Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja Osiołkiem 2022 i 2023

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.11.2022 22:33

Systemy grzewcze w łaźniach zawsze mnie niezmiernie interesują. Ich poziom rozbudowania, pomysłowość ówczesnych inżynierów zawsze mnie zaskakuje.

Co do propozycji napisze na priv, dzięki.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.11.2022 23:03

marze_na napisał(a):Też bym wlazła :D.
Ciekawe wnętrze.


Zdarza mi się czasem wchodzić nawet jeśli zagrodzone jest niedbale . . . :oczko_usmiech:

piekara114 napisał(a):Systemy grzewcze w łaźniach zawsze mnie niezmiernie interesują. Ich poziom rozbudowania, pomysłowość ówczesnych inżynierów zawsze mnie zaskakuje.


Akwedukty wykonane z ogromnym rozmachem , systemy nawadniania i kanalizacyjne , obróbka kamienia z precyzją godną promu kosmicznego , nawet znacznie późniejsze minarety stojące nadal mimo wielu trzęsień ziemi - to są smaczki :D


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.11.2022 23:48

Edirne część trzecia

33.jpg


34.jpg


Meczet Selima II przykuwa naszą uwagę , a raczej cały kompleks składający się z meczetu , gmachów dwóch medres – szkoły koranicznej ( Dar-ül Kurra Madrasa ) i szkoły prawniczej ( Dar-ül Tedris Madrasa ) oraz hali targowej ( Arasta ). Zespół budowli został wzniesiony dla sułtana Selima II w latach 1569–1575 przez Sinana - nadwornego architekta trzech sułtanów Turcji: Sulejmana Wspaniałego, Selima II, Murada III . Mimar Sinan jest autorem 400 budowli w tym 146 meczetów , 35 pałaców ( np. Topkapi ) , 20 karawanserajów , 6 akweduktów , 8 mostów ( np. w Mostarze ) , 41 łaźni , jeszcze szkoły , szpitale i małzolea . Był mistrzem i nauczycielem późniejszego głównego architekta Mimara Hayruddina ( odpowiedzialnego za budowę Starego Mostu w Mostarze ) autora Meczetu Bayezida II w Stambule , Kompleksów Külliye Sułtana Bayezida II w Edirne i Amasya .

35.jpg


36.jpg


37.jpg


38.jpg


39.jpg


40.jpg


41.jpg


42.jpg


Wracając do Selimiye Mosque - spora jego część obecnie jest w stanie renowacji , jeden z minaretów skutecznie zasłaniają rusztowania , podobnie jest wewnątrz - do zwiadzania udostępniona jest mała część meczetu i muzeum , wszędzie trwały prace , dotyczy to również jego otoczenia . Uszkodzenia powstały na przestrzeni wielu lat , głównie na skutek trzęsień ziemi , gwałtownych burz i licznych zawieruch wojenych - najeźdźcy rozkradli prawie całe wyposażenie . . .
W 2011 roku zespół budowli Selimiye został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO .

43.jpg


44.jpg


45.jpg


46.jpg


47.jpg


48.jpg


49.jpg


50.jpg


51.jpg


52.jpg


Ciekawostką jest wybór lokalizacji kompleksu w Edirne – a nie w Stambule – nie jest on jednoznacznie wyjaśniony . Według jednych źródeł okazały kompleks został wzniesiony żeby uczcić zajęcie Cypru – informacje te podaje Evliya Çelebi ( 1611 - 1683 , uczony i podróżnik , znał na pamięć Koran , był recytatorem w meczecie Hagia Sophia w Stambule i autorem 10 tomowego dzieła „Księga podróży Ewliji Czelebiego” ) . Jednak Cypr został zajęty dopiero w 1571 roku , a więc dwa lata po rozpoczęciu prac nad wzniesieniem kompleksu . Teorii umiejscowienia tego wspaniałego kompleksu jest kilka , ale argumenty przemawiające za
lokalizacją w Edirne to po pierwsze brak godnego miejsca pod budowę sułtańskiego meczetu w Stambule . Stały tam już słynne meczety : Hagia Sofia , Beyazit , Sulejmana czy Fatih ( jak wiadomo nie dla każdego znajdzie się w autobusie miejsce obok kierowcy ;) ) ; po drugie konieczność umocnienia wpływów osmańskich na zachodnich terenach granicznych ( strategiczne geograficznie tereny wokół Edirne - najważniejszego , centralnego ośrodka starożytnej Tracj ) i po trzecie - osobiste preferencje mieszkającego w Edirne sułtana . Jaki by nie był powód decyzji - meczet robi wrażenie :) , jego otoczenie też

53.jpg


54.jpg


55.jpg


56.jpg


57.jpg


58.jpg


59.jpg


60.jpg


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.11.2022 00:14

piotrf napisał(a): Akwedukty wykonane z ogromnym rozmachem , systemy nawadniania i kanalizacyjne , obróbka kamienia z precyzją godną promu kosmicznego , nawet znacznie późniejsze minarety stojące nadal mimo wielu trzęsień ziemi - to są smaczki :D
Jako inżynier całkowicie się z Tobą zgadzam :mrgreen:
Na mnie wrażenie robią jeszcze teatry, odeony...... i latarnie morskie :mrgreen:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 28.11.2022 08:24

Niesamowite te schody do tej ambony (nie wiem czy to dobra nazwa). Kamieniarski majstersztyk - bo chyba te wszystkie zdobienia są z kamienia?
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12166
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 28.11.2022 09:44

W tym roku powrót z Horyńca i Radruża był bardzo późno , uznaliśmy że zbyt późno na niezapowiedzianą wizytę :smo:


Piotrze - nigdy nie jest za późno :evil: :evil: :evil:

Jechałam kiedyś przez Edirne - nic nie pamiętam :oops: Tyle lat temu to było :roll: W ubiegłym tysiącleciu 8O
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 28.11.2022 10:00

Spóźniony :oops: ale dołączam :papa:

pozdrawiam, Michał
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.11.2022 10:19

Mam pytanie techniczno-praktyczne: na poruszania się po drogach Turcji potrzeba jakiś winiet? Czy opłaty za autostrady płacone są na bramkach? I jeszcze ubezpieczenie asisstance - trzeba tu coś specjalnego?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.11.2022 12:52

piotrf napisał(a):Witaj , Wojtku , miło mi że znalazłeś czas :)

Są sprawy, na które czas musi się znaleźć...

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.11.2022 18:22

mchrob napisał(a):Niesamowite te schody do tej ambony (nie wiem czy to dobra nazwa). Kamieniarski majstersztyk - bo chyba te wszystkie zdobienia są z kamienia?


Koronkowa robota w białym marmurze :D Trudno mi było wzrok oderwać . . .

Kapitańska Baba napisał(a):
Jechałam kiedyś przez Edirne - nic nie pamiętam :oops: Tyle lat temu to było :roll: W ubiegłym tysiącleciu 8O


Kilka fotek z Edirne jeszcze będzie :)

majkik75 napisał(a):Spóźniony :oops: ale dołączam :papa:

pozdrawiam, Michał


Witaj , Michale , do Turcji dopiero wjechaliśmy :D :papa:

piekara114 napisał(a):Mam pytanie techniczno-praktyczne: na poruszania się po drogach Turcji potrzeba jakiś winiet? Czy opłaty za autostrady płacone są na bramkach? I jeszcze ubezpieczenie asisstance - trzeba tu coś specjalnego?


Dziękuję za to pytanie - To się może przydać :)
Wizy do turcji zostały zniesione , do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty , dokumenty ubezpieczenia i zielona karta . Dodatkowo wykupiliśmy assistance
Ekuz nie jest w Turcji honorowany , więc opłaciliśmy ubezpieczenie zdrowotne na miesiąc .
W placówce pocztowej trzeba zakupić HGS ( przy zakupie właściciel pojazdu musi mieć ze sobą dokument tożsamości i dokumenty samochodu ) - naklejkę opłaconą w lirach ( za radą bardzo miłej pani na poczcie opłaciliśmy HGS na równowartość około 70 PLN , opuszczając Turcję dopłaciliśmy kilkanaście PLN , bo podczas naszego pobytu w Turcji opłaty wzrosły ) nakleja się na przednią szybę , kwoty pobierane są automatycznie gdy wjeżdżamy lub zjeżdżamy z drogi płatnej . Nad bramką jest szyld HGS , więc wiemy przez którą bramkę mamy przejechać . Często przy wjazdach ( zjazdach ) jest dodatkowo budka , w której siedzi pracownik służący pomocą .
Jeżeli przekroczymy opłaconą kwotę , mamy teoretycznie 48 godzin na uzupełnienie , ale nic się nie stanie jeśli tego nie zrobimy - opłata zostanie doliczona gdy będziemy opuszczać Turcję . Da się ;)

Kilka mostów opłaca się na bramkach w lirach lub w euro

Franz napisał(a):Są sprawy, na które czas musi się znaleźć...


Doceniam to , jestem tego samego zdania


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 28.11.2022 20:00

piotrf napisał(a):Po spacerze nowym i starym mostem ruszam w kierunku łaźni , a że nikt nie zagrodził wejścia . . . musiałem tam wejść ;) . Jest tam kilka pomieszczeń , w uszkodzonych ścianach widać kamienne rury ogrzewania , które opasały całe pomieszczenia

Na bardzo podobną łaźnię natknęliśmy się podczas naszego zwiedzania i udało nam się ją spenetrować.

piotrf napisał(a):[
Wracając do Selimiye Mosque - spora jego część obecnie jest w stanie renowacji , jeden z minaretów skutecznie zasłaniają rusztowania , podobnie jest wewnątrz - do zwiadzania udostępniona jest mała część meczetu i muzeum , wszędzie trwały prace , dotyczy to również jego otoczenia .

Pomimo tych renowacyjnych przeszkód meczet sprawia super wrażenie a już jego wnętrze, z koronkową balustradą, jest godne uwagi.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.11.2022 22:06

Wow, wspaniała zajawka
Ale się zapowiada
Powiedz Piotrze co to za zamek na ostatnim zdjęciu drugiej zajawki? Dla mnie jako żywo taki sam jak po drugiej stronie Rodanu (już poza Awinionem) - Fort Saint-Andre
https://www.cro.pl/prowansja-2019-t55342-225.html#p2128770
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.11.2022 23:08

Edirne część czwarta

Spacerujemy wokół meczetu , potem kierujemy się w stronę zabytkowego centrum miasta . Temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza , staramy się schować przed słońcem gdy to tylko możliwe .

61.jpg


62.jpg


Meczetów w Edirne nie brakuje ;)

63.jpg


64.jpg


65.jpg


66.jpg


Jest coraz cieplej , więc kierujemy się w stronę parku koło terenów sportowych . Koło hali sportowej całe rzędy posągów zapaśników , mistrzów sportu , trenerów .
W ich pobliżu są kolejne zabytki , jednak nie wszędzie można wejść - jak się dowiedziałem od chłopców deskorolkowców - "było niebezpiecznie to zagrodzili , remontują"

67.jpg


68.jpg


69.jpg


70.jpg


71.jpg


72.jpg


73.jpg


74.jpg


W takim razie wracamy do miasta gdzie również nie brakuje pomników , a wyłożone brukiem uliczki zachęcają do spacerów

76.jpg


77.jpg


78.jpg


79.jpg


80.jpg


81.jpg


82.jpg


83.jpg


84.jpg


85.jpg


86.jpg


Dochodzimy do czegoś w rodzaju centrum handlowego , a potem jedziemy podziwiać kolejne kamienne mosty . Wcześniej jednak wstępujemy na małe conieco

Raj dla podniebienia.jpg


Coś na żąb.jpg


Raju cd.jpg


Do Edirne wstąpimy jeszcze w drodze powrotnej i mam nadzieję - jeszcze nie raz :)

CDN

Pozdrawiam
Piotr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 28.11.2022 23:16

O jakim smaku było nadzienie baklawy? Wygląda na pistacjowe :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.11.2022 23:44

tony montana napisał(a):Powiedz Piotrze co to za zamek na ostatnim zdjęciu drugiej zajawki? Dla mnie jako żywo taki sam jak po drugiej stronie Rodanu (już poza Awinionem) - Fort Saint-Andre


Piękny , wspaniały Fort Saint-Andre :D . . . ale to nie on . Ten na zdjęciu w zajawce to Zamek Mamure ( Mamure Kalesi ) .
Te obydwie fortyfikacje mają ze sobą trochę wspólnego :wink: , otóż to z Mamure właśnie wyruszał kwiat europejskiego rycerstwa na wyprawy krzyżowe - krucjaty , ale jeszcze prędko do niego nie dotrzemy :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye

cron
Turcja Osiołkiem 2022 i 2023 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone