Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Boloh
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 11.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Boloh » 02.10.2013 18:26

Teraz możesz się tylko domyślać dlaczego ja od początku kupiłem Riba i to 6m. i dla wygody i bezpieczeństwa)
PS.
Na pokładzie jest tyle miejsca że w 4-y osoby to pikuś i można jeszcze sobie poleżeć na pokładzie i poopalać się lub w cieniu pod daszkiem popijać z lodówki zimne piwko. Czego i Tobie serdecznie życzę jak oczywiście zmienisz ponton na Riba czy inna większą łódź
PZDR
Monte Christo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 793
Dołączył(a): 04.01.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Monte Christo » 02.10.2013 20:33

Boloh wrzuć zatem zdjątko tego RIB-a.
Ja cały czas się waham laminat czy RIB.
6m jakie to DMC ?
Jak to ciągasz do CRO ?
Jedziesz początkiem sezony zostawiasz, czy 2 wzglednie 3 tygodnie plywania a potem z powrotem do domu.
Boloh
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 11.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Boloh » 03.10.2013 11:53

RIB-a możesz zobaczyć na str. 204-(post test RIB-a w CRO) -poniżej skromne linki jak to moje pływadełko zachowuje się na wodzie i uwierz mi to nie wszystko :-). i na str 213 w piaszczystej pięknej zatoczce z dobrym żarciem i zimnym piwem :) :D
Co do ciągnięcia to na lekkiej przyczepce specjalnej do łodzi-(kupowałem w Castoramie) .
Nie zostawiam łodzi zawsze ciągnę-szkoda każdej przerwy na pływanie w Polsce-zwłaszcza , że w każdy weekend pływają również moi synowie z dziewczynami.
Co do laminatu to nie ma takiej dzielności zwłaszcza na morzu jak RIB. Miałem taką sytuacje jak na Jadranie złapała mnie 4-ka i fale zrobiły się niemiłosiernie wysokie z różnych stron ,a za mną płyną w laminacie gość, jak się obejrzałem to widok był nie do pozazdroszczenia rzucało go na wszystkie strony a fala wlewała się za każdym razem jak spadał w dół, w końcu zrezygnował i skierował się do najbliższej zatoczki a ja dopłynąłem do domu.
Co do jazdy z z RIB-em na przyczepce-nie jest źle
Na autobanie w Niemczech 120km,w porywach przy wyprzedzaniu 130km/godz. w Austri w nocy jechałem ostrożnie ale tempomat miałem na 105km/godz. na Słowenii 110km/godz. a w CRO też 115-120/km-(załadowana cała łódź, a w bagażniku tylko dokumenty i lodóweczka z żarciem), szybciej można ale już w tedy spalanie większe i może bujać na boki
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 03.10.2013 12:09

Boloh napisał(a):RIB-a możesz zobaczyć na str. 204-(post test RIB-a w CRO) -poniżej skromne linki jak to moje pływadełko zachowuje się na wodzie i uwierz mi to nie wszystko :-). i na str 213 w piaszczystej pięknej zatoczce z dobrym żarciem i zimnym piwem :) :D
Co do ciągnięcia to na lekkiej przyczepce specjalnej do łodzi-(kupowałem w Castoramie) .
Nie zostawiam łodzi zawsze ciągnę-szkoda każdej przerwy na pływanie w Polsce-zwłaszcza , że w każdy weekend pływają również moi synowie z dziewczynami.
Na autobanie w Niemczech 120km,w porywach przy wyprzedzaniu 130km/godz. w Austri w nocy jechałem ostrożnie ale tempomat miałem na 105km/godz. na Słowenii 110km/godz. a w CRO też 115-120/km-(załadowana cała łódź, a w bagażniku tylko dokumenty i lodóweczka z żarciem), szybciej można ale już w tedy spalanie większe i może bujać na boki


warto przeczytać - prędkość =?
Boloh
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 11.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Boloh » 03.10.2013 13:06

Mirko znam przepisy jak każdy z nas , ale gdybym miałbym się do nich zawsze stosować zwłaszcza co do prędkości to do Twojego pięknego kraju musiałbym 1500km jechać 2-e doby. Jak dla mnie to zbyt długo zwłaszcza że urlopu mam tyle ile większość z was czyli stanowczo za mało. Z powrotem owszem robię postój na nocleg w Słowenii ale to nie zmienia faktu że i tak potem grzeje na autobanie w Niemczech. Lubię dobre samochody i szybką jazdę.:) A do CRO z reguły wyjeżdżam ppł. i większość jadę w godz. nocnych gdzie np. w Austrii jest zupełnie pusto a w Słowenii nie ma prawie żadnego ruchu.
Podając koledze te prędkości nie chcę nakłaniać go na łamanie przepisów ale chcę wykazać , że jazda z łodzią na przyczepce nie stanowi większego problemu i nie koniecznie musisz być na drodze zawalidrogą :)
Pozdrawiam
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 03.10.2013 13:13

Boloh napisał(a):.....ale gdybym miałbym się do nich zawsze stosować zwłaszcza co do prędkości to do Twojego pięknego kraju musiałbym 1500km jechać 2-e doby....



I tak przez Niemcy kiedyś jechałem. Horror.

Wracałem cięgiem koło 21h
Masakra.
W D dodatkowo 40€ za przekroczenie prędkości.
I tak mnie ulgowo potraktowali. 120 na autostradzie.
Monte Christo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 793
Dołączył(a): 04.01.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Monte Christo » 03.10.2013 13:28

Boloh i to jest fajna odpowiedz. Dzieki.
marcin0k
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 182
Dołączył(a): 04.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin0k » 04.10.2013 13:51

Witam wszystkich.
Po niemal codziennym śledzeniu i zbieraniu wiedzy w końcu nadszedł moment aby się przywitać i przedstawić.
Od nowego sezonu zaczynam moją przygodę z pływaniem pontonem w Chorwacji.
Do zakupu przygotowywałem się (rozeznanie w sprzęcie) i moją żonę (kwestia wydatków) od ponad roku. W końcu udało się kupić sprzęt na dzień dzisiejszy moich marzeń. Ponton nieznanej w Polsce firmy Lodestar model Trimax 380 i lekki silnik dwusuw evinrude 15 km. Choć zwłaszcza w przypadku pontonu był to wydatek znaczny to jednak moim priorytetem było kupić PONTON, który będzie jak najlepiej wykonany i jak najlepiej sprawował się na morzu. Podstawowym założeniem była mobilność bo choć do Chorwacji można ciągnąć Riba i z Waszych relacji wynika, że nie jest to aż tak uciążliwe to jednak moje plany na dalszą przyszłość sięgają nieco dalej - Albania/Grecja a tam już niestety aby zajechać szybko a nie tracić pół urlopu na jazdę trzeba być i szybkim i zwinnym ;)
Pontonem będę pływał w lipcu 2014 w okolicach Sibenika (dokładnie Grebastica). Byłem tam w tym roku i myślę, że na pierwszy wyjazd z pływadełkiem miejsce idealne. Na pokład biorę moją żonę (na razie niechętna), synka (będzie miał 4 lata i przeżywa jak ja) i córkę (2 lata - wiecznie uśmiechnięta). Ponton będzie więc służył czysto rekreacyjnie, można powiedzieć familijnie (nie do szaleństw). Jadą z nami też znajomi też 2dorosłe + 2 dzieci.
Teraz mnie naszło pytanie ponton ma ładowność 800kg i na tabliczce jest informacja, że do 7 osób. Jak to wygląda od strony przepisów załadowanie pontonu załogą załóżmy 8 osobową ( w tym 4 dzieci) więc jakieś 400 kg z silnikiem wiąże się z jakimiś konsekwencjami (nie mówię o ślizgu i innych walorach pływackich tylko w razie kontroli przez policje/straż wodną) ?
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 04.10.2013 14:00

Dziecko to także osoba, patrząc na przepisy „samochodowe".
W tamtym rewirze koniecznie kamizelki zwłaszcza w okolicach kanału sibenickiego.
Tam naprawdę potrafi ostro zawiać i możesz się mocno zdziwić, skąd się wiatr i wyyysoka fala wzięła.
Kamizelki obowiązkow!
Gdyby co, to mam trochę szpeju na zbyciu.
Kilka kamizelek, kotwice, pagaje, bosak, linię paliwową, koło ratunkowe, koło do holowania dzieciaków za pontonem, etc.
Jeżeli się przyda to dawaj na PW.

Poza tym witaj na Forum.
marcin0k
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 182
Dołączył(a): 04.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin0k » 04.10.2013 15:32

Wiem wiem, kamizelki podstawa. Są już kupione, pozostały osprzęt będę kompletował jak budżet się zregeneruje ;)
W zasadzie to pływać planuję bardziej w okolicy Grebasticy - tam jest zatoka - muszę najpierw poznać ponton a dopiero później morze :)
Właśnie zastanawia mnie czy ilość osób jaką producenci pontonów wpisują są na zasadzie "gdyby się komuś nie chciało dodawać kg" czy podyktowane innymi normami bezpieczeństwa niż kg.
Ale to czysto hipotetycznie bo pływać tak jak pisałem będziemy docelowo 2 osoby + 2 dzieci a patrząc na aktualny sceptycyzm małżonki do pontonu będzie to układ ja + syn więc powinniśmy w ślizg wejść :)
jacek2929
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 304
Dołączył(a): 05.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek2929 » 04.10.2013 16:27

FUX napisał(a):Dziecko to także osoba, patrząc na przepisy „samochodowe".
W tamtym rewirze koniecznie kamizelki zwłaszcza w okolicach kanału sibenickiego.
Tam naprawdę potrafi ostro zawiać i możesz się mocno zdziwić, skąd się wiatr i wyyysoka fala wzięła.
Kamizelki obowiązkow!
Gdyby co, to mam trochę szpeju na zbyciu.
Kilka kamizelek, kotwice, pagaje, bosak, linię paliwową, koło ratunkowe, koło do holowania dzieciaków za pontonem, etc.
Jeżeli się przyda to dawaj na PW.

Poza tym witaj na Forum.


Z pontonami to trochę dziwna sprawa czasem jest. U mnie jest np. Ładowność 5,5 osoby. Mogłem więc zarejestrować go na 5 lub 6 osób
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 04.10.2013 17:04

cronet napisał(a):Mówisz o uchu na lądzie?


Zarówno na lądzie jak i w wodzie.

jacek2929 napisał(a):Z pontonami to trochę dziwna sprawa czasem jest. U mnie jest np. Ładowność 5,5 osoby. Mogłem więc zarejestrować go na 5 lub 6 osób


To 0,5 dotyczy dziecka. Przynajmniej taką oficjalną wersję przedstawił mi producent pontonu który kiedyś kupowałem. Tak czy inaczej jest to pewna nieścisłość bo co oznacza "dziecko"? Niepełnoletni w wieku 17,5 roku, 190 cm i 80 kg wagi?
jacek2929
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 304
Dołączył(a): 05.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek2929 » 05.10.2013 07:02

W sumie to jako sprzęt wędkarski to byś zarejestrował na 8 osób. Bo tego nikt nie sprawdza, a potem i tak jest ważne to co jest w dowodzie rejestracyjnym. Inną sprawą jest że w 8 na pontonie 3,8m będziecie wyglądać podejrzanie (jak ci co z Afryki na Lampedusę płyną :D )
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 05.10.2013 15:40

marcin0k napisał(a):Teraz mnie naszło pytanie ponton ma ładowność 800kg i na tabliczce jest informacja, że do 7 osób. Jak to wygląda od strony przepisów załadowanie pontonu załogą załóżmy 8 osobową ( w tym 4 dzieci) więc jakieś 400 kg z silnikiem wiąże się z jakimiś konsekwencjami (nie mówię o ślizgu i innych walorach pływackich tylko w razie kontroli przez policje/straż wodną) ?
[/quote]

Hej Marcin,
Też i witam, i życzę dużo frajdy na wodzie z pontonem imiennikowi! Wystartowałem w tym troku i to zdecydowanie nowa jakość wakacji :D
Zainteresowałem się tymi 7 osobami na pontonie 3,8m (bo sam mam taki - Honwave 3,8m z ładownością 5 dor. + 1 dziecko). 7 os. wydaje mi się dużo na tą długość. Sprawdź czy na pewno 7, bo na stronie producenta podają 6.
http://www.lodestarinflatables.com/Trimax-3D-V.html
Co do realiów - w spokojnej zatoczce, na niewielką odległość, mając pewność bezpieczeństwa, przetransportujesz na własne ryzyko wszystkie 8 os., tyle, że bagaże plażowe to już raczej na przyczepce :D. I w ślizg raczej nie wejdziesz. Ale jakiekolwiek wybieranie się dalej zdecydowanie odradzam.

Skomentuję jeszcze podejście do sprzętu: podobnie jak większość osób tutaj raczej stoję na stanowisku, że najważniejsza jest niezawodność i max. możliwa moc silnika - to przede wszystkim decyduje o bezpieczeństwie. Pontonem tej wielkości i tak nie wybierzesz się na pełne morze, więc ew. różnice w produktach przyzwoitych producentów a tych najbardziej renomowanych jak Zodiac czy LodeStar nie będą moim zdaniem specjalnie odczuwalne. Dlatego miałbym raczej podejście: możliwie najlepszy silnik, przyzwoity ponton - przy ograniczaniu się z funduszami, bo bogatemu kto zabroni... :hut:
(oczywiście nie sugeruję, że Twój silnik tego nie spełnia)
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 05.10.2013 16:39

A propos zdjecia hydrofoilów stronę wcześniej...

Przy poprzednim silniku miałem takie same, LALIZAS, ale ponieważ poszły razem z silnikiem do nowego właściciela zastanawiam się nad doposażeniem w hydrofoile nowego silnika.
Badając temat znalazłem takie szpeje nieco bardziej zaawansowane i tak ze 4 x droższe od tych standardowych:

http://www.sesport.com/Home.asp

http://www.stingrayhydrofoils.com/stingray-classic/

http://www.youtube.com/watch?v=fSG-BfYzHu4
http://www.youtube.com/watch?v=8znNHD5b5ZEh

Interesujące, że oprócz funkcji stabilizujących pokazują też poprawę ukierunkowania mocy śruby - moc bardziej przekłada się na uciąg śruby. Może warto zainwestować? Ok 300zł. nie majątek, a większy banan na twarzy zawsze bezcenny :lol:

Co sądzicie? Ma ktoś może jakieś doświadczenia z takimi?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 260
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone