Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Relacja z białym kamieniem w tle

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.12.2015 13:14

andeo napisał(a):Wiem wiem,pamiętam tamtą relację ,kiedy spotkaliście się z przyjaciółmi ,też było pięknie .ładne miasto ,ta panienka z okienka zabawna :))

Fajne są zagrzebskie pomniki. W tym odcinku trochę ich wrzucę 8)


2 sierpnia (niedziela): Atrakcje Zagrzebia - część trzecia

Zacznę właśnie od pomników, w stolicy Chorwacji ich nie brakuje. Niektóre upamiętniają ważne postacie, inne mają znaczenie symboliczne. Na początek dzieła abstrakcyjne ;):

Obrazek

Obrazek

A teraz pomnik bohatera narodowego - Stjepana Radića, przywódcy Partii Chłopskiej w latach dwudziestych XX wieku, który zginął w strzelaninie w Belgradzie w 1928 roku:

Obrazek

Jest też inny bohater, pies Pluto:

Obrazek

Ciekawostka - "Prizemljeno sunce" ("Słońce sprowadzone na Ziemię") - część instalacji "Zagrzebski Układ Słoneczny" ("Zagrebački Sunčev sustav"):

Obrazek

Tym razem nawet nie próbujemy tropić poszczególnych planet. Wiemy, że są ekstremalnie trudne do znalezienia, często umieszczone wysoko na budynkach, no i malutkie, bo proporcje w stosunku do Słońca zostały zachowane. Kiedyś wrócimy na dłużej i poszukamy ;) Tym razem mamy w Zagrzebiu tylko jeden dzień, a chcemy jeszcze dotrzeć w wiele miejsc 8)

Przecinamy Cvjetni trg, czyli Trg Petra Preradovića:

Obrazek

Obrazek

Deptaki w tym rejonie i piękne kamienice przypominają nam Budapeszt:

Obrazek

Ten pasaż handlowy również:

Obrazek

Zmierzamy w stronę oazy zieleni - parku Zrinjevac (Trgu Nikole Šubića Zrinskog):

Obrazek

Obrazek

Cieszymy się mgiełką z fontanny:

Obrazek

Obrazek

Renesansowy malarz - Juraj Julije Klović:

Obrazek

Koniec parku, docieramy pod budynek Hrvatskiej Akademiji Znanosti i Umjetnosti:

Obrazek

Z jego drugiej strony można obejrzeć pomnik biskupa Strossmayera:

Obrazek

który Tony'emu Montanie przypominał gościa z The Prodigy :mrgreen::

Obrazek

Całkiem słusznie zresztą :lol:

Tony, już go tak nazywamy i mówiliśmy o Tobie właśnie w tym miejscu :mrgreen: Nie miałeś przypadkiem czkawki 2 sierpnia przed 14:00? ;)

W okolicy nie brakuje pięknych wysokich kamienic:

Obrazek

A przed nami mój ulubiony zagrzebski budynek - Pawilon Sztuki (Umjetnički Paviljon):

Obrazek

Wspaniale się prezentuje:

Obrazek

I jeszcze w zbliżeniu, ze szczytem Sljeme w tle:

Obrazek

Jesteśmy w Parku Kralja Tomislava:

Obrazek

i docieramy pod pomnik króla:

Obrazek

Naprzeciw znajduje się budynek dworca głównego:

Obrazek

W dworcowych sklepikach usiłujemy kupić którąś z książek Jo Nesbo po chorwacku. Niestety dzisiaj jest niedziela i większość księgarń w mieście jest zamknięta, a na dworcu, w kioskach, mają tylko "Leoparda" (po polsku "Pancerne serce"), które udało nam się nabyć w Milnej na Braču :)

Tramwajem jedziemy do centrum, a konkretnie na Tkalčę :) Najwyższa pora na obiad. I na orzeźwiający kufelek złotego napoju oczywiście, w dodatku w ulubionej knajpce :D

Obrazek

Siedzimy, odpoczywamy po wyczerpującym zwiedzaniu ;) i myślimy sobie tak:

Obrazek

:mrgreen:
ryszard22
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2425
Dołączył(a): 06.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ryszard22 » 05.12.2015 13:28

maslinka napisał(a):
TomKinS napisał(a):Cieszmy się z wolności. Kochajmy Chorwację. Bo lato tak szybko mija :wink:

Przedłużam to lato, jak tylko mogę :oczko_usmiech:

P.S. Teraz dopiero zauważyłam, że przed chwilą stuknęło mi 8 tysiączków 8O :mrgreen:


Witaj
Czy z tej okazji będzie tort? :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.12.2015 13:31

ryszard22 napisał(a):Witaj
Czy z tej okazji będzie tort? :)

Tort był wczoraj :D (Jeszcze trochę zostało ;))
Też mi stuknęło, ale trochę mniej niż 8 tys. :mrgreen:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 05.12.2015 13:52

maslinka napisał(a):Z jego drugiej strony można obejrzeć pomnik biskupa Strossmayera:
który Tony'emu Montanie przypominał gościa z The Prodigy :mrgreen::

Obrazek

Całkiem słusznie zresztą :lol:

Tony, już go tak nazywamy i mówiliśmy o Tobie właśnie w tym miejscu :mrgreen: Nie miałeś przypadkiem czkawki 2 sierpnia przed 14:00? ;)



Bardzo mi przyjemnie, no ale SORRY - podobieństwo jest 1:1, Keith Flint MUSI być ...... jakimś pociotkiem Strossmayera, i nie mówię o doktorze Strossmayerze z czeskiego "Szpitala na Peryferiach" (ktoś to jeszcze pamięta?) :)

prodigy.jpg
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1304
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 05.12.2015 14:19

Trudno się z tobą nie zgodzić, toczka w toczkę.
A "Szpital na peryferiach" pamiętam równie dobrze, jak serial "Žena za pultem". ;)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.12.2015 15:16

tony montana napisał(a):Bardzo mi przyjemnie, no ale SORRY - podobieństwo jest 1:1, Keith Flint MUSI być ...... jakimś pociotkiem Strossmayera

Z pewnością jest jakimś pociotkiem :mrgreen:

tony montana napisał(a):i nie mówię o doktorze Strossmayerze z czeskiego "Szpitala na Peryferiach" (ktoś to jeszcze pamięta?) :)

Pamiętam :) "Nemocnice na kraji města" :P
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.12.2015 14:03

2 sierpnia (niedziela): Atrakcje Zagrzebia - część czwarta

W tym odcinku pójdziemy w miejsca, w których jeszcze w Zagrzebiu nie byliśmy :)

Schodami, którymi jeszcze nie szliśmy ;), wspinamy się na Gornji Grad:

Obrazek

Obrazek

Ulica Radićeva:

Obrazek

Pod jednym z samochodów wypatrujemy ryżego koleżkę :D:

Obrazek

Słodki 8):

Obrazek

Zabudowa jest tu zupełnie inna niż w dolnej części miasta. Zamiast imponujących kamienic, niskie domy:

Obrazek

W te okolice zapuszcza się mało turystów. Jest pusto, spokojnie, udziela nam się nastrój rozleniwienia.

Obrazek

Obrazek

Wspominany często (niezbyt pochlebne są to teksty ;)) na zagrzebskich murach Mamić (prezes Dinama Zagrzeb) trafił niedawno do aresztu...

A my trafiamy na ulicę Opatičką, przy której znajdują się reprezentacyjne pałace i budynki ambasad.

Tabliczki z nazwami ulic (jak na całym Gornjim Gradzie) są podwójne - po chorwacku i historycznie, po niemiecku:

Obrazek

Jedna z rezydencji, obecnie mieści się tu Chorwacki Instytut Historyczny:

Obrazek

Niestety piękne domy w tej okolicy są bardzo zaniedbane:

Obrazek

Obrazek

Np. takie archiwum państwowe:

Obrazek

aż się prosi o remont...

Trochę lepiej jest z budynkiem muzeum miasta Zagrzebia:

Obrazek

Obrazek

które znajduje się w dawnym budynku klasztoru klarysek.

Obrazek

Gdzie są ludzie :?:

Obrazek

Na pewno nie tutaj ;):

Obrazek

Opuszczamy ulicę Opatičką, która mimo wielu ładnych budynków, nie robi najlepszego wrażenia. Wielka szkoda! Mamy nadzieję, że niedługo coś się tu zmieni. Zmierzamy w kierunku bardziej turystycznych miejsc:

Obrazek

Znowu jesteśmy na placu św. Marka:

Obrazek

Sabor (parlament):

Obrazek

i Pałac Bana (siedziba prezydenta):

Obrazek

Już wiemy, gdzie się podziali ludzie ;):

Obrazek

I kiedy mąż robi mi to zdjęcie:

Obrazek

nagle orientuję się, że coś jest nie tak, że czegoś mi brakuje... (Ten "zaskok" widać po minie ;))

Nie mam torebki 8O :evil: w której oczywiście jest portfel ze wszystkimi dokumentami, kartą itd. No to pięknie :roll: Szybki przegląd sytuacji, gdzie mogłam ją zostawić. Jest tylko jedna opcja - w naszej ulubionej knajpce Ožujsko. Później nigdzie się nie zatrzymywaliśmy, tak, żebym mogła ją odłożyć. Od czasu wyjścia z pubu minęło pół godziny... Lecimy, może będzie :?

Nie zaszkodzi pomodlić się po drodze w Kamiennej Bramie ;):

Obrazek

Nie wiem, czy pomogła modlitwa, czy uczciwość ludzka :) Torebka była, w nienaruszonym stanie, za barem u obsługi. Zaniósł ją tam następny klient, który zajął stolik po nas. Oddycham z ulgą, chociaż, przyznam szczerze, wiedziałam, że będzie :) W Chorwacji jeszcze nigdy nic nam nie zginęło. Kiedyś na campingu zostawiliśmy aparat fotograficzny na stoliku przed namiotem, leżał tam całą noc; nikt nie wziął 8) I chociaż Zagrzeb to miasto pełne turystów z różnych krajów, wierzyłam, że trafimy na tych uczciwych :)

A wszystkiemu winne piwo, przez które na moment straciłam głowę ;) :D

Po emocjonujących chwilach kontynuujemy nasz zagrzebski spacer. Pora odpocząć i odstresować się ;) wśród zieleni. Nasz cel - ogród botaniczny :) Ale o tym napiszę w następnej odsłonie relacji 8)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.12.2015 18:27

Akcja z torebką.... godna miasta STROSSMAYERA vel Keitha ;)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.12.2015 21:24

tony montana napisał(a):Akcja z torebką.... godna miasta STROSSMAYERA vel Keitha ;)

Takie rzeczy raczej mi się nie zdarzają, bo normalnie bez torebki czuję się jak bez ręki. Obwiniam piwo ;), nawet jedno w taki upalny dzień wystarczyło, żebym poczuła się jeszcze swobodniej niż wcześniej. W końcu to ciągle wakacje, ostatni dzień...
TomKinS
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 30.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) TomKinS » 06.12.2015 22:39

Agnieszko nie obwiniaj jednego piwa, a może zabrakło drugiego :)) Mamy dwie półkule mózgu, dwie komory serca i dwie nerki do filtrowania tegoż piwa ( nie schodźmy niżej w tej wyliczance :)) ) Ale tak poważnie, brakuje mi teraz, w Twojej wakacyjnej relacji jednego. Jadranu. Tyle pięknych, urbanistycznych, zdjęć z pięknego miasta, ale jakże tu "sucho". Chorwacja bez morza w tle, to moim zdaniem - niechorwackie - wakacje. Oczywiście to moja refleksja, która nie dotyczy Twojej opowieści przepełnionej Jadranem. Ale te ostatnie kilka "stron", na których zwiedzając Zagrzeb, przywołujesz z pamięci Budapeszt daje mi takie odczucie.
aquavita
Croentuzjasta
Posty: 137
Dołączył(a): 20.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) aquavita » 06.12.2015 23:11

DamianM napisał(a):Trzeci.
Czekam na Foto z Piwem :D


Mówisz = masz :wink:
Załączniki:
IMAG0655 (2).jpg
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.12.2015 23:31

maslinka napisał(a):Zabudowa jest tu zupełnie inna niż w dolnej części miasta. Zamiast imponujących kamienic, niskie domy

W moich oczach - ładniejsze.

Pozdrawiam,
Wojtek
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 08.12.2015 17:27

Historia z torebką bardziej mrozi krew w żyłach, niż ta o hałaśliwym lokalu. No ale, nie ma to jak podróż z przygodami :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 08.12.2015 22:08

TomKinS napisał(a):Ale tak poważnie, brakuje mi teraz, w Twojej wakacyjnej relacji jednego. Jadranu. Tyle pięknych, urbanistycznych, zdjęć z pięknego miasta, ale jakże tu "sucho". Chorwacja bez morza w tle, to moim zdaniem - niechorwackie - wakacje.

Jadran mieliśmy w sumie przez 17 dni. Jeden dzień bez morza był zupełnie ok :)


Franz napisał(a):
maslinka napisał(a):Zabudowa jest tu zupełnie inna niż w dolnej części miasta. Zamiast imponujących kamienic, niskie domy

W moich oczach - ładniejsze.

Dla mnie - inne, ale nie wiem, które podobają mi się bardziej.


ruzica napisał(a):Historia z torebką bardziej mrozi krew w żyłach, niż ta o hałaśliwym lokalu. No ale, nie ma to jak podróż z przygodami :)

Przygody muszą być, chociaż kumulacja nastąpiła pod koniec wakacji 8)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 08.12.2015 22:13

Kończy się ta wyprawa jak dobry thriller.
Najpierw ostatni nocleg nad Jadranem, teraz ta torebka ...coraz straszniej :wink: .
Szczęście to Ty masz :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Relacja z białym kamieniem w tle - strona 38
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone