Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacisz kartą czy gotówką

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.08.2014 20:53

ołowiany napisał(a):Czy 6%-owa prowizja /przewalutowanie / MBank-u jest groszową sprawą jak twierdzą niektórzy?.... ale nie widzę potrzeby wciskania opinii, że to groszowe sprawy.


W takim razie to gówniany bank :wink: .....nikomu nic nie wciskam...podaję statystyki z 13 lat :!:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.08.2014 20:58

slapol napisał(a):
ołowiany napisał(a):Czy 6%-owa prowizja /przewalutowanie / MBank-u jest groszową sprawą jak twierdzą niektórzy?.... ale nie widzę potrzeby wciskania opinii, że to groszowe sprawy.


W takim razie to gówniany bank :wink: .....nikomu nic nie wciskam...podaję statystyki z 13 lat :!:


Nie sądzę żeby był bardziej gówniany niż każdy inny. Ogólnie banki to zło. Często konieczne, ale zło.

Też przeliczałem wydane kartą kuny na złotówki i był ok, ale przy dokładniejszym sprawdzeniu nie wygląda to tak fajnie.

Ps. akurat "wciskanie" nie dotyczyło twojego postu.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.08.2014 21:07

ołowiany napisał(a):
slapol napisał(a):
ołowiany napisał(a):Czy 6%-owa prowizja /przewalutowanie / MBank-u jest groszową sprawą jak twierdzą niektórzy?.... ale nie widzę potrzeby wciskania opinii, że to groszowe sprawy.


W takim razie to gówniany bank :wink: .....nikomu nic nie wciskam...podaję statystyki z 13 lat :!:


Nie sądzę żeby był bardziej gówniany niż każdy inny. Ogólnie banki to zło. Często konieczne, ale zło.

Też przeliczałem wydane kartą kuny na złotówki i był ok, ale przy dokładniejszym sprawdzeniu nie wygląda to tak fajnie.

Ps. akurat "wciskanie" nie dotyczyło twojego postu.

Oki, w takim razie nie wiem o jakie dokładniejsze sprawdzenie Ci chodzi. Jeśli z ciekawości sprawdzę w domu transakcję i kuna "kosztuje" mnie np. 54 gr to dla mnie jest ok. Na rynku jest kilkanaście banków i nie jestem im przesadnie wierny. Jak wprowadzają jakieś myki to zmieniam na inny i tyle :lol:
joan74
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 21.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) joan74 » 05.08.2014 22:24

bardzo dziękuję slapol za te wyliczanki :D , dało to nam wiele do myślenia i sprawa stała się jaśniejsza , czyli można bez problemu zabrać złotówki i wymienić na miejscu , a tego nie uwzględnialiśmy w ogóle.
A widzę że jesteś z Wrocławia mogę zadać pytanie z innej beczki , chociaz nie wiem czy w tym temacie można a mianowicie o dojazd, my jesteśmy z Rokietnicy/P-nia więc pewnie droga podobna. Czy jedziesz autostradą przez Polskę do Czech?Czy nocujecie gdzies po drodze?

Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki :D
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 05.08.2014 22:35

"wciskanie" dotyczyło mnie...choć w zasadzie g.... mnie to obchodzi.

Tylko może trochę więcej zrozumienia Panie ołowiany.
Prowizja o jakiej mówisz dotyczy wypłat z bankomatów a nie płatności kartą (tu pięknie wszystko wyłożył Ci slapol, wystarczy przeczytać ze zrozumieniem.
Pokaż mi kogoś, kto jedzie do Cro i tylko i wyłącznie wypłaca 10000 z bankomatu, potem tam zamienia to na euro żeby zamienić na apartament.....błagam Cię, pomyśl. Euro zazwyczaj wiezie się z Polski, większość płaci gdzie się da i za co się da kartą (patrzy jak wyżej), a z bankomatu wypłaca na drobne wydatki....dla mnie to już groszowa sprawa.

No, ale każdy rozumuje po swojemu i rozlicza się po swojemu....choć prawdę mówiąc na moje 13 lat wojaży po Cro, na poznanie masy ludzi tam podróżujących nikt nie jechał tam i nie wypłacał całej potrzebnej gotówki z bankomatu.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.08.2014 22:44

Aldonka napisał(a):"wciskanie" dotyczyło mnie...choć w zasadzie g.... mnie to obchodzi.

Tylko może trochę więcej zrozumienia Panie ołowiany.
Prowizja o jakiej mówisz dotyczy wypłat z bankomatów a nie płatności kartą (tu pięknie wszystko wyłożył Ci slapol, wystarczy przeczytać ze zrozumieniem.
Pokaż mi kogoś, kto jedzie do Cro i tylko i wyłącznie wypłaca 10000 z bankomatu, potem tam zamienia to na euro żeby zamienić na apartament.....błagam Cię, pomyśl. Euro zazwyczaj wiezie się z Polski, większość płaci gdzie się da i za co się da kartą (patrzy jak wyżej), a z bankomatu wypłaca na drobne wydatki....dla mnie to już groszowa sprawa.

No, ale każdy rozumuje po swojemu i rozlicza się po swojemu....choć prawdę mówiąc na moje 13 lat wojaży po Cro, na poznanie masy ludzi tam podróżujących nikt nie jechał tam i nie wypłacał całej potrzebnej gotówki z bankomatu.


Pani Aldonko, myślenie nie boli. Podobno. I może już starczy? Bo szkoda czasu.
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 05.08.2014 22:50

ołowiany napisał(a):
Aldonka napisał(a):"wciskanie" dotyczyło mnie...choć w zasadzie g.... mnie to obchodzi.

Tylko może trochę więcej zrozumienia Panie ołowiany.
Prowizja o jakiej mówisz dotyczy wypłat z bankomatów a nie płatności kartą (tu pięknie wszystko wyłożył Ci slapol, wystarczy przeczytać ze zrozumieniem.
Pokaż mi kogoś, kto jedzie do Cro i tylko i wyłącznie wypłaca 10000 z bankomatu, potem tam zamienia to na euro żeby zamienić na apartament.....błagam Cię, pomyśl. Euro zazwyczaj wiezie się z Polski, większość płaci gdzie się da i za co się da kartą (patrzy jak wyżej), a z bankomatu wypłaca na drobne wydatki....dla mnie to już groszowa sprawa.

No, ale każdy rozumuje po swojemu i rozlicza się po swojemu....choć prawdę mówiąc na moje 13 lat wojaży po Cro, na poznanie masy ludzi tam podróżujących nikt nie jechał tam i nie wypłacał całej potrzebnej gotówki z bankomatu.


Pani Aldonko, myślenie nie boli. Podobno. I może już starczy? Bo szkoda czasu.

Właśnie, nie boli więc je włącz....zresztą mam zasadę, nie dyskutuję z .....nieważne, i tak nie zrozumiesz.

Tak sobie z nudów poprzeglądałam oferty banków wszelakich. Jest w czym wybierać, co bank, co karta to inna oferta...jak ktoś ma czas i ochotę i chce mu się np. zakładać konto na raz to na pewno znajdzie coś by "zaoszczędzić" parę złotych.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.08.2014 21:54

ołowiany napisał(a):
Aldonka napisał(a):"wciskanie" dotyczyło mnie...choć w zasadzie g.... mnie to obchodzi.

Tylko może trochę więcej zrozumienia Panie ołowiany.
Prowizja o jakiej mówisz dotyczy wypłat z bankomatów a nie płatności kartą (tu pięknie wszystko wyłożył Ci slapol, wystarczy przeczytać ze zrozumieniem.
Pokaż mi kogoś, kto jedzie do Cro i tylko i wyłącznie wypłaca 10000 z bankomatu, potem tam zamienia to na euro żeby zamienić na apartament.....błagam Cię, pomyśl. Euro zazwyczaj wiezie się z Polski, większość płaci gdzie się da i za co się da kartą (patrzy jak wyżej), a z bankomatu wypłaca na drobne wydatki....dla mnie to już groszowa sprawa.

No, ale każdy rozumuje po swojemu i rozlicza się po swojemu....choć prawdę mówiąc na moje 13 lat wojaży po Cro, na poznanie masy ludzi tam podróżujących nikt nie jechał tam i nie wypłacał całej potrzebnej gotówki z bankomatu.


Pani Aldonko, myślenie nie boli. Podobno. I może już starczy? Bo szkoda czasu.


Nie znam oferty m-banku i dlatego napisałem powyżej, że to pewnie bank gówniany skoro chce ode mnie kasę za płatności kartą. Jeśli ma prowizję za wypłaty z bankomatów, to nie wypłacam full kasy na wakacje ze ściany, jak podkreśliła Aldonka, bo to bez sensu :?

Ołowiany wcześniej jednak napisał :

ołowiany napisał(a):
pawelli napisał(a):a jak m-bank ?


Przejrzałem ubiegłoroczne wydatki w HR.

Mbank przy wypłacie z bankomatu jak i przy płatności kartą /typu Visa/ pobiera stałą prowizję 6%.

Te 6% zgadza się porównując nasze transakcje ze średnią archiwalną ceną walut /w tym przypadku HUF i HRK/.

Tak więc płacimy swego rodzaju podatek za wakacje:)....


Porównując wydatki z wyciągu na karcie (w które też zerknąłem kilka razy) z cyt. " ŚREDNIĄ ARCHIWALNĄ CENĄ WALUT" ...wychodzi wg. ołowianego haracz 6 % :!:

Jeśli dobrze kumam (a przynajmniej się staram), to kolego ołowiany negujesz te różnice między w/w średnią archiwalną, a tym co mamy w rozliczeniu po płatności kartą i w ten sposób źle oceniasz przydatność Banków.

Wg mnie średnia kursu banku występuje pewnie kilkanaście razy np. w rozliczeniach , gdy wypłacają komuś w PL emeryturę zagraniczną, czy jakieś odszkodowanie, gdzie w warunkach ogólnych ubezpieczenia/systemu emerytalnym, była mowa o przeliczaniu po kursach średnich waluty na dany dzień.
W wieelu komercyjnych zastosowaniach są kursy "zakup" i "sprzedaż" waluty/dewiz we wszystkich bankach bo są to instytucje m.in. w ten sposób zarabiające na swoje utrzymanie i prowadzące biznes na rynku.

Wszystkie powyżej napisane opinie poprzedziłem, gdzie trzeba słowem "wg mnie", bo nie jestem finansistą lub bankowcem, ale takie działanie jest dla mnie logiczne.

Idąc do warzywniaka po ostatnio modne JABŁKA, nie zastanawiam się ile zarobił właściciel warzywniaka na danej transakcji w porównaniu do "średniej archiwalnej" sprzedaży jabłek w PL ? UE ? itp.

Kończąc...ołowiany, nie uprawiam tu żadnej szydery. Wyżej przedstawiłem swoje wątpliwości rozliczeń i dalej nie kumam Twojego punktu widzenia tj. gdzie niby jesteśmy "robieni" przez banki na te ca. 6 % (pomijam jakieś prowizyjne wypłaty "ze ściany" o których mowa wyżej).
Pozdrav
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.08.2014 22:14

joan74 napisał(a):bardzo dziękuję slapol za te wyliczanki :D , dało to nam wiele do myślenia i sprawa stała się jaśniejsza , czyli można bez problemu zabrać złotówki i wymienić na miejscu , a tego nie uwzględnialiśmy w ogóle.
A widzę że jesteś z Wrocławia mogę zadać pytanie z innej beczki , chociaz nie wiem czy w tym temacie można a mianowicie o dojazd, my jesteśmy z Rokietnicy/P-nia więc pewnie droga podobna. Czy jedziesz autostradą przez Polskę do Czech?Czy nocujecie gdzies po drodze?

Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki :D


Odpowiem Ci najpierw na pytanie pt. trasa.
Otóż ja z Wrocka na południe od lat namiętnie jeżdżę trasą: Wrocław - Boboszów - Mohelnice (początek czteropasmówki) - Ołomuniec - Brno - Wiedeń itd.

https://www.google.pl/maps/dir/51.04725 ... !1m0?hl=pl

To wg wyżej pokazanej googlarki trasa 208 km. Jest na forum grupa zwolenników jazdy autostradami i wg nich warto jechać z Wrocka przez Gliwice - Ostravę tj. 323 km.
Czas przejazdu myślę (i google też tak podpowiada) jest porównywalny, ale po autostradzie jest o ca. 110 km dalej.
Jedni jadą trochę w Czechach po zakrętasach (ca. 30 km) a w PL w rządku na drodze z prędkością (w zależności od pory dnia) 70 - 90 km/h, inni wolą autostrady i "rżną" po nich 130 - 160 km/h, by prawie o tej samej porze być za Ołomuńcem.
Jedni kulają się wokół średniej 70 i mało palą, inni mają luz i dobre maszyny, dopłacają 16 zeta do Gliwic i dokładają ponad 100 km by za Ołomuńcem być o tym samym czasie.....po prostu, wybór preferencji....zależy od Was.
Szerokiej drogi :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.08.2014 22:27

W odpowiedzi:

http://www.mbank.pl/pomoc/info/karty/ka ... niowe.html

Powyżej prowizje /za przewalutowanie/ [url]dla płatności[/url] kartami MBank, a w nich m.in. :

Visa-
5% dla płatności w EUR,
6% dla walut innych niż EUR i PLN

Średnia archiwalna za Euro z dnia moich płatności niższa również o ok. 6% od zaksięgowanych kwot za płatności kartą i wypłaty z bankomatów w HRK i HUF.

Próbuję dowieść, że kupno Euro w PL i sprzedaż w dobrym kantorze w HR pozwoli nam zaoszczędzić ok. 6%. Co przy zakładanym budżecie 10,000 zł daje oszczędność w kwocie 360 zł. A 360 zł to np.: dobra kolacja w HR lub pełny bak paliwa.
Też nie jestem bankowcem, a nawet matematykiem, ale tak mi wychodzi z amatorskich wyliczeń.
Nie neguję chęci zarabiania banków na czym się da, ale czasem można im ten zarobek zredukować. Dla zasady, albo dla oszczędności.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.08.2014 22:36

joan74 napisał(a):...Czy nocujecie gdzies po drodze?

Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki :D


Druga część odpowiedzi. :lol:
Podczas pierwszego naszego wyjazdu mieliśmy wcześniej zarezerwowane noclegi (2001 rok), zatem jechaliśmy w dzień, by o określonej godzinie być na miejscu. Potem były wyjazdy "w ciemno" , ale wtedy była jeszcze autostrada tylko do Karlovaca, a potem drogą nr 1 na południe i strategia ew. noclegu pośredniego była inna i inaczej stosowana. Czasami zwiedzaliśmy po drodze np. Plitvickie Jeziora (polecam).
Od kilku ostatnich lat jeździmy dalej "w ciemno" tzn. dopiero na miejscu szukamy noclegów i taka opcja jest OK, ale optymalnie lepiej jest szukać noclegów do południa niż przed nocą.
W związku z powyższym wyjeżdżamy o 17 - 20 wieczorem z Wrocka , by w Crolandii być przed południem i wtedy szukać na miejscu noclegów. Sprawa drogi dojazdowej i widoków na trasie nie ma już znaczenia, bo jedziemy n-ty raz.
Dla wyjazdów z okolic Poznania trzeba dołożyć kawałek drogi do Wrocka i swoje preferencje co do możliwości jazdy non-stop oraz rezerwacji na miejscu lub poszukiwania kwatery.
Mam nadzieję, że Wam coś pomogłem/poradziłem :lol:
Pozdrav
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.08.2014 22:54

ołowiany napisał(a):W odpowiedzi:....Próbuję dowieść, że kupno Euro w PL i sprzedaż w dobrym kantorze w HR pozwoli nam zaoszczędzić ok. 6%. Co przy zakładanym budżecie 10,000 zł daje oszczędność w kwocie 360 zł. A 360 zł to np.: dobra kolacja w HR lub pełny bak paliwa...


Ołowiany, nie wychodzą mi z matmy takie różnice, o jakich piszesz...chyba że Twój m-bank przeliczy Ci transakcję np. 0,56 x 1,06 =ponad 0,59 zeta za kunę...wtedy jak mówiłem wcześniej pieprz (zmień) ten bank :lol:
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 06.08.2014 23:08

sam mam mbank i kartę i visa i MC i płaciłem na bramkach kartę i wychodziło około 0,56 (nie całe nawet płaciłem MC) jako że miałem euro kupione za 4,15 a za jedne euro dostanie się 7,5kn wchodzi więc ze 0.553 za wymianę w Chorwacji, Ale... cena 4,15 była moją średnią ceną bo jak kupowałem to dochodziło do 4,3 a też w chorwacji zdarzało się że za eurasa płacili 7,45kn a więc kurs już był gorszy. Tak więc różnic dużych nie ma wszystko jest mniej więcej tak samo. nawet z tym przewalutowanie w mbanku ( nie tylko w mbanku a w wielu innych) A więc jedyna różnica to chyba wygoda:) i kto co bardziej lubi, ja tam wole mieć na wakacjach kasę bo widzę mniej więcej ile wydaje:)
shamet
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 17.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) shamet » 07.08.2014 00:16

Witam serdecznie.
Jest to mój pierwszy post na forum bo ja raczej z tych czytających niż piszących jestem.
Jako, że liczenie różnych rzeczy traktuję jako sport :) a nie jest to spowodowane chęcią zaoszczędzenia 10PLN na wyjeździe do HR (choć warto wiedzieć kto człowieka "rąbie na stawkach"), sprawdziłem sobie dokładnie jak wychodziło płacenie kartami mBanku (mastercard) i PekaoSA (maestro) w tym roku a także ile kosztowała kuna przy zakupie kuny w kraju oraz przy zakupie € w kraju i wymianie na HRK w Chorwacji.
Wyliczenia kosztów walut dotyczą tylko i wyłącznie transakcji bezgotówkowych.
Z bankomatu nie wypłacałem.

Do rzeczy:

Euro:

Pekao: 4,156 (20.07.2014)
mBank: 4,350 (10.07.2014)
Kantor: 4,16PLN (05.07.2014)

Tutaj jest niestety pewien kłopot, gdyż transakcje były w różnych terminach, ale kurs nie zmieniał się wtedy diametralnie z dnia na dzień.

Kuna:

Pekao: 0,545 PLN (19.07.2014)
mBank: 0,577 PLN (19.07.2014)
Kantor w PL: 0,59 PLN (05.07.2014)
Kantor w PL(€) + bank w HR: 0,551 PLN (05.07.2014+08.07.2014)

Forint:

Pekao: 0,0134 PLN (19.07.2014)
mBank: 0,0142 PLN (19.07.2014)
Kantor w PL: 0,137 PLN (05.07.2014)

Wniosek. Płacenie kartą mBanku jest nieopłacalne. Płatność kartą mBanku w stosunku do katy Pekao jest o jakieś 5% droższa. No i teraz kwestia czy to dużo czy to mało. Ale to zależy od podejścia.

Jeśli bardzo przynudziłem to przepraszam :)
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 07.08.2014 00:22 przez shamet, łącznie edytowano 2 razy
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.08.2014 00:20

slapol napisał(a):
ołowiany napisał(a):W odpowiedzi:....Próbuję dowieść, że kupno Euro w PL i sprzedaż w dobrym kantorze w HR pozwoli nam zaoszczędzić ok. 6%. Co przy zakładanym budżecie 10,000 zł daje oszczędność w kwocie 360 zł. A 360 zł to np.: dobra kolacja w HR lub pełny bak paliwa...


Ołowiany, nie wychodzą mi z matmy takie różnice, o jakich piszesz...chyba że Twój m-bank przeliczy Ci transakcję np. 0,56 x 1,06 =ponad 0,59 zeta za kunę...wtedy jak mówiłem wcześniej pieprz (zmień) ten bank :lol:


Jak mogę zmienić mój bank na inny jeśli ten daje mi "bezpłatne bankomaty na całym świecie" i w Ge-eSie...
oraz do 20 % zniżki na wybrane hotele np. w Hong-Kongu ? :)
Czy są lepsze banki?:)

Nie wierzmy w banki...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacisz kartą czy gotówką - strona 31
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone