Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

PRAGA z dziećmi - majówka 2015

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 16.08.2015 22:38

...
Pobyt w Pradze miał być krótki ... ale spać gdzieś trzeba.
Dobrze, żeby było jednocześnie tanio, a do atrakcji miejskich blisko ...
Budapesztańskim zwyczajem znalazłem lokal na obrzeżach miasta, ale tuż przy stacji komunikacji masowej.

Obrazek


Pension Berta na Starochodovskiej (zaraz przy zjeździe z autostrady na Brno) - ma bardzo dobry standard, w pokojach dużo miejsca i cieplutko (a w Pradze chłodno wtedy było).
Pyszne i bogate śniadanka, przemili gospodarze, zamykany parking (choć wg. gospodarzy okolica spokojna - same domki jednorodzinne).
Najważniejsze, że do stacji czerwonej linii metra Opatov, było tak c.a. z 200 metrów.
Wręcz ideał - szczerze polecam.
Jest jeden szkopuł ...
Budynek pensjonatu stoi nad rzeczoną linią metra - nie odczuwa się tego, ale ktoś wrażliwy mógłby się przyczepić.


Stacja metra Opatov - na samej górze, na estakadzie, są przystanki autobusowe na ulicy Chilskiej (dojazdówki do autostrady).
W podziemiach wiadomo co ...

Obrazek

Obrazek


Przy wejściu na peron metra są zlokalizowane 2 kioski - trafiki, w których można kupić bilety (na stacjach są zawsze automaty - ale widziałem tylko takie na monety - może ich nie wystarczyć) - najbardziej opłacają się dobowe lub 3 -dniowe.
Obok duży bar z przekąskami, ciasteczkami, bułeczkami ... była nawet zupka ... - czynne to to od rana do wieczora ...
A najważniejsze - jest tam nawet ... :D .

Obrazek

Jadranskiej zmrzliny nie próbowałem, ale chłopaki sprzedają dobrą pizzę, chyba gdzieś do 22-23 godziny (uratowali życie młodszego dziecka w dniu przyjazdu).
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.08.2015 22:42

Bardzo przyjemny pensjonat.

Ja raz spałem w Pradze w okropnym pensjonacie w tych okolicach.
Znajoma mi poleciła ten nocleg i potem się do niej przed rok nie odzywałem :wink:
Na szczęście pensjonat już nie funkcjonuje.
Właściciel miał wielkiego psa, który szczekał jak oszalały i rzucał się na gości :?
O mało co mnie nie zjadł, w ostatniej chwili właściciel odciągnął psa ode mnie wrzeszcząc po psie:
to je fuj, to je fuj :!: :!: :!: :!:
Czyli wyszło na to że zostałem uznany za fuj :roll:
Właścicielka powiedziała, że mogę wrócić do pensjonatu, kiedy chcę, dała mi klucz.
Ale zaraz dodała, że po 22 oni idą spać i psa spuszczają ze smyczy 8)




A kanary szalały w metrze :?: :roll:

Jak ja jechałem metrem w Pradze, to bardzo często spotykałem kontrolerów
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.08.2015 23:15

Lednice napisał(a):... Ja raz spałem w Pradze w okropnym pensjonacie w tych okolicach....
Właściciel miał wielkiego psa, który szczekał jak oszalały i rzucał się na gości :?
O mało co mnie nie zjadł, w ostatniej chwili właściciel odciągnął psa ode mnie wrzeszcząc po psie:
to je fuj, to je fuj :!: :!: :!: :!:
Czyli wyszło na to że zostałem uznany za fuj :roll:


:lol: :lol:
Ooo - to jest prawdziwa przygoda ... nie zazdroszczę.
I jaki stereotyp, gospodarz swojemu psu sprzedał: - Polak - nie dość, że niejadalny, to jeszcze toksyczny :wink:.

Swoją drogą, gdy tam jechałem, to miałem lekkie obawy, co do Czechów - ... te historie o ich drogówce, mili kelnerzy w praskich lokalach, w końcu to, co dowalił, na temat rodaków, David Cerny:
Niewymieszana, nieciekawa, lekko sknedlikowana, nasiąknięta piwem, nieopalona masa. Czech to wieśniak, który jest chciwy, zachłanny, cwany i przebiegły ... i trochę tchórz. ....

Na szczęście na takich Czechów nie trafiłem ...
Psów też nie było ... ale to może dlatego, że obok była chińska knajpa :wink: .



Lednice napisał(a):A kanary szalały w metrze :?: :roll:
Jak ja jechałem metrem w Pradze, to bardzo często spotykałem kontrolerów


My mieliśmy pecha - kanarów też nie spotkaliśmy (weekend majowy - może mieli wolne :wink: ).
Po Budapeszcie, gdzie człowiek ma wrażenie, że metro istnieje tylko dla nich, jest to pewien szok.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.08.2015 23:25

Buber napisał(a):

Swoją drogą, gdy tam jechałem, to miałem lekkie obawy, co do Czechów - ... te historie o ich drogówce, mili kelnerzy w praskich lokalach, w końcu to, co dowalił, na temat rodaków, David Cerny:
Niewymieszana, nieciekawa, lekko sknedlikowana, nasiąknięta piwem, nieopalona masa. Czech to wieśniak, który jest chciwy, zachłanny, cwany i przebiegły ... i trochę tchórz. ....

Na szczęście na takich Czechów nie trafiłem ...


Właścicielką tego okropnego pensjonatu była Polka
Jej czeski mąż tylko tam pilnował psa :wink:

Czesi generalnie są OK, ale niektórzy kelnerzy faktycznie potwornie oszukują :wink:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.08.2015 23:41

...
Obrazek


No to RUSZAMY :oczko_usmiech: .

Jednym z bardziej sensownych przystanków metrowych, do celów zwiedzania Pragi, jest Staromestska na zielonej linii.
Stamtąd tylko parę kroków i już jesteśmy u wylotu mostu Karola.
Ale nie wchodzimy na sam most, tylko przemykamy się przez krótki pasaż z badziewiem (dzieci trzeba trzymać mocno za ręce
i zasłaniać im oczy :wink: ), żeby wyjść na Novotneho lavkę.
To taki cypel, gdzie były młyny, spichlerze itp. podobno należące do tego Nowotnego ...
Teraz są tam tylko drogie knajpy i auta Czechów lekceważących przepisy :wink:


Obrazek

Obrazek


Na to wszystko poważnie spogląda Bedrich Smetana.
My przyszliśmy dla ciekawych widoków.
Dzieci jeszcze się nie nudzą, próbując wspiąć się na pomnik :wink:.


Obrazek

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.08.2015 23:43

Lednice napisał(a):Właścicielką tego okropnego pensjonatu była Polka
Jej czeski mąż tylko tam pilnował psa :wink:
...


Aaaa ... i wszystko jasne.
Polka zagranicą ... twarda musi być ... i chłopa też trzeba umieć sobie wychować :lol: .
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 18.08.2015 00:14

Wiesz, w tej Pradze mają bardzo piękne... chmury. :wink:
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 18.08.2015 00:26

:D Uwielbiam Pragę, kiedy tylko mogę, chociaż na dzień, lub dwa lubię poszwendać się w jej klimacie.

p.s. a propos noclegów, pamiętam jeszcze z czasów studenckich, że dysponują fajnymi akademikami. Obecnie je również wynajmują dla turystów.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 18.08.2015 00:34

Buber w Pradze :lol:
To ja tu oko też wsadzę :wink:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 18.08.2015 08:13

Mikromir napisał(a):Wiesz, w tej Pradze mają bardzo piękne... chmury. :wink:

Na początku dnia były tylko takie ładne, dla vystrahu ... ale wieczorem tak zaczęło lać, że na Wełtawie pokazały się fale :wink: .


majeczka napisał(a): Uwielbiam Pragę, kiedy tylko mogę, chociaż na dzień, lub dwa lubię poszwendać się w jej klimacie.

Piękne miasto, z południowej Polski warto nawet na weekend wyskoczyć.


Janusz Bajcer napisał(a):Buber w Pradze :lol:
To ja tu oko też wsadzę :wink:

A witam, witam Waszmości :D .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 19.08.2015 23:02

...
Obrazek


Od strony Starego Miasta, góruje nad Mostem Karola, gotycka Staroměstská mostecká věž .
Wesz to dobry punkt widokowy.
Wchodzi się trochę wąskimi schodkami na pięterko, gdzie jest kasa (były tam jakieś tańsze rodzinne bilety), a potem na daszek.
Z daszku można oglądać 4 świata strony, z opisami ...
O np. strona wschodnia:

Obrazek


...a tu jej opis ...

Obrazek


Dzieckom się nawet podobało, można pobawić się ... a teraz pokaż mi ...
Oczywiście nie ze starszymi, bo padnie hasło: No wiesz ojciec ? wzrok straciłeś ?

Po Wszy trochę chodzimy, ale ileż można ...
Czas leci, jeszcze chwila, a ciżba ludzka most zatka...

Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.08.2015 23:56

Kultowe miejsce :D

Od wielu lat chodzi głównie o kult pieniądza uznawany przez mostowych sprzedawców i grajków 8)
( oraz kieszonkowców )


Ale widok na Hradczany z mostu jest zarąbisty, że bardziej się nie da :!: :D
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 20.08.2015 00:06

:D rzeczywiście kultowe miejsce.

Odkąd pamiętam mnóstwo turystów z całego świata o każdej porze zawsze można było spotkać na Moście Karola, nie wspominając o malarzach, ulicznych antykwariuszach, czy muzykach...
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.08.2015 19:59

Buber napisał(a):...
Tuż przed wyjazdem maslinka tworzyła swoją praską relację, więc pozwoliłem sobie skorzystać z jej rozległej i świeżej wiedzy.
Dzięki Agnieszko :D.

Nie ma za co :) Fajnie, że mogłam Ci pomóc.

Wojtku, bardzo się cieszę, że ruszyłeś z relacją. Na pewno pokażesz miejsca, do których nie dotarliśmy. Już pojawiło się wejście na wieżę :)
Będę zaglądać z przyjemnością.

Pozdrawiam :papa:
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 20.08.2015 21:56

parę lat mieliśmy okazję oglądać niemal pusty Most Karola - ale był wczesny i zimny marcowy ranek, więc chyba wolałabym jednak klika stopni więcej, nawet kosztem dodatkowych kilku turystów 8)
IMGP7561.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czechy - Česko

cron
PRAGA z dziećmi - majówka 2015 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone