Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pusta plama na mapie - Riwiera Makarska zaprasza

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.06.2014 23:11

Po południu decydujemy się na wizytę w Makarskiej – trzeba w końcu zobaczyć stolice Riwiery. Auto oczywiście zostawiamy na poleconym parkingu pod Lidlem (bezpłatny). Zaraz po opuszczeniu parkingu i skierowaniu się ku nabrzeżu w oczy rzuca się kościół Franciszkanów
Obrazek

Spadającą w dół drogą docieramy do nabrzeża. Jako pierwsze w oczy rzucają mi się … parkomaty. W sumie to nie wiem czemu, bo parkowanie na wakacjach jakoś mnie nie interesuje. Jestem pilotem, wskazuję cel, a sprawy techniczne należą do Pana M. Z lewej widać Półwysep Osejeva z hotelem z taką samą nazwą…
Obrazek

…a w prawo oczywiście słynna promenada z plamami (zdjęcie robione w odwrotna stronę niż wskazuje opis)
Obrazek

Makarska miała wielu panów i często ulegała zniszczeniu. Ślady osadnictwa w okolicy sięgają III i II tysiąclecia. W ciągu wieków regionem władali Rzymianie, Ostrogoci, Bizancjum, chorwaccy królowie i bośniaccy panowie feudalni. Później o kontrole nad tą okolicą rywalizowali Wenecjanie, Turcy oraz Austriacy i Francuzi. Wyraźny rozkwit miasto przeżyło podczas zaledwie siedmioletniego panowania francuskiego. Zbudowano wówczas drogi, wprowadzono równość obywateli wobec prawa i po raz pierwszy dopuszczono nauczanie w szkołach w języku chorwackim. Podczas panowania Austriaków Makarska była jedną z pierwszych nadbrzeżnych gmin która uznała chorwacki za jęz. urzędowy. Podczas II wojny światowej cała okolica, a przede wszystkim trudno dostępne regiony Biokova, były areną krwawych walk.
Na samym początku promenady, nad wejściem do jednej z kamienic jest napis PN Biokovo – jest tu informacja turystyczna, można zasięgnąć opinii o wędrówkach oraz pobrać mapki szlaków.
Spacerujemy nabrzeżem, w lewej mamy statki, statki i morze z Półwyspem Sv. Peter
Obrazek

…a z prawej Biokovo
Obrazek

Masyw Biokowo objęty jest ochroną jako park krajobrazowy. To położone na wybrzeżu pasmo gór rozpościera się na długości 40 km, przy czym w niektórych miejscach jego szerokość nie przekracza 7 km. Pod względem struktury geologicznej są to typowe góry krasowe z licznymi jaskiniami oraz płaskowyżem. Przegląd zróżnicowanej flory parku daje ogród botaniczny w pobliżu górskiej miejscowości Kotisina, 4 km ponad Makarską. Tą ostatnią informację odkryłam przed chwilą w moim przewodniku 8O 8O . Jakoś to ostatnie zdanie z całego opisu mi umknęło wcześniej.

Po krótkim spacerku docieramy do jednego z symboli miasta:
Obrazek

Ciekawe czemu akurat właśnie te miejsca się tak w słońcu błyszczą :?: :wink:
Spacerujemy na azymut, jak często to bywa w miejscowościach, gdzie nie ma wielkich zabytków. Nasz cel to zobaczyć tą słynną makarską plażę. Przewodnik podaje, że plaża w cieniu pinii ma ok. kilometr długości. Trzeba to zobaczyć. Ale najpierw trzeba się przedrzeć przez stado straganów z pamiątkami wszelkiej maści, a potem rząd budek z jedzeniem i konob.

Już się robi luźniej, widać drzewka i to „coś”
Obrazek

Mimo godz. 19, sporo osób jeszcze leżakuje i łapie promienie słońca. Na zdjęciach plaża prezentuje się bardzo ciekawie,….
Obrazek

…ale z bliska widać jaka jest brudna. Papierki, ogryzki-jest ich pełno. O petach już nie wspomnę. Nie miałabym ochoty rozkładać na tym maty i ręcznika. Choć dla maluchów jest tu dobrze, bo drzewka dają zapewne w południe przyjemny cień.

Ale widok plaży z Biokovem w tle jest niesamowity
Obrazek

Obrazek

Plaża w ujęciu makro wygląda świetnie, szkoda, że w ujęciu mikro (dla mnie) już nie.
Obrazek

Na dziś tyle. Dobranoc :papa:
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 21.06.2014 09:48

Okolice Makarskiej to tegoroczny cel dla nas, więc z chęcią czytam Twoją relację. Myślimy o Tucepi, ale jedziemy w ciemno, więc na miejscu okaże się, którą miejscowość dokładnie obierzemy :D Pozdrawiam
Paucik
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 6
Dołączył(a): 20.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Paucik » 21.06.2014 12:52

Witam :) Przyłączyłam się właśnie do czytania i z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.. Mi do wyjazdu pozostały 33 dni, więc umilam sobie ten czas czytając relacje. W tym roku po raz drugi odwiedzam Cro. W Makarskiej jeszcze nie byłam dlatego podpatrzę, co warto zobaczyć. Pozdrawiam :papa:
karolcia1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 145
Dołączył(a): 28.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) karolcia1 » 21.06.2014 14:22

O matko! To zdjęcie "wypchanego" wózka położyło mnie na łopatki.Zastanawiam się czy ja idąc na plażę we wrześniu , z moim rocznym synkiem i ośmioletnią córą też tak będę maszerować 8O .Obawiam się , że spacerówka może tego nie przeżyć :mrgreen:
blanka123
Croentuzjasta
Posty: 136
Dołączył(a): 15.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) blanka123 » 21.06.2014 16:14

superowo to wsztstko wyglada dawaj wiecej zdjec :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.06.2014 18:22

Witam dziewczyny :D

karolcia1 napisał(a):O matko! To zdjęcie "wypchanego" wózka położyło mnie na łopatki.Zastanawiam się czy ja idąc na plażę we wrześniu , z moim rocznym synkiem i ośmioletnią córą też tak będę maszerować 8O .Obawiam się , że spacerówka może tego nie przeżyć :mrgreen:

Nie martw się, córkę już możesz do czegoś wykorzystać. Nasz w tym wieku nosił już maty dla nas, a do mocno zbudowanych dzieci to on nie należy :wink: Jak będzie wózek wyglądał to już od Ciebie zależy. Szwagierstwo z dnia na dzień pakowanie wózka wychodziło coraz lepiej i po tygodniu Młoda w wózku wracała do app. :oczko_usmiech:

ciąg dalszy poniedziałek 15.07.

Patrzymy w kierunku przeciwnym do Biokova na latarnię morską.
Obrazek

Latarnie są dla mnie fascynujące. Zawsze na Bałtykiem staram się choć jedną odwiedzić. Szkoda, że do tej nie można wejść i udać się na miejsce latarnika.
Postanawiamy obejść półwysep dookoła, więc i latarnię oglądamy z bliska
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tabliczka mówi sama za siebie
Obrazek

Decydujemy się na spacer po półwyspie, może spotkamy Piotrka?
Obrazek

Obrazek

Ta plaża wygląda już ciekawiej od tej najbardziej znanej
Obrazek

Prawie jak Sokolica :wink:
Obrazek

I jesteśmy na szczycie półwyspu
Obrazek

Obrazek

Idziemy dalej i znajdujemy Piotrka
Obrazek

Obrazek

Teraz chyba każdy kraj musi mieć swój Pont des Arts :roll:
Obrazek

I widok na Makarską
Obrazek

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.06.2014 18:43

Schodzimy ku promenadzie, tym razem z drugiej strony półwyspu i po kilku minutach już jesteśmy przy statkach i morskim CPN.
Obrazek

Szukam jeszcze najbardziej znanego placu miasta, z kościołem i schodami. Nie wiem czemu, ale w mojej głowie stale kwitło, że kościół powinien być przy promenadzie. Widoczny i łatwo dostępny dla każdego turysty. Ale tak było tylko w mojej głowie. Cóż, trzeba wyjąc mapkę i przewodnik i zlokalizować pożądane miejsce. Kiepsko mi to coś idzie i z odsieczą idzie Pan M. Wchodzimy w jedną z uliczek, skręcamy jeden raz, potem drugi i już jest - Katedra św. Marka:
Obrazek

Obrazek

I pomnik Andrije Kacicia Mijosicia – pisarza micha (franciszana)
Obrazek

W kościele trwa nabożeństwo, więc szybko się wycofuję
Obrazek

Po lewej stronie kościoła jest targ, gdzie z samego rana można kupić świeżą rybkę. Planujemy tu któregoś dnia podjechać, ale jak się okazuje zabrakło nam czasu
Obrazek

Wracamy powoli do samochodu, ale jeszcze wchodzę na teren kościoła Franciszkanów. Ma być tu muzeum muszli, ale go nie znajduję. Wieczorem trzeba przejrzeć forum :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wracamy.
Dzieci idą spać, a dorośli mają czas dla siebie. Dzień się skończył. Ciekawe co będziemy robić jutro :?:
Ostatnio edytowano 23.06.2014 09:10 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 22.06.2014 13:02

Ja tam Makarską nawet lubię... Najmilej wspominam wizytę u Piotrka, no ale na miejskiej też mieliśmy okazję plażować (tak brudno, jak piszesz, nie było - poza tym to idealna plaża dla lubiących wylegiwać się w cieniu).
I pisze to typowy odludek, w Cro jestem jednak dużo bardziej wyrozumiała dla innych ludzi :oops:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.06.2014 20:38

Kasia i Krzyś napisał(a): Najmilej wspominam wizytę u Piotrka,

Dla mnie spacer po wzgórzu był bardzo przyjemny, spokój w mieście

Kasia i Krzyś napisał(a): na miejskiej też mieliśmy okazję plażować (tak brudno, jak piszesz, nie było - poza tym to idealna plaża dla lubiących wylegiwać się w cieniu):
My byliśmy późnym popołudniem i może dlatego miałam takie odczucie brudnej plaży

Wtorek 16.07.
Śpimy, śpimy, aż się wyśpimy. Wstaję ostatnia, jak zwykle. Robimy śniadanko i siadamy na tarasie. Młoda już po porannym spacerze nad morzem – wieje dość mocny wiatr. W takim razie może wycieczka? Nic na ten dzień nie planowaliśmy, ale skoro pogodna na nie plażowanie to trzeba to wykorzystać. Jako że za odpowiadam w naszej rodzinie za wycieczki i ich organizację, wrzucam pomysł. Szwagierstwo nie wie co jest w okolicy, więc się dostosują. Panowie kukają do navi: 70 km, godzina jazdy. Jedziemy do Splitu.
My już tam byliśmy, ale mamy pewne zaległości. Tzn. ja mam :D W 2011 nie było czarnego sfinksa i chcę go znaleźć. Poza tym chcę ponownie wejść na dzwonnicę i może do katedry.

Szybkie pakowanie się i już jesteśmy gotowi. Młodej akurat przypada czas na drzemkę, więc jak znalazł. Słońce zaczyna mocno grzać, ale jest dalej wiatr.
Ruszamy.
Tucepi, Makarska, Brela, hajduk na skale i Omiś.
Obrazek

Obrazek

Tu musimy na pewno podjechać, aby wejść na zamek. Tunel z parkingiem zlokalizowany :D
Obrazek

Obrazek

W jakiejś miejscowości za Omisiem, krótki postój, bo Młoda musi butlę zjeść.
My jesteśmy wolni i idziemy zobaczyć plażę.
Obrazek

Plaża może i idealna dla dzieciaków, ale dla nas nie. Nad głową jadranka z masą samochodów. Ten „piasek” do nas nie przemawia, nie mówiąc już o jego kolorze. Wolimy nasze kamyczki. Mała pojedzona, można jechać dalej.
Coś się korkuje – okazuje się, że była stłuczka-pewnie turyści mają lekko zmarnowane wakacje. I już jesteśmy w Podstrana. Młodemu bardzo podoba się nazwa miejscowości, tylko lekko ją przerabia :wink: :wink: :wink: I od teraz, co pewien czas pojawia się zdanie: „a pamiętacie tę miejscowość Pos……ane?”

Już Split, jeśli dobrze pamiętam to przejechaliśmy zjazd na centrum i zjeżdżamy następnym kierując się już tylko znakami, a navi gada sama do siebie. Zjeżdżamy w boczną uliczkę i jest parking. Duży i w pełnym słońcu. Cena przyzwoita. Obok komisariat policji :x
Parkujemy i idziemy do Pałacu. Tym razem zbliżamy się do pałacu od strony wzgórza Marjan, a dokładnie od Pałacu przy placu Trg Republike. Kolor pałacu mocno zapada w pamięć, a styl renesansowy przywodzi mi na myśl Wenecję.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A w całości prezentuje się tak:
Obrazek

Wychodzimy z placu wprost na rozgrzaną słońcem Rivę…
sneer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 725
Dołączył(a): 19.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) sneer » 22.06.2014 21:23

Zawsze miło obejrzeć znane kąty :) Opuszczony hotel w Igrane najbardziej fascynujący jest o zmroku, zwłaszcza, że czai się tam sporo nietoperzy :) Do Podgory mam sentyment, choć nie zaryzykował bym chyba mieszkania tam przez całe wakacje (jednak, jak dla mnie, jest tam zbyt tłoczno), ale na wieczorny wypad do jednej z licznych knajpek jest bezkonkurencyjny. Pozdrawiam.
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 22.06.2014 22:14

Ciekawe i interesujące :papa: :papa: :papa:
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 22.06.2014 22:20

Lepiej późno, niż wcale... :D

Fajna relacja, śliczne fotki, miło się czyta :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.06.2014 22:54

Witam sneer,
Dla mnie Podgora jest idealna: spokój obrzeża, spokój na skrajnych plażach, dobre miejsce wypadowe do wycieczek i gwar wieczoru, czyli odwrotność tego co mam na co dzień – i Podgora idealnie pasuje.

Witaj majeczko, późno jeszcze nie jest, będziemy w cro 12 dni, więc jeszcze trochę przed nami

Riva jak zawsze zniewala. Połączenie jej bieli i zieleni palm to dla mnie jeden z najlepszych widoków w Chorwacji
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.06.2014 23:09

Męska część wycieczki jak zwykle głodna i kusi się na pizze. Mi wystarczy woda, bo z nieba żar się leje. Odpoczywamy w cieniu palm, ale w końcu trzeba się ruszyć i wejść do Pałacu – wchodzimy bramą morską wprost w objęcia podziemnych sklepów z pamiątkami. Nie zabawiamy tam długo i już jesteśmy na Perystylu. I jest nasz cel: egipski sfinks, który ma 3,5 tysiąca lat.. Sfinks wykonany jest z czarnego granitu.
Obrazek

Obrazek

Ta część Pałacu nic się przez 2 lata nie zmieniła. Dzwonnica nadal ta sama…
Obrazek

…i katedra Sv. Duje też.
Obrazek


W okolicach Srebrnej Bramy kupujemy woreczki z lawendą, a przez bramę wychodzimy poza teren pałacu na targowisko kupić owoce. Młoda robi się nieznośna, upał jej strasznie dokucza i szwagierstwo postanawia wracać do Podgory. My mam jeszcze plany. Wracamy pod dzwonnicę
Obrazek

Wchodzimy schodami w kierunku katery, kupujemy bilety tylko na dzwonnicę – katedra będzie musiała znowu poczekać. Małymi wąskimi drzwiami zaczynamy spacer 61 metrów wzwyż najpierw kamiennymi niewymiarowymi schodkami. Ale po chwili one się kończą i dalsza część wygląda mało zachęcająco. Pamiętałam ten marsz w górę sprzed 14 lat, więc jestem przygotowana i mam na nogach sandałki, a nie klapki :mrgreen:
Obrazek

Pierwsze ciekawe widoki
Obrazek

..ale uparcie zmierzamy coraz wyżej i wyżej, by w końcu zobaczyć Split z lotu ptaka. Na szczęście ludzi nie ma dużo, kilku Azjatów, którzy szybko schodzą i jesteśmy prawie sami. Możemy na spokojnie wyglądać przez każde z okien. Najpierw na Rivę i port…
Obrazek

…wzgórze…
Obrazek

…budynki gospodarcze Pałacu….
Obrazek

…i do środka Pałacu – miejsc którymi spacerowaliśmy 2 lata wcześniej
Obrazek

…i poza Pałac.
Obrazek

Spędzamy to sporą chwilę, ale pora zaatakować schody. Tym razem w dół. Dobrze, że nie musimy taszczyć jakiegoś małego berbecia. Oczywiście jest to wykonalne, zwłaszcza takiego w nosidełku, ale takiego co „już samooo chce” to małe wyzwanie przed rodzicami. Trzeba by było chyba sobie takiego turystę przywiązać do siebie
Obrazek

Zastanawiamy się nad spacerem po pałacu, odwiedzeniem wielkiego palucha, ale jest tak ciepło, że stwierdzamy, że trzeba kończyny pomoczyć. Decydujemy się na spacer do auta….
maluszek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1213
Dołączył(a): 07.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) maluszek » 22.06.2014 23:33

Pałac wart zobaczenia w środku... :D ja na dzwonnice szłam z "miękkimi kolanami"..... :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Pusta plama na mapie - Riwiera Makarska zaprasza - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone