Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacisz kartą czy gotówką

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wtopek
zbanowany
Posty: 305
Dołączył(a): 08.01.2015
Re: W tym roku ceny ostro w górę?

Nieprzeczytany postnapisał(a) wtopek » 10.02.2015 12:48

yzedef napisał(a):
wtopek napisał(a):Opłaty za przewalutowanie nie ma, jeśli ma się konto walutowe :)

Kurs wymiany - jw.

przelew SEPA to 9,90 zł + 7,50 HRK po stronie chorwackiej, razem 13-14 zł.

internet to standard HR, chociaż zdaję sobie sprawę że na zadoopiach może być z tym problem, ale jeśli się ma dodatkowe oprogramowanie zabezpieczające z tablecie/laptopie, to żaden problem, wysyłka przelewy zdefiniowanego zajmuje tyle samo czasu co wyjęcie kasy z portfele i jej przeliczenie

podejrzanego/niemiłego traktowania przez właściciela nie zakładam, bo dogaduję z nim formę płatności przed przyjazdem, a tak właśnie zrobiłem kilka dni temu wysyłając zaliczkę, gość nie robił żadnych problemów, wręcz stwierdził, że to szybciej i wygodniej, dostał kasę w 24/h i tak samo uzgodniliśmy zapłatę reszty po przyjeździe na miejsce latem

Nie traktujmy Chorwatów i Chorwacji jako kraju, w którym nic nigdy się nie zmieni. Od Prawie 2 lat są w Unii i stopniowe przejdą na wygodniejszy dla wszystkich system. Nie chcę nawet myśleć że te wszystkie kwatery za gotówkę są na lewo i nieopodatkowane ;) czyżby chcieli pójść grecką droga ;) ? Ile lat można jeszcze jeździć i płacić tylko gotówką

W we wcześniejszym wpisie odniosłem się do niemiłej sytuacji, kiedy któryś z forumowiczów został wezwany do uiszczenia należności za apartament, za który zapłacił.

A konto walutowe naprawdę polecam, unika się podwójnego przewalutowanie, przy wybieraniu kun z bankomatu, a jeszcze lepiej mieć takie konto w banku gdzie nie ma prowizji za wypalty za granicą, albo przynajmniej w zagranicznych bankomatach danej sieci...

Oczywiście że gotówkę trzeba mieć ze sobą jako awaryjną rezerwę i do płacenia w miejscach nie przyjmujących kart, ja w każdym razie staram się ograniczać jej ilość w portfelu. mamy XIX wiek a Chorwacja no nie dziki kraj na końcu świata.


Też mam konto walutowe ale akurat w USD (do zakupów w chinach a walutę kupuje na walutomacie), jednak takie darmowe konto służy tylko do płatności bezgotówkowych, niestety nie ma możliwości darmowego podjęcia waluty. Jest to wygodna sprawa i rzeczywiście sporo się oszczędza.
Nie zgodzę się z tobą w temacie zacofania itp. bo dla mnie używanie gotówki to nie jest żadne średniowiecze, płatności bezgotówkowe też preferuję ale to że płaci się gotówką to nie oznacza od razu że jesteś w dzikim kraju :). Jednak w konobach lepiej jest zapłacić gotówką bo i na piwek łatwiej dać i nie trzeba szukać i pytać czy można kartą. Ale to już jak kto woli i jak mu wygodniej, moje wydatki to jakieś 50% karta 50% gotówka.

Odnośnie samych cen, myślę że poziom ich jest od 2 lat na podobnym poziomie (w tym roku jadę 3 raz więc z takiego okresu mam porównanie), wszystko zależy jak szukamy i gdzie. W tym roku rezerwację robiłem w październiku i udało mi się wyrwać apartament najtaniej jak do tej pory (50 euro) za 65m2 (rodzina 2+2) z dwoma sypialniami i 40m do morza (aczkolwiek jest on trochę na uboczu Orebica i na miejscu się okaże z czym to się je). Oczywiście dostawałem oferty za 80 i więcej euro.
W tamtym roku bylo 65EUR za podgore w super apartamencie (80m2) jakieś 100-150 metrów od portu i plaży.



Różne sa banki, różne konta. Akurat w moim banku konto walutowe sprawdza się i do przelewów i do wyjmowania euro lub lokalnej walutu z bankomatów za granicą, wadą jest tylko osobna karta bankomatowa do takich operacji.

A gotówka, owszem jest potrzebna, ja po prostu staram się unikać jej w sytuacjach jej niewymagających.

Zresztą na tym forum w wątku "jaką walutę zabrać ze soba" większość też zaleca ograniczanie gotówki przywopzonej z polaki na rzecz kart i bankomatów.
Rafal G-ce
Croentuzjasta
Posty: 171
Dołączył(a): 08.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafal G-ce » 10.02.2015 14:33

Wtopek jestem pod wrażeniem, naprawdę. Pokazujesz, ze jeśli chcesz, to potrafisz normalnie komunikować sie z ludźmi. Oby tak dalej.
Co do konta walutowego to pełna zgoda pod jednym warunkiem. Polecasz innym konto walutowe, jako sposób do płacenia " bez kosztów przewalutowania ". Jest jednak jeden warunek do takiej opcji - użytkownik konta musi mieć wpływy w walucie. W innym przypadku koszty przewalutowania i tak poniesiesz, bez różnicy czy kupujesz walutę w banku, kantorze czy w necie.
wtopek
zbanowany
Posty: 305
Dołączył(a): 08.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) wtopek » 10.02.2015 14:52

Rafal G-ce napisał(a):Wtopek jestem pod wrażeniem, naprawdę. Pokazujesz, ze jeśli chcesz, to potrafisz normalnie komunikować sie z ludźmi. Oby tak dalej.
Co do konta walutowego to pełna zgoda pod jednym warunkiem. Polecasz innym konto walutowe, jako sposób do płacenia " bez kosztów przewalutowania ". Jest jednak jeden warunek do takiej opcji - użytkownik konta musi mieć wpływy w walucie. W innym przypadku koszty przewalutowania i tak poniesiesz, bez różnicy czy kupujesz walutę w banku, kantorze czy w necie.


Jakoś zawsze podkręcają mnie forumowi ciecie i słitaśne towarzystwa wzajemnej adoracji :D
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 10.02.2015 14:58

Rafal G-ce napisał(a): koszty przewalutowania i tak poniesiesz, bez różnicy czy kupujesz walutę w banku, kantorze czy w necie.


Mam podobne zdanie jak i Ty w tej kwestii. Dlatego też zakup waluty maksymalnie ograniczam do niezbędnego minimum, płacąc jak najwięcej kartą kartą oraz wymieniając w Chorwacji bezpośrednio złotówki na kuny.
Nawet pomimo tego, iż mogę być stratny grosz czy dwa na kunie. Co jednak w ogólnym rozrachunku stanowi nawet nie 1% poniesionych wydatków, więc nie stanowi to dla mnie jakiegokolwiek problemu z uwagi na wygodę i prostotę takiego rozwiązania.
Dla przykładu, w roku ubiegłym, przy płatności kartą, po uwzględnieniu kosztów podwójnego przewalutowania oraz prowizji dla banku, kuna wychodziła mi po około 1 do 2 groszy więcej niż jej zakup w kantorze chorwackim. :papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.02.2015 15:33

wtopek napisał(a):
Rafal G-ce napisał(a):Wtopek jestem pod wrażeniem, naprawdę. Pokazujesz, ze jeśli chcesz, to potrafisz normalnie komunikować sie z ludźmi. Oby tak dalej.
Co do konta walutowego to pełna zgoda pod jednym warunkiem. Polecasz innym konto walutowe, jako sposób do płacenia " bez kosztów przewalutowania ". Jest jednak jeden warunek do takiej opcji - użytkownik konta musi mieć wpływy w walucie. W innym przypadku koszty przewalutowania i tak poniesiesz, bez różnicy czy kupujesz walutę w banku, kantorze czy w necie.


Jakoś zawsze podkręcają mnie forumowi ciecie i słitaśne towarzystwa wzajemnej adoracji :D

Pierwsze ostrzeżenie było za OT :idea: drugie jest za "cieciów" :idea: kolejny "wyskok' skutkuje banem :idea:
Rafal G-ce
Croentuzjasta
Posty: 171
Dołączył(a): 08.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafal G-ce » 10.02.2015 19:21

wtopek napisał(a):Jakoś zawsze podkręcają mnie forumowi ciecie i słitaśne towarzystwa wzajemnej adoracji :D

No i czar prysł :D Jeśli piszesz o mnie, to w ciągu 30 miesięcy na forum napisałem 20 postów. Jesli to wystarcza do uznania za "towarzystwo adoracji", to ok.
Żeby nie było OT, to szkoda, że nie odniosłeś się do swojej wypowiedzi, w której wprowadzasz ludzi w błąd. Ale może wymagam zbyt wiele....

lechocz napisał(a):Mam podobne zdanie jak i Ty w tej kwestii. Dlatego też zakup waluty maksymalnie ograniczam do niezbędnego minimum, płacąc jak najwięcej kartą kartą oraz wymieniając w Chorwacji bezpośrednio złotówki na kuny.
Nawet pomimo tego, iż mogę być stratny grosz czy dwa na kunie. Co jednak w ogólnym rozrachunku stanowi nawet nie 1% poniesionych wydatków, więc nie stanowi to dla mnie jakiegokolwiek problemu z uwagi na wygodę i prostotę takiego rozwiązania.
Dla przykładu, w roku ubiegłym, przy płatności kartą, po uwzględnieniu kosztów podwójnego przewalutowania oraz prowizji dla banku, kuna wychodziła mi po około 1 do 2 groszy więcej niż jej zakup w kantorze chorwackim. :papa:

Jak najbardziej się zgadzam. Sam biorę 1,5-2 tys EUR w zależności ile uzbieram w trakcie roku, a resztę wypłacam w bankomacie. Nie biegam i nie przeliczam, bo szkoda wakacji.
Chodziło mi jednak bardziej o to, ze "ktoś" napisał, że przelew z konta eur, jest bez kosztów przewalutowania. Sam przelew tak, ale ta waluta "jakoś" się musiała na koncie znaleźć i własnie wtedy powstały koszty przewalutowania. Bo myśle że raczej większośc z cromaniaków nie zarabia w euro.
yzedef
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2975
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 10.02.2015 20:09

Rafal G-ce napisał(a):Jak najbardziej się zgadzam. Sam biorę 1,5-2 tys EUR w zależności ile uzbieram w trakcie roku, a resztę wypłacam w bankomacie. Nie biegam i nie przeliczam, bo szkoda wakacji.
Chodziło mi jednak bardziej o to, ze "ktoś" napisał, że przelew z konta eur, jest bez kosztów przewalutowania. Sam przelew tak, ale ta waluta "jakoś" się musiała na koncie znaleźć i własnie wtedy powstały koszty przewalutowania. Bo myśle że raczej większość z cromaniaków nie zarabia w euro.


Jak bierzesz 2 tysie EURO to już przy ich zakupie możesz spokojnie negocjować w kantorze :), więc jesteś do przodu ;-). W sumie jest to kwota bardzo duża i chyba już niewiele zostaje ci tych płatności na kartę :).

Konto w Euro jest dobrym pomysłem tylko przecież w Cro mamy kuny więc na moje oko musi być przewalutowanie (jest to oczywiście zależne od banku). Liczyłem ostatnio ile bym zaoszczędził mając kartę w e euro i tankując w dwie strony w austrii paliwo. Wyszło mi jakieś 20zł różnicy na plus w stosunku do takiej karty i karty w PLN, więc są to grosze, do tego muszę ją wcześniej zasilić jakąś kwotą waluty, którą jest ciężko przewidzieć (ile auto zużyje), zostaje nadwyżka którą będziemy potem sprzedawać po gorszym kursie sprzedaży. Jednym słowem więcej kombinowania niż to warte :).

Walutę kolego prosto jest kupić w kantorach internetowych po dobrych kursach, walutomat, cinkciarz.
Wpłacasz z konta złotówki do kantoru, kupujesz walutę i wypłacasz ją na konto walutowe.
Dużo kupuje w chinach zamiast na allegro i dzięki karcie w USD i wymianach w walutomacie naprawdę wiele rzeczy jest dużo tańszych a są to te same produkty, takie tam hobby :).
Rafal G-ce
Croentuzjasta
Posty: 171
Dołączył(a): 08.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafal G-ce » 10.02.2015 20:33

yzedef napisał(a):
Jak bierzesz 2 tysie EURO to już przy ich zakupie możesz spokojnie negocjować w kantorze :), więc jesteś do przodu ;-). W sumie jest to kwota bardzo duża i chyba już niewiele zostaje ci tych płatności na kartę :).
nie znasz możliwości mojej Żony i dzieci :D

14 noclegów * 70EUR i już połowy nie ma ;)
yzedef napisał(a):Konto w Euro jest dobrym pomysłem tylko przecież w Cro mamy kuny więc na moje oko musi być przewalutowanie (jest to oczywiście zależne od banku). Liczyłem ostatnio ile bym zaoszczędził mając kartę w e euro i tankując w dwie strony w austrii paliwo. Wyszło mi jakieś 20zł różnicy na plus w stosunku do takiej karty i karty w PLN, więc są to grosze, do tego muszę ją wcześniej zasilić jakąś kwotą waluty, którą jest ciężko przewidzieć (ile auto zużyje), zostaje nadwyżka którą będziemy potem sprzedawać po gorszym kursie sprzedaży. Jednym słowem więcej kombinowania niż to warte :).

Za większość apartamentów płaci się w euro, więc pomysł nie jest zły.
Co do karty (i konta też) to przecież musisz ją zasilić. A jeśli nie zarabiasz w euro, to i tak musisz kupic walutę, żeby kartę, czy konto zasilić. I już pojawia się koszt przewalutowania, i to zanim wyjechałes :)
yzedef napisał(a):Walutę kolego prosto jest kupić w kantorach internetowych po dobrych kursach, walutomat, cinkciarz.
Wpłacasz z konta złotówki do kantoru, kupujesz walutę i wypłacasz ją na konto walutowe.
Dużo kupuje w chinach zamiast na allegro i dzięki karcie w USD i wymianach w walutomacie naprawdę wiele rzeczy jest dużo tańszych a są to te same produkty, takie tam hobby :).

coraz więcej osób tak robi, tylko słyszałem, że czas dostawy ok 30-40 dni :)
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 10.02.2015 21:57

lechocz napisał(a):...Dlatego też zakup waluty maksymalnie ograniczam do niezbędnego minimum, płacąc jak najwięcej kartą kartą oraz wymieniając w Chorwacji bezpośrednio złotówki na kuny.
Nawet pomimo tego, iż mogę być stratny grosz czy dwa na kunie. Co jednak w ogólnym rozrachunku stanowi nawet nie 1% poniesionych wydatków...

O takim rozwiązaniu jeszcze nie słyszałem :roll:
Większość forumowiczów za podstawową zabieraną z sobą walutę, podlegającą potem wymianie, uważa Euro.
Opcja na pewno najwygodniejsza, bo nie trzeba w kraju kupować Euro, liczyłeś jak to wychodzi podczas wymiany czy po prostu wymieniałeś i korzystałeś z urlopu :) ?
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 10.02.2015 21:59

sdolas napisał(a):
lechocz napisał(a):...Dlatego też zakup waluty maksymalnie ograniczam do niezbędnego minimum, płacąc jak najwięcej kartą kartą oraz wymieniając w Chorwacji bezpośrednio złotówki na kuny.
Nawet pomimo tego, iż mogę być stratny grosz czy dwa na kunie. Co jednak w ogólnym rozrachunku stanowi nawet nie 1% poniesionych wydatków...

O takim rozwiązaniu jeszcze nie słyszałem :roll:

Jest taka opcja i jest ona korzystniejsza od kupowania HRK w kantorze w PL.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.02.2015 22:36

sdolas napisał(a):
lechocz napisał(a):...Dlatego też zakup waluty maksymalnie ograniczam do niezbędnego minimum, płacąc jak najwięcej kartą kartą oraz wymieniając w Chorwacji bezpośrednio złotówki na kuny.
Nawet pomimo tego, iż mogę być stratny grosz czy dwa na kunie. Co jednak w ogólnym rozrachunku stanowi nawet nie 1% poniesionych wydatków...

O takim rozwiązaniu jeszcze nie słyszałem :roll:

Od dość dawna w Chorwacji można wymieniać w kantorach i bankach złotówki na kuny.
Sam nie raz wymieniałem złotówki na kuny :idea: (tam gdzie lepszy kurs :wink: )
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 10.02.2015 22:47

To że można to jedna sprawa.
Liczył ktoś może jak to wychodzi po przeliczeniu czyli zł-kuny vs Euro-kuny ?
Nie wszyscy mają w domu Euro, więc te też trzeba nabyć czyli tu też koszty kantorowe ...
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.02.2015 23:09

sdolas napisał(a):To że można to jedna sprawa.

Jeśli wiesz, że można - to czemu piszesz, że o wymianie złotówek na nie słyszałeś :?:
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 10.02.2015 23:13

iż ponieważ się dowiedziałem w tym wątku :)
i drążę dalej :)
Z zabraniem złotówek najmniejszy kłopot, Euro jak się nabędzie to w moim przypadku albo poleży do kolejnego roku, albo i dłużej, albo wymiana. Ze złotówkami tego problemu nie ma :)
Wszystko się rozbija tylko o kurs, chciałbym wiedzieć czy biorąc złotówki dostaje się w ucho 3%, 5% .... czy jest to promil i nie warto w ogóle bić piany :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.02.2015 23:28

Dzisiaj trudno przewidzieć jaki kurs wymiany będzie w lecie. :roll:
Nie mnie jakiś dużych strat czy zysków nie ma przy małej kwocie wymiany.
Gdybyś wymieniał grube tysiące złotych lub euro, to wtedy jest sens przeliczać co lepiej wymieniać.
Ja zawsze mam trochę euro i trochę złotówek ze "Skarbonki na 5 zł" :oczko_usmiech:
No i oczywiście karta na zakupy w marketach oraz na stacjach benzynowych.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacisz kartą czy gotówką - strona 37
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone