Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

PRAGA z dziećmi - majówka 2015

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 22.08.2015 20:57

Miał szczęście Wallenstein, że było to imię na bierzmowaniu świętego Wojciecha :wink: , bo inaczej ... nie byłoby uzasadnienia na tę przemianę w Albrechta.
Swoją drogą istnieją słuszne niemieckie odpowiedniki imienia Wojciech - o np. takie: Woitke, Voitke, Voytke, Woyzeck ... ale Germańce, używają ich chyba częściej, jako nazwisk.

Mnie podoba się odpowiednik węgierski (pytanie - czy to bardziej odpowiednik Wojciecha, czy Albrechta/Adalberta ?) - BELA ... było nawet kilku królów o tym imieniu, w tym wybitny Bela IV, ojciec świętej Kingi.
A co Wallensteina - i tak nie był godny noszenia imienia Wojtek ...wszystkie Wojtki to szczere chłopaki :oczko_usmiech: .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 23.08.2015 15:45

...
Z Ogrodów Wallensteina wychodzi się tą samą drogą, którą się wchodzi.
Idąc dalej Letenską, można zaliczyć kościoły św. Tomasza i św. Józefa, a chwilkę później wpada się wprost na Rynek Małostrański, z barokowym kościołem świętego Mikołaja.

Fotek/ki nie będzie ...
Kto nie był, niech sobie wyobrazi - hałas, ruch uliczny, dzwoniące tramwaje, smrodzące auta i przemykający między tymi wszystkimi wynalazkami, tłumy ludzi.

Trochę za duży szok po spokojnych Ogrodach ...
Już ktoś o tym pisał, chyba maslinka ... zadziwia na praskiej starówce duży ruch uliczny, komunikacja miejska, w dość nieoczekiwanych miejscach - no, ale może nie da się inaczej.

Uciekamy na ulicę Mostecką (będącą przedłużeniem mostu Karola).
Pora coś zjeść, troszkę dalej mam upatrzony lokal, ale złote łuki McDonalda, powodują, że zostajemy przegłosowani przez młodzież.
Po posiłku, najlepsze są ciekawe historie ...



Obrazek

... pewien rycerz odwołał ślub, przekonany o niewierności swojej wybranki. Kiedy zrozpaczona dziewczyna utopiła się, zrozumiał, że popełnił błąd i się powiesił się. Teraz, co 100 lat pojawia się na ulicy Platnerskiej, w nadziei, że spotka młodą kobietę, która uwolni go od pokuty, rozmawiając z nim .. przynajmniej 1 godzinę.


Obrazek

...miejscowego balwierza tak pochłonęła alchemia, że porzucił dom i rodzinę. Córki zeszły na złą drogę, żona popełniła samobójstwo. Teraz człowiek ten nawiedza okolicę ulicy Karlovej, z nadzieją, że wróci do uczciwego zawodu i wynagrodzi swoim bliskim, wyrządzone krzywdy


Obrazek

...kiedy pod koniec XIX wieku zapanowała moda na rowery, młody Bober Rima ukradł rower i wjechał nim do rzeki. Jeśli przy moście Karola, zatrzyma Was ociekający wodą młodzian i będzie chciał sprzedać rower, należy zdecydowanie przyśpieszyć kroku.


Obrazek

Rabin Low stworzył glinianego olbrzyma. Nazwał go Golem ... - ok. tu nie będę nudził, każdy zna ciąg dalszy :wink:



Te i inne opowieści, można przeczytać, zobaczyć, a nawet dotknąć w Mysteria Pragensi, śmiesznym muzeum na Mosteckiej 18 (w bramie - od Mosteckiej jest napis Prague Ghosts and Legends Museum).
Muzeum jest dwupoziomowe - o ile górny poziom jest w miarę niewinny (szkielet układanka, rysunki poglądowe, wystające z muru postacie i warsztat alchemika) ...


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


... to po zejściu schodkami do piwnic zaczyna się mały hardcore ...
Już na schodach ktoś łapie nas za nogi, szkielety wystają z nieoczekiwanych miejsc, w komórce czai się bezgłowy templariusz, Golem za chwilę wstanie i zacznie rozróbę, pod sufitem maszeruje dzieciak, z uśmiechem a la laleczka Chucky, a na dodatek jakiś niskopienny złodziej butów, pokazuje nam środkowy palec.


Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tuż przy wyjściu, żegnają nas jeszcze dwaj bezgłowi zombie, którym można przybić piątkę ...


Obrazek

Obrazek


Wszystko to jest wykonane, bardzo prostymi, wręcz prymitywnymi środkami, ale zaaranżowane tak, że jest zabawa :twisted: .
Niemniej jednak, jest to atrakcja, dla większych dzieci (a i te i tak chwilami śmiały się nerwowo) . Zdecydowanie odradzam wizytę z pociechami w wieku przedszkolnym, czy wczesnopodstawówkowym.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 25.08.2015 20:24

Nikt tu nie zagląda ... pewnie układanka z kościotrupem okazała się za trudna :wink: .
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.08.2015 20:58

Oglądam, nigdy nie byłem w tym miejscu grozy :wink:

Ja tam zwiedzam przeważnie gospody 8)
marko350
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2298
Dołączył(a): 14.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marko350 » 25.08.2015 21:13

Ja zaglądam, fajna relacja :papa:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 25.08.2015 21:14

Buber napisał(a):Nikt tu nie zagląda ... pewnie układanka z kościotrupem okazała się za trudna :wink: .

Znowu musze napisać; patrz na licznik odwiedzin a nie na zdawkowe komenty, które niewiele wnoszą...
:wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.08.2015 22:00

Oczywiście że zaglądam :) , jakżeby mogło być inaczej? Jakiś czas temu wiosenna Praga (tyle że nie majówkowa, a bożocielna - no i bezdzietna) przypadła mi w udziale, więc sobie przypomnę :wink: to i owo. Nie mówiąc o tym, że cóś nowego też z chęcią zobaczę, nawet :mrgreen: kościotrupa.
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 25.08.2015 22:01

Buber napisał(a):Nikt tu nie zagląda ... pewnie układanka z kościotrupem okazała się za trudna :wink: .


Bo wszystkich zamurowało po obejrzeniu tego miejsca grozy... :mrgreen: Ps. Relację Agnieszki przeczytałam, ale Twoja jest równie ciekawa i myślę, że nawet te same miejsca mogą być pokazane z zupełnie innej perspektywy więc czekam na ciąg dalszy. Praga ma w sobie coś magicznego...
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 25.08.2015 22:50

Lednice napisał(a):Oglądam, nigdy nie byłem w tym miejscu grozy :wink:
Ja tam zwiedzam przeważnie gospody 8)


No tak - to takie przerażające miejsce, a w piwnicy dodatkowo wilgoć.
A w gospodzie ... ciepło, muzyka, browarek ... :wink:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 25.08.2015 22:53

Buber napisał(a):Nikt tu nie zagląda ... :wink: .


FUX napisał(a):Znowu musze napisać; patrz na licznik odwiedzin a nie na zdawkowe komenty, które niewiele wnoszą...
:wink:

marko350 napisał(a):Ja zaglądam, fajna relacja :papa:


Cieszę się, że jesteście - a komenty nie są zdawkowe ... wyzwalają dyskusję :wink:.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 25.08.2015 22:58

dangol napisał(a):Oczywiście że zaglądam ...
Jakiś czas temu wiosenna Praga (tyle że nie majówkowa, a bożocielna - no i bezdzietna) przypadła mi w udziale ... cóś nowego też z chęcią zobaczę, nawet :mrgreen: kościotrupa.


Danusiu - nawet nie wiesz jak się cieszę, widząc Cię tutaj :mrgreen:.
Co do Pragi ... to Ty masz chyba dość blisko .
Postaram się pokazać takie dziwne miejsca, do których bez dzieci bym nie polazł :wink:
A ... kościotrup tak - był funkiel nówka :lol: .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 25.08.2015 23:01

Sara76 napisał(a):..Ps. Relację Agnieszki przeczytałam, ale Twoja jest równie ciekawa... Praga ma w sobie coś magicznego...


Cześć
Dzięki ... ale moja relacja to popłuczynki po Agnieszkowej.
A co do magii - w muzeum dowiedziałem się, że Praga to filia tego Hogwartu :wink:.
Z takich ciekawostek (typu magicznego) - wydział eliksirów :wink: , podobno ciekawy, jest na Józefowie .
Ale tam nie byłem, żeby Snepa nie spotkać.
Ostatnio edytowano 26.08.2015 08:01 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 26.08.2015 07:57

...

Obrazek


Kolejna atrakcja (odwiedzona tylko dzięki portalowi złota praga :D ) - to Muzeum Karela Zemana.
Myślę, że ciekawe miejsce - i dla dorosłych i dla dzieciaków.
Znajduje się kilka kroków, od Misteriów, na krótkiej ulicy Saskiej pod numerem 3 (tuż przy końcu małostrańskim mostu Karola).

Karel Zeman był reżyserem, scenarzystą i scenografem.
Robił filmy fantastyczne, w latach powojennych, kiedy nie było komputerów do pomocy i trzeba było "ręcznie" kombinować z efektami.

Co do muzeum - przed nim jest dziedziniec, gdzie można sobie porobić fotki z różnymi instalacjami, a dzieciaki mogą się pohuśtać, czy ułożyć wielkie puzzle.
Korzystanie z tych zewnętrznych instalacji jest za darmo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Samo muzeum to taki skromny pawilon, z lewej strony dziedzińca.
Wygląda niepozornie - miałem opory, czy ta ekspozycja jest warta wydania kasy, na stosunkowo drogie bilety.
Wewnątrz o samym Zemanie jest niewiele (na szczęście).
Muzeum pokazuje przede wszystkim efekty filmowe, ery przedcyfrowej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
odwrót - rzucili przeciw nam T-rexy


Większość rzeczy można dotknąć, ubrać, pobawić się.
Niektóre instalacje są ruchome, z przesuwającym się za nimi tłem -świetne tematy do focenia.
Dzieciaki były bardzo zadowolone.

Obrazek
Maszynownia Nautilusa


Obrazek
A to już sam kapitan Nemo


Obrazek
słynne letadło na oprysk - dobre na Jożina z Bażin :wink:


Obrazek
o qurczę... osiągnąłem warp 5


Obrazek
Marsjanie zaraz tu będą- przygotujcie chleb i sól


Obiekt wygląda na niewielki, ale można tam spędzić wesoło dobrą godzinkę.
Wnętrza są zadbane, ciekawie zaaranżowane, jest nastrojowo i nietypowo.
Na końcu jest sala, ze współczesnymi efektami.
Czasem robią w niej warsztaty animacji itp ...

Obrazek

Obrazek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.08.2015 11:15

Widzę, że w Pradze, podobnie jak w Budapeszcie, można spędzić czas w ciekawych muzeach :)

Muzeum Zemana - rewelacyjne! Sama chętnie bym się tam pobawiła ;)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 26.08.2015 19:40

Jest tych muzeów trochę, tu i tam, niektóre posiadają świetne zbiory.
Najchętniej pogapiłbym się w jakieś piękne dzieła dawnych mistrzów, czy pochodził z przewodnikiem po zakamarkach kościołów, czy zamków.
Niestety z dziećmi trzeba wybrać te obiekty, które ich zaciekawią (przynajmniej nie znudzą) i jednocześnie będą dla nich pożyteczne.
Takie np. dokładne zwiedzanie Hradczan musieliśmy sobie darować, co najwyżej można troszkę chłonąć atmosferę miejsca (jak dadzą chłonąć :wink: ).
Za to jest zabawa, poza tym coś nietypowego, jak te upiory i efekty filmowe, się trafi .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
PRAGA z dziećmi - majówka 2015 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone