Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

REVOLUT - karta wielowalutowa

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 15.06.2021 23:53

Bravik napisał(a):
Chris_M napisał(a):Do konta podpięte mam konto walutowe, w moim przypadku w euro, obsługiwane tą samą kartą.

Czy do tej karty masz podpięte także konto PLN, czy tylko EUR?
A jeśli oba, to w jaki sposób przełączasz, z którego konta (jaką walutą) akurat chcesz płacić?
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5247
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 16.06.2021 00:19

Chris_M napisał(a):
Bravik napisał(a):
Chris_M napisał(a):Do konta podpięte mam konto walutowe, w moim przypadku w euro, obsługiwane tą samą kartą.

Czy do tej karty masz podpięte także konto PLN, czy tylko EUR?
A jeśli oba, to w jaki sposób przełączasz, z którego konta (jaką walutą) akurat chcesz płacić?

Jedna karta MasterCard obsługuje obydwa konta. W Polsce wiadomo, płatności i wyciąganie ze ściany w złotówkach. Jeśli jestem w kraju gdzie waluta jest euro, płatności i wyciągany cash z zasobów konta walutowego. Jeśli zabraknie na nim kasy, płatności obciążają konto złotówkowe po średnim kursie MasterCard bez prowizji i opłat za przewalutowanie. Z takim zastrzeżeniem, że jeżeli mam zapłacić lub chcę wyciągnąć np. 100 €, a na koncie mam tylko 50, całość obciąża od razu konto złotowe. Nie ma dzielenia i rozbijania płatności.
W krajach, które mają własne waluty, jak Czechy czy Chorwacja obciążane jest konto złotówkowe, po dobrym kursie MasterCard, również bez dodatkowych opłat prowizyjnych. Jaki jest kurs, można sprawdzić tu https://www.mastercard.us/en-us/persona ... rency.html
Przełączanie odbywa się automatycznie wg zasad, które opisałem. Zresztą wszystko widać na ekranie bankomatu.

Niedawno kupowałem bilety na pociąg z Wiednia do Splitu na stronie kolei austriackich. Za bilety płaciłem kartą debetową. Za bilety do Splitu system pobrał kasę z konta walutowego. Na bilet powrotny na koncie zostało za mało euro, więc obciążone zostało konto złotówkowe, dokładnie po kursie z kalkulatora MC. Tak że to działa. Za granicą z przyzwyczajenia szukam banków i bankomatów z grupy UniCredit, ale jak takowego nie ma w pobliżu to korzystam też z innych. No i trzeba czytać to co jest na ekranie bankomatu. To podstawa.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 16.06.2021 00:32

A gdybym na koncie miał tylko EUR i nic nie miał na koncie PLN, a chciałbym w Chorwacji zapłacić lub wypłacić kasę bankomatu, to czy by mi się to udało?
A jeśli tak, to po jakim kursie?
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5247
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 16.06.2021 01:07

Tego nie trenowałem. Jako że konto złotowe jest podstawowym, zawsze w Chorwacji ściągało mi z niego. Być może, gdyby brakło złotówek, w ruch szłoby konto walutowe. Podejrzewam, że też po kursie z kalkulatora. W tej chwili jest to 7,52 kun za euro.
Jak jest faktycznie, dowiem się jutro od swojego doradcy w banku.

PS. Aktualizacja. Jestem po rozmowie z doradcą. Konto w walucie obcej jako konto dodatkowe służy do płatności i wyciągania gotówki tylko w krajach, gdzie walutą jest ta, na którą opiewa konto. Sprawa wygląda w ten sposób, że jeżeli zabraknie środków na koncie złotowym, to trzeba zasilić je złotówkami z konta w innym banku, albo sprzedać walutę z konta walutowego w wewnętrznym kantorze banku. A ten drugi przypadek jest skrajnie niekorzystny bo akurat spread walutowy w Pekao S.A. jest chory.

Można dokonać płatności np. w Chorwacji, ale na konto walutowe w chorwackim banku. Tak np. wpłaciłem zaliczkę za apartament na konto walutowe w Zagrebačka Banka.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 16.06.2021 12:11

Dzięki! :)
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 16.06.2021 15:04

Bravik napisał(a):Tego nie trenowałem. Jako że konto złotowe jest podstawowym, zawsze w Chorwacji ściągało mi z niego. Być może, gdyby brakło złotówek, w ruch szłoby konto walutowe. Podejrzewam, że też po kursie z kalkulatora. W tej chwili jest to 7,52 kun za euro.

Ten kurs jest trochę zbyt dobry ;)
Przypuszczam, że chyba popatrzyłeś na przeliczniki w przeciwnym kierunku, bo teraz na Revolut wyświetlają mi się takie kursy EUR/HRK:
7,4936/7,4998.
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5247
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 16.06.2021 15:24

Chris_M napisał(a):
Bravik napisał(a):Tego nie trenowałem. Jako że konto złotowe jest podstawowym, zawsze w Chorwacji ściągało mi z niego. Być może, gdyby brakło złotówek, w ruch szłoby konto walutowe. Podejrzewam, że też po kursie z kalkulatora. W tej chwili jest to 7,52 kun za euro.

Ten kurs jest trochę zbyt dobry ;)
Przypuszczam, że chyba popatrzyłeś na przeliczniki w przeciwnym kierunku, bo teraz na Revolut wyświetlają mi się takie kursy EUR/HRK:
7,4936/7,4998.


Taki jednak jest.

https://www.mastercard.pl/pl-pl/klient- ... walut.html
grubybb
Odkrywca
Posty: 77
Dołączył(a): 04.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) grubybb » 16.06.2021 16:14

Bravik napisał(a):
grubybb napisał(a):
Bravik napisał(a):
grubybb napisał(a):Wyplacalem w Zagrebacka Bańka Revolutem i żadnej prowizji nie pobrało. Bankomaty Banków nie chcą prowizji trzeba uważać na Euronet i wynalazki typu ATM itp

Jak mam uważać na wynalazki typu ATM, to z czego mam wypłacać- ze skrzynek na listy? ATM to skrót dla oznaczenia każdego bankomatu. :roll:
Na bankomatach typu Euronet masz napisane ATM, bankowe raczej nie mają napisów ATM. Jeszcze się nie spotkałem z prowizja jak bezpośrednio z banku wyplacalem



ATM (ang. Automatic Teller Machine) – bankomat :roll:

Wow, Ty tak na serio? :)
Masz maszyny gdzie masz tylko napis ATM, nie masz operatora nawet wymienionego. Na te trzeba uważać. Od dawna wiadomo, że z Revolut najkorzystniej wyplacac bezpośrednio w bankomatach pod szyldem banków

mchrob napisał(a):
grubybb napisał(a):Wyplacalem w Zagrebacka Bańka Revolutem i żadnej prowizji nie pobrało. Bankomaty Banków nie chcą prowizji trzeba uważać na Euronet i wynalazki typu ATM itp

Wypłacałeś w ZB w tym roku?

Tak, kilka dni temu
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5247
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 16.06.2021 16:22

grubybb napisał(a):Wow, Ty tak na serio? :)
Masz maszyny gdzie masz tylko napis ATM, nie masz operatora nawet wymienionego. Na te trzeba uważać. Od dawna wiadomo, że z Revolut najkorzystniej wyplacac bezpośrednio w bankomatach pod szyldem banków

Palnąłeś głupotę, a teraz usiłujesz odkręcić kota ogonem. Jasne, stoi sobie bankomat i nie ma właściciela. :roll:
grubybb
Odkrywca
Posty: 77
Dołączył(a): 04.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) grubybb » 16.06.2021 16:28

Bravik napisał(a):
grubybb napisał(a):Wow, Ty tak na serio? :)
Masz maszyny gdzie masz tylko napis ATM, nie masz operatora nawet wymienionego. Na te trzeba uważać. Od dawna wiadomo, że z Revolut najkorzystniej wyplacac bezpośrednio w bankomatach pod szyldem banków

Palnąłeś głupotę, a teraz usiłujesz odkręcić kota ogonem. Jasne, stoi sobie bankomat i nie ma właściciela. :roll:

Jak dla mnie to możesz sobie nawet w budce z hot-dogami wypłacać. Kto mądry ten zrozumiał, koniec tematu
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 16.06.2021 17:03

Bravik napisał(a):
Chris_M napisał(a):
Bravik napisał(a):Tego nie trenowałem. Jako że konto złotowe jest podstawowym, zawsze w Chorwacji ściągało mi z niego. Być może, gdyby brakło złotówek, w ruch szłoby konto walutowe. Podejrzewam, że też po kursie z kalkulatora. W tej chwili jest to 7,52 kun za euro.

Ten kurs jest trochę zbyt dobry ;)
Przypuszczam, że chyba popatrzyłeś na przeliczniki w przeciwnym kierunku, bo teraz na Revolut wyświetlają mi się takie kursy EUR/HRK:
7,4936/7,4998.


Taki jednak jest.

https://www.mastercard.pl/pl-pl/klient- ... walut.html

Nie jest taki :)
Tak jak przypuszczałem, policzyłeś odwrotnie. Wstawiłeś tak:

Kursy MC - EUR to HRK.jpg


czyli policzyłeś, że za zakup (np. w Austrii) o wartości 100 EUR Twoje konto w HRK zostałoby obciążone kwotą 752,01 HRK.
Tymczasem powinieneś użyć przeliczenia odwrotnego, czyli tak jak poniżej:

Kursy MC - HRK to EUR.jpg


i wtedy za zakup o wartości 1000 HRK Twoje konto w EUR zostaloby obciążone kwotą 134,14 EUR, co daje przelicznik 7,4549 HRK/EUR.
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5247
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 16.06.2021 17:07

grubybb napisał(a):
Bravik napisał(a):
grubybb napisał(a):Wow, Ty tak na serio? :)
Masz maszyny gdzie masz tylko napis ATM, nie masz operatora nawet wymienionego. Na te trzeba uważać. Od dawna wiadomo, że z Revolut najkorzystniej wyplacac bezpośrednio w bankomatach pod szyldem banków

Palnąłeś głupotę, a teraz usiłujesz odkręcić kota ogonem. Jasne, stoi sobie bankomat i nie ma właściciela. :roll:

Jak dla mnie to możesz sobie nawet w budce z hot-dogami wypłacać. Kto mądry ten zrozumiał, koniec tematu

To nie wypisuj głupot i nie wprowadzaj ludzi w błąd.
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5247
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 16.06.2021 17:19

Chris_M napisał(a):Tak jak przypuszczałem, policzyłeś odwrotnie. Wstawiłeś tak:

Błądzić ludzka rzecz.
Faktycznie policzyłem to z drugiej strony. Przy kunach to mniej widoczne, bo rozbija się o niecały grosz. Ale i tak kursy w porządku. No i bez ograniczeń ilościowych.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 16.06.2021 17:58

Bravik napisał(a):
Chris_M napisał(a):Tak jak przypuszczałem, policzyłeś odwrotnie. Wstawiłeś tak:

Błądzić ludzka rzecz.

Oczywiście!
Drążyłem temat, bo mi spokoju nie dawało jakim cudem Pekao może oferować tak korzystne kursy :)
vin
Croentuzjasta
Posty: 310
Dołączył(a): 12.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) vin » 16.06.2021 22:14

mchrob, mentos 2504 - OTP testowane przez ostatnie dwa tygodnie - ani przy ZEN ani przy Revolut bankomaty OTP nie pobierały dodatkowej opłaty (sprawdzone na Korculi, w Dubrovniku, w Zaostrogu i Splicie). Co ciekawe, przy ZEN kazał wybierać, czy nie chcę z przewalutowaniem, a przy Revolut od razu wypłacał.
edit: w Janjinie na Peljescu też ;)
Ostatnio edytowano 20.06.2021 18:45 przez vin, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
REVOLUT - karta wielowalutowa - strona 92
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone