Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Relacja z białym kamieniem w tle

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 09.12.2015 16:34

Buber napisał(a):Kończy się ta wyprawa jak dobry thriller.
Najpierw ostatni nocleg nad Jadranem, teraz ta torebka ...coraz straszniej :wink: .
Szczęście to Ty masz :D .

Thrillery bardzo lubię, ale może niekoniecznie w życiu :roll:

Co do szczęścia, to (pfu, pfu ;)) - nie narzekam :D


2 sierpnia (niedziela): Atrakcje Zagrzebia - część piąta (ogród botaniczny)

Po emocjonujących wydarzeniach z torebką w roli głównej ;) musimy się zrelaksować na łonie natury. Zamierzamy zajrzeć do ogrodu botanicznego, którego nie zdążyliśmy odwiedzić w czasie poprzedniego pobytu.

Ale droga do ogrodu (jak to zwykle u nas ;)) jest długa i kręta 8)

Najpierw musimy odwiedzić starą znajomą - kumicę Baricę na targu Dolac:

Obrazek

Dolac po kolejnym dniu targowym tonie w śmieciach :roll::

Obrazek

Przecinamy trg Jelačića:

Obrazek

Tym razem uderzamy w nieco inne rejony miasta. W zasadzie moglibyśmy wsiąść w tramwaj, ale chętnie się przejdziemy i zobaczymy coś jeszcze po drodze. Może nam nogi nie odpadną ;)

To, co po drodze, czyli pałac Burza z 1927 roku, obecnie siedziba Chorwackiego Narodowego Banku:

Obrazek

HDLU - Hrvatsko društvo likovnih umjetnika (galeria sztuki):

Obrazek

Obrazek

Hotel Sheridan:

Obrazek

a przed nim pomnik Benedikta Kotruljevića - XV-wiecznego chorwackiego kupca, ekonomisty i dyplomaty:

Obrazek

Człowiek ten jako pierwszy opisał regułę podwójnego zapisu - jedną z podstawowych zasad rachunkowości.

Kawałek dalej można podziwiać efekty twórczości artystów "muralistów" (kolorowe murale):

Obrazek

Obrazek

Jest i tramwaj... do Sopotu 8O:

Obrazek

Miasto już trochę nas zmęczyło...

Obrazek

Zaraz zanurkujemy w "zieloność". Przed nami brama ogrodu botanicznego:

Obrazek

Obrazek

Jest czynny codziennie, oprócz poniedziałków. Wstęp gratis :) Wchodzimy!

Z przyjemnością spacerujemy po ogrodzie, który nie jest zbyt wielki, ale całkiem sympatyczny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sympatyczne są też żółwie w bajorku :D:

Obrazek

Zaglądamy do ciekawie wyglądającego pawilonu:

Obrazek

Można w nim obejrzeć wystawę starych zdjęć Zagrzebia. Jest też klimatyzacja :mrgreen:

Zmierzamy w stronę innego pawilonu - małego szklanego "igloo":

Obrazek

Obrazek

W środku można zobaczyć niewiele roślin, za to jedną bardzo efektowną:

Obrazek

Obrazek

Ścieżką przy kaktusach powoli zmierzamy do wyjścia:

Obrazek

Zagrzebski ogród botaniczny nie jest szczególnie wielki, nie ma też tutaj jakichś powalających gatunków roślin. Jednak miejsce jest bardzo przyjemne, zwłaszcza w upalny dzień :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.12.2015 17:51

Agnieszka, bez wątpienia należy Ci się tytuł ambasadorki Zagrzebia :D .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 09.12.2015 18:39

marze_na napisał(a):Agnieszka, bez wątpienia należy Ci się tytuł ambasadorki Zagrzebia :D .

Również zagłosuję na tą KANDYDATKĘ :oczko_usmiech:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 09.12.2015 19:49

mysza73 napisał(a):
marze_na napisał(a):Agnieszka, bez wątpienia należy Ci się tytuł ambasadorki Zagrzebia :D .

Również zagłosuję na tą KANDYDATKĘ :oczko_usmiech:

Dziewczyny, jeszcze tylko 2 odcinki z CROstolicy :lol: Jakoś wytrzymacie ;) :mrgreen:

A potem ostatni odcin - droga powrotna do Polski :cry:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.12.2015 20:06

maslinka napisał(a):Siedzimy, odpoczywamy po wyczerpującym zwiedzaniu ;) i myślimy sobie tak:

Obrazek
:mrgreen:


Moja prva zagrebacka ljubav :wink:
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 10.12.2015 14:25

Podpisuję się pod kandydaturą na ambasadorkę :)

Miałam jakieś bezsensowne wyobrażenie o Zagrzebiu, że nie jest wart postoju w drodze nas Jadran, dzięki Tobie zmieniłam zdanie. Ciekawe tylko jak namówię rodzinę, że warto wpaść na dwa dni pozwiedzać :roll: .

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, kolejny plus Chorwacji :D

Pozdrawiam
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 10.12.2015 15:30

maslinka napisał(a):.....pomnik Benedikta Kotruljevića - XV-wiecznego chorwackiego kupca, ekonomisty i dyplomaty:
Obrazek
Człowiek ten jako pierwszy opisał regułę podwójnego zapisu - jedną z podstawowych zasad rachunkowości.


Benedikt nie wie zapewne, że w zaprzyjaźnionej Polsce ma klona - niejakiego Kapitana Nemo
.....
:smo: :lool: :hearts:


Nemo.jpg
A propos, przerażający jest fakt, że tak młody w latach mojej młodości Bogdan Gajkowski ma już 65 lat! :(
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 11.12.2015 19:34

Janusz Bajcer napisał(a):Moja prva zagrebacka ljubav :wink:

Fajne ;)


Aguha napisał(a):Miałam jakieś bezsensowne wyobrażenie o Zagrzebiu, że nie jest wart postoju w drodze nas Jadran, dzięki Tobie zmieniłam zdanie. Ciekawe tylko jak namówię rodzinę, że warto wpaść na dwa dni pozwiedzać :roll: .

Przekonaj ich Jarunem. Woda w tym jeziorze jest naprawdę czysta, a to tylko kilkanaście minut jazdy tramwajem od centrum :)


tony montana napisał(a):Benedikt nie wie zapewne, że w zaprzyjaźnionej Polsce ma klona - niejakiego Kapitana Nemo
.....
:smo: :lool: :hearts:

Tony, co Ty masz z tymi klonami? 8O :mrgreen: Klon Strossmayera, teraz Benedikta :oczko_usmiech:

"Lorelei" - świetna piosenka! Ach, te niezapomniane lata 80-te 8) :mrgreen:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 12.12.2015 14:40

No to lecimy dalej z tym zwiedzaniem...

Zapraszam na przedostatni zagrzebski odcinek.

2 sierpnia (niedziela): Atrakcje Zagrzebia - część szósta

Wychodzimy z ogrodu botanicznego. Przed nami kilka okazałych gmachów - Chorwackie Archiwum Państwowe:

Obrazek

Obrazek

W każdym narożniku dachu znajdują się cztery sowy z globusami na głowach symbolizujące sztukę i literaturę:

Obrazek

Obchodzimy budynek dookoła:

Obrazek

Na skwerku przysiadła monumentalna postać:

Obrazek

To Marko Marulić - poeta dalmatyńskiego renesansu, często nazywany ojcem chorwackiej literatury:

Obrazek

Zawieram z nim bliższą znajomość ;):

Obrazek

Jest całkiem sympatyczny :D:

Obrazek

Następny wielki (i ważny!) gmach znajduje się na placu marszałka Tity, a jest nim HNK - Hrvatsko narodno kazalište (Chorwacki Teatr Narodowy):

Obrazek

Tuż obok św. Jerzy walczy ze smokiem:

Obrazek

Neobarokowy teatralny gmach został wzniesiony pod koniec XIX wieku. Musimy go sfocić z każdej strony:

Obrazek

Obrazek

Przed teatrem stoi rzeźba Ivana Meštrovića "Studnia życia" ("Zdenac života"):

Obrazek

Obrazek

Przesłanie rzeźby - każdy, niezależnie od wieku, potrzebuje wody, wody życia...

Nam by się przydała taka zwykła, bo nadal jest gorąco ;) A najlepiej piwo :lol:

Obrazek

Naprzeciw "Studni życia", przed wydziałem prawa zagrzebskiego uniwersytetu, znajduje się inna ważna rzeźba Meštrovića - "Historia Chorwatów" ("Povijest Hrvata"), o której można powiedzieć, że jest chorwackim narodowym symbolem. Inspiracją do tego dzieła był portret matki artysty:

Obrazek

Na placu marszałka Tity stoi również Muzeum Sztuki i Rzemiosła (Muzej za umjetnost i obrt) - niestety w remoncie:

Obrazek

A obok - architektoniczny koszmarek:

Obrazek

Budynek sam w sobie nie jest może zły, ale jak można było pozwolić wybudować coś takiego obok neobarokowych gmachów :evil:

Obrazek

Żółta kulka obok zasłania HNK :roll::

Obrazek

(Przynajmniej jest żółta i pasuje do innych budynków ;))

Przez moment myślę, że znaleźliśmy jedną z planet "Zagrzebskiego Układu Słonecznego", ale chyba nie, bo one przecież miały zachowywać proporcje...

Lubię nowoczesną architekturę, ale nie wtedy, gdy "gryzie się" z tą klasyczną.

Ostatnim z serii monumentalnych budynków w okolicy placu Tity jest Muzeum Mimara:

Obrazek

Tak jak pisałam w majowej relacji z Zagrzebia:
maslinka napisał(a):Znajdujące się tutaj zbiory, liczące 3 750 dzieł różnych kultur i cywilizacji (obrazy malarstwa hiszpańskiego, włoskiego i holenderskiego oraz ceramika i sztuka orientalna), są darowizną Ante Topicia Mimara dla miasta Zagrzebia.


Naprzeciw jest fajna księgarnia, w której wtedy trochę pobuszowaliśmy:

Obrazek

Dzisiaj zamknięta :(

Księgarń i antykwariatów w Zagrzebiu nie brakuje:

Obrazek

Żałujemy, że wypadło tak, że jesteśmy tu akurat w niedzielę.

Miłosz droższy od Nesbo :D:

Obrazek

Spotykamy jednego z naszych dobrych znajomych - Nikolę Teslę ;):

Obrazek

i znów jesteśmy na Cvijetnim trgu:

Obrazek

Obrazek

Musimy oczywiście (ponownie) zajrzeć do serbskiej cerkwii i przynajmniej rzucić okiem na jej piękne wnętrze:

Obrazek

A dalej udajemy się w jedynie słusznym kierunku - należy nam się przerwa i małe co nieco :D
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 12.12.2015 21:38

maslinka napisał(a): Ach, te niezapomniane lata 80-te 8) :mrgreen:

Dla mnie - muzycznie najlepsze lata 8)

Musi być naprawdę gorąco, skoro znów tulisz się do tych "zimnych panów". Jeden w dodatku ma katowicki spodek na głowie 8)

pozdrawiam,
Michał
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 12.12.2015 23:58

Mikeee napisał(a):
maslinka napisał(a): Ach, te niezapomniane lata 80-te 8) :mrgreen:

Dla mnie - muzycznie najlepsze lata 8)

Muzyka była muzyką, a teksty miały głębszy sens...

Mikeee napisał(a):Musi być naprawdę gorąco, skoro znów tulisz się do tych "zimnych panów". Jeden w dodatku ma katowicki spodek na głowie 8)

;)

Było gorąco, ale niedługo spadnie deszcz 8)
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 13.12.2015 12:50

Wpadam po dłuższym czasie do relacji ,a tu Maslinka strzela ...strach się bać :lol:
Spostrzeżenia Tonego odnoście klonów bardzo trafne :oczko_usmiech:
Ta niska zabudowa i uliczki Zagrzebia te mało zaludnione ,chwilami przypominały mi miasteczko na Kaszubach gdzie się urodziłam ...Agnieszko, czy mogła byś mi przetłumaczyć ,nie musi być dosłownie, czym wsławił się Pies Pluto z pomnika .Bardzo lubię takie dzieła ,wzruszył mnie niesamowicie nasz krakowski pomnik Dżoka.
Mówisz ,że jest możliwość poszukania pozostałych planet Ukł Słonecznego?fajna zabawa :) My bawimy się w geocaching ,na pewno i w Zagrzebiu znalazło by się sporo skrytek :)
Bardzo się ucieszyłam z wiadomości ,że mogę się z Sopotu zabrać tramwajem do Zagrzebia ,świetna wiadomość :mrgreen:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 13.12.2015 13:40

andeo napisał(a):Wpadam po dłuższym czasie do relacji ,a tu Maslinka strzela ...strach się bać :lol:

Aldona, Ty na pewno nie musisz się bać :mrgreen:

andeo napisał(a):Agnieszko, czy mogła byś mi przetłumaczyć ,nie musi być dosłownie, czym wsławił się Pies Pluto z pomnika .

Jasne :)

Obrazek

To będzie mniej więcej tak:
Budowlany pies Pluto

W czasie budowy Oktogona, w 1899 roku, wałęsającego się psa przygarnęli budowlańcy i architekt budowli, Josip pl. Vancaš. Stał się wiernym przyjacielem i obrońcą placu budowy, podczas pełnienia tego zadania tragicznie zginął. Archiktekt i budowlańcy wznieśli tę tablicę, aby upamiętnić swojego stróża i przyjaciela.


Czytałam, że prawdopodobnie zginął, walcząc ze złodziejami na budowie :(
Ta tablica wisiała kiedyś w holu banku (mieszczącego się w Oktogonie), ale znalazł się bloger, który odgrzebał starą historię i dzięki jego zaangażowaniu tablica została wyeksponowana na zewnątrz budynku. Być może zostanie przetłumaczona na język angielski, dla turystów :)

andeo napisał(a):Mówisz ,że jest możliwość poszukania pozostałych planet Ukł Słonecznego?fajna zabawa :) My bawimy się w geocaching ,na pewno i w Zagrzebiu znalazło by się sporo skrytek :)

Geocaching - super! To na pewno wciągająca zabawa. Jestem ciekawa, na jakie interesujące znaleziska trafiliście? :)

andeo napisał(a):Bardzo się ucieszyłam z wiadomości ,że mogę się z Sopotu zabrać tramwajem do Zagrzebia ,świetna wiadomość :mrgreen:

Prawda, że to super, że jest bezpośrednie połączenie tramwajowe :mrgreen:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18270
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.12.2015 13:43

Witaj Agnieszko , Maslinko , a może ( sądząc po nowym awatarku ) Laro Croft :?: :oczko_usmiech:

Się porobiło . . . ale Zagrzeb z niskimi zabudowaniami , pustymi uliczkami - bardzo fajny . Zostałem zarażony :D


Pozdrawiam
Piotr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 13.12.2015 14:15

piotrf napisał(a):Witaj Agnieszko , Maslinko , a może ( sądząc po nowym awatarku ) Laro Croft :?: :oczko_usmiech:

To ciągle ja :D Bo każda kobieta ma wiele twarzy - slogan jednej z firm produkujących kosmetyki :)

piotrf napisał(a):Się porobiło . . . ale Zagrzeb z niskimi zabudowaniami , pustymi uliczkami - bardzo fajny . Zostałem zarażony :D

Cieszę się :)
W takim razie infekuję dalej ;), tym razem już po raz ostatni...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Relacja z białym kamieniem w tle - strona 39
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone