Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Świdnica, czyli ukryte klejnoty.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008
Świdnica, czyli ukryte klejnoty.

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 09.05.2010 20:12

Ciekawe, jak wiele się dzieje za sprawą przypadku.
Przez Świdnicę przejeżdżałem co najmniej kilka razy, ale kierowca nie po to siedzi za kierownicą, żeby podziwiać widoki - ma podziwiać wyłącznie wyboistą drogę. :lol: Ostatnio właśnie przypadek spowodował, że znalazłem się w Świdnicy i miałem całe pół godziny dla siebie. Słyszałem coś o jakichś kościołach i innych zabytkach Świdnicy, udałem się więc na krótki z konieczności spacer w nadziei, że może coś ciekawego nawinie mi się przed aparat. Dość szybko zauważyłem, że wokół pełno jest przepięknych domów i różnych ciekawych elementów architektonicznych. Prawda, że zaniedbanych i obdrapanych, czyli czasy świetności mających daleko za sobą, ale przy odrobinie wyobraźni mogących jeszcze niejednego zachwycić.

Świdnica miała to szczęście, że w czasie II wojny została oszczędzona. Dlatego tyle ciekawych budowli ocalało. Później, podobnie jak całą Polskę, szczęście ją opuściło i przez pół wieku ciągłego niedoboru, to, co było piękne, stawało się coraz mniej piękne. Odnoszę niemiłe wrażenie, że ten ciągły niedobór trwa do dzisiejszego dnia, bo co prawda trochę odnowiono - np. okolice Rynku (tam niestety nie zdążyłem dotrzeć) - ale cała reszta jak się sypała, tak się sypie. Kościół Pokoju i Katedra św. Wacława i św. Stanisława to już towar z wyższej półki, tym bardziej więc trzeba będzie prędzej, czy później po niego sięgnąć.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 09.05.2010 20:14

Zdjęć zrobiłem niewiele (w dodatku nie wszystkie są udane), ale chcę je pokazać, bo Świdnica mnie zafascynowała.

Nie nazwę również tego wątku "Relacją niedokończoną", bo, taką mam nadzieję, dokończymy ją wspólnie. Chcę wrócić do Świdnicy i na pewno wrócę - nie wiem tylko, czy za dwa tygodnie, czy za dwa miesiące. Apeluję również do wszystkich (oczywiście głównie Dolnoślązaków) i namawiam: macie ochotę wyskoczyć gdzieś na kawę? Bierzcie aparat i odkrywajcie świdnickie klejnoty!

Mam już nawet pierwszych kandydatów:

kulka53 napisał(a):
AnetaA napisał(a):wielu rzeczy jeszcze nie widzieliśmy,więc zapewne tam wrócimy.Choćby (...) Świdnica


Trochę o samej Świdnicy

Najcenniejszym zabytkiem miasta jest ewangelicko-augsburski Kościół Pokoju pw Św Trójcy

Historia Kościoła

Strona oficjalna

Trochę zdjęć


Zapraszam więc na pierwszy, ale na pewno nie ostatni krótki spacer po Świdnicy.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 09.05.2010 20:29

Zwykły dom mieszkalny. Ale wejście ma raczej niezwykłe.

1.
Obrazek



Podejdźmy nieco bliżej

2.
Obrazek


3.
Obrazek


4.
Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 09.05.2010 20:59

Czy to nie jest ładne?

5.
Obrazek


Podobnych domów jest niemało:

6.
Obrazek


Wieża ciśnień

7.
Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 09.05.2010 21:34

Bazylika (nazywana również katedrą) św. Wacława i św. Stanisława - podobno najwyższa na Dolnym Śląsku. Zdjęcia marne, ale innych na razie nie mam.


8.
Obrazek


9.
Obrazek


Gdzieś około XVI w. wójt Świdnicy z okazji jakiegoś święta udał się na wieżę kościoła św. Wacława i św. Stanisława, gdzie wraz z synem odpalił znajdującą się tam armatkę. Nie można wykluczyć, że wcześniej golnęli coś niecoś, bo kto to widział, żeby odpalać armatkę tak po trzeźwemu? Nieszczęśliwie produkt uboczny wystrzału, tzn palące się szmaty padły na gonty jednej z kaplic, co spowodowało całkiem niezły pożar, w wyniku którego duża część kościoła uległa zniszczeniu. Nieszczęśliwy wójt obawiając się skutków własnej lekkomyślności zwiał "aż" do Nysy. Wściekli Świdniczanie dopadli go tam jednak i zatłukli pałkami. Przypadek ten jasno dowodzi, że w dawnych czasach urzędnicy odpowiadali za własne czyny. Komu to przeszkadzało?

Jest to piękny kościół, zdążyłem jednak obejrzeć zaledwie jeden z portali, a jak widać jest na czym oko zawiesić:

10.
Obrazek


I jeszcze kilka jego elementów:


11.
Obrazek


12.
Obrazek


13.
Obrazek


14.
Obrazek


15.
Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 09.05.2010 21:44

Na koniec fragment sąsiedniego portalu:

16.
Obrazek


17.
Obrazek



Na tym na razie muszę zakończyć, ale oświadczam, że

CIĄG DALSZY NASTĄPI

:papa: :papa: :papa:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.05.2010 22:27

Janku, uwielbiam klimaty w tym Twoim stylu przedstawione,
sam lubię w ten sposób podpatrywać swoje miasto, i inne również, sięgać po ukryte, ale ...

O mało nie ominąłem Twej fotowyprawy, gdyż ...
... te "ukryte klejnoty" to trochę jakby podróż śladami klubów go-go :wink:

Teraz już wiem ... i czekam na więcej :D

Piotrek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 09.05.2010 22:42

weldon napisał(a): czekam na więcej :D


Ja też. :wink:

Ps. Dzięki Tobie wiem już co to są kluby go-go. :lool:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 09.05.2010 23:04

jan_s1 napisał(a):Ostatnio właśnie przypadek spowodował, że znalazłem się w Świdnicy i miałem całe pół godziny dla siebie.

Niektórzy twierdzą, że nic nie dzieje się przypadkiem... Piękne kadry :) Wspaniale pokazujesz i opisujesz to, co warte zainteresowania. Posiedzę, popatrzę, zrozumiem więcej... :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18317
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.05.2010 23:23

Na spacer po tym znanym mi dobrze miescie , wybiore sie z Wami bardzo chetnie :D
Czekam na kolejny odcinek 8)

Pozdrawiam
Piotr
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 10.05.2010 12:35

maslinka napisał(a):
jan_s1 napisał(a):Ostatnio właśnie przypadek spowodował, że znalazłem się w Świdnicy i miałem całe pół godziny dla siebie.

Niektórzy twierdzą, że nic nie dzieje się przypadkiem...


No właśnie... Coraz częściej się zastanawiam, czy Ty przypadkiem :wink: nie masz racji. Ktoś nawet powiedział, że nie ma przypadków, są tylko znaki. Rolę przypadków skłonni jesteśmy wyolbrzymiać, bo w ten sposób można wszystko tak łatwo wytłumaczyć. Pozdrawiam.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 10.05.2010 12:40

piotrf napisał(a):Czekam na kolejny odcinek 8)


Mamy tylko dwie niewiadome: po pierwsze - kto go napisze i po drugie - kiedy? :lol:
Również pozdrawiam.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 10.05.2010 12:52

jan_s1 napisał(a):
piotrf napisał(a):Czekam na kolejny odcinek 8)


Mamy tylko dwie niewiadome: po pierwsze - kto go napisze i po drugie - kiedy? :lol:
Również pozdrawiam.


Niewiadoma pierwsza x=jan_s1
niewiadoma druga y= w najbliższym czasie :!:

pzdr

Zastanawiam się tylko, czy relacja z takim tytułem nie powinna znaleźć się w dziale naturystycznym :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.05.2010 13:03

A czy zwróciłeś uwagę na inne, ukryte na twoich zdjęciach, szczegóły,
równie ciekawe, jak architektoniczne ozdoby?

Obrazek

Zarówno ta rurka do zawieszania flag, brutalnie wbita w elewację, jak i, rzadko już spotykane,
porcelanki do mocowania przewodów elektrycznych, również stanowią o klimacie i historii miejsca.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 10.05.2010 13:13

weldon napisał(a):rzadko już spotykane,
porcelanki do mocowania przewodów elektrycznych


Mam nadzieję, że jan wybaczy ten mały "odskok w bok"

szklane "porcelanki" : poligon na drugim końcu Polski

Obrazek

już mnie nie ma :wink:
Następna strona

Powrót do Polska



cron
Świdnica, czyli ukryte klejnoty.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone