Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacisz kartą czy gotówką

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 10.02.2015 23:35

sdolas napisał(a):Wszystko się rozbija tylko o kurs, chciałbym wiedzieć czy biorąc złotówki dostaje się w ucho 3%, 5% .... czy jest to promil i nie warto w ogóle bić piany :wink:

Moim zdaniem nie warto bić piany. Tak to wygląda na dzień dzisiejszy. :arrow: Exchange Rate Hrvatske narodne banke.

Jednak nie wiemy - jak pisze Janusz - jaki kurs będzie za pół roku.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.02.2015 23:50

Dostawanie w ucho w Chorwacjji wiąże się ściśle z tym, gdzie się wymienia, a nie jaką walutę się wymienia :!: :roll:

Jak w kantorze, to czasem mogą ładnie oskubać. Szczególnie lubią skubać turystów leniwych, którzy wymieniają walutę w hotelach lub przy hotelach.

Po prostu trzeba pójść do banków, tam kursy są najlepsze :!:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 11.02.2015 00:00

Nikt mnie nigdy nie oskubał przy wymianie waluty w Chorwacji.
Wymieniałem w różnych latach w bankach i kantorach, w zależności gdzie był lepszy kurs w danym roku.
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 11.02.2015 00:04

Pisząc o oskubaniu miałem tylko na myśli mniej korzystny kurs :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 11.02.2015 00:07

walp napisał(a):Tak to wygląda na dzień dzisiejszy. :arrow: Exchange Rate Hrvatske narodne banke.

Dla porównania kurs w kantorze
http://www.mjenjacnica-bozo.com.hr/
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.02.2015 00:07

Pisząc o skubaniu miałem na myśli niekorzystny kurs :!: :roll:

Bardziej dotyczyło to złotówki niż euro. Nie pamiętam dokładnie, ile kantory skubały przy sprzedaży złotówek, ale na pewno się to nie opłacało w porównaniu do kursu bankowego :!:

Pamiętam, w kantorze było za 1 euro 7,20 kun, w banku obok 7,50.
Przy wymianie 1000 euro to już było skubnięcie :roll:

Natomiast NIGDY w Chorwacji nie spotkałem się z oszustwami typu, że ktoś dostał banknot z myszką Miki :wink:
albo dostał mniej pieniędzy od kursu kantorowego, bo facet w kantorze się "pomylił"

Zresztą różnice w kursach kantorów są spore :!:
Na pewno nie opłaca się wymieniać euro czy złotówki na kuny przy granicy :!: :roll:
No i w pobliżu hoteli i w samych hotelach :!:
Oraz na stacjach benzynowych :!:
Ostatnio edytowano 11.02.2015 00:16 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 11.02.2015 00:12

Lednice napisał(a):W kantorze było za 1 euro 7,20 kun, w banku 7,50.
Przy wymianie 1000 euro to już było skubnięcie :roll:

Aby nie być skubnięty - wymieniałem gdzie był lepszy kurs.
Bywały lata, że w kantorach był wyższy.
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 11.02.2015 00:16

Janusz
Faktycznie różnica jest.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 11.02.2015 00:21

sdolas napisał(a):Janusz
Faktycznie różnica jest.

Na dzień dzisiejszy minimalna.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.02.2015 00:23

Tam gdzie są turyści, którym się śpieszy i z tego powodu nie zwracają uwagi na cenę
albo są leniwi, tam się skubie :roll:

Austriacy kasują jak za zboże za benzynę przy autostradzie, wystarczy z niej zjechać, żeby zatankować kilkadziesiąt centów taniej,
w Polsce i w Czechach skubią za winiety, potrafią sobie zażyczyć w budce za austriacką winietę wartą niecałe 9 euro 60 złotych :?

Trzeba być czujnym jak harcerz, 8)
ale z drugiej strony nie ma co wariować i się przejmować wszystkim na zapas, liczy się zdrowy rozsądek :wink:

Wymienić euro czy złote na kuny w banku i święty spokój :!: :mrgreen:

A za większe zakupy najwygodniej i najbezpieczniej jest płacić kartą, przeważnie kurs nie jest też wtedy najgorszy :roll:

Przy zakupach w strefie euro najlepiej mieć konto w euro w polskim banku i płacić kartę do tego konta.

Tak mi się wydaje 8)
nlock
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 342
Dołączył(a): 20.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) nlock » 11.02.2015 19:36

sdolas napisał(a): chciałbym wiedzieć czy biorąc złotówki dostaje się w ucho 3%, 5%

na to to tylko szklana kula...lub doskonałe wyczucie trendów na rynkach walutowych :D

Janusz Bajcer napisał(a):No i oczywiście karta na zakupy w marketach oraz na stacjach benzynowych.

+ płatności w drodze do CRO - Słowacja, Węgry itd.

Jak mam tzw. "wolne środki" to kupuję € (w necie) - wtedy to ja wybieram kurs i przeważnie wypada korzystniej niż kurs z transakcji kartą - tak było np. w 2014.

Dodatkowo oczywiście karta bankomatowa bez prowizji (debetowa) i trochę PLN w portfelu (jakby co :-D )

Tak jak napisałem wczesniej w tym wątku (a jest to wyłącznie moja, subiektywna opinia :) , choć potwierdzona doświadczeniem z kilku lat i krajów Europy) przy zagranicznych wojażach dobra karta kredytowa to podstawa :!:
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 11.02.2015 21:01

Czyli wiadomo że trzeba jak na pierwszy raz :) mieć pełen pakiet, większość zwykłym mastercardem i trzymać cały czas kciuki by nie było problemów z terminalami, coś tam Euro by w w razie czego móc zamienić i oczywiście zł.
I pewnie nie dać się zwariować :mrgreen:
nlock
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 342
Dołączył(a): 20.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) nlock » 11.02.2015 21:19

sdolas napisał(a):... trzymać cały czas kciuki by nie było problemów z terminalami...

W Polsce się zdarzyło, za granicą póki co nigdy :D
Rekord świata to była dla mnie stacja benzynowa na Węgrzech: W bok od 85 lub 86 (teraz już nie pomnę która :) ), szczere pole, 2 dystrybutory i budka wielkości naszego kiosku Ruchu. Jednak na drzwiach symbole i MC i Visa. Dla pewności wchodzę , pokazuję kartę (po węgiersku to bym chyba umiał tylko kupić buraki w Budapeszcie - mniej więcej tak jak Smoleń :D ), a pani z uśmiechem kiwa głową :!:
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 11.02.2015 21:26

nlock napisał(a): przy zagranicznych wojażach dobra karta kredytowa to podstawa :!:


Dokładnie tak.

Tyle tylko, dodam, tak w ramach ciekawostki, najlepiej z dokumentem tożsamości.

Płaciłem do tej pory bowiem kartą kredytowa prawie we wszystkich europejskich krajach bez najmniejszych problemów. Jednakże ładnych parę lat temu, w markecie w Bilbao w Hiszpanii, skądinąd sympatyczna seniorita, widać widząc zapewne moją, egzotyczną dla niej, słowiańską facjatę oraz nieznaną jej wówczas nazwę polskiego banku BZ WBK, obejrzała ją sobie po czym grzecznie poprosiła mnie o okazanie jakiegoś dowodu tożsamości i po porównaniu zgodności danych mogłem bez dalszych problemów dokonać płatności.

I to był jeden, jedyny i wyróżniający się przypadek, z dosyć długiej mojej przygodzie z kartami kredytowymi poza granicami naszego kraju. :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 11.02.2015 21:36

nlock napisał(a):
sdolas napisał(a):... trzymać cały czas kciuki by nie było problemów z terminalami...

W Polsce się zdarzyło, za granicą póki co nigdy :D

Zawsze mamy ze sobą co najmniej dwie karty i gotówkę oczywiście.
Zdarzyło się bodajże dwa razy. Raz nie mogliśmy zapłacić żadną z kart we Włoszech, a raz jednej karty nie przyjął bankomat
w Orebić (z drugiej wypłacił). Poza tym, wszędzie, gdzie to możliwe - kartą.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacisz kartą czy gotówką - strona 38
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone