżką schodzimy do dolinki, łapiąc się pomocnych traw i gałęzi.

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Liliana
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 06.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liliana » 05.02.2010 14:20

Zdjęcia powalające 8O takie cieplutkie akurat na półmetrowe zaspy za oknem :hearts: Pozdrawiam :papa:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 05.02.2010 19:54

Wojtku !

Twoje zdjęcia uzmysławiają mi naocznie co straciłem będąc w Turcji /Syrii w 1989 roku. Wówczas amatorskie zdjęcia robiło się na zdobytym w najlepszym wypadku "Zenicie" i filmach ORWO Color ... kolor!!! ... jakość taka ... iż dzisiaj po 21 latach zostały tylko wspomnienia, że staraliśmy się coś pstrykać.

Znalazłem u przyjaciela parę zdjęć z tamtej wyprawy. Pozwolę sobie je wrzucić tutaj - psując Twój doskonały foto-reportaż . :)

Moje gdzieś wsiąkły ???... w tym dwudziestoleciu!!!.

Myślę , że te doskonale zobrazują młodszym od nas , co się wydarzyło dla zwykłego turysty w technologii i dostępie do dobrej fotografii od tamtego czasu.

Kilka zdjęć z Syrii zamieściłem w wątku "maćka 1956".
https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=26382&start=45

Część zdjęć przerobiłem na czarno-białe, bo w kolorze to nawet skaner nie chciał ich widzieć ! :)

Kapitan Andreevo-Kapikule
Obrazek

Kapadocja
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

....gdzieś ? między Izmirem a Erdemli
Obrazek


...pod cytrusami na kempingu - okolice Erdemli
Obrazek

...na plaży w Izmirze
Obrazek

Izmir
Obrazek

...na promie z Izmiru do Istambułu
Obrazek
Obrazek

...kolacja na promie.
Obrazek

Pozdrawiam

Ps. jedno Twoje słowo i usuwam "wcinkę"
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.02.2010 01:00

Liliana napisał(a):Zdjęcia powalające 8O takie cieplutkie akurat na półmetrowe zaspy za oknem :hearts: Pozdrawiam :papa:

Też uwielbiam te ciepłe barwy. :) Pięknie je słońce wyciąga. Nie sprawdzałem pogody, ale teraz tam też może być zupełnie inaczej - zimowo...
:papa:

mariusz-w napisał(a):Wówczas amatorskie zdjęcia robiło się na zdobytym w najlepszym wypadku "Zenicie" i filmach ORWO Color ... kolor!!! ... jakość taka ... iż dzisiaj po 21 latach zostały tylko wspomnienia, że staraliśmy się coś pstrykać.

Zgadza się. :D Postęp jest taki, że większa różnica jest między rokiem 1989 a dzisiejszym, niż między 1936 a tamtym, pamiętnym rokiem przełomu... ;)

mariusz-w napisał(a):jedno Twoje słowo i usuwam "wcinkę"

Absolutnie! Niech zostaną.
Poza tym - cieszę się, że budzę takie miłe wspomnienia. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye



cron
Turcja w cztery tygodnie - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone