Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 25.07.2017 21:57

baunty napisał(a):Po co mu kółko u brzegu ? :D :D
Gdzieś tę linę/pętlę trzeba przywiązać. Chyba, że ktoś lubi pływać po ponton co rano.
W Metajnie bojkę miałem ponad 20 m od brzegu, ale było też do dyspozycji kółko w tym betonowym nabrzeżu. Z natury jestem leniwy, więc... zrezygnowałem z porannego pływania wpław.

Ponieważ ta pętla po przywiązaniu leży na dnie, ma się dodatkowy luz/amortyzację.
Ta konfiguracja bez problemu przeżyła letnią borę, bez użycia gumowych amortyzatorów.
Również wygoda przy cumowaniu. W najgorszym przypadku moczysz tylko stopy.


Edit: poprawka "biorę" na "borę"
Ostatnio edytowano 25.07.2017 22:57 przez boboo, łącznie edytowano 1 raz
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 25.07.2017 22:23

boboo napisał(a):
baunty napisał(a):Po co mu kółko u brzegu ? :D :D
Gdzieś tę linę/pętlę trzeba przywiązać. Chyba, że ktoś lubi pływać po ponton co rano.
W Metajnie bojkę miałem ponad 20 m od brzegu, ale było też do dyspozycji kółko w tym betonowym nabrzeżu. Z natury jestem leniwy, więc... zrezygnowałem z porannego pływania wpław.

Ponieważ ta pętla po przywiązaniu leży na dnie, ma się dodatkowy luz/amortyzację.
Ta konfiguracja bez problemu przeżyła letnią biorę, bez użycia gumowych amortyzatorów.
Również wygoda przy cumowaniu. W najgorszym przypadku moczysz tylko stopy.

Do tego wszystkiego nie jest potrzebne kółko na brzegu.
Liny można przyczepić np do knagi lub słupka a nawet drzewka, lub innego kawałka liny na stałe przywiązanego do brzegu, natomiast bez kółka przy bojce lub "prosiaku" na dnie, nie zrobisz tego o czym piszesz.
Jeśli mnie pamięć nie myli, to kilka lat temu pisałem w tym wątku bardziej szczegółowo o takim sposobie cumowania i nie ma sensu się powtarzać, więc w skrócie:
"Podwójny mooring przepuszczony przez przelotkę przy bojce i obydwa końce liny na brzegu - najlepiej związane ze sobą i do czegoś przyczepiane.
Jeśli na brzegu nie ma kółka, to nawet z kawałka liny można sobie oczko zrobić.
Będzie ono miało rolę jedynie pomocniczą ( stabilizacja) podczas cumowania.
Po zacumowaniu linę właściwą musimy do czegoś przytwierdzić.
Należy pamiętać, że liny cumownicze nie powinny "pływać" ja odpłyniemy.
Muszą być dłuższe i kłaść się na dno.
Reasumując: niezbędne jest kółko/przelotka w morzu a nie na brzegu, ono nie jest tu niezbędne.
Ostatnio edytowano 28.07.2017 00:25 przez baunty, łącznie edytowano 3 razy
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 25.07.2017 22:54

OK, zamieniam słowo "kółko" (to nabrzeżne) na "coś, do czego można przywiązać" tę linę.
Ino warto to przywiązać tak, aby nie przeszkadzać plażowiczom i kąpiacym się.
Lina powinna tonąć.
W moim przypadku było w idealnym wręcz miejscu, dlatego uparłem się na słowo "kółko".
A nawet nie było to kółko, tylko wbetonowane U
Przelotka/uszko w bojce rozumie się samo przez się.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.07.2017 08:46

[quote="boboo"]
Ostatnio edytowano 07.05.2019 19:08 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
globtrotuar
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 04.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) globtrotuar » 26.07.2017 20:11

AdamBeata napisał(a):Widziałem jak niektórzy przymocowywali cumy do oczka w bojce, a nie do liny pod bojką - co może skutkować właśnie szukaniem łódki w Słonecznej Italii :)


Rozwiń trochą temat proszę. Na Mazurach jachty tak cumują. Czy chodzi o możliwość urwania oczka lub rozerwania bojki?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.07.2017 08:22

[quote="globtrotuar"][
Ostatnio edytowano 07.05.2019 19:09 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 27.07.2017 09:05

Kolega smoki3 dokładnie odpowiedział na pytanie o oczko.
Bojka w sumie jest tylko po to aby było widać miejsce cumowania i z reguły jak cumowałem do różnych bojek w cro to były to porządne liny i własnie do nich wszyscy cumują. Tak mnie nasz gospodarz, stary wyjadacz adriatyku :) pouczył. Jak pierwszy raz starałem się przepuścić linę przez oczko w bojce to specjalnie z domu do mnie na łódkę podpłynął wpław i pokazał gdzie wiązać wspominając przy okazji o włoskich znaleziskach na plażach. Coś w tym musiało być :)
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 27.07.2017 10:05

Ja uwielbiam mocowania na karabinki. Kiedyś kupiłem jakiejś włoskiej firmy ze stali A4 (ponoć też są rózne jej odmiany) sporo karabinków wyprodukowanych w Italii. Spędziły w wodzie (Grecja/Cro) w sumie 6 miesięcy (z przerwami).

Na dole bojki mam taki wielki karbińczyk (chyba fi 12 lub 14 i rozmiar 14 cm).
Na łodzi mam bardzo elastyczną linę cumowniczą (kilka) LIROS HANDY ELastic czy jakoś tak.
Węzłem ktowicznym zakończona też takim karabinkiem.
I karabinek (ten na końcu cumy) przypinam do karabinka (tego pod bojką)
Oczywiście ten pod bojką jest zatrzaśniety na mooringu (czy jak tam to zwał) czyli linie idącej od brzegu do czegoś na dnie.
Na mooringu jest zrobiona pętelka węzłem nie zaciskającym się.
Dużo łatwiej zapiąć karabinek na karabinek niż na linę.
Oczka na bojce służą raczej do wyciągania jej z wody bosakiem.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 27.07.2017 10:10

Mam takie liny Lirosa (cumowanie/kotwiczenie)

http://www.liros.com/en/products/productfinder/details/detail/liros-handy-elastic-festmacher.html

I takie:

https://sailovnia.pl/produkt/lina-liros-moorex-12-12mm/

Rozciągliwosć >20%

Ta druga nie sztywnieje nawet po miesiącu w Grecji. Tą pierwszą trzeba po kilku tygodniach prać bo mocniej sztywnieje
Mimo, że ta druga nosi nazwę (cumownicza) to używam jej na kotwicę.
Bardzo ładnie pracuje i amortyzuje nawet na dużej fali
globtrotuar
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 04.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) globtrotuar » 27.07.2017 11:45

Na razie problem jest. Silnik nie wchodzi na obroty. Zmienione membranki w pompie (nic). Dzisiaj czyszczenie platynek. Nie zrobiłem tego przed wyjazdem, niestety. Oj, trzeba będzie zmienić motor na taki z CDI.
PavveL
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 153
Dołączył(a): 28.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PavveL » 27.07.2017 21:43

zatkana główna dysza paliwa w gaźniku?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.07.2017 08:01

[quote="globtrotuar"]
Ostatnio edytowano 07.05.2019 19:09 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
globtrotuar
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 04.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) globtrotuar » 29.07.2017 19:59

smoki3 napisał(a):
globtrotuar napisał(a):Na razie problem jest. Silnik nie wchodzi na obroty. Zmienione membranki w pompie (nic). Dzisiaj czyszczenie platynek. Nie zrobiłem tego przed wyjazdem, niestety. Oj, trzeba będzie zmienić motor na taki z CDI.


I jak tam z maszyną? Zaczęła pracować i ostro pływacie? :)


Przeżyłem spory szok. Okazało się, że padły 2! świece, które były wymieniane przed rokiem i przepływane maks 50-60 godzin albo i mniej. Na poprzednich pływałem 3 sezony a wymieniłem nie dlatego, żeby coś źle było, tylko tak PROFILAKTYCZNIE. Oryginalne NGK B7HS-10 z USA (boats.net). Teraz kupiłem jakieś championy na stacji benzynowej w Vela Luce 20 kun za sztukę, facetowi powiedziałem, żeby się tylko velicina zgadzała i jak się wieczorem okazało to zamiennik jeżeli chodzi o "ciepłość" ino z przedłużonym izolatorem jest świca. Kolizji z tłokiem nie stwierdzono, więc zamontowałem. Dzisiaj popływano na wyspę Proizd (Prozak, jak mawia młodzież) i dookoła niej, głównie w ślizgu w 3 os. a w 4 to już nie chce. Dobrze, że gdy Yamaha się wypieła to zabrana Honda 2,3 pozwalała dopyrtać do miłych zatoczek :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.07.2017 20:43

[quote="globtrotuar"][quote="smoki3"]



Świetnie ,że rozwiązałeś problem :) Stopy wody....:)
Ostatnio edytowano 07.05.2019 19:10 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
globtrotuar
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 04.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) globtrotuar » 29.07.2017 21:03

smoki3 napisał(a):Świetnie ,że rozwiązałeś problem :) Stopy wody....:)


Bardzo dzięki i wzajemnie pozdrawiam. Świec początkowo w ogóle nie posądzałem. Czasami szukamy czegoś skomplikowanego a tymczasem rozwiązanie bywa banalnie proste. Niedawna wymiana świec spowodowała, że początkowo zostały totalnie wykluczone jako przyczyna problemów. Teraz dobiorę świece platynowe czy coś w tym rodzaju, żeby nie padło tak szybko.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 516
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone