Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 22.07.2007 08:55

GALILEUSZ napisał(a):
FUX napisał(a):Przy okazji. Mam do sprzedania kabrio do łódki lub pontonu. Używane jeden sezon, stan idealny. Cena do dogadania.

Czy można zobaczyć zdjęcia i poznać cenę ? mój nr GG: 8782451

Na szybko 1,7 x 1,7
Musiłbyś w jakiś sposób zamocować do pontonu. Po jednym punkcie podparcia na każdym boku plus po dwa odciągi na stronę. Całość chromowana, daszek z tkaniny. Wyrob produkcji włoskiej. Płaciłem 1,5 kpln. Oddam za około tysiąc.
GALILEUSZ
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 76
Dołączył(a): 21.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) GALILEUSZ » 22.07.2007 11:24

Ja kombinuję z czymś zastępczym, choć faktycznie daszek oryginalnie dedykowany do łódki ma zupełnie inny wygląd.

Tu jeszcze bez naciągów - przymierzony na sucho:
Dziś tj w niedzielę sprawdzę go na Zalewie Zegrzyński czy to w ogóle ma sens i czy nie pofrunie przy pierwszym dodaniu gazu
[ a dziś mocno wieje ... ]
Wygląda jak gondola, ale zapewnia cień.

Prawie jak McGyver ... :lol:


Obrazek
GALILEUSZ
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 76
Dołączył(a): 21.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) GALILEUSZ » 22.07.2007 17:45

Wróciłem z Zalewu. Pływałem na YAM360 z baldachimem.
Muszę stwierdzić, że baldachim własnej roboty sprawdził się w 100 %.

Mimo, że silnie wiało i była spora fala baldachimu nie porwało, nic się nie poluzowało.
Po dwóch godzinach pływania wygoniła nas burza z piorunami.

Koszt takiego "wynalazku" jest prawie żaden.

Wydałem 57 zł za pawilon ogrodowy - może przyda się w ogrodzie.
4,50 zł za najgrubszy sznurek do wieszania bielizny 15 mb
9,80 zł Dwie gumy bagażowe - które zdejmę i zastąpię linką bawełnianą.
Plus baner reklamowy, który nic nie kosztował.

Tanim kosztem wyszło to co wyszło, ale działa !

Pozdrawiam


Obrazek
stax
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 29.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) stax » 29.07.2007 23:10

Witam wszystkich entuzjastów plyawnia pontonami u wybrzeży Chorwacji. Mam nadzieję, że ktos pozostał jeszcze w kraju i odpowie na moje pytanko. Interesuje mnie , gdzie cumujecie swoje pontony na noc - w portach, na plażach, czy przy ogolnie dostępnych nabrzeżach? Czy za cumowanie w portach trzeba coś płacić? I może jeszcze garść informacji o przepisach regulujących pływanie w Chorwacji - gdzie i kiegy trzeba kupić winietki, do jakiej długości pontonu i mocy silnika nie trzeba miec patentu itp.

Pozdrawiam wszystkich. :D
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 30.07.2007 12:31

stax napisał(a): gdzie cumujecie swoje pontony na noc - w portach, na plażach, czy przy ogolnie dostępnych nabrzeżach? I może jeszcze garść informacji o przepisach regulujących pływanie w Chorwacji - gdzie i kiegy trzeba kupić winietki, do jakiej długości pontonu i mocy silnika nie trzeba miec patentu itp. :D

Jedziemy z pontonem pierwszy raz, już 9.08; W tym celu dokonaliśmy jego zakupu kilka miesięcy wcześniej. Pozostawiać go natomiast będziemy przy nabrzeżu plaży w dość małej miejscowości na Hvarze.
Nie obawiamy się kradzieży, gorzej ze sztormem; w ubiegłym roku po nocnej burzy mąż dosyć długo szukał naszych dwóch karimat, pozostawianych na plaży na noc. I o dziwo jedną z nich nawet znalazł. :roll: :roll: :roll:
Cofnij się kilka postów wcześniej, a dowiesz się gdzie i kiegy trzeba zakupić winietki, do jakiej długości pontonu i mocy silnika nie trzeba mieć patentu. Warto poczytać. Pozdrawiam :papa:
stax
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 29.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) stax » 30.07.2007 18:20

Dzięki MAJECZKA,
znalazłem już tę część forum dotyczącą przepisów, winiet itp. więc już wiem w tym wzgledzie co trzeba. Co do cumowania "na dziko" bez opieki mam jednak mieszane uczucia :?
Życze pięknej pogody i zadnych tam sztorów - nacieszcie sie swoim nowym nabytkiem.
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 30.07.2007 21:44

stax napisał(a): Co do cumowania "na dziko" bez opieki mam jednak mieszane uczucia :?


W zasadzie może masz rację, w dużej mierze zależy też jednak gdzie będziesz. :wink: :wink: :wink: Jednak myślę, że można ubezpieczyć swój ponton i silnik np. od kradzieży, czy sztormu. Skontaktuję się w najbliższym czasie z odpowiednim przedstawicielem. :papa:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 30.07.2007 21:47

Warta miała dobre stawki. -, że nie miala kradzieży silnika zaburtowego.
W PZU stawki bandyckie.
daisykf
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) daisykf » 31.07.2007 07:42

Od kilku lat mój ponton "nocuje" w małym porcie w Zavalaticy na Korculi, nigdy nic sie nie działo, gospodarz nauczył mnie abym zabierał bak z benzyną bo czasami miejscowej młodzieży brak powyższej do motorowerów. Na wszelki wypadek zrobiłem zabezpieczenie silnika, ale tylko dlatego aby mieć spokojne sumienie. Nie wiem jak to jest w dużych kurortach takich np jak Makarska, ale takie rejony mnie nie interesują.
Ponton cumuje, metodą na gumę. Do bojki na wodzie przypinam gumę fi12, dlugą na 12m. potem ponton, i linka do brzegu.
To powoduje że ponton jest na wodzie w odległości ok 15m troche poza innymi łódkami, i nie obija się.

HONDA 4MB, SILNIK HONDA 20KM
damiangres
Croentuzjasta
Posty: 380
Dołączył(a): 14.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) damiangres » 31.07.2007 07:44

MorskiPas napisał(a):Dla statków o napędzie mechanicznym jest podobnie jak dla samochodów - obowiązuje ruch prawostronny, czyli mijacie się lewymi burtami. Jeśli druga jednostka nie płynie wprost na Ciebie ale widać, że kurs jest kolizyjny to pierwszeństwo ma nadjeżdżający z prawej.
Ja jak tylko mam miejsce to omijam wszystko w bezpiecznej odległości i płynę tak, żeby ten drugi nie miał wątpliwości co do moich zamiarów, czyli nie zmieniam zdania w ostatniej chwili.

To co wyżej napisałem to niezbędne minimum wiedzy, bo na ten temat jest dość opasła książka, której nie trzeba w całości wkuwać na pamięć ale warto przynajmniej raz przeczytać i zapamiętać to co ważne.

Tekst Międzynarodowych Przepisów o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu

stopy wody
MP


Przebrnąwszy przez tekst przepisów :) No trochę się orientuję i może żadnej katastrofy nie spowoduję :)
Aha, przydałaby się jakaś skrócona wersja przepisów dla normalnych ludzi ;)
pozdrawiam
--
damian
GSX750ES - 100 konna Drynda z Cro.pl
stax
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 29.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) stax » 31.07.2007 20:07

damiangres napisał(a):Przebrnąwszy przez tekst przepisów :) No trochę się orientuję i może żadnej katastrofy nie spowoduję :)
Aha, przydałaby się jakaś skrócona wersja przepisów dla normalnych ludzi ;)
pozdrawiam
--
damian
GSX750ES - 100 konna Drynda z Cro.pl


Do tego co napisał MorskiPas dodałbym tylko, że statki z napędem mechanicznym, czyli nasze pontony muszą ustępować pierwszeństwa statkom żaglowym i wiosłowym oraz to, żeby zwrócić szczególną uwagę na ewentualne statki zajęte pracami podwodnymi (oznaczone dwoma kulami, miedzy którymi znajduje się romb w pionie) - takie statki należy omijać po stronie oznaczonej dodatkowo dwoma rombami, a nie po stronie oznaczonej dwoma kulami (tam nie ma przejścia). Można spotkać jeszcze statek zajęty połowem, który wystawia sieci z jednej burty na znaczną odległość (ponad 150m) - pokazuje w dzień z tej strony stożek skierowany wierzchołkiem w górę. To tak, żeby uzupełnić skróconą wersję przepisów bezpieczeństwa przy spotkaniu z innymi statkami.
Podstawajestjednak ostrożność i zdrowy rozsądek.
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 31.07.2007 21:33

damiangres napisał(a):Aha, przydałaby się jakaś skrócona wersja przepisów dla normalnych ludzi ;)
pozdrawiam


Skrócona wersja jest taka:"omijać szerokim łukiem wszystko co się rusza". To na otwartym morzu gdzie miejsca jest dość. A jeśli spotkacie się w wąskim przejściu to zastosuj się do tego co już wcześniej napisałem:

MorskiPas napisał(a):obowiązuje ruch prawostronny, czyli mijacie się lewymi burtami. Jeśli druga jednostka nie płynie wprost na Ciebie ale widać, że kurs jest kolizyjny to pierwszeństwo ma nadjeżdżający z prawej.


Nie pchaj się nikomu pod dziób a włos Ci z głowy nie spadnie.
damiangres
Croentuzjasta
Posty: 380
Dołączył(a): 14.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) damiangres » 01.08.2007 07:14

A jednak można krócej :) :) :) :)
Jeszcze raz dzięki za wszelkie rady, porady itp. No w każdym razie jest teraz większa szansa, że wrócę cało ;)
A wyjazd już 14 sierpnia :)
pozdrawiam
--
damian
GSX750ES - 100 konna Drynda z Cro.pl
niedzwiedz40
Croentuzjasta
Posty: 210
Dołączył(a): 03.08.2007
Re: Pontonik

Nieprzeczytany postnapisał(a) niedzwiedz40 » 03.08.2007 16:37

witam :D
jestem tu pierwszy raz i pierwszy raz wybieram sie do chorwacji i chacialbym uzyskac kilka sprecyzowanych odpowiedzi bo na forum jest wiele wersji :)
a wiec pyt nr 1
do plywania pontonem 4,15m i 20km potrzebuje -winiety ,dowodu rejestracyjnego na ponton i patentu sternika? jak daleko moge wtedy odplynac od brzegu? i w jakich porach dnia?
pyt nr 2
nie stac mnie na nurkowanie z baza lub wykup winiety wiec w sprzecie ABC moge nurkowac za darmo ,niezaleznie od odleglosci od brzegu i pory dnia?
pyt nr 3
chcialbym robic fotki pod woda i filmowac czy musze miec jakies zezwolenie ? jakas winiete? oczywiscie robienie fotek i filmu nurkujac w sprzecie ABC
pyt nr 4
czy lapanie ryb z brzegu lub pontonu jest odplatne czy trzeba miec jakies pozwolenia?
mam nadzieje ze bedziecie wyrozumiali i odpowiecie mi na te pytania :) jest ich troszke ale potrzebuje konkretow bo slyszalem ze tamtejasza policja wodna jest strasznie surowa a w moim przypadku utrata sprzetu jest nie do pomyslenia :)
dziekuje i pozdrawiam
a co do typow pontonu to bez watpienia typ RIB jest nie do pobicia bo jest wlasnie na takie warunki ,ale i pontonem nauczylem sie plywac po baltyckich falach (a sa o wiele gorsze niz chorwackie krutkie i wysokie) i wiem ze by uniknac zjawiska szarpania silnikiem tzw(zapowietrzania i wydymania podlogi) wystarczy plynac delikatnie i powoli pod kontem do fali rejs trwa o wiele dluzej ale nasz ponton dostaje wtedy o wiele mniej w kosc , mozna tez zastapic pompowany kil (robionay dla wygody a moim zdaniem to dobre tylko na stawy ) sztywnym drewnianym cos jak w naszych stomilach PELIKAN, KRAB itd , ja mam tak w swoim i konfort podniusl sie o 100% a koszt to ok 100zł
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004
Re: Pontonik

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 03.08.2007 21:15

niedzwiedz40 napisał(a): jak daleko moge wtedy odplynac od brzegu?


Pomijając kwestię przepisów (bo nie napisałeś jaki masz patent) odpowiedź jest jedna: odpływaj na taką odległość żebyś w razie awarii silnika mógł dopłynąć do brzegu. Jaka ta odległość będzie to zależy od wielu czynników i musisz to sam ocenić. Zwróć uwagę, że sporo łodzi motorowych w Chorwacji ma zapasowy silnik.

niedzwiedz40 napisał(a):i w jakich porach dnia?


To zależy od tego czy Twój ponton ma przepisowe oświetlenie czy go nie ma.

niedzwiedz40 napisał(a): w sprzecie ABC moge nurkowac za darmo ,niezaleznie od odleglosci od brzegu i pory dnia?


Nie słyszałem o żadnych ograniczeniach dotyczących ABC ani o żadnych opłatach czy specjalnych zezwoleniach na fotografowanie, ale na ten temat i na temat łowienia ryb niech się wypowiedzą specjaliści.

Ja tylko dodam, że adriatycka fala też lubi być wyjątkowo wredna nawet dla pontonów ze stywną podłogą.

stopy wody
MP
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone