Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonych by

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Pierwszy raz do Chorwacji - kilka pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 12.06.2017 15:58

tuciek napisał(a):Brac ze względu na plażę Zlatini rat w miejscowości Bol. Na obrazkach wygląda zjawiskowo


Rozumiem. Na zdjęciach wiele miejsc wygląda zjawiskowo. Ale to rzeczywiście ładna strona Brača, choć pełna komercji. Warto przy okazji podjechać na Vidovą Gorę.

P1230818.JPG
Zlatni Rat z Vidovej Gory


P1230835.JPG
Hvar i Vis z Vidovej Gory


Fajnie jest być jednak autem na Braču, bo sam zjazd do Bolu jest niesamowicie malowniczy. :)


Jeśli z jakiegoś powodu wycieczka nie wypali, trochę bliżej macie wyspę Pag z mostem. Okoliczności przyrody zupełnie inne, ale też można znaleźć tam wiele naprawdę urokliwych zakątków na plażowanie. Z trzylatką i jej braćmi zrobiliśmy sobie kiedyś wycieczkę z okolic Biogradu na m. do Pagu, potem plażowanie za Bošaną w Dubravie (można też w uroczej Sv. Mariji), no i na koniec kamienna pustynia za Metajną - dzieci z tatą na Ručicy bo już zmęczone, a matka kilometr pieszo na niesamowitą Beritnicę... Wróciliśmy na tę wyspę rok później już na dłużej. Bardzo miło wspominam i polecam Pag z Pakoštane... 8)

aP1160154.jpg
Beritnica


aP1160165.jpg
Beritnica


aP1160190.jpg
Beritnica z czterolatką


aaaP1170615.JPG
Sv. Marija


aP1170438.jpg
Filino


aP7050175.jpg
Dubrava


aP1150840.jpg
widok na Velebit i łyse zakątki Pagu



klub-milosnikow-wyspy-pag-t36028.html
tuciek
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 28
Dołączył(a): 25.04.2017
Re: Pierwszy raz do Chorwacji - kilka pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) tuciek » 12.06.2017 17:03

Dzięki za wyczerpujące wpisy. Na Pag też mam zamiar pojechać bo można autem. Domyślam się, że ta plaża może być bardzo oblegana, skomercjalizowana ale wiecie jak to jest...jak sam nie spróbujesz to nie będziesz wiedział;) Widoki z tej góry widokowej są niesamowite tylko pewnie auto trzeba mieć. A swoją drogą ile może kosztować transfer na Brać auta osobowego? Czytałem też gdzieś, że Szybenik oraz Split są ładnymi miastami. Tam też się pewnie wybiorę. Mam też w planach pojechać na cały dzień do Makarskiej bo widok gór schodzących do morza to właśnie to, co mnie od długiego czasu ciągnie do Chorwacji.
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 12.06.2017 17:35

Tuciek nie obraz się ale wyjazd na Bol z Pakostanem to lekka przesada:). Jest to szmat drogi, moim zdaniem najlepszym wyjściem to gonić do Splitu a później na prom i na Bol na kilka dni autkiem...tylko po co tyle zachodu, kombinacji. Za rok jedźcie, stacjonujcie bardziej na południe -Rivira Omis-Makarska albo na samym Bolu. Wtedy to ma sens. W okolicy jest wiele pięknych miejsc m.in Kornati wspomniane jeśli się upierasz na pływanie, ( różnie ludzie , dzieci znoszą rejsy:))oczywiście j. Plitvickie,Krka, Zadar, Szybenik czy Primosten, trochę dalej masz Trogir. Macie ze sobą 3 latke a dzieci różnie reagują w tym klimacie , dorośli również, zwiedzanie podczas patelnii daje w kość szybko. Jak jest to pierwszy wyjazd to spokojnie obbadajcie teren, okolice. Dzieciaki uwielbiają Jadran i nic poza welkimi kuglami imbfo szczęścia tam nie potrzeba:)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107673
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Pierwszy raz do Chorwacji - kilka pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 12.06.2017 17:45

tuciek napisał(a):Witam wszystkich Cromaniaków.
Pytanie 2:Skąd można wypłynąć na wyspę Brac w pobliżu Pakostane? Na mapach google wygląda na to, że ze Splitu jednak to ponad 120km od tej miejscowości. Czy wiedzą Państwo czy gdzieś bliżej pływają promy/statki na tę wyspę?
Pytanie 3:Czy z takimi dziećmi warto odwiedzić PN Krka? Chodzi mi to to czy nie trzeba maszerować powiedzmy 5h bo nasi chłopcy będą mocno marudzić...

Witam.
ad2. Promu na Brač z Pakoštane nie ma. Podróż na jeden dzień całkowicie bez sensu.
ad3. Można wybrać opcję zwiedzania NP Krka statkiem, mniej chodzenia.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Pierwszy raz do Chorwacji - kilka pytań

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 12.06.2017 18:34

tuciek napisał(a): A swoją drogą ile może kosztować transfer na Brać auta osobowego?


Dużo.
http://www.croatiaferries.com/split-supetar-ferry.htm
lub inaczej:
http://www.jadrolinija.hr/docs/default- ... f?sfvrsn=2

tuciek napisał(a): Czytałem też gdzieś, że Szybenik oraz Split są ładnymi miastami. Tam też się pewnie wybiorę. Mam też w planach pojechać na cały dzień do Makarskiej bo widok gór schodzących do morza to właśnie to, co mnie od długiego czasu ciągnie do Chorwacji.


Trogir! - bardzo warto. Split też. Szybenik raczej ze względu na katedrę Św. Jakuba. Blisko masz też Zadar z zabytkami, morskimi organami i instalacją Pozdrav Suncu.

Jeśli pociągają Cię góry, jakim cudem wylądowałeś właśnie w Pakostane?... Sama Makarska ładna widokowo, ale poza tym... cóż, jako miejscowość mnie niczego nie urwała. Może Omiš by Ci wystarczył... :wink:

Zastanawiałeś się jak to ogarniesz w 9 dni?! Ja bym się skupiła na szeroko rozumianej okolicy: tak od Zadaru (ewentualnie Pag aby poczuć wyspiarski klimacik) do Splitu. Brač zostawiłabym na następny urlop. Inaczej spędzisz wakacje w samochodzie, a jakby nie o to chodzi. Dodam, że z zasady nie leżę plackiem podczas urlopu i kilka raczej intensywnych wakacji z dziećmi w Chorwacji spędziłam.
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 12.06.2017 19:04

Tomasz chyba troszkę Cię zmartwiliśmy swoimi wywodami...:) ale spokojnie tak jak z Danusią pislaliśmyw okolicy masz duzo ciekawych miejsce, zabraknie Ci czasu na te 9 dni a co do Makarskiej to sobie odpuść, przecież to szmat drogi, będziecie wiecej w aucie niż na nogach, w realu zweryfikujesz:). Coż, Twój pierwszy raz:). Nie byłem na Pagu Danusi a te twoje zdjęcia nas korcą...:):):). Jednak z południa wrócić w kierunku północnym:).
tuciek
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 28
Dołączył(a): 25.04.2017
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) tuciek » 12.06.2017 22:50

Słuchajcie po to jest forum żeby zapytać bardziej doświadczonych co i jak:) Nie ma mowy o zmartwieniu, po prostu czasem palcem po mapie wszystko wydaje się blisko i w zasięgu ręki a rzeczywistość wygląda często inaczej...Dziękuje za wszelkie rady, myślę, że jak dojadę już na miejsce to pewne rzeczy same się wyklarują i zanim dobrze poznam okolicę czas będzie się pakować:) Jako pewnik wybiorę się do PN Krka bo zachęciło mnie tu kilka wpisów i zdjęcia jakie oglądałem w necie. Myślę, że moim chłopakom to się spodoba szczególnie karmienie rybek. Broń Boże nie chcę spędzać czasu w samochodzie, z samej podróży pewnie wystarczy mi jazdy na długi czas.

Mikromir napisał(a):
Jeśli pociągają Cię góry, jakim cudem wylądowałeś właśnie w Pakostane?... Sama Makarska ładna widokowo, ale poza tym... cóż, jako miejscowość mnie niczego nie urwała. Może Omiš by Ci wystarczył... :wink:


Heh wygrał w tym przypadku pragmatyzm...W relacjach forumowiczów Pakostane przedstawia się jako idealne miejsce do wypoczynku z dziećmi i stąd wybór tej miejscowości. Miesiąc czasu miałem ból głowy gdzie jechać ale uznałem w końcu, że to pierwszy raz i gdzie bym nie pojechał to i tak będzie fajnie a drugim razem będę miał jakiś punkt odniesienia.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.06.2017 23:12

Jak stacjonujesz w Pakostane to decyduj się na Zadar + Szibenik + Kamenjak - zobacz zresztą u mnie itu....
Ja Sibenik odwiedzam przy każdej okazji - mniej popularne niż Trogir czy Split i w tym jego urok.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107673
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 12.06.2017 23:16

tuciek napisał(a):W relacjach forumowiczów Pakostane przedstawia się jako idealne miejsce do wypoczynku z dziećmi i stąd wybór tej miejscowości. Miesiąc czasu miałem ból głowy gdzie jechać ale uznałem w końcu, że to pierwszy raz i gdzie bym nie pojechał to i tak będzie fajnie a drugim razem będę miał jakiś punkt odniesienia.

Wg mnie na pierwszy raz wybór całkiem dobry.
wakacje-2010-chorwacja-11-pakostane-2-t29938.html
FilipK
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 02.07.2017
Pierwszy wyjazd

Nieprzeczytany postnapisał(a) FilipK » 02.07.2017 12:10

Witam! W tym tygodniu zamierzam 1 raz wybrać się do Chorwacji. Po długich przemyśleniach wybraliśmy Baske. Jedziemy w 2 doroslych i 3 dzieci. Moje pytanie to czy znajdziemy coś w ciemno w miarę blisko morza? Jeżeli można to prosiłbtm o jakieś informacjendotyczące pierwszego wyjadu (jak się przygotować itp.)
SSlawek
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 03.03.2016
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) SSlawek » 02.07.2017 20:50

Byłem kilka razy i nigdy w sezonie z dziećmi nie pojechałbym w ciemno. Dobre apartamenty to rezerwować trzeba na początku roku. Przemyśl Baske z dziećmi wybrałbym mniej oblegane miejsce.
pyton
Cromaniak
Posty: 1539
Dołączył(a): 09.04.2012
Re: Pierwszy wyjazd

Nieprzeczytany postnapisał(a) pyton » 02.07.2017 23:55

FilipK napisał(a):Witam! W tym tygodniu zamierzam 1 raz wybrać się do Chorwacji. Po długich przemyśleniach wybraliśmy Baske. Jedziemy w 2 doroslych i 3 dzieci. Moje pytanie to czy znajdziemy coś w ciemno w miarę blisko morza? Jeżeli można to prosiłbtm o jakieś informacjendotyczące pierwszego wyjadu (jak się przygotować itp.)

Dobrze, że masz obawy co do znalezienia miejsca z taką ekipą , jesteś realistą, niestety będzie trudno :?
Jak się przygotować ?
Ja robię tak :
- ważne paszporty
- jakiś assistance i ubezpieczenie na zdrowie :wink:
- kasa
- sprawny samochód
- cała bielizna do wora
- żona pakuje kosmetyki
- pierdolety
- jazda
P.S.
Najdłużej niestety pakuję kosmetyki i inne badziewia :oczko_usmiech:
fish74
Croentuzjasta
Posty: 190
Dołączył(a): 24.11.2016
Re: Pierwszy wyjazd

Nieprzeczytany postnapisał(a) fish74 » 03.07.2017 07:28

pyton napisał(a):
FilipK napisał(a):Witam! W tym tygodniu zamierzam 1 raz wybrać się do Chorwacji. Po długich przemyśleniach wybraliśmy Baske. Jedziemy w 2 doroslych i 3 dzieci. Moje pytanie to czy znajdziemy coś w ciemno w miarę blisko morza? Jeżeli można to prosiłbtm o jakieś informacjendotyczące pierwszego wyjadu (jak się przygotować itp.)

Dobrze, że masz obawy co do znalezienia miejsca z taką ekipą , jesteś realistą, niestety będzie trudno :?
Jak się przygotować ?
Ja robię tak :
- ważne paszporty
- jakiś assistance i ubezpieczenie na zdrowie :wink:
- kasa
- sprawny samochód
- cała bielizna do wora
- żona pakuje kosmetyki
- pierdolety
- jazda
P.S.
Najdłużej niestety pakuję kosmetyki i inne badziewia :oczko_usmiech:


wystarczą dowody osobiste
GosEm
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 06.07.2017
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) GosEm » 06.07.2017 10:57

Drodzy Forumowicze.
Jadę z mężem i 9 letnią córką pierwszy raz do Chorwacji. Czy wystarczą dowody osobiste? A w przypadku dziecka nie musi być paszportu?Jak to jest na granicy, jak wygląda odprawa? Gdzie kupić te winiety, na stacjach czy przejściach granicznych? Miejcie cierpliwość dla nowicjuszki :roll:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107673
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonyc

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.07.2017 11:00

GosEm napisał(a):Drodzy Forumowicze.
Jadę z mężem i 9 letnią córką pierwszy raz do Chorwacji. Czy wystarczą dowody osobiste? A w przypadku dziecka nie musi być paszportu?Jak to jest na granicy, jak wygląda odprawa? Gdzie kupić te winiety, na stacjach czy przejściach granicznych? Miejcie cierpliwość dla nowicjuszki :roll:

Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi w FAQ.
A na jedno masz w postach wyżej.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Pierwszy raz do Chorwacji, kilka pytań do "doświadczonych by - st...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone