Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumunia (Transylwania) + Wybrzeże Bułgarii 2015

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Transylwania + Wybrzeże Bułgarii 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.07.2015 06:47

Tak spoglądam na Twoją relację i widzę, że bardzo dużo ciekawych miejsc odwiedziliście :idea:
My byliśmy w Rumunii 2 razy, także w tych samych rejonach i tylko pojedyncze miejsca się pokrywają...
Świadczy to, jakie bogactwo zabytków posiada ten kraj :roll: .

Pozdrawiam
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012
Re: Transylwania + Wybrzeże Bułgarii 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 24.07.2015 13:12

na razie nie ma Rumunii/Bułgarii w planach, ale fajne miejsca pokazujesz, więc będę śledzić z uwagą :wink:
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008
Re: Transylwania + Wybrzeże Bułgarii 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 24.07.2015 14:07

_Piotrek_ napisał(a):Po chwili zjawia się jednak kobieta, sprzedaje nam bilet i wręcza klucze, prosi tylko, żebyśmy nie zapomnieli ich oddać.


No widzisz, a od nas nikt nie wymagał opłaty za bilety... drzwi do kościoła były otwarte... Weszliśmy jeszcze na wieże, fajny widok :)

_Piotrek_ napisał(a): Podsumowując, forteca według mnie lepiej prezentuje się z zewnątrz.


Miałam podobne odczucia :)

Pozdrawiam
Asia :)
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Transylwania + Wybrzeże Bułgarii 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 24.07.2015 15:10

kulka53 napisał(a):Tak spoglądam na Twoją relację i widzę, że bardzo dużo ciekawych miejsc odwiedziliście :idea:
My byliśmy w Rumunii 2 razy, także w tych samych rejonach i tylko pojedyncze miejsca się pokrywają...
Świadczy to, jakie bogactwo zabytków posiada ten kraj :roll: .

Pozdrawiam


Wybrałem tylko to co uważałem za najciekawsze no i w sumie najbardziej znane i popularne, cztery dni jakie mieliśmy to stanowczo za mało żeby zwiedzić Transylwanię, a gdzie reszta... transalpina, chiele turzi, Cluj, Sebes, Aiud, Peles i jeszcze długo można by tak wymieniać, do tego co miejscowość to kościoły i jeszcze cała masa tras turystycznych w górach, a to wszystko tylko na części tego kraju. Z chęcią tam wrócę, nie wiem czy do Transylwanii, ale do Marmaroszu czy Bukowiny mam nadzieję że się uda.

Kasia i Krzyś napisał(a):na razie nie ma Rumunii/Bułgarii w planach, ale fajne miejsca pokazujesz, więc będę śledzić z uwagą :wink:


Witam i zachęcam do zwiedzania, również na żywo :)

JoannaG napisał(a):
_Piotrek_ napisał(a):Po chwili zjawia się jednak kobieta, sprzedaje nam bilet i wręcza klucze, prosi tylko, żebyśmy nie zapomnieli ich oddać.


No widzisz, a od nas nikt nie wymagał opłaty za bilety... drzwi do kościoła były otwarte... Weszliśmy jeszcze na wieże, fajny widok :)



My na wieży nie byliśmy, nie wiem dlaczego, mieliśmy cały pęk kluczy więc pewnie któryś pasował do jej drzwi, a jeśli chodzi o opłatę to koszt kilku Lei nie zrujnował nam budżetu ;). Bardziej bolały ceny za Hunedoarę i Bran - 30 lei (tym bardziej, że czytałem o cenie rzędu 10 lei), za to dzieci wchodziły wszedzie za free więc było znośnie.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Transylwania + Wybrzeże Bułgarii 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 24.07.2015 22:20

Po krótkim zwiedzaniu Fagaras wróciliśmy do Sibiu. Na obrzeżach jest centrum handlowe, więc wpadliśmy na chwilę, pretekstem był oczywiście postój na posiłek:-). Przy okazji zrobiliśmy drobne zakupy, bo jutrzejszy dzień miał być naszym ostatnim przed wyjazdem do Bułgarii. Sklepy w dużej mierze takie jak u nas dlatego nie zeszło nam długo. Na koniec pojechaliśmy jeszcze pospacerować po starym mieście. Trafiliśmy również w kilka miejsc w których nie było nas poprzednim razem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę szwędaliśmy się bez celu, przyokazji weszliśmy do cerkwi katedralnej, budowla nie jest stara, ale wewnątrz absolutnie magiczna, pełna mistycyzmu. Może to dlatego, że panował tam półmrok, do tego odbywało się nabożeństwo i całą świątynie wypełniał śpiew.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ze względu na to że nasi milusińscy wykazywali szczególne zainteresowanie każdym miejscem i detalem do tego stopnia, ze uniemożliwili w pewnym momencie duchownemu sprawowanie liturgii, to dosyć szybko musieliśmy się ewakuować.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec usiedliśmy na drinka, pyszny był, szkoda że tak mało ;).

Obrazek
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Transylwania + Wybrzeże Bułgarii 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 26.07.2015 17:34

Środa to nasz ostatni pełny dzień na zwiedzanie Transylwanii, pora na Braszów i okolicę. Trasa prowadzi drogą nr 1 przez Fagarasz do Sercaia i tam odbijamy na 73A. Tu niestety nawierzchnia nie jest najlepsza, ale da się jechać. Początkowo zastanawiałem się czy ten kilkunastokilometrowy skrót ma wogóle sens, ale w okolicacach Paltina jest już zdecydowanie lepiej, a i widoki ciekawsze. Jako pierwszy będziemy zwiedzać zamek w Bran.

Obrazek

Na niewysokim wzgórzu, w blasku słońca wygląda bardzo ładnie. Początkowo myślałem, że nie bedziemy wchodzić do środka, ale jak już dotarliśmy na miejsce to stwierdziliśmy, że jednak do niego zajrzymy. Bilety do tanich nie należą - 30 lei, zamek, jeśli chodzi o bryłę, nie jest duży, ale mimo to sporo tam chodzenia, wiele eksponatów, (zdecydowanie więcej niż w Hunedoarze). Generalnie odbiór bardzo pozytywny, lepszy niż się spodziewałem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wizycie na zamku kurtosze na przekąskę.

Obrazek

Ostatni rzut oka na Castelul Bran

Obrazek
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Transylwania + Wybrzeże Bułgarii 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 26.07.2015 23:53

_Piotrek_ napisał(a):
Po wizycie na zamku kurtosze na przekąskę.

Obrazek


Kupiłem tą przekąskę na transalpinie. Była z cukrem i cynamonem. Smaczna, ale obżarłem się jak prosiak :oops: . Zamuliło mnie i przez resztę wakacji nie mogłem już więcej na to patrzeć. :wink:

Bardzo fajne ujęcia
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Transylwania + Wybrzeże Bułgarii 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 28.07.2015 19:20

Mikeee napisał(a):
_Piotrek_ napisał(a):Kupiłem tą przekąskę na transalpinie. Była z cukrem i cynamonem. Smaczna, ale obżarłem się jak prosiak :oops: . Zamuliło mnie i przez resztę wakacji nie mogłem już więcej na to patrzeć. :wink:


Ja się tak nie obżarłem i za każdym razem jak patrzę na to zdjęcię to się ślinię, chociaż za słodkościami jakoś szczególnie nie przepadam. ;)
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Transylwania + Wybrzeże Bułgarii 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 28.07.2015 19:25

Z Bran udaliśmy się do Rasnova, zamek na wzgórzu widoczny jest z daleka.

Obrazek

Podjeżdzamy na parking (o dziwo darmowy), skąd za 10 lei ( w sumie, w obie strony) wjeżdzamy traktorkiem, do którego przyczepiony jest wagonik, pod bramę wejścową. Niby nie jest daleko i spacer trwałby nie dłużej niż 20-25 min, ale po pierwsze nie mamy czasu bo jeszcze w kilka miejsc musimy zajrzeć, po drugie jest upał, ok 30 stopni, a po trzecie to też jakaś atrakcja dla naszych milusińskich. O ile warownia z dołu prezentuje się okazale, o tyle na górze przekonujemy się, że to w dużej części ruiny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spacerujemy chwilę po niej w pełnym słońcu, po czym zjeżdzamy na dół traktorkiem. Po drodze jest jakiś "dinopark" ale nie zaglądamy do środka. Mam trochę mieszane uczucia odnośnie Rasnova, na zboczu wzgórza prezentuje się okazale, ale u góry już takiego łał nie ma, może to dlatego że po takim widoku z dołu oczekiwania też były większe. Mimo wszystko nie żałowaliśmy, że tam byliśmy.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Transylwania + Wybrzeże Bułgarii 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.07.2015 22:04

Rumunia oczywiście ciekawa, ale jak Wam się podobał Nesebar? (oprócz kramików z pamiątkami)?

:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Transylwania + Wybrzeże Bułgarii 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.08.2015 21:19

Rasnov jest inny niż Bran - to inna bajka , ale ciekawy (przynajmniej dla mnie ) i świadczący o tym jak różne zabytki Rumunia ma do zaoferowania .

Czekam na dalszy ciąg


Pozdrawiam
Piotr
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Transylwania + Wybrzeże Bułgarii 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 04.08.2015 19:48

tony montana napisał(a):Rumunia oczywiście ciekawa, ale jak Wam się podobał Nesebar?


Mam mieszane uczucia, ale o tym będzie później :)

piotrf napisał(a):Rasnov jest inny niż Bran - to inna bajka , ale ciekawy (przynajmniej dla mnie ) i świadczący o tym jak różne zabytki Rumunia ma do zaoferowania .

Czekam na dalszy ciąg


Pozdrawiam
Piotr


Masz oczywiście rację, ja już swoją opinię wyraziłem, może wynika ona z tego, że jak z dołu na niego patrzyłem to wyobrażałem sobie, że będzie jest zachowany w lepszym stanie.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Transylwania + Wybrzeże Bułgarii 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 04.08.2015 20:07

Jedziemy do Prejmer. Słońce pali niemiłosiernie, na parkingu, wszyskie miejsca w cieniu zajęte, trudno w naszym aucie z czarnym lakierem będziemy mieć piekarnik. Białe mury kościoła już z zewnątrz wyglądają okazale, jednak nie ma co się dziwić w końcu stoimy przed największym ufortyfikowanym kościołem w Europie południowo-wschodniej.

Obrazek

Obrazek

W środku jest jeszcze lepiej, w dużej świątyni na planie krzyża, jest przyjemnie chłodno,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

mury zewnętrzne kryją niezliczoną ilośc drzwi do cel - pokoi, mieszkanek (tak naprawdę to 272- każda rodzina miała swoją kwaterę na wypadek ataku) na czterech poziomach do których prowadzą drewniane schody i podesty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całość tworzy swego rodzaju labirynt, a poddaszem można przejść po murach wokoło oglądając (nie za ciekawą) okolicę przez okienka strzelnicze.

Obrazek

Zeszło nam dłużej niż sądziłem ...
Użytkownik usunięty
Re: Transylwania + Wybrzeże Bułgarii 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.08.2015 20:54

Zarąbiste :D

Ktoś ten kościół warowny szturmował w historii i to wszystko się ludziom przydało naprawdę :?:
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014
Re: Transylwania + Wybrzeże Bułgarii 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 04.08.2015 23:12

Rumunia zaczyna być popularna :roll:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Rumunia (Transylwania) + Wybrzeże Bułgarii 2015 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone