Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja Osiołkiem 2022 i 2023

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15702
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.11.2023 19:08

Od wysokiego C zaczęliście - Varłama.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.11.2023 23:07

piekara114 napisał(a):Od wysokiego C zaczęliście - Varłama.


Bardzo nam się podobał ten klasztor :D dodatkowo nikt nam nie zabraniał robić zdjęć , tak jak w kolejnym , do którego wspinaliśmy się po równie stromych schodkach . Pani która sprzedała nam bilety była bardzo stanowcza zwracając mi uwagę , gdy tylko wyciągnąłem telefon . Spotkało to samo wszystkich , którzy próbowali robić zdjęcia :tak: Na nic się zdały tłumaczenia , że nie używamy lamp - zakaz był absolutny :?


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.11.2023 23:28

1936.jpg


1937.jpg


1938.jpg


1939.jpg


1940.jpg


Żeby podróżować takim transportem trzeba było mieć obojętny stosunek do przestrzeni . . . kilka osób na samą myśl o takiej podróży słabnie :mg:
Wylegującym się na murku kotom wysokość raczej nie przeszkadzała . . .

1941.jpg


1942.jpg


1943.jpg


1944.jpg


tam byliśmy :)

1945.jpg


CDN

:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 14.11.2023 20:30

Wróciliśmy do Osiołka stojącego na parkingu przy punkcie widokowym i ruszyliśmy do kolejnego klasztoru , jednak jego sława ( i duży parking dla Autokarów ;) ) i ilość turystów oczekujących na wejście kazał nam zrezygnować z oglądania go od środka . Jest ich ( klasztorów ) sporo , każdy znajdzie coś dla siebie , a poza tym nie mieliśmy w planie zobaczenia wszystkich w środku

1946.jpg


1947.jpg


1948.jpg


1949.jpg


1950.jpg


CDN

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15702
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.11.2023 20:45

piotrf napisał(a):Jest ich ( klasztorów ) sporo , każdy znajdzie coś dla siebie , a poza tym nie mieliśmy w planie zobaczenia wszystkich w środku.
Nawet by się nie udało, każdego dnia jeden jest zamknięty, jeszcze sjesta w niektórych, krótkie godziny otwarcia, no i Wy w trybie japońskim nie zwiedzacie...
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 14.11.2023 20:48

Żeby zobaczyć kolejny klasztor zatrzymaliśmy się za mikrobusem na poszerzeniu łuku przy drodze , przekroczyliśmy drogę i stromymi schodami wspięliśmy się do małej dzwonnicy przy klasztorze , z której są też piękne widoki . Bardzo ciekawa , z jednymi z najstarszych , ale dobrze zachowanymi freskami , ale jak wcześniej wspomniałem pani stanowczo zabroniła robienia zdjęć , do Anglika bagatelizującego zakaz , pani wezwała strażnika , który odebrał mu aparat ( najadł się wstydu bo usłyszał też reprymendę od przewodnika , aparat odebrał opuszczając klasztor ) . Tak więc posiadam zdjęcia jedynie z dzwonnicy . . .

1951.jpg


1952.jpg


1953.jpg


1954.jpg


1943.jpg


CDN

:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 14.11.2023 21:00

piekara114 napisał(a):
piotrf napisał(a):Jest ich ( klasztorów ) sporo , każdy znajdzie coś dla siebie , a poza tym nie mieliśmy w planie zobaczenia wszystkich w środku.
Nawet by się nie udało, każdego dnia jeden jest zamknięty, jeszcze sjesta w niektórych, krótkie godziny otwarcia, no i Wy w trybie japońskim nie zwiedzacie...


Dokładnie tak :cmok:
Co do turystów z kraju kwitnącej wiśni - przed jednym z klasztorów spotkaliśmy cztery ( policzyłem :lol: ) autokary z turystami w wieku seniorskim ( dzisiaj 14 listopada dzień seniora , więc wszystkiego co najlepsze seniorom życzę ) i dwa autokary z młodzieżą .
Starsze pokolenie mozolnie zdobywało wysokość po stromych schodach , robiło pierdyliony zdjęć , żywo dyskutowało z przewodnikiem . Młodzież nastoletnia - kilkoro wyszło z autobusu na parkingowe selfi z widokiem na klasztor , reszta siedziała w klimatyzowanym autokarze wpatrzona w swoje smartfony . . .


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15702
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.11.2023 21:26

Aż tak restrykcyjne w Rousanou w lipcu nie były... Ale po odwiedzeniu 4 klasztorów zauważyłam, że najtrudniej jest w żeńskich :lool:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 14.11.2023 22:29

piekara114 napisał(a):Aż tak restrykcyjne w Rousanou w lipcu nie były... Ale po odwiedzeniu 4 klasztorów zauważyłam, że najtrudniej jest w żeńskich :lool:


Dla mnie to nieco dziwne było , ale z drugiej strony Anglik zupełnie jej prośbę zignorował , jeszcze w niewybredny sposób komentował zakaz , więc się nieco zdenerwowała :oczko:

Rzeka Venetikos jest największym dopływem dużej rzeki Aliakmonas i płynie w całości w prefekturze Grevena . Łączy góry Epiru z równinami Greveny i tworzy krajobrazy o wielkich walorach estetycznych . Przy głównej drodze łączącej Grevenę z Kalambaką przepływa pomiędzy pionowymi skałami , jest to słynna „Brama Venetikos” . Kilka kilometrów na wschód , w pobliżu wioski Agapi , Venetikos kończy się w rzece Aliakmonas . Słynną bramę i kamienny wąwóz musieliśmy zobaczyć , tym bardziej że jest Venetikos fajnym miejscem na spływ :) - z całą pewnością to sprawdzimy . . .
Venetikos i jego strumienie słyną z dziesiątek starych młynów i wspaniałych , średniowiecznych , kamiennych mostów łukowych . Póki co musi nam jednak wystarczyć mały spacer podczas popasu

1955.jpg


1956.jpg


1957.jpg


1958.jpg


1959.jpg


1960.jpg


1961.jpg


Bardzo kusiła mnie realizacja planu "Rajd po kamiennych mostach" . Portitsa , Spanos , Azis Aga , Stavropotamos ,
Kalogiros , Kagelia , Ziaka , Kastrou , Nidrouzi , Topolitsas , Konitsa , Klidonia to wspaniałe , zabytkowe , kamienne mosty w pięknym , górzystym terenie . Ten plan kiedyś się doczeka , bo dałem się przekonać Agnieszce , żeby go zostawić na kolejny raz , na jego realizację w całości zabrakłoby nam czasu , bo jest tam również kilka ciekawych klasztorów . . . minimum trzy dni bez napinki

CDN

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15702
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.11.2023 23:56

No nie wierzę... też tu się zatrzymaliśmy :lol: w tym roku ten sam szlak nas prowadził :lol: ....trafiliśmy akurat na moment jak ojciec skakał ze skały przy moście do rzeki i namawiał syna (dość młody chłopak), który długo się wahał, ale ostatecznie skoczył.....
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12747
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 15.11.2023 10:24

Wreszcie jakieś miejsca poznane w realu ;) . Ileż to już lat :roll: minęło od naszej wizyty w Meteorach? Wirtualny powrót jest co prawda miły, ale z ochotą wybrałabym się tam "realnie" ponownie. Zwłaszcza, że już wtedy miałam niedosyt, no ale celem był wówczas Peloponez, a urlop czas z gumy nie jest.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.11.2023 10:51

piekara114 napisał(a):No nie wierzę... też tu się zatrzymaliśmy :lol: w tym roku ten sam szlak nas prowadził :lol: ....trafiliśmy akurat na moment jak ojciec skakał ze skały przy moście do rzeki i namawiał syna (dość młody chłopak), który długo się wahał, ale ostatecznie skoczył.....


Beato , jestem przekonany , że kolejne miejsce również nie jest Ci obce :lol:
Co do rzeki Venetikos - pięknie tam jest i nie dziwi mnie wcale fakt , że organizują tam spływy . . .


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.11.2023 11:13

dangol napisał(a):Wreszcie jakieś miejsca poznane w realu ;) . Ileż to już lat :roll: minęło od naszej wizyty w Meteorach? Wirtualny powrót jest co prawda miły, ale z ochotą wybrałabym się tam "realnie" ponownie. Zwłaszcza, że już wtedy miałam niedosyt, no ale celem był wówczas Peloponez, a urlop czas z gumy nie jest.


Doskonale Cię rozumiem , bo mu również wstąpiliśmy tam "po drodze" do domu i również mamy spory niedosyt :tak:
Dlatego mamy ten rejon wpleciony w "następny raz" i plany na poznawanie na raty . Jest tam też kilka pięknych i ciekawych szlaków pieszych :idea:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.11.2023 14:01

Bardzo przyjemne miejsce , ale trzeba było obrać kierunek północny - mój urlop powoli , ale nieodwracalnie zbliżał się do końca , a przed nami jeszcze spory dystans do domu .
Tablice przy drodze jasno ostrzegały , kto rządzi w górach do których zbliżaliśmy się nieuchronnie

1962.JPG


1963.jpg


Na obiad wybraliśmy Bitolę , chcieliśmy sprawdzić co się tam zmieniło przez ostatnie cztery lata , więc poszliśmy na spacer po mieście . . .

1964.jpg


1965.jpg


1966.jpg


1967.jpg


CDN

:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.11.2023 14:05

1968.jpg


1969.jpg


1970.jpg


1971.jpg


1972.jpg


1973.jpg


CDN

:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Turcja Osiołkiem 2022 i 2023 - strona 69
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone