Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacisz kartą czy gotówką

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.08.2014 13:28

KrisM napisał(a):bo masz kartę, której walutą rozliczeniową jest PLN. dla karty, której walutą rozliczeniową jest euro prowizja za przewalutowanie wynosi 3% i zero opłat za wypłatę


Tak w Pln. Sądzę, że jak większość. Myślałem nad dodatkową kartą w euro, ale muszę rozważyć jej opłacalność.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5195
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 04.08.2014 14:49

slr napisał(a):0,56 pewnie ze spoko bo ja na droge kupilem 500 kun by bylo w razie co to placilem 0,575 :)

Co do cen i placenia w marketach... rok temu nie bylo problemu nigdzie z karta placeniem :) Nie wiem po kiego grzyba chcesz kolego akurat w jeziorach i Krka placic euro a gdzie indziej kunami :)

Ceny spozywcze np najlepiej sobie porownac http://www.lidl.hr/ :D


w Toruniu w kantorze dzis widzialem 0,56 - 0,66 wiec bez szału w naszej pipidówie ...

zawsze gdzie sie da płacę kartą
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 04.08.2014 17:53

ołowiany napisał(a):
KrisM napisał(a):nie do końca. w mbanku dużo zależny od rodzaju konta i usług dodatkowych. są również konta, dla których mbank w ogóle nie pobiera prowizji od wypłat. dlatego najlepiej się zorientować przed wyjazdem na jakich warunkach ma się konto w banku niż rozczarować się a trakcie.


Tylko teoretycznie nie pobiera. Faktycznie przewalutowanie kosztuje 6 %. Mowie tu o karcie Visa, konto aquarius, darmowe bankomaty na calym świecie.

Obstawiam jednak, że większość tu obecnych posiadających konto w mbanku ma konto standardowe, a nie aquarius. Choć mogę się oczywiście mylić.

W każdym razie ja mam konto standardowe, od kilku lat, z opłatą prowizyjną o jakiej pisałam i w nosie mam te 30, 40 czy nawet 100 zł prowizji. Nie przeliczam, nie kalkuluję wakacji co do złotówki. Jakoś 100 zł przy całej kwocie wydanej na wakacje wielkiej różnicy mi nie robi.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 04.08.2014 18:02

Aldonka napisał(a):W każdym razie ja mam konto standardowe, od kilku lat, z opłatą prowizyjną o jakiej pisałam i w nosie mam te 30, 40 czy nawet 100 zł prowizji. Nie przeliczam, nie kalkuluję wakacji co do złotówki. Jakoś 100 zł przy całej kwocie wydanej na wakacje wielkiej różnicy mi nie robi.

Jak możesz? 8O :lol: :lol:
A co z tymi co wolą dziecku loda kupić a nie krwiożerczym bankom oddać? :oczko_usmiech: :oczko_usmiech:
Czy nie poczują się teraz niekomfortowo? 8)
Blums
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 327
Dołączył(a): 02.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Blums » 04.08.2014 18:08

Przygladnijcie się Alior kantor i karta wydawanym do tego kantoru. Osobiście polecam konto w euro i kartę do niego.
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 04.08.2014 18:09

Hmmmm, jakoś nie ;)
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 04.08.2014 18:11

Aldonka napisał(a):Hmmmm, jakoś nie ;)

:lol: :wink:
joan74
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 21.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) joan74 » 04.08.2014 21:28

W tym roku planujemy jechać do Chorwacji pierwszy raz i im bliżej wyjazdy to więcej dylematów. Zupełnie już nie wiemy z mężem czym płacić, mąż ma konto w WBK BZ karta mastercard a ja w PKO BP karta Visa. Czy jest sens zabierać gotówkę tak daleko czy jednak wybierać z bankomatu na miejscu.Czy ktoś z Was ma karty w tych bankach, jak to wygląda w rzeczywistości?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.08.2014 22:07

Aldonka napisał(a):
ołowiany napisał(a):
KrisM napisał(a):nie do końca. w mbanku dużo zależny od rodzaju konta i usług dodatkowych. są również konta, dla których mbank w ogóle nie pobiera prowizji od wypłat. dlatego najlepiej się zorientować przed wyjazdem na jakich warunkach ma się konto w banku niż rozczarować się a trakcie.


Tylko teoretycznie nie pobiera. Faktycznie przewalutowanie kosztuje 6 %. Mowie tu o karcie Visa, konto aquarius, darmowe bankomaty na calym świecie.

Obstawiam jednak, że większość tu obecnych posiadających konto w mbanku ma konto standardowe, a nie aquarius. Choć mogę się oczywiście mylić.

W każdym razie ja mam konto standardowe, od kilku lat, z opłatą prowizyjną o jakiej pisałam i w nosie mam te 30, 40 czy nawet 100 zł prowizji. Nie przeliczam, nie kalkuluję wakacji co do złotówki. Jakoś 100 zł przy całej kwocie wydanej na wakacje wielkiej różnicy mi nie robi.



I bardzo dobrze, że cię na to stać. A słoweńską autostradę omijasz?;)
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 04.08.2014 22:48

ołowiany napisał(a):
Aldonka napisał(a):
ołowiany napisał(a):
KrisM napisał(a):nie do końca. w mbanku dużo zależny od rodzaju konta i usług dodatkowych. są również konta, dla których mbank w ogóle nie pobiera prowizji od wypłat. dlatego najlepiej się zorientować przed wyjazdem na jakich warunkach ma się konto w banku niż rozczarować się a trakcie.


Tylko teoretycznie nie pobiera. Faktycznie przewalutowanie kosztuje 6 %. Mowie tu o karcie Visa, konto aquarius, darmowe bankomaty na calym świecie.

Obstawiam jednak, że większość tu obecnych posiadających konto w mbanku ma konto standardowe, a nie aquarius. Choć mogę się oczywiście mylić.

W każdym razie ja mam konto standardowe, od kilku lat, z opłatą prowizyjną o jakiej pisałam i w nosie mam te 30, 40 czy nawet 100 zł prowizji. Nie przeliczam, nie kalkuluję wakacji co do złotówki. Jakoś 100 zł przy całej kwocie wydanej na wakacje wielkiej różnicy mi nie robi.



I bardzo dobrze, że cię na to stać. A słoweńską autostradę omijasz?;)

A omijam, bynajmniej nie z powodu oszczędności, a noclegu tranzytowego.
Pomijając już nawet ten nocleg....masz niezłe porównanie. 6o euro za autostradę do góra 100 zł prowizji. Brawo.
Stać mnie na wakacje to stać mnie na kilka złotych prowizji. Szkoda mi czasu na przeliczania, wertowania ofert banków i zakładanie kont na jeden raz. Ale jak tak lubisz......wolna wola.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.08.2014 23:15

Aldonka napisał(a):
ołowiany napisał(a):
Aldonka napisał(a):
ołowiany napisał(a):
KrisM napisał(a):nie do końca. w mbanku dużo zależny od rodzaju konta i usług dodatkowych. są również konta, dla których mbank w ogóle nie pobiera prowizji od wypłat. dlatego najlepiej się zorientować przed wyjazdem na jakich warunkach ma się konto w banku niż rozczarować się a trakcie.


Tylko teoretycznie nie pobiera. Faktycznie przewalutowanie kosztuje 6 %. Mowie tu o karcie Visa, konto aquarius, darmowe bankomaty na calym świecie.

Obstawiam jednak, że większość tu obecnych posiadających konto w mbanku ma konto standardowe, a nie aquarius. Choć mogę się oczywiście mylić.

W każdym razie ja mam konto standardowe, od kilku lat, z opłatą prowizyjną o jakiej pisałam i w nosie mam te 30, 40 czy nawet 100 zł prowizji. Nie przeliczam, nie kalkuluję wakacji co do złotówki. Jakoś 100 zł przy całej kwocie wydanej na wakacje wielkiej różnicy mi nie robi.



I bardzo dobrze, że cię na to stać. A słoweńską autostradę omijasz?;)

A omijam, bynajmniej nie z powodu oszczędności, a noclegu tranzytowego.
Pomijając już nawet ten nocleg....masz niezłe porównanie. 6o euro za autostradę do góra 100 zł prowizji. Brawo.
Stać mnie na wakacje to stać mnie na kilka złotych prowizji. Szkoda mi czasu na przeliczania, wertowania ofert banków i zakładanie kont na jeden raz. Ale jak tak lubisz......wolna wola.



Nie czytasz dokładnie, nie rozumiesz, liczyć nie umiesz. Ale zbaczamy z wątku.
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 04.08.2014 23:57

Wow....jestem pod wrażeniem twojej wnikliwości.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 05.08.2014 08:41

A mówiłem, że dobrowolne płacenie prowizji, nie zwracanie bacznej uwagi na groszowe różnice jest passe :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.08.2014 20:21

joan74 napisał(a):W tym roku planujemy jechać do Chorwacji pierwszy raz i im bliżej wyjazdy to więcej dylematów. Zupełnie już nie wiemy z mężem czym płacić, mąż ma konto w WBK BZ karta mastercard a ja w PKO BP karta Visa. Czy jest sens zabierać gotówkę tak daleko czy jednak wybierać z bankomatu na miejscu.Czy ktoś z Was ma karty w tych bankach, jak to wygląda w rzeczywistości?


Byłemw Crolandii -naście razy, zatem:
1. Za noclegi płacimy w euro kupione w PL.
2. Jeśli coś z tych euro zostanie, wymienimy na kuny - najlepiej w banku lub na poczcie (w odróżnieniu od Polski, bo u nas w tych miejscach nie najlepiej :wink: ).
3. Po wydaniu eurasów i posiadaniu złotówek, wymienimy je w punktach j.w. (z niewielką różnicą), wymieniając mniejszymi ilościami na bieżąco wydajemy, resztę PLN-nów zabieramy do domu.
4. W/w "porady" są aktualne przy obrocie gotówkowym, bo:
5. Najwygodniej wszędzie , gdzie się tylko da płacić kartą (a da się prawie wszędzie :wink: - poza wspomnianymi apartmanami).

Różnice:

krzyspvfr napisał(a):Tydzień temu wróciłem z Chorwacji, koszty kun przy płatnościach kartą:
- Alior Sync USD: 1 HRK = 0.537 PLN
- Multibank: 1 HRK = 0.570 PLN.....


To przykładowe płatności kartami Krzyspvfr, teraz kesz:

Dzisiaj we Wrocku kupiłbym kilkaset euro na wyjazd w cenie 4,195 zł

http://www.kantor.wroc.pl/ 05.08.2014 g. 18.00

W Splitska Banka

http://www.splitskabanka.hr/tecajna-lista

dzisiaj tj. 05.08.2014 r.

1 EUR = 7,5820 HRK,
1 PLN = 1,7704 HRK

zatem kuna wymieniona z eurasa zakupionego w PL kosztuje 0,55328 zł, a kupiona za złotówki 0,566484 (różnica ca. 0,013 zł - przy tysiącu "zwierzaków" całe 13 zeta :!:

Przez te naście lat pobytów (oczywiście w zależności od cenu euro) przy płatności kartami: PKO PB, Citi, DB, BZWBK, Nordea itp. kuna kosztowała mnie ok. 0,52 - 0,56 zł.
WSZELKIE różnice w płatnościach WSZYSTKIMI ŚRODKAMI nie przekraczają kilkudziesięciu złotych za całe wakacje, więc:

PATRZ PUNKT 1,
za resztę wydatków płać czym tylko masz pod ręką, bo różnice są niewarte tracenia czasu na kalkulację :lol:

P.S.
Oczywiście jeśli ktoś chce przeliczać kursy, przewalutowania, prowizje i inne takie....to też to szanuję.

Ufff....ale się naliczyłem :roll: :papa:
Pozdrav i udanych wakacji.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.08.2014 20:50

Czy 6%-owa prowizja /przewalutowanie / MBank-u jest groszową sprawą jak twierdzą niektórzy?

Przy zakładanym budżecie 10000 zł daje to kwotę 600 zł.
Przy zakładanym budżecie oszczędnościowym np. 4000 zł to niby tylko /?/ 240...

To są sprawy do przemyślenia.

Oczywiście obrót bezgotówkowy jest dużo wygodniejszy i ja osobiście będę korzystał z bankomatów i płatności kartą w dużej części, ale nie widzę potrzeby wciskania opinii, że to groszowe sprawy.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacisz kartą czy gotówką - strona 30
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone