Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Relacja z białym kamieniem w tle

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 26.11.2015 20:39

Cieszę się, że odebrało Wam słuch tylko na chwilę ;)

Zagrzebia nie miałem okazji zwiedzać i w sumie nie miałem w planie, ale ładnie go (kolejny już raz pamiętam, pokazujesz Agnieszko

:oczko_usmiech: :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.11.2015 16:14

tony montana napisał(a):Cieszę się, że odebrało Wam słuch tylko na chwilę ;)

Słuch ma to do siebie, że trochę się regeneruje. Dobrze o tym wiem :mrgreen: W czerwcu zwykle słyszę gorzej niż we wrześniu ;)

tony montana napisał(a):Zagrzebia nie miałem okazji zwiedzać i w sumie nie miałem w planie, ale ładnie go (kolejny już raz pamiętam, pokazujesz Agnieszko

:oczko_usmiech: :papa:

Dzięki :) Jeszcze Was tym Zagrzebiem pomęczę 8)
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 27.11.2015 16:35

maslinka napisał(a):Chcieliśmy mocnych wrażeń, no to mamy :lol: Teraz pora się trochę wyciszyć (chociaż w uszach ciągle słyszymy piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :mrgreen:)

:lol: wiem co czuliście.
Ja tak miałem po koncercie AC/DC a w szczególności po kawałku "For those about to rock, we salute you"
wytoczyli 12 armat na scenę 8) uderzenia z wystrzałów czułem na wszystkich narządach wewnętrznych...

fajny ten Zagrzeb - nigdy nie myślałem o tym, żeby tam zajrzeć na dłużej
pozdrawiam,
Michał
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.11.2015 17:09

Mikeee napisał(a):
maslinka napisał(a):Chcieliśmy mocnych wrażeń, no to mamy :lol: Teraz pora się trochę wyciszyć (chociaż w uszach ciągle słyszymy piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :mrgreen:)

:lol: wiem co czuliście.
Ja tak miałem po koncercie AC/DC a w szczególności po kawałku "For those about to rock, we salute you"
wytoczyli 12 armat na scenę 8) uderzenia z wystrzałów czułem na wszystkich narządach wewnętrznych...

Aż tak głośno w naszym przypadku pewnie nie było ;)

Mikeee napisał(a):fajny ten Zagrzeb - nigdy nie myślałem o tym, żeby tam zajrzeć na dłużej
pozdrawiam,
Michał

Zajrzyj, polecam :)


2 sierpnia (niedziela): Atrakcje Zagrzebia - część druga

W Zagrzebiu wszystkie drogi prowadzą na Trg bana Jelačića, ale nas gdzie indziej ;) - na Tkalčę :mrgreen::

Obrazek

Nasza ulubiona knajpka firmowa Ožujska ma wielką moc przyciągania ;) Chociaż na razie nie ulegamy tej pokusie... Pstrykam fotkę Mariji Jurić Zagorce - tym razem za dnia:

Obrazek

i pędzimy dalej - do następnego pomnika ;):

Obrazek

Ta rzeźba to "Žena na prozoru". Inspiracją dla artysty była przeszłość ulicy Tkalčićeva, która na początku XX wieku była odpowiednikiem amsterdamskiego Red Light District.

A tak pomnik prezentuje się z... drugiej strony:

Obrazek

Schodami biskupa Duha (pisownia jak najbardziej poprawna ;)):

Obrazek

opuszczamy Tkalčę. Czas na sladoled w pięknym papierku:

Obrazek

Porcja równie słuszna, jak nad Jadranem, z tym, że nie wiem, czy to norma. Pani była zadowolona z drobnych pieniędzy i powiedziała, że dlatego dostaniemy więcej :D

Spacerujemy ze sladoledami po pobliskim parku, z którego mamy ładny widok na Gornji Grad:

Obrazek

Można też poczytać o historii teatru Histrion ;) i pooglądać zdjęcia z przedstawień:

Obrazek

W tym miejscu, pod gołym niebem, odbywają się spektakle:

Obrazek

Mijamy kolejny ciekawy pomnik, który przedstawia Petricę Kerempuha, bohatera literackiej twórczości Miroslava Krležy:

Obrazek

Chorwaci lubią pomniki, widać to nie tylko na Braču, ale i w Zagrzebiu :)

Mijamy targ Dolac i jego charakterystyczne czerwone parasole:

Obrazek

Handel kwitnie, mimo że jest niedziela.

Skoro niedziela, to idziemy do kościoła ;), a nawet do katedry:

Obrazek

O zagrzebskiej katedrze pisałam już tutaj, więc teraz tylko wrzucę zdjęcia (trochę inne ujęcia ;)) wnętrza świątyni:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Grobowiec kardynała Josipa Stepinaca beatyfikowanego w 1998 roku przez Jana Pawła II:

Obrazek

Chorwaci go czczą, dla Serbów jest zbrodniarzem. Warto poczytać o tych kontrowersjach, np. tutaj.

Opuszczamy katedrę, ale uwieczniamy jeszcze kilka detali architektonicznych:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W kościele było przyjemnie chłodno, teraz znowu musimy się męczyć w upale ;) Ale na placu przed katedrą można odpocząć przy orzeźwiającej mgiełce z fontanny:

Obrazek

Obrazek

Podobny przystanek robimy na Placu Jelačića:

Obrazek

przy fontannie Manduševac, do której wrzucamy pieniążek, żeby zapewnić sobie kolejny powrót do Zagrzebia :):

Obrazek

c.d.n.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.11.2015 18:57

Ta Katedra w Zagrzebiu bardzo fajnie się prezentuje, zresztą kawał budowli - wysoka!
8) 8O
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 29.11.2015 19:37

tony montana napisał(a):Ta Katedra w Zagrzebiu bardzo fajnie się prezentuje, zresztą kawał budowli - wysoka!
8) 8O

Wieże mają 110 (wg innych źródeł - 105) metrów. Nie byle co :) Ciekawe, kiedy wreszcie skończą je remontować ;)
TomKinS
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 30.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) TomKinS » 29.11.2015 23:29

Obrazek

Ta rzeźba to "Žena na prozoru". Inspiracją dla artysty była przeszłość ulicy Tkalčićeva, która na początku XX wieku była odpowiednikiem amsterdamskiego Red Light District.

A tak pomnik prezentuje się z... drugiej strony:

Obrazek

Cytując kabaret Tey " ...raz głowa, raz dupa w tym oknie ... " Ale jakże inny był kontekst tych słów wypowiedzianych w latach 80-tych, przez Zenona Laskowika w spektaklu " Na granicy". Cieszmy się z wolności. Kochajmy Chorwację. Bo lato tak szybko mija :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 29.11.2015 23:40

TomKinS napisał(a):Cieszmy się z wolności. Kochajmy Chorwację. Bo lato tak szybko mija :wink:

Przedłużam to lato, jak tylko mogę :oczko_usmiech:

P.S. Teraz dopiero zauważyłam, że przed chwilą stuknęło mi 8 tysiączków 8O :mrgreen:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.11.2015 00:07

maslinka napisał(a): przed chwilą stuknęło mi 8 tysiączków 8O :mrgreen:

Gratulacje :D .


Katedra cudowna.
Jednak co gotyk to gotyk 8) .
TomKinS
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 30.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) TomKinS » 30.11.2015 00:09

Świętujmy razem, osiem do dziesięciu. Agnieszko, Twoja lektura jest ? ... no jaka? ... oczywiście obowiązkowa. Wpisuje się w kanon lektur obowiązkowych. Jesienna lektura Maslinki. - Hasło- Chcesz poczuć się lepiej ? ... przeczytaj ... .
TomKinS
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 30.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) TomKinS » 30.11.2015 00:18

Osiem tysięcy !!! No nieźle masz pod maską--- Niewinny żarcik :))
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 01.12.2015 13:00

Ooo ,chwilkę mnie tu nie było a ile wrażeń.Współczuję tego lokum feralnego,ale jak to mówią,co nas nie zabije to nas wzmocni ;) O Zagrzebiu czytałam już u Ciebie nie raz ,ale za każdym razem jest inaczej,bardzo ładne miasto,muszę i ja kiedyś obrać ten kierunek .
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 01.12.2015 23:02

Zagrzeb w słońcu jest jakiś taki weselszy i piękniejszy (niż w deszczowej aurze - moje fotki są smutne i szare) dlatego cierpliwie czekam na ciąg dalszy :smo:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 01.12.2015 23:39

marze_na napisał(a):Katedra cudowna.
Jednak co gotyk to gotyk 8) .

Pełna zgoda :)


TomKinS napisał(a):Świętujmy razem, osiem do dziesięciu. Agnieszko, Twoja lektura jest ? ... no jaka? ... oczywiście obowiązkowa. Wpisuje się w kanon lektur obowiązkowych. Jesienna lektura Maslinki. - Hasło- Chcesz poczuć się lepiej ? ... przeczytaj ... .

;)
Zaczęłam latem i całkowicie mnie pochłonęły... kryminały (thrillery) Jo Nesbo 8)


andeo napisał(a):O Zagrzebiu czytałam już u Ciebie nie raz ,ale za każdym razem jest inaczej,bardzo ładne miasto,muszę i ja kiedyś obrać ten kierunek .

Dopiero dwa razy ;) W tym roku byliśmy po raz trzeci :)


Sara76 napisał(a):Zagrzeb w słońcu jest jakiś taki weselszy i piękniejszy (niż w deszczowej aurze - moje fotki są smutne i szare) dlatego cierpliwie czekam na ciąg dalszy :smo:

Tak to jest, że każde miejsce w słońcu prezentuje się lepiej :)
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 02.12.2015 11:19

Wiem wiem,pamiętam tamtą relację ,kiedy spotkaliście się z przyjaciółmi ,też było pięknie .ładne miasto ,ta panienka z okienka zabawna :))
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Relacja z białym kamieniem w tle - strona 37
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone