Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Świdnica, czyli ukryte klejnoty.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 10.05.2010 12:34

longtom napisał(a):Zastanawiam się tylko, czy relacja z takim tytułem nie powinna znaleźć się w dziale naturystycznym :wink:


Cóż Wy za myśli robaczywe macie, że klejnoty kojarzą się Wam tak jednoznacznie? :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.05.2010 12:37

A, takie "rodowe" przyzwyczajenie ... :wink:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 10.05.2010 12:46

weldon napisał(a):A czy zwróciłeś uwagę na inne, ukryte na twoich zdjęciach, szczegóły,
równie ciekawe, jak architektoniczne ozdoby?

Zarówno ta rurka do zawieszania flag, brutalnie wbita w elewację, jak i, rzadko już spotykane,
porcelanki do mocowania przewodów elektrycznych, również stanowią o klimacie i historii miejsca.


Trudno niestety tego nie zauważyć, ale jak sam napisałeś to taki osobliwy znak czasu. Ja natomiast napisałem, że są to miejsca fascynujące, ale mogły by być nieporównanie piękniejsze.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 10.05.2010 12:50

longtom napisał(a):
jan_s1 napisał(a):
piotrf napisał(a):Czekam na kolejny odcinek 8)


Mamy tylko dwie niewiadome: po pierwsze - kto go napisze i po drugie - kiedy? :lol:


Niewiadoma pierwsza x=jan_s1
niewiadoma druga y= w najbliższym czasie :!:


Nie dość, że jesteś świetnym matematykiem, to do tego jeszcze jasnowidzem. :lol:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 10.05.2010 12:59

Witaj Janie :)


Najpierw obejrzałam zdjęcia - i tak sobie pomyślałam, że gdyby nie tytuł - że o Świdnicy będzie - śmiało można by pomyśleć, że wędrowałeś po gotyckich/neogotyckich śladach "gdzieś" w bardziej zachodniej części europejskiego kontynentu :wink:
A tu się okazuje, że takie cuda "nie tylko w erze" :lol:

A jak przeczytałam tekst ciągły- muszę przyznać, że katedrze niecne występki niejakiego wójta wyszły na dobre (wiem, wiem - jemu poszło trochę gorzej :lol: ) - bardzo ładnie ją odbudowali :D

pozdrawiam
:D
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 10.05.2010 14:07

Tymona napisał(a):Najpierw obejrzałam zdjęcia - i tak sobie pomyślałam, że gdyby nie tytuł - że o Świdnicy będzie


Ciekawe, dlaczego kobiecie tytuł kojarzy się całkiem prawidłowo - w odróżnieniu od weldona i longtoma? :wink:

Tymona napisał(a):- śmiało można by pomyśleć, że wędrowałeś po gotyckich/neogotyckich śladach "gdzieś" w bardziej zachodniej części europejskiego kontynentu :wink:
A tu się okazuje, że takie cuda "nie tylko w erze" :lol:


Też byłem zaskoczony, dlatego potraktowałem to w kategorii odkrycia. Ale ja mam osobliwy talent do odkrywania Ameryki, która już dawno jest odkryta.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.05.2010 14:20

jan_s1 napisał(a):Ciekawe, dlaczego kobiecie tytuł kojarzy się całkiem prawidłowo ...

Zgadnij ... :wink:

Ja to, z wiadomych przyczyn, szukam śladów swojej przeszłości w starych fotografiach.
Jak się jest w Pradze, Wiedniu, Budapeszcie, albo ogląda takie obrazy, jak te ze Świdnicy,
z Bielska, te oryginalne kamienice, ozdoby ...
Ach, żal taki się robi.
Gdyby nie tych dwóch pier...nych architektów, nie miałbym żadnych uprzedzeń w stosunku do tamtych miast.
Chociaż, mimo tego, jeszcze można wiele znaleźć.

Pisałem już, że lubię te klimaty? :D
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 10.05.2010 14:28

Jest jeszcze u nas sporo pięknych domów, ale często ich nie dostrzegamy, bo na pierwszy rzut oka przypominają rudery.

weldon napisał(a):
jan_s1 napisał(a):Ciekawe, dlaczego kobiecie tytuł kojarzy się całkiem prawidłowo ...

Zgadnij ... :wink:


Na wszelki wypadek nie zapytam, z czym Ci się kojarzy fotografia ruchu. :lool:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.05.2010 15:40

:D :D :D

***************************

Ja to mam jeszcze dodatkową traumę, bo, mimo, iż tak niewiele nam zostało,
to znajdują się takie sq...syny, które nie bacząc na nic potrafią rozebrać,
zniszczyć, też te nieliczne obiekty, które jeszcze zostały.
Trzeba robić zdjęcia i oglądać, póki jeszcze jest co.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 10.05.2010 15:43

weldon napisał(a):Trzeba robić zdjęcia i oglądać, póki jeszcze jest co.


No to do roboty! :lol:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.05.2010 16:59

jan_s1 napisał(a):No to do roboty! :lol:

Rozzzzzkaz!



Ale ...

Przecież ja biegam!: Modlin, Palmiry, Cm. Wojskowy - Powązki, Warszawa ...

Tylko, że to nie po Świdnicy :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 10.05.2010 17:26

weldon napisał(a):..

Przecież ja biegam!: Modlin, Palmiry, Cm. Wojskowy - Powązki, Warszawa ...

Tylko, że to nie po Świdnicy :D


To mi się przypomniało wakacje sprzed 15 może lat: Nocleg w Łomiankach, potem cmentarz na Kiełpinie, Palmiry, potem Modlin. Jakoś nie dostaliśmy się do głównych budynków twierdzy. Pojedyncze forty nad Wisłą oglądaliśmy. Teraz wiem, co straciłem. Potem były zamki krzyżackie, Kętrzyn, Piaski z piwem Kuntersztyn, Królewiec. Polonezem na gaz jeździliśmy wtedy, jeden zbiornik na 400km 30 zł kosztował. :cry:
To były czasy :!: :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.05.2010 18:22

jan_s1 napisał(a): Przez Świdnicę przejeżdżałem co najmniej kilka razy

No właśnie, głównie się tamtędy przejeżdża, nawet jeśli się ma świadomość o architektonicznych perełkach miasta. Fajnie, że przypadkiem udało Ci się pospacerować :D

Mój dłuższy spacer po Świdnicy to odbyłam chyba jeszcze w czasach licealnych - też przypadkiem :lol: , bo tam wypadła przesiadka w drodze w Góry Sowie. Architektura wtedy jednak zupełnie :roll: nie była mi w głowie... Kilka lat temu udało mi się pojawić CELOWO na świdnickim rynku, ale i wówczas nie o zabytki :wink: chodziło... To był rok, w którym obraliśmy sobie za cel wszelakie lokalne festyny w granicach kilkudziesięciu kilometrów od domu. A w Świdnicy na początku września było Święto Pieczonego Dzika :P .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przyszedł czas, żeby obejrzeć miasteczko inaczej. Póki co :arrow: oglądam je z Tobą :D
Ostatnio edytowano 11.05.2010 10:43 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 11.05.2010 09:28

dangol napisał(a): Kilka lat temu udało mi się pojawić CELOWO na świdnickim rynku, ale i wówczas nie o zabytki :wink: chodziło... To był rok, w którym obraliśmy sobie za cel wszelakie lokalne festyny . A w Świdnicy na początku września było Święto Pieczonego Dzika :P .


Święto Pieczonego Dzika....
To brzmi prawie jak Mozart. :wink:

Również lubie festyny, bo jestem zdecydowanym mięsożercą i piwopijcą, na co mam licznych świadków. :lol:

Ale do zdjęć wolę atmosferę kameralną.

dangol napisał(a):Przyszedł czas, żeby obejrzeć miasteczko inaczej. Póki co - oglądam je z Tobą


Dziękuję za towarzystwo.
Poprzednia strona

Powrót do Polska



cron
Świdnica, czyli ukryte klejnoty. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone